All Posts

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Makijaż permanentny brwi stał się popularną metodą podkreślania urody, pozwalającą na długotrwałe zachowanie idealnego kształtu i koloru oprawy oka. Dzięki niemu wiele osób może cieszyć się perfekcyjnym wyglądem brwi bez konieczności codziennego ich malowania. Jednak aby efekt był trwały i estetyczny, równie ważne jak prawidłowe wykonanie zabiegu, jest właściwa pielęgnacja brwi w domu. To ważne zarówno ze względów estetycznych, jak…

pokaż

Czym jest zamykanie naczynek laserem?

Czym jest zamykanie naczynek laserem?

Zamykanie naczynek laserem to metoda leczenia i redukcji niewielkich, powierzchownych naczyń krwionośnych, które stają się widoczne na skórze, przede wszystkim na twarzy, nogach i innych częściach ciała. Te naczynia nazywane są pajączkami lub teleangiektazjami i często stanowią problem estetyczny. Procedura jest nieinwazyjna i coraz częściej stosowana w medycynie estetycznej. Jak działa laser w tej procedurze? Podczas zabiegu laserowego emitowana jest…

pokaż

Kto może poddać się zabiegom medycyny estetycznej?

Kto może poddać się zabiegom medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna stała się w ostatnich latach jednym z najszybciej rozwijających się obszarów medycyny. Z zabiegów korzystają dzisiaj osoby z różnych grup społecznych, chcące poprawić swój wygląd i samopoczucie. Wiele z nich traktuje je jako sposobność do podniesienia jakości życia i odzyskania pewności siebie. Ale kto tak naprawdę może poddać się takim zabiegom? Czy są jakieś konkretnie wskazania i przeciwwskazania?…

pokaż

Mezoterapia igłowa a mikroigłowa – najważniejsze różnice

Mezoterapia igłowa a mikroigłowa – najważniejsze różnice

Mezoterapia polega na regeneracji i odżywieniu skóry poprzez wprowadzanie substancji czynnych w jej głębsze warstwy. W zależności od techniki wprowadzenia substancji wyróżniamy mezoterapię igłową i mikroigłową. Poniżej przybliżamy, na czym polegają różnice między nimi. Mezoterapia igłowa i mikroigłowa różnią się w kilku obszarach. Skupimy się na: sposobie wprowadzania substancji czynnych, głębokości penetracji, zastosowaniu, czasie regeneracji, możliwych skutkach ubocznych. Metoda wprowadzania…

pokaż

Salon kosmetyczny – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Salon kosmetyczny – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

W salonie kosmetycznym można zadbać o swoją urodę i zrelaksować się w przyjemnej atmosferze. Obecnie od wizyty w takim miejscu oczekujemy znacznie więcej niż kiedyś, dlatego też szukamy atrakcyjnych ofert, ciekawych zabiegów i profesjonalnej obsługi. Konkurencja w branży jest spora, co daje klientom szereg opcji do wyboru, jednak decyzja nie zawsze jest prosta. Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedzieć,…

pokaż

Czy można całkowicie usunąć tatuaż?

Czy można całkowicie usunąć tatuaż?

Wykonanie tatuażu zawsze powinno być dobrze przemyślane. Aktualnie istnieją metody pozwalające na całkowite usunięcie tatuażu, jednak nie każdy wzór będzie łatwy do likwidacji. Cały proces usuwania tatuażu zależy od wielkości grafiki oraz koloru i rodzaju tuszu, jaki został wykonany do jego wykonania. Czy można całkowicie usunąć tatuaż? Jakie tatuaże usuwa się najłatwiej? Czym jest i na czym polega laserowe usuwanie…

pokaż

Dlaczego warto zdecydować się na makijaż permanentny?

Dlaczego warto zdecydować się na makijaż permanentny?

Makijaż permanentny brwi staje się coraz popularniejszy wśród klientek salonów kosmetycznych. Jest to ciekawa metoda, stanowiąca dobrą alternatywę dla codziennego, czasochłonnego makijażu. Podkreślone i ładnie zarysowane brwi dobrze się prezentują, a przy tym nie trzeba ich codziennie uwydatniać ręcznie przy pomocy kosmetyków. Zobaczmy, dlaczego warto zdecydować się na makijaż permanentny. Co to jest makijaż permanentny? Makijaż permanentny, zwany także mikropigmentacją,…

pokaż

Depilacja laserowa latem – czy można?

Depilacja laserowa latem – czy można?

Lato to okres, kiedy najwięcej eksponuje się nogi, dlatego wiele kobiet zastanawia się nad trwałym usunięciem owłosienia z tego obszaru na okres letni. Jednym z najlepszych sposobów pozbycia się niechcianych włosków jest depilacja laserowa, jednak tego zabiegu nie zaleca się wykonywać na świeżo opaloną skórę. Czy można wykonać depilację laserową latem? Czy można wykonać depilację laserową w okresie letnim? Nie…

pokaż

Laserowe zamykanie naczynek – zalecenia

Laserowe zamykanie naczynek – zalecenia

Rozwój technologii sprawił, że dobrze wyposażone gabinety medycyny estetycznej mogą oferować swoim klientom możliwość leczenia zmian naczyniowych. Laserowe zamykanie naczynek to jedna z najskuteczniejszych metod sprzyjająca eliminacji widocznych naczynek na skórze. Na czym polega laserowe usuwanie naczynek i jakie są zalecenia przed i po zabiegu? Na czym polega laserowe zamykanie naczynek? Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy specjalistycznego lasera, który działa…

pokaż

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów w salonach medycyny estetycznej. Cechuje go niska inwazyjność, połączona z wysoką skutecznością, co sprawia, że wiele osób decyduje się na poprawę wyglądu i kondycji skóry właśnie tą metodą. Czym jest mezoterapia igłowa i na czym polega? Mezoterapia igłowa – co to jest? Mezoterapia igłowa to nieinwazyjny zabieg polegający na wprowadzaniu drobnych dawek…

pokaż

Kwas hialuronowy – właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy – właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w medycynie estetycznej. Jest to związek naturalnie występujący w ciele człowieka, którego ilości w pewnym wieku ulegają jednak zmniejszeniu. Dostarczenie odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego do skóry pomaga w redukcji oznak starzenia się i przywróceniu jędrności skóry. Czym jest kwas hialuronowy, jakie są jego właściwości i do czego można wykorzystać tę substancję? Kwas…

pokaż

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to poważny problem, który może w dużym stopniu zaważyć na samoocenie i przyczynić się do problemów natury psychicznej. Jeżeli przyczyną łysienia nie są błędy w pielęgnacji, warto pomyśleć o tym, aby skorzystać ze sprawdzonych zabiegów medycyny estetycznej, które pomagają poradzić sobie z problemem. Zobaczmy, jak powstrzymać wypadanie włosów. Dlaczego włosy wypadają? Utrata włosów w pewnych ilościach jest…

pokaż

Na czym polega i jak wygląda lifting twarzy?

Na czym polega i jak wygląda lifting twarzy?

Lifting twarzy ma na celu poprawę wyglądu cery poprzez naciągnięcie obwisłej skóry, ujędrnienie i przywrócenie młodego wyglądu. Istnieje kilka metod wykonywania liftingu twarzy, które mogą być mniej lub bardziej inwazyjne. Inwazyjny lifting twarzy – metoda chirurgiczna Jeszcze niedawno jedyna z dostępnych metod skutecznego naciągnięcia obwisłych połaci skóry w obrębie twarzy. Jest to zabieg chirurgiczny, przeprowadzany pod narkozą, wykonywany przez chirurga…

pokaż

Czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Zabieg Makijażu permanentnego, nazywany też makijażem trwałym to rodzaj make-upu, wykonywany poprzez wprowadzenia pigmentu pod skórę pacjenta. Jest to działanie, które może uwydatnić najlepsze cechy urody, jednocześnie zakrywając niedoskonałości i przebarwienia. Makijaż permanentny pomaga w zachowaniu pięknego wyglądu nawet kiedy na twarz nie jest założony make up tradycyjny. Czy jednak taki zabieg jest bezpieczny? Na czym polega wykonanie makijażu permanentnego?…

pokaż

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej, chętnie wybierany przez osoby, które chcą pozbyć się niechcianego owłosienia na długi czas. Popularność tej metody usuwania włosów z ciała wynika przede wszystkim z niewielkiej inwazyjności, połączonej z wysoką skutecznością. Depilacja laserowa to zabieg, który cieszy się dobrymi rezultatami, które widoczne są dłużej, niż podczas standardowej depilacji woskiem lub depilatorem. Jak długo…

pokaż

Endermolift

Endermolift to innowacyjny zabieg, wykonywany przez coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej. Nic dziwnego – jego celem jest bowiem to o czym marzy chyba każdy – odmłodzenie skóry twarzy. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i powtarzany jest w kilku seriach, a jego efekty mogą utrzymywać się pół roku. Endermolift – wskazania Kto może poddać się temu nieinwazyjnemu zabiegowi? Każdy, kto chce wyglądać…

pokaż

Egzema na dłoniach

Egzema na dłoniach to uciążliwe schorzenie, które na dodatek jest problemem natury estetycznej. Czerwone grudki, bąble i pęcherze nie tylko szpecą dłonie, ale także swędzą, przez co utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z tym problemem? I gdzie leżą jego przyczyny? Egzema na dłoniach – przyczyny Przyczyny egzemy są złożone. Składają się na nie czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Podstawą…

pokaż

Egzema

Egzema, czyli wyprysk atopowy to schorzenie, które przeszkadza w codziennym życiu i jest uciążliwe pod względem estetycznym. Czerwone, swędzące grudki pojawiają się najczęściej po kontakcie z alergenem i mogą występować u osób w różnym wieku. Egzema – przyczyny Nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny egzemy, gdyż jej podłoże jest bardziej złożone. Wynika ona z czynników immunologicznych, genetycznych oraz środowiskowych…

pokaż

Drenaż

Drenaż to pojęcie, z którym często można spotkać się w medycynie. Wykorzystywany jest nie tylko do różnego rodzaju zabiegów medycyny ogólnej, ale także ma zastosowanie w medycynie estetycznej. Mogą być poddane mu różne części ciała – zarówno mniejszy, jak i większy jego obszar. Drenaż – charakterystyka Do wykonania drenażu służą specjalne dreny oraz cewniki, których wielkość i budowa różnią się,…

pokaż

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami to schorzenie, które stanowi problem estetyczny dla wielu osób. Sprawiają one bowiem, że twarz wygląda na starszą i zmęczoną. Zmagają się z nimi osoby w różnym wieku. Skąd się biorą i jak je leczyć? Cienie pod oczami – przyczyny Cienie pod oczami mogą być uwarunkowane genetycznie, anatomicznie lub mieć związek z chorobami i trybem życia. Uwarunkowanie genetyczne…

pokaż

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie to zabieg, któremu część ciężarnych musi poddać się ze wskazań zdrowotnych, a część robi to „na życzenie”. Choć nie jest on tak bolesny jak poród naturalny i zwykle trwa także krócej, czas rekonwalescencji jest po nim dłuższy. Decyzję o cesarskim cięciu zwykle podejmuje się wcześniej, jednak czasem okazuje się, że jest ono konieczne na chwilę przed porodem. Cesarskie…

pokaż

Cera naczynkowa

Liczne „pajączki” i rumieńce na twarzy to problem osób zmagających się z cerą naczynkową. Cienka skóra twarzy jest u nich podatna na zmieniające się warunki atmosferyczne i bodźce ze środowiska. Zmiany, które mogą nasilać emocje czy nawet ostrzejsze potrawy, są trudne do szybkiego zlikwidowania. Cera naczynkowa – przyczyny Przyczyny występowania charakterystycznych zmian na skórze twarzy są złożone. Cera naczynkowa uwarunkowana…

pokaż

Cellulit na udach

Cellulit to powód kompleksów wielu kobiet. Najczęściej umiejscawia się na udach, przez co posiadaczki „pomarańczowej skórki” rezygnują z noszenia krótszych sukienek czy szortów. Cellulit na udach – przyczyny Główne powody powstawania cellulitu na udach to zaburzenia w mikrokrążeniu oraz nadmierne nagromadzenie pod skórą wody i toksyn lub rozrost tkanki tłuszczowej. Można wysunąć wniosek, że cellulit powstaje przez nadwagę. Jednak bardziej…

pokaż

Cellulit na skórze

Cellulit, zwany „skórką pomarańczową” to schorzenie, z którym zmagają się szczególnie kobiety. Jest ono problemem natury estetycznej, ciężkim do wyeliminowania i stwarzającym kompleksy. Cellulit to wynik gromadzenia się wody lub tłuszczu pod skórą. Cellulit – przyczyny Cellulit wodny powstaje wskutek nadmiernego gromadzenia wody i toksyn w tkankach, zaś cellulit tłuszczowy jest wynikiem rozrostu komórek tłuszczowych. Pierwszy z nich częściej występuje…

pokaż

Zmiany naczyniowe

Zmiany naczyniowe mogą przybierać różną postać – od widocznych na skórze naczynek po wyraźne czerwone plamy. Są defektem budowy naczyń krwionośnych i problemem estetycznym, który może występować u osób w każdym wieku. Zmiany naczyniowe – przyczyny Przyczyny wystąpienia zmian naczyniowych są złożone i ciężko zapobiec ich wystąpieniu. Mogą być nimi czynniki genetyczne oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń. Zmiany naczyniowe występują…

pokaż

Zmarszczki palacza

Choć „zmarszczki palacza” po pierwszym usłyszeniu mogą kojarzyć się z osobami nadużywającymi papierosów, w rzeczywistości nie muszą mieć nic wspólnego z palaczami. To rodzaj zmarszczek mimicznych, które powstają np. przy częstym robieniu dzióbka lub piciu przez słomkę. Zmarszczki palacza – przyczyny Zmarszczki te powstają przy specyficznym ułożeniu ust w „dzióbek”. Ich nazwa nie pochodzi tylko stąd, że usta tak wyglądają…

pokaż

Zmarszczki na twarzy

Zmarszczki na twarzy mogą pojawić się w różnym wieku – nie zawsze są one bowiem objawem starzenia. Często są to zmarszczki mimiczne wynikające z ruchów mięśniami twarzy. Jednak w każdym przypadku są tak samo uciążliwe, gdyż w przeciwieństwie do tych na szyi czy brzuchu ciężej je zakryć. Zmarszczki na twarzy – przyczyny Przyczyną powstawania pojawiających się wcześniej zmarszczek mimicznych są…

pokaż

Zmarszczki na szyi

Cienka i delikatna skóra szyi jest szczególnie podatna na powstawanie zmarszczek. Choć częściej występują one u osób dojrzałych, nie znaczy to, że nie można mieć ich w młodym wieku. Proces starzenia nie jest bowiem jedynym czynnikiem wpływającym na pojawienie się zmarszczek. Zmarszczki na szyi – przyczyny Przyczyn zmarszczek na szyi najczęściej trzeba szukać w naturalnym procesie starzenia. Skóra traci wówczas…

pokaż

Zmarszczki na dłoniach

Zmarszczki to objaw starzenia się lub niezdrowego trybu życia. Te na dłoniach szczególnie często pojawiają się u starszych kobiet i stanowią dla nich problem natury estetycznej. Nic dziwnego – każdy marzy o gładkim, promiennym ciele wyglądającym młodo. Zmarszczki na dłoniach – przyczyny Główna przyczyna powstawania zmarszczek na dłoniach to przede wszystkim starzenie się skóry. Jednak stan dłoni zależy także od…

pokaż

Zmarszczki na ciele

Choć to twarz najczęściej kojarzy się ze zmarszczkami, w rzeczywistości mogą one występować niemal na całym ciele. Towarzyszą wszystkim miejscom, które ulegają częstemu zginaniu. Jednak zmarszczki te nie zawsze są tak kłopotliwe, jak te pojawiające się na twarzy. Zmarszczki na ciele – przyczyny Powstanie zmarszczek związane jest z utratą elastyczności skóry, zbyt słabym nawodnieniem oraz procesami starzenia, które powodują zmianę…

pokaż

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają już u młodych osób. Wynikają bowiem nie tylko z samej genetyki, ale również wyrazu twarzy i ruchów jej mięśniami. Każdy skurcz mięśni twarzy może przyczyniać się do powstania zmarszczek, a przecież takich skurczów wykonujemy kilkanaście tysięcy dziennie. Zmarszczki mimiczne – przyczyny Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku zmniejszenia elastyczności twarzy na skutek ruchów jej mięśni. Ich pojawieniu sprzyjają…

pokaż

Zmarszczki marionetkowe

Zmarszczki marionetkowe nie tylko postarzają twarz, ale również nadają jej ponurego wyrazu. Nic więc dziwnego, że są zmorą wielu dojrzałych kobiet, których skóra jest bardziej podatna na ich wystąpienie. Jednak mogą występować niezależnie od wieku, a to czy się pojawią zależy m.in. od nastroju. Zmarszczki marionetkowe – przyczyny Główne przyczyny powstania zmarszczek marionetkowych to czynniki genetyczne i budowa twarzy. Niestety…

pokaż

Zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to problem natury estetycznej, z którym zmagają się najczęściej osoby po 40 r.ż. Pojawiają się one u styku brody i policzków i nie bez powodu nazywane są zmarszczkami smutku – nie tylko postarzają twarz, ale także nadają jej pochmurnego wyrazu. Zmarszczki marionetki – przyczyny Zmarszczki marionetki mogą być zmarszczkami mimicznymi, powstającymi na skutek częstego smutnego wyrazu twarzy. Jednak…

pokaż

Fazy cyklu włosa

Włosy na owłosionej skórze głowy w dużej mierze przesądzają o atrakcyjnym wyglądzie, a ich nadmierne wypadanie świadczy o nieprawidłowościach. Przeciętnie na głowie człowiek ma od 100 do 150 tysięcy mieszków włosowych. Warto poznać ich cykl życia od wzrastania do obumierania,  aby ustalić, czy wypadanie nie jest nadmierne i nie stanowi sygnału ostrzegawczego. Znajomość faz cyklu włosa jest przydatna również podczas…

pokaż

Kontur twarzy

Kontur twarzy (kształt, owal) przesądza o naszym wyglądzie. W dużej mierze jest on uwarunkowany genetycznie. Zmienia się jednak z biegiem czasu, ponieważ następuje zanik tłuszczu na skroniach i policzkach, zmienia się elastyczność skóry, a grawitacja odwraca punkt ciężkości. Gdy chcemy przywrócić naszej twarzy naturalny i młodzieńczy wygląd, możemy skorzysta z szeregu zabiegów nowoczesnej medycyny estetycznej.Utrata konturu twarzy – przyczynyUtrata tkanki…

pokaż

Atopowe zapalenie skóry

Życie z atopowym zapaleniem skóry nie jest proste. Pierwsze objawy pojawiają się już u niemowląt, a skłonność do silnych reakcji alergicznych, w tym skórnych, towarzyszy pacjentowi przez całe życie.Atopowe zapalenie skóry – przyczyny Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym, z wyraźnym komponentem autoimmunologicznym. Układ odpornościowy chorego wytwarza duże ilości przeciwciał IgE w odpowiedzi na kontakt z bardzo małymi…

pokaż

Asymetria ust

Asymetria ust może stanowić problem wrodzony lub nabyty. Nie zawsze da się na co dzień maskować ją makijażem. Wielu osobom przeszkadza fakt, że ich usta są wyraźnie, widocznie niesymetryczne. Zabiegi korygujące pomagają rozwiązać ten problem.Asymetria ust – przyczyny Wiele osób rodzi się z asymetrycznymi ustami, które stanowią dziedziczną cechę wyglądu. Niekiedy jednak asymetria pojawia się w ciągu życia. Mogą ją…

pokaż

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (określane także jako wyprysk łojotokowy) to schorzenie dermatologiczne, którego efektem jest łuszcząca się skóra na twarzy, owłosionej skórze głowy oraz w innych partiach ciała. Najczęściej choroba ta dotyka osoby w wieku dojrzewania, rzadziej pojawia się u dorosłych. Problem spowodowany jest przez stan zapalny skóry, który prowadzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka.Łojotokowe zapalenie skóry – przyczynyWyprysk łojotokowy pojawia…

pokaż

Wypadanie włosów po porodzie

Po 2-3 miesiącach po porodzie, większość kobiet spotyka się z problemem łysienia poporodowego. Włosy wypadają garściami. Pozostają na szczotce, w wannie, są też na poduszce. Nie ma jednak powodów do zmartwień. Organizm sygnalizuje tym zmianę poziomu hormonów płciowych.  Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny Okres ciąży i karmienia piersią to czas sporych zmian w organizmie, także osłabiający włosy każdej kobiety.…

pokaż

Wypadanie włosów po ciąży

W organizmie kobiety w czasie i po okresie ciąży zmienia się poziom hormonów. Ma to wpływ na stan skóry głowy i włosów. Są one osłabione, mogą wypadać w dużej ilości. Nie ma jednak powodów do obaw, bo jest to naturalny stan organizmu i utrzymuje się do kilku tygodni po urodzeniu dziecka.  Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny Na stan włosów…

pokaż

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem który dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Może powiedzieć wiele o kondycji naszego organizmu.  Osłabienie i przerzedzenie owłosienia wskazuje na rozwijającą się chorobę lub niedobór jakiegoś składnika w diecie. W okresie wiosny i jesieni można spotkać się z naturalnym osłabieniem skóry i włosów. Jest to czas dla odnowy mieszków włosowych. Naturalne dla organizmu jest to, że…

pokaż

Worki pod oczami

Worki pod oczami to powszechny problem estetyczny, dotyczący skóry na obszarze dolnej powieki. Może mieć zarówno charakter krótkotrwały, jak i przewlekły. W niektórych przypadkach można zatuszować tego typu problem kosmetyczny za pomocą korektora – jest to uzasadnione np. przed wyjściem na imprezę czy ważne spotkanie biznesowe. Obrzęk utrzymujący się przez dłuższy czas i niezwiązany ze stylem życia może jednak wskazywać…

pokaż

Kreska na powiece

Kreska na powiece jest rodzajem makijażu permanentnego wykonywanego w celu ozdoby własnego ciała. Robiony jest w gabinecie kosmetologicznym osobom lubiącym wygodę i nienaganny wygląd. Kreska na powiece – przebieg zabiegu Makijaż permanentny powieki wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych. Przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja kosmetologiczna, w celu zbadania skóry i zapoznaniem się pacjenta z zabiegiem. Makijaż, wykonywany specjalną igłą, polega…

pokaż

Konsultacja kosmetologiczna

Konsultacja kosmetologiczna, inaczej nazywana również konsultacją kosmetyczną wykonywana jest w każdym gabinecie i salonie wykonującym usługi kosmetyczne. Przeprowadzana jest w celu doboru odpowiedniego i bezpiecznego zabiegu oraz chcąc dopasować codzienną pielęgnację skóry. Konsultacja kosmetologiczna – przebieg Konsultacja kosmetologiczna wykonywana jest zawsze przed przystąpieniem do dowolnego zabiegu na twarz bądź ciało. Istnieje także możliwość wykonania konsultacji w celu doboru odpowiedniej pielęgnacji…

pokaż

Usuwanie tatuażu

Tatuaże już od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Wiele osób robi je jednak pod wpływem mody. Nieprzemyślana decyzja i wykonanie trwałego wzoru na ciele może w przyszłości skutkować chęcią jego usunięcia. Z czasem skóra starzeje się, staje się mniej elastyczna i jędrna, dlatego rysunek nie prezentuje się już tak ładnie jak na początku. Możemy także zmienić światopogląd, a tatuaż…

pokaż

Tatuaż

Tatuaż jest rodzajem znaku graficznego wykonywanego za pomocą specjalnego tuszu i odpowiednich narzędzi, wprowadzany najczęściej do skóry właściwej. Jest to forma modyfikacji ciała, zmieniająca pigment skóry. Początkowo używana jako część kulturowa, wykonywana w obrzędach rytualnych. Później stała się elementem charakterystycznym dla wielu religii, u niektórych była oznaką poszanowania, u innych oznaczała niewolników i skazańców. Obecnie tatuaże uznawane są jako ozdoba…

pokaż

Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry bardzo często obejmuje owłosioną skórę głowy, zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych. To schorzenie o podłożu genetycznym może powodować bardzo przykre i uciążliwe objawy, które złagodzi tylko prawidłowa pielęgnacja i leczenie.Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym. Powoduje ona, że układ odpornościowy nadmiernie reaguje na bardzo niewielkie ilości…

pokaż

Anty-aging

Anty-aging to rosnąca w siłę gałąź medycyny. Cechuje ją holistyczne działanie hamujące i przeciwdziałające dolegliwościom wynikającym z procesów starzenia. Anty-aging to także silny nurt w medycynie estetycznej.Anty-aging – co to jest? Medycyna anty-aging, w przeciwieństwie do większości działań medycznych, skupia się na profilaktyce i zapobieganiu. Dzięki badaniom jest w stanie określić, jak obecny tryb życia pacjenta wpłynie na procesy starzenia…

pokaż

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej którego celem jest dostarczenie do głębokich warstw skóry substancji odżywczych, regenerujących oraz nawilżających. Mają one za zadanie ujędrnić skórę, spłycić zmarszczki oraz zredukować niedoskonałości. Dokładne działanie jest uzależnione od wstrzykiwanych substancji. Często wykonuje się iniekcję kwasem hialuronowym, koenzymami, kofeiną oraz kompleksem witaminowym (witamina A, C, B). Zabieg można wykonywać na niemal wszystkie partie ciała,…

pokaż

Mezoterapia

Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg wykorzystywany w dermatologii i medycynie estetycznej, który polega na podaniu w głąb skóry właściwej pacjenta substancji o właściwościach leczniczych, regenerujących bądź odżywczych. Mezoterapia Mezoterapia to zabieg bezbolesny i nieinwazyjny, przeprowadzany z wykorzystaniem substancji aktywnych np. kwasu hialuronowego, witamin, aminokwasów, kofeiny i soli mineralnych. Przebieg zabiegu zależy od wybranej metody leczenia. W mezoterapii wyróżnia się mezoterapię igłową,…

pokaż

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny CO2 to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w medycynie estetycznej. Emituje wiązkę dwutlenku węgla i pozwala wykonywać w skórze drobniutkie otwory (o średnicy od 1 do 1,5 mm). Ich gojenie powoduje proces odbudowy, co pozwala zregenerować zmiany skórne.Laser frakcyjny – jak działa?Wiązka CO2 powoduje mikro-uszkodzenia naskórka. To pozwala pobudzić skórę do procesu naturalnej odnowy. Woda zawarta w skórze pochłania energię…

pokaż

Laser diodowy

Laser diodowy to urządzenie emitujące światło z półprzewodnika (diody). Długość fali wynosi od 630 do 980 mm i dociera do głębszych warstw skóry nie przerywając jej ciągłości.Laser diodowy – zastosowanieLaser diodowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i dermatologii estetycznej oraz kosmetologii. Jednym z najpopularniejszych zabiegów laserem diodowym jest depilacja laserowa, czyli trwałe usuwanie owłosienia z różnych partii ciała (nogi, ręce,…

pokaż

Krosty cukrzycowe

Bardzo często pierwszym objawem cukrzycy są zmiany skórne. Podwyższony poziom glukozy we krwi niekorzystnie wpływa na najmniejsze naczynka krwionośne (tętniczki, włośniczki oraz żyły), co powoduje niedożywienie skóry. Białe krwinki przestają radzić sobie z grzybami i bakteriami, krążenie staje się słabsze, a czerwone krwi przenoszące tlen poruszają się wolniej. Efektem jest przesuszona i pękająca skóra, wolniejsze gojenie się ran oraz pojawienie…

pokaż

Korekcja nosa

Korekcja nosa, czyli rhinoseptoplastyka to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej przeprowadzany w celu zmiany kształtu i poprawy wyglądu nosa. Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego chirurga, chirurga plastycznego, lekarza medycyny estetycznej lub laryngologa. Korekcja nosa – wskazania do zabiegu Korekcja nosa przeprowadzana jest u pacjentów, u których występują zniekształcenia prowadzące do zaburzeń czynności wentylacyjnej (drożności nosa) lub mające charakter…

pokaż

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy pojawia się u nastolatków w wieku od 11 do 18 lat i jest efektem nieprawidłowej pracy hormonów. Gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, które zapycha mieszki włosowe i prowadzi do tworzenia się ropnych wyprysków na skórze. Pierwszy objaw trądziku młodzieńczego to pojawienie się zaskórniaka – krostki o zamkniętej lub otwartej formie. Należy reagować już w tym momencie, ponieważ…

pokaż

Bliznowce

Bliznowce, inaczej nazywane keloidami, to zmiany skórne powstające wskutek nieprawidłowego procesu gojenia się rany. Nadmiar wytwarzanego kolagenu sprawia, że powstała blizna jest wyraźna, rzucająca się w oczy i często stanowi problem natury estetycznej.Bliznowce – przyczyny Skłonność do tworzenia się keloidów należy do cech indywidualnych. Może być także dziedziczna. Bliznowce powstają, gdy w procesie zabliźniania się rany powstaje zbyt wiele kolagenu. Produkcja…

pokaż

Blefaroplastyka

Blefaroplastyka to chirurgiczna korekta powiek górnych lub dolnych, przywracająca lub nadająca im pożądany kształt. To jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.Blefaroplastyka – co to jest? Blefaroplastyka to zabieg wykonywany różnymi metodami, pozwalający na skorygowanie kształtu powiek – zarówno górnych, jak i dolnych. Dzięki blefaroplastyce znacznie poprawia się wygląd oczu i całej twarzy, a w przypadku niektórych  pacjentów…

pokaż

Bielactwo

Bielactwo to choroba, która powoduje utratę pigmentu w skórze, włosach, tęczówce oka, śluzówkach. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne, choć czynniki zewnętrzne mogą wpływać na jej zaostrzenie. Dla wielu chorych stanowi poważny problem estetyczny.Bielactwo – przyczyny Wrodzone bielactwo (albinizm) jest chorobą dziedziczną. Nieco bardziej skomplikowanie przedstawia się kwestia przyczyn bielactwa nabytego (vitiligo). Choroba nabyta zaczyna się…

pokaż

Pajączki na nogach

Pajączki na nogach to schorzenie, które objawia się na skórze w postaci charakterystycznych czerwonych lub niebieskich niteczek. Zmiany te świadczą o zaburzeniach krążenia krwi w kończynach dolnych i pojawiają się najczęściej u kobiet.  Pajączki na nogach – przyczyny Na pajączki na nogach narażone są najbardziej osoby, które długotrwale przebywają w jednej pozycji, a także osoby otyłe. Pajączki na nogach mogą…

pokaż

Pajączki

Pajączki to nieestetyczne czerwone lub fioletowe zmiany skórne. Najczęściej pojawiają się one na skórze nóg u kobiet. Pajączki mogą pojawić się także na twarzy, szyi oraz dekolcie.  Pajączki – przyczyny Jednym z czynników, który wywołuje pajączki, jest otyłość, mogą one także powstawać pod wpływem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry lub po zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Pajączki mogą się pojawiać u…

pokaż

Naczyniaki rubinowe

Naczyniaki rubinowe, inaczej naczyniaki starcze, plamki lub punkty rubinowe to łagodne zmiany nowotworowe, które pojawiają się w wieku dorosłym. Zmiany te nie zagrażają zdrowiu i powinny być traktowane jako defekt kosmetyczny.  Naczyniaki rubinowe – przyczyny Naczyniaki rubinowe powstają wskutek nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Ich mechanizm powstawania nie jest jeszcze dokładnie znany. Prawdopodobnie zmiany te…

pokaż

Naczyniaki

Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które najczęściej nie zagrażają życiu ani zdrowiu. Mogą one powstać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Spośród łagodnych zmian wyróżnia się naczyniaki płaskie, naczyniaki włośniczkowe, naczyniaki jamiste, naczyniaki limfatyczne oraz naczyniaki gwiaździste. Naczyniaki złośliwe z kolei to naczyniakomięsak krwionośny, mięsak Kaposiego oraz obłoniak złośliwy.  Naczyniaki – przyczyny Naczyniaki tworzą się w obrębie naczyń krwionośnych,…

pokaż

Naczyniak płaski

Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które pojawiają się na skórze we wczesnym dzieciństwie. Znamiona te mają zazwyczaj łagodną postać i znikają same z wiekiem. Naczyniak płaski to czerwone płaskie znamię, które zwykle występuje na czole, powiekach lub karku malucha. Naczyniak płaski – przyczyny Naczyniak płaski to łagodna zmiana nowotworowa, która nie stanowi zagrożenia dla życia. Naczyniaki powstają w obrębie naczyń…

pokaż

Laser ablacyjny

Laser ablacyjny to nowoczesne urządzenie znajdujące bardzo szerokie zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Jego działanie polega na kontrolowanym uszkadzaniu naskórka. Emituje wiązkę, która jest pochłaniana przez wodę znajdującą się w komórkach. Woda zwiększa temperaturę, a następnie dochodzi do jej ablacji, czyli odparowania. W tym momencie w tkankach powstają mikroskopijne ubytki, co pobudza organizm do produkcji kolagenu w celu odbudowy uszkodzonej…

pokaż

Krosty ropne na udach

Krosty ropne pojawiają się na twarzy oraz ciele zazwyczaj wskutek zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Jeśli zaobserwowaliśmy krosty ropne na udach, mogą one świadczyć o reakcji uczuleniowej lub podrażnieniu skóry detergentami (np. obecnymi w kosmetykach do kąpieli).  Krosty ropne na udach – przyczyny Krosty ropne na udach to łagodna postać zakażenia skórnego. Do ich powstania może dojść wskutek nieumiejętnego depilowania ciała,…

pokaż

Krosty ropne na twarzy

Krosty ropne na twarzy stanowią uciążliwy problem dermatologiczny, zarówno u dzieci, jak i u młodzieży oraz dorosłych. Do ich powstania może dojść wskutek wielu czynników, przez co leczenie takich zmian skórnych przebiega objawowo.  Krosty ropne na twarzy – przyczyny Krosty ropne na twarzy pojawiają się u osób w różnym wieku. Często stoją za tym przemiany hormonalne (np. dojrzewanie płciowe u…

pokaż

Krosty ropne na szyi

Krosty ropne na szyi to uciążliwy problem dermatologiczny. Do ich powstania może dojść wskutek zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Wypryski te mogą świadczyć o poważnych chorobach i zaburzeniach gospodarki hormonalnej.  Krosty ropne na szyi – przyczyny Krosty ropne na ciele i twarzy powstają najczęściej wskutek zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Do powstania krost ropnych na szyi może się przyczynić jednak o wiele…

pokaż

Krosty ropne na rękach

Krosty ropne na rękach mogą pojawić się wskutek zakażenia bakteryjnego lub w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej. Zmiany te mogą zwiastować także poważną chorobę. Jeśli problem z krostami ropnymi na rękach jest uporczywy, warto udać się z nimi na konsultację do lekarza ogólnego lub dermatologa.  Krosty ropne na rękach – przyczyny Krosty ropne na rękach mogą się pojawić z powodu nadmiernego…

pokaż

Krosty ropne na plecach

Krosty ropne na plecach są tak samo częste, jak krosty ropne, które pojawiają się na twarzy. Do wystąpienia tych problematycznych zmian skórnych może dojść w wyniku nieprawidłowej diety i braku dbałości o styl życia, wskutek reakcji alergicznej na dany produkt lub z powodu nietolerancji pokarmowej.   Krosty ropne na plecach – przyczyny Krosty ropne na plecach to jeden z objawów nietolerancji…

pokaż

Krosty ropne na nogach

Krosty ropne na nogach mogą mieć bardzo różnorodne podłoże. Jeśli zmianom tym towarzyszą inne objawy, warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa. W innych przypadkach wystarczy wizyta u zwykłego lekarza.  Krosty ropne na nogach – przyczyny Krosty ropne na nogach powstają najczęściej wskutek przerwania ciągłości skóry i zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Do takiego uszkodzenia skóry może dojść np. podczas…

pokaż

Krosty ropne na brodzie

Krosty ropne na brodzie to zmiany skórne, tzw. zaskórniki, które pojawiają się na ciele, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego. Do ich powstania może się przyczynić wiele różnych czynników, w tym między innymi nieprawidłowa dieta oraz choroby skórne takie jak trądzik torbielowaty.  Krosty ropne na brodzie – przyczyny Istnieje wiele przyczyn powstawania krost ropnych na brodzie. Mogą one się pojawić na…

pokaż

Krosty ropne

Krosty ropne to jedna z najczęstszych chorób skórnych, mogą się one pojawić na ciele z wielu różnych przyczyn. Najczęściej do ich powstania dochodzi w wyniku niedostatecznego dbania o higienę lub gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i zakażenia bakteriami.  Krosty ropne – przyczyny Krosty ropne mogą się pojawić na skórze w wyniku zakażenia gronkowcami lub gdy wydziela ona zbyt dużo…

pokaż

Tatuaż kolorowy

Tatuaż kolorowy to obok tatuażu czarnego, jedna z form modyfikacji ludzkiego ciała. Tego typu rysunki wykonuje się w profesjonalnych studiach tatuażu, w których świadczą usługi wykwalifikowani tatuatorzy.  Tatuaż kolorowy – wykonanie Tatuaż kolorowy tworzy się poprzez wprowadzanie pod skórę kolorowego tuszu. W tym celu używa się profesjonalnych igieł i maszynek do tatuażu. Zabieg ten jest bolesny, ale wiele osób znosi…

pokaż

Pajączki na twarzy

Popękane naczynka, czyli pajączki na twarzy to zmiany, które są charakterystyczne dla cery naczynkowej. Charakterystyczna siateczka naczyń krwionośnych może jednak świadczyć także o poważnej chorobie. W leczeniu pajączków na twarzy najważniejsza jest profilaktyka, a gdy jest już za późno na działania profilaktyczne, w walce z nimi może pomóc medycyna estetyczna.  Pajączki na twarzy – przyczyny Pajączki na twarzy to zmiany,…

pokaż

Laser nieablacyjny

Lasery nieablacyjne są mniej agresywne niż ablacyjne, dlatego mogą posługiwać się niemi nie tylko lekarze w gabinetach medycyny estetycznej ale także kosmetolodzy. Emitowana wiązka działa na warstwy skóry, nagrzewa je i pobudza komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych, ale nie narusza skóry właściwej i warstwy rogowej naskórka (nie zachodzi proces ablacji, czyli parowania).Laser nieablacyjny – zastosowanieLasery nieablacyjne stosuje się w…

pokaż

Blizny na dekolcie

Dekolt to jeden z częściej eksponowanych obszarów ciała kobiety. Niestety, często powstają na nim blizny, szczególnie po nasilonym lub nieodpowiednio leczonym trądziku. Blizny na dekolcie mogą też być wynikiem mechanicznych uszkodzeń, takich jak skaleczenia. Dla wielu kobiet są powodem kompleksów i gorszego samopoczucia. Z pomocą medycyny estetycznej można zmniejszyć ich widoczność lub całkiem je usunąć.Blizny na dekolcie – przyczyny Blizny…

pokaż

Blizny keloidowe

Blizny keloidowe, inaczej bliznowce, są wynikiem nadmiernej produkcji kolagenu, która nie ustaje nawet na długo po zagojeniu się rany. Efektem jest przerośnięta, wypukła blizna, która często bywa powodem kompleksów lub wręcz wpływa na obniżenie komfortu życia pacjenta.Blizny keloidowe – przyczyny Keloidy powstają, gdy proces gojenia się rany nie przebiega prawidłowo. W efekcie naskórek jest pobudzany do produkcji zbyt dużych w…

pokaż

Blizny hipertroficzne

Blizna hipertroficzna ma charakterystyczny wygląd. Wyrasta ponad powierzchnię skóry, pozostając jednak w obrębie pierwotnej rany. Bywa nazywana też blizną przerostową. Powstaje w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się tkanek. Głównym „winowajcą” jest nadmiar produkowanego kolagenu.Blizny hipertroficzne – przyczyny Do wyrastania blizny ponad powierzchnię skóry dochodzi, gdy w procesie gojenia występuje nadprodukcja kolagenu. Bardzo często ten rodzaj blizny powstaje po operacjach chirurgicznych,…

pokaż

Blizny dojrzałe

Mianem blizny dojrzałej określa się bliznę, która powstaje przez dłuższy czas po zranieniu czy uszkodzeniu skóry, a procesy gojenia przebiegają prawidłowo. Najczęściej blizna jest z pacjentem od wielu miesięcy czy lat – może jednak powodować dyskomfort i obniżać poczucie pewności siebie. Dzięki medycynie estetycznej możliwe jest częściowe lub całkowite zniwelowanie jej widoczności. Blizny dojrzałe – przyczyny Trudno jest wymienić wszystkie…

pokaż

Blizny atroficzne

Blizny atroficzne noszą też nazwę blizn zanikowych. Powstają tam, gdzie skóra uległa uszkodzeniu, a procesy gojenia nie przebiegły prawidłowo ze względu na niedostateczną produkcję kolagenu lub elastyny. Bardzo często blizny atroficzne powstają po trądziku lub ospie.Blizny atroficzne – przyczyny Blizny atroficzne są najczęściej wynikiem: trądziku, ospy wietrznej, nawyku rozdrapywania zmian skórnych. Niektórzy mają dziedziczne, indywidualne skłonności do powstawania takich blizn…

pokaż

Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka (lwia bruzda) to zmiana mimiczna, która powstaje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest ona umiejscowiona na czole, pomiędzy brwiami. Za jej powstawanie odpowiada mięsień marszczący brwi. Zmiana ta nadaje twarzy groźny wygląd, dlatego wiele osób szuka sposobów, które pozwoliłyby się jej pozbyć.Lwia zmarszczka – przyczyny Na powstanie lwiej zmarszczki wpływa mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii),…

pokaż

Liposukcja

Liposukcja to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala usunąć znaczne ilości tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. Powszechnie liposukcja bywa nawyzywana również odsysaniem tłuszczu. Najczęściej stosowana jest u osób odchudzających się, u których ćwiczenia i dieta przynoszą niewielkie rezultaty.Liposukcja – na jakich partiach ciała jest stosowana?Liposukcję wykonuje się na partiach ciała, które chcemy wyszczuplić i wymodelować. Zabieg najczęściej jest…

pokaż

Lipoza

Lipoza to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który wykorzystuje chemiczny proces rozpadu trójglicerydów. Pozwala on na modelowanie sylwetki i usuwanie tkanki tłuszczowej nagromadzonej w różnych miejscach na ciele. Stosuje się go jako wsparcie podczas odchudzania.Lipoza – zastosowanieLipoza doskonale sprawdza się do usuwania tłuszczu nagromadzonego w strategicznych partiach ciała, którego Pacjenci nie mogą pozbyć się stosując dietę i odpowiednio dobrane ćwiczenia.Najczęściej…

pokaż

Fala akustyczna

Fala akustyczna (uderzeniowa) to pojęcie, które przywodzi na myśl słuch i muzykę. Tymczasem fale akustyczne znajdują zastosowanie także w medycynie estetycznej. To komfortowa dla pacjenta, nieinwazyjna metoda, która w wielu przypadkach zastępuje dużo bardziej rozległe interwencje w organizm, między innymi chirurgiczne.Fala akustyczna – co to jest? Fala akustyczna jest rodzajem zaburzenia gęstości oraz ciśnienia środowiska, w którym się rozchodzi. Emisji…

pokaż

Epilacja

Epilacja to zabieg trwale usuwający owłosienie na ciele. Jej efekty są bardziej trwałe, niż efekty depilacji, po której włoski zawsze odrastają. Stosuje się ją jako alternatywę różnych metod depilacji. Sam zabieg można wykonać rozmaitymi technikami, które specjalista dobiera do indywidualnych potrzeb klienta.Epilacja – co to jest? Epilacja to zabieg działający na cebulki włosów – usuwający je ze skóry wraz z…

pokaż

Blizny powypadkowe

Blizny powstają w efekcie uszkodzenia skóry właściwej, która w procesie gojenia zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Takie zmiany nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też powodować dyskomfort.Blizny powypadkowe – przyczyny Najczęściej blizny powypadkowe są wynikiem ran, oparzeń lub rozległych skaleczeń. W procesie gojenia komórki tkanki łącznej zwane fibroblastami, wytwarzają kolagen, będący podstawą tworzącej się blizny. Jeśli proces pracy fibroblastów zostanie…

pokaż

Blizny na ramionach

Blizny na ramionach są dość częstym zjawiskiem. Dotyczą zwłaszcza osób, które cierpiały z powodu nasilonego trądziku. Zmiany trądzikowe mocno niszczą skórę właściwą, a nieprawidłowo leczone powodują też deficyty kolagenu podczas gojenia i powstawanie blizn atroficznych. Medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby, by zmniejszyć ich widoczność lub całkowicie je usunąć.Blizny na ramionach – przyczyny Główną przyczyną blizn na ramionach jest trądzik, rzadziej…

pokaż

Blizny na plecach

Blizny na plecach najczęściej powstają w wyniku nasilonych zmian trądzikowych. Prowadzą one do wykształcenia tak zwanych blizn atroficznych – okrągłych lub owalnych wgłębień. Blizny na plecach stanowią defekt estetyczny, który dla wielu osób staje się powodem kompleksów i przeszkadza w swobodnej wizycie na basenie czy założeniu mocniej wyciętej sukienki. Z pomocą medycyny estetycznej można znacznie zmniejszyć ich widoczność.Blizny na plecach…

pokaż

Blizny na nogach

Blizny na nogach mogą stanowić przyczynę kompleksów i niechęci do eksponowania tej części ciała. Nogi dość często ulegają różnego rodzaju zranieniom, które skutkują powstawaniem blizn. Nieprawidłowy proces gojenia dodatkowo zaostrza problem, sprawiając, że blizny są nieestetyczne, a niekiedy też obniżają komfort życia.Blizny na nogach – przyczyny Blizny na nogach powstają wskutek różnych wypadków, drobnych i poważniejszych. Mogą też być wynikiem…

pokaż

Popękane usta

Popękane usta to problem dotyczący wielu osób, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Sprawia on dyskomfort, dlatego warto poznać przyczyny i sposoby na zwalczenie go. Popękane usta – przyczyny Popękane usta mogą mieć kilka przyczyn. Są to m.in. oblizywanie i przygryzanie warg, warunki atmosferyczne (suche powietrze, wiatr, mróz, silne słońce), klimatyzacja, palenie papierosów i stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Na cienką i wrażliwą skórę…

pokaż

Żylaki rąk

Żylaki rąk to problem, który dotyka głównie kobiet. Ich powstawaniu sprzyja ciężka praca fizyczna lub intensywne ćwiczenia siłowe, a także zmiany w gospodarce hormonalnej. Żylaki rąk zazwyczaj nie stanowią problemu natury zdrowotnej, warto jednak skonsultować je z lekarzem. Niestety, żylaki rąk rzucają się w oczy i nie wyglądają estetycznie, dlatego wiele pacjentek decyduje się na ich usuwanie.Żylaki rąk – przyczyny…

pokaż

Znamię „myszka”

Znamię „myszka” jest wrodzonym znamieniem barwinkowym, mającym postać ciemnej plamki pokrytej włosami. Może ono mieć różne rozmiary (nawet do 5-10 cm). Myszka pojawia się na twarzy, nogach, pośladkach i innych częściach ciała. Jest to zmiana bezpieczna, ale istnieje prawdopodobieństwo, że „myszka” zmieni się w złośliwego czerniaka, dlatego bardzo ważna jest kontrola  i jej możliwe jak najwcześniejsze usunięcie.Znamię „myszka” – jak…

pokaż

Lanolina

Lanolina ma pochodzenie naturalne. Jest to warstwa tłuszczu powstającego w gruczołach łojowych owiec i odkładającego się na ich wełnie. Ma ona chronić owce przed chłodem. Pozyskuje się ją w czasie czyszczenia wełny i wykorzystuje w kosmetyce, farmakologii oraz produkcji chemii gospodarczej.Lanolina – zastosowanieLanolina od lat znajduje zastosowanie w kosmetyce. Jest ona dodawana do kremów nawilżających, maści, balsamów, pomadek i błyszczyków…

pokaż

Utrata sprężystości skóry

Utrata sprężystości skóry i pojawianie się zmarszczek, to naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu. I choć nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie, dla wielu osób jest to poważny problem natury estetycznej.Utrata sprężystości skóry – przyczyny Za jędrność i odpowiednie napięcie skóry odpowiedzialny jest przede wszystkim kolagen. Jest to białko tworzące włókna kolagenowe, występujące w tkance łącznej, z której…

pokaż

Hiperpigmentacja

Hiperpigmentacja, czyli powstawanie  na skórze plam o różnych odcieniach brązu, to problem estetyczny, z którym wielu pacjentów zgłasza się do dermatologa.Hiperpigmentacja – przyczyny Za powstawanie przebarwień skórnych odpowiedzialna jest melanina. Jest to naturalny składnik ludzkiego organizmu, który nadaje kolor skórze, oczom czy włosom, jednak jeśli jego produkcja jest zbyt duża, a synteza i rozmieszczenie w skórze zaburzone, efektem może być…

pokaż

Trądzik na brodzie

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych. Może on atakować całą twarz lub objawiać się tylko w jednym miejscu, często np. na brodzie. Choć ta przypadłość kojarzona jest głównie z wiekiem dojrzewania, może pojawiać się również u dorosłych.Trądzik na brodzie – przyczyny Przyczyną powstawania zmian trądzikowych na brodzie jest wzmożona produkcja sebum produkowanego przez gruczoły łojowe. Mieszki włosowe zatykają się,…

pokaż

Fotodepilacja

Intensywne światło pulsujące IPL to nowoczesna metoda wykorzystywana w usuwaniu niechcianego lub nadmiernego owłosienia na ciele. To bezbolesna, nieinwazyjna alternatywa dla tradycyjnych metod depilacji. Co więcej, zapewnia dobry efekt na kilka miesięcy. Fotodepilację można zastosować na wszystkich częściach ciała.Fotodepilacja – co to jest? Fotodepilacja wykorzystuje specyficzny rodzaj światła, które wnika we włosy i osłabia je, sprawiając, że cebulki przechodzą w…

pokaż

Fioletowe krosty na twarzy

Fioletowe krosty na twarzy związane są zwykle z problemem trądziku. Chęć szybszego pozbycia się zmian skórnych prowadzi do wyciskania i rozdrapywania ich, a to niestety wiąże się z wynaczynieniem krwi i zmianą zabarwienia pryszczy. Fioletowe krosty na twarzy mogą być przyczyną nasilonych kompleksów i złego samopoczucia. Kompleksowe leczenie wraz z zabiegami medycyny estetycznej pomaga pacjentom.Fioletowe krosty na twarzy – przyczyny…

pokaż

Fioletowe krosty na pupie

Fioletowe krosty na pupie to wstydliwy problem, który bywa przyczyną kompleksów. Najczęściej jest skutkiem wyciskania i mechanicznego usuwania pryszczy lub potówek. Problem nasila dodatkowo wrażliwość skóry, alergie i niewłaściwa higiena.Fioletowe krosty na pupie – przyczyny Krosty na ciele przyjmują fioletowy odcień, gdy pod skórą pojawia się krew (krwiak). Najczęściej jest to wynikiem wyciskania krost lub innych prób ich mechanicznego usuwania.…

pokaż

Fioletowe krosty na nogach

Zmiany skórne pod postacią krost mogą pojawić się na całym ciele. Krosty trądzikowe obejmują zwykle twarz, plecy, dekolt i ramiona, natomiast zmiany skórne na nogach mogą świadczyć o alergii lub nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Fioletowy kolor krost jest najczęściej wynikiem prób ich samodzielnego usuwania. Zabiegi medycyny estetycznej pomagają profesjonalnie poradzić sobie z tym problemem.Fioletowe krosty na nogach – przyczyny Nieestetyczne, fioletowe…

pokaż

Fioletowe krosty

Fioletowe krosty na ciele bardzo często są przyczyną poważnych kompleksów. Rzucają się w oczy i sprawiają, że trudno jest czuć się komfortowo we własnym ciele. Najczęściej powstają ze zmian trądzikowych, w wyniku prób ich samodzielnego wyciskania czy usuwania. Problem pogłębiają dodatkowe czynniki. Czasem fioletowe krosty stają się na tyle trwałe, że konieczna okazuje się pomoc medycyny estetycznej.Fioletowe krosty – przyczyny…

pokaż

Fale radiowe

Fale radiowe to jeden z rodzajów fal, które są wykorzystywane w medycynie estetycznej. Zabiegi z ich wykorzystaniem działają ujędrniająco i wyszczuplająco, są też polecane w terapii cellulitu. Ten bezpieczny zabieg przynosi dobre efekty, dlatego w ofercie medycyny estetycznej pojawia się coraz częściej i znajduje coraz szersze zastosowanie.Fale radiowe – co to jest? Fale radiowe to rodzaj fal elektromagnetycznych o częstotliwości…

pokaż

Rozstępy

Rozstępy to nieestetyczne linie na skórze, które mogą przybierać odcień od różowego do białego. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, piersiach, ramionach  lub pośladkach i stanowią powód do kompleksów wielu kobiet (u mężczyzn występują dużo rzadziej). Tworzą się w wyniku gwałtownego i nadmiernego rozciągnięcia skóry. Często są efektem szybkiej zmiany wagi w ciąży lub podczas gwałtownego tycia i chudnięcia. Na…

pokaż

Karta zabiegowa

Karta zabiegowa jest zbiorem ważnych informacji, dotyczących danego pacjenta. Potrzebne jest to w każdej przychodni lekarskiej, szpitalach, gabinetach kosmetycznych, a także gabinetach medycyny estetycznej. Informacje zbierane są podczas wywiadu z pacjentem, oraz zapisywane są wszelkie późniejsze działania i zabiegi. Karty zabiegowe pozwalają prawidłowo rozpoznać problemy i dopasować rodzaj zabiegu. Karta zabiegowa – w jakim celu jest zakładana? W celu uzyskania wszystkich…

pokaż

Implanty

Implanty, inaczej nazywane wszczepami, to ciało obce wszczepiane do ludzkiego organizmu w celu odtworzenia naturalnej funkcji danego elementu ciała lub odtworzeniu estetycznej funkcji organu.Implanty – rodzaje Implanty mogą pełnić funkcję zastępczą kości, stawów, a także implantów poprawiających wygląd ciała. Produkowane są z różnych tworzyw, w zależności od ich zastosowania.  Możemy je podzielić na:-implanty ortopedyczne, -implanty protetyczne, -implanty chirurgii estetycznej, -implanty…

pokaż

Fotoodmładzanie

Fotoodmładzanie to nazwa określająca zabiegi stymulujące komórki skóry do odnowy. W tym celu najczęściej stosowane są wiązki światła IPL (Intense Pulse Light), które wnikają w skórę. Można również spotkać się z zabiegami fotoodmładzania przeprowadzanymi za pomocą lasera. Fotoodmładzanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów w gabinetach medycyny estetycznej.Fotoodmładzanie – co to jest? Zabiegi fotoodmładzania polegają na stymulowaniu tkanek za…

pokaż

Retinol

Retinol – informacje ogólne Retinol to organiczny związek chemiczny, który możemy również określić witaminą A w czystej postaci. Jest jednym z najsilniejszych i najbardziej cenionych składników aktywnych w kosmetykach o udowodnionej skuteczności. Retinol wyróżnia wysoce intensywne działanie na skórze, które jednocześnie nie powoduje podrażnień.Retinol – korzyści Retinol to najpopularniejsza substancja w walce ze zmarszczkami i wiotczejącą skórą. Ma silne właściwości…

pokaż

Blizny przerostowe

Blizny przerostowe to jeden z efektów nieprawidłowego procesu gojenia się rany. Gdy występuje nadprodukcja kolagenu lub elastyny, blizna może wyrosnąć ponad powierzchnię skóry i zacząć wystawać. Tworzy to nie tylko nieestetyczny efekt, ale też może powodować dyskomfort przy poruszaniu się lub noszeniu ubrania. Blizny przerostowe można zmniejszać lub usuwać, stosując zabiegi medycyny estetycznej.Blizny przerostowe – przyczyny powstania Przyczyną powstania blizny…

pokaż

Blizny patologiczne

Blizny patologiczne to inaczej blizny, których proces gojenia i wykształcania nie przebiegł prawidłowo. Można do nich zaliczyć blizny atroficzne (zanikowe), bliznowce, blizny przerostowe. Blizny patologiczne nie wyglądają jak dojrzała, prawidłowo wygojona blizna. Mogę powodować dyskomfort lub być przyczyną kompleksów.Blizny patologiczne – rodzaje Blizny patologiczne dzielą się na trzy podstawowe grupy:blizny atroficzne (zanikowe) – położone poniżej poziomu otaczającej je skóry, o…

pokaż

Blizny odbarwione

Blizny odbarwione są specyficznym rodzajem blizn, które nie zagoiły się prawidłowo. Zalicza się je do blizn przerostowych, a więc wystających ponad powierzchnię skóry. Nazwa dotyczy ich specyficznego, białego odcienia. Proces wytwarzania się blizn odbarwionych jest długi – trwa nawet do kilku lat od momentu zranienia czy uszkodzenia skóry. Ich usuwanie to długi i dość trudny proces – na szczęście jest…

pokaż

Blizny niedojrzałe

Podział na blizny niedojrzałe oraz dojrzałe to podstawowy podział blizn. Przebieg procesu dojrzewania blizny zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości zranienia lub uszkodzenia skóry, a także od indywidualnych predyspozycji. Blizna niedojrzała wygląda nieco inaczej niż dojrzała i może także być poddawana innym zabiegom.Blizny niedojrzałe – czym się charakteryzują? Blizna niedojrzała to pierwsza faza zabliźniania po zagojeniu się…

pokaż

Blizny na twarzy

Blizny na twarzy mogą powstać w wyniku problemów z trądzikiem, choć bywają też skutkiem skaleczeń lub zabiegów chirurgicznych. Niestety, dla wielu osób blizna w tak wyeksponowanym miejscu to duży problem, związany z kompleksami i mniejszą samoakceptacją. Dlatego medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw, podając skuteczne sposoby dbania o tworzącą się bliznę i usuwania już powstałej.Blizny na twarzy – przyczyny Najczęstszą przyczyną powstawania…

pokaż

Blizny na rękach

Blizny na rękach mogą być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, ale także problemami skórnymi, zwłaszcza trądzikiem. Problem ten dotyczy wielu osób i bywa powodem kompleksów. Niekiedy blizny przerastają poza pierwotny obszar rany lub są tak rozległe, że bolą i ograniczają zakres ruchu. Medycyna estetyczna dysponuje metodami zmniejszania ich i trwałego usuwania.Blizny na rękach – przyczyny Najczęściej blizny na rękach pojawiają się w…

pokaż

Złuszczanie naskórka

Złuszczanie naskórka to mało inwazyjny zabieg, który pozwala poprawić wygląd skóry. Może być stosowany na twarz, ale też na całe ciało. Sam zabieg jest bezbolesny i pozostawia skórę odświeżoną, oczyszczoną i wygładzoną.Złuszczanie naskórka – charakterystyka zabiegu Złuszczanie naskórka nazywane inaczej peelingiem, eksfoliacją lub abrazją, to zabieg, który przeprowadza kosmetolog lub dermatolog. Polega on na usunięciu martwych komórek naskórka. Istnieje wiele…

pokaż

Sińce pod oczami

Sińce pod oczami, określane również jako cienie pod oczami, to zmieniony odcień delikatnej skóry na dolnej powiece. Zwykle przybierają barwę szaro-brązową lub fioletową. Sińce pod oczami same w sobie nie są chorobą, natomiast mogą być jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niedoborach i schorzeniach w naszym organizmie.  Sińce pod oczami – przyczyny Sińce pod oczami mogą być konsekwencją budowy anatomicznej. Wklęsłe…

pokaż

Lifting

Lifting to zabieg pozwalający naciągnąć obwisłą skórę, która straciła jędrność i sprężystość (np. w wyniku procesów starzenia się). Najczęściej przeprowadzany jest on na twarzy i szyi, rzadziej na brzuchu oraz biuście. Celem zabiegu jest przede wszystkim podniesienie oraz wygładzenie skóry, zredukowanie zmarszczek i uzyskanie efektu odmłodzenia. Efekty liftingu chirurgicznego utrzymują się nawet do 10 lat.Lifting – przygotowanie do zabieguKlasyczny (inwazyjny)…

pokaż

Znamię Suttona

Znamię Suttona jest znamieniem barwnikowym występującym u 1% populacji, najczęściej u dzieci i młodzieży. Zmiany pojawiają się na tułowiu, rzadziej na skórze głowy lub kończyn.Znamię Suttona – objawy Znamię Suttona charakteryzuje się okrągłym lub owalnym, regularnym kształtem i jasno- lub ciemnobrązową barwą. Jego średnica sięga 3-6 mm. Wokół niego występuje odbarwiona, biała obwódka (“halo”), która z czasem może się poszerzać,…

pokaż

Żylaki na dłoniach

Żylaki na dłoniach – w odróżnieniu od tych powstających na nogach – nie są uznawane za chorobę, a jedynie za defekt kosmetyczny. I jako taki nie jest leczony w standardowy sposób. Jednak warto z nimi walczyć, bo nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.Żylaki na dłoniach – przyczynyŻylaki na dłoniach częściej dotykają kobiety. Wśród przyczyn…

pokaż

Zrogowacenia na skórze

Rogowacenie skóry (zwane inaczej keratynizacją) związane jest z migracją i przemianą komórek skóry – czego efektem jest wypychanie na zewnątrz martwych komórek (co obserwuje się pod postacią warstwy rogowej wymagającej złuszczania). Z nadmiernym rogowaceniem mamy do czynienia wtedy, gdy namnażanie komórek naskórka następuje w bardzo szybkim tempie.Zrogowacenia na skórze – przyczynyPrzyczyny zrogowaceń na skórze mogą być bardzo różne, a wśród…

pokaż

Znamię błękitne

Znamię błękitne to zmiana skórna, o ciemnym zabarwieniu, występująca u osób w różnym wieku. Sama w sobie nie jest specjalnie groźna, jednak bardzo ważna jest jej dokładna diagnostyka, ponieważ zaliczą się ją do symulatorów czerniaka.Znamię błękitne – przyczyny Określenie znamię błękitne stosuje się dla grupy znamion barwnikowych, które spowodowane są gromadzeniem się melanocytów. Dzięki zawartości dużej ilości melaniny, podczas badania…

pokaż

Krosty twarz

Choć krosty na twarzy mogą pojawić się zarówno u dorosłych kobiet, jak i mężczyzn, najczęściej kojarzymy je z problemem charakterystycznym dla nastolatków. Mogą mieć wiele źródeł, niemal nigdy jednak nie trzeba obawiać się tego, że nie uporamy się z nimi.   Krosty twarz – przyczyny Przyczyny powstawania krost na twarzy bywają zróżnicowane. Najczęściej wiążemy je z nieprawidłową pracą hormonów, źródłem…

pokaż

Hialuronidaza

Hialuronidaza to enzym rozpuszczający substancje i wspomagający ich wchłanianie. W medycynie estetycznej stosuje się ją, by zniwelować skutki nieudanego wypełniania kwasem hialuronowym.Hialuronidaza – co to jest? Hialuronidaza to enzym, który rozkłada cząsteczki niektórych substancji, także kwasu hialuronowego. Ten enzym powstaje w zwierzęcych organizmach, w tym także w ludzkim. Zawiera go także jad niektórych zwierząt. Obecność hialuronidazy nie tylko rozkłada substancje,…

pokaż

Guzowatość nosa

Schorzenie o łacińskiej nazwie rinophyma to inaczej guzowatość nosa. Powoduje znaczne zniekształcenia w wyglądzie tej części ciała, a do tego problemy skórne oraz niedrożność dróg oddechowych. To bardzo uciążliwa przypadłość. Z pomocą technik stosowanych w medycynie estetycznej można poprawić wygląd oraz funkcjonowanie nosa.Guzowatość nosa – przyczyny Guzowatość nosa to następstwo trądziku różowatego. Ta przewlekła, uciążliwa choroba skóry składa się z…

pokaż

Fototerapia

W procesie fototerapii, czyli leczenia światłem, wykorzystuje się różne rodzaje światła, emitowane przez różne źródła. W zależności od potrzeby i celu, może to być światło widzialne (np. słoneczne), ultrafioletowe lub podczerwone. Fototerapia – jakie światło leczy? Fototerapia to rodzaj leczenia, które przynosi skutki w wielu schorzeniach i problemach. Wykorzystuje się w niej zarówno naturalne źródła światła, jak i źródła sztuczne…

pokaż

Fotostarzenie

Fotostarzenie skóry ma związek z działaniem na nią promieniowania słonecznego. Co więcej, nie trzeba intensywnie się opalać, żeby doświadczyć tego efektu. Ma on związek także z niestosowaniem ochronnych filtrów przy ekspozycji skóry na słońce. Efekty fotostarzenia można nieco zniwelować, wykonując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.Fotostarzenie – przyczyny Fotostarzenie wynika z  wpływu promieniowania UV na komórki skóry. Na skutek kontaktu skóry…

pokaż

Blizny po depilacji

Blizny po depilacji mogą powstać wskutek źle przeprowadzonego zabiegu epilacji. Do trwałego usuwania owłosienia używa się urządzeń i technik, które, niewłaściwie użyte, mogą doprowadzić do oparzeń i innego typu mechanicznych uszkodzeń pozostawiających trwałe ślady. Medycyna estetyczna dysponuje szeregiem zabiegów, które pomagają zniwelować lub całkiem usunąć takie blizny.Blizny po depilacji – przyczyny Blizny po depilacji są najczęściej wynikiem złego doboru długości…

pokaż

Blizny po cesarskim cięciu

Blizny pozostałe po porodzie metodą cesarskiego cięcia są udziałem bardzo wielu kobiet. Wiele z nich przyzwyczaja się do swojej blizny i właściwie zapomina o jej istnieniu. Dla innych stanowi ona problem estetyczny, a nierzadko też kwestię obniżenia komfortu na co dzień. Warto wiedzieć, jak dbać o bliznę w okresie gojenia i jak zmniejszyć jej widoczność z pomocą zabiegów medycyny estetycznej.Blizny…

pokaż

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe, nazywane inaczej łysieniem dystroficznym, może występować u osób w każdym wieku. Zazwyczaj związane jest z przyjmowaniem określonych leków.Łysienie anagenowe – przyczyny W przypadku łysienia anagenowego, włosy zaczynają wypadać z powodu uszkodzenia mieszka włosowego lub zahamowania podziałów mitotycznych. Najczęściej powodują to preparaty chemoterapeutyczne, takie jak środki antymetaboliczne, alkilowe lub hamujące mitozę, które stosuje się w terapii nowotworów. Jednak istnieją…

pokaż

Łysienie alergiczne

Wypadanie włosów i łysienie mogą mieć przyczyny alergiczne. Często jest to reakcją na składniki zawarte w preparatach kosmetycznych.Łysienie alergiczne – przyczyny Przyczyną wypadania włosów na tle alergicznym jest zetkniecie się skóry głowy z alergenem. Substancją, która często powoduje niepożądane reakcje jest parafenylenodiamina, dodawana do farb do włosów. Również używana do barwienia włosów henna, bywa przyczyną podrażnień i alergii.Łysienie alergiczne –…

pokaż

Łysienie

Łysienie to przejściowy lub długotrwały stan, który może doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów. Łysienie – przyczyny Łysienie może być dziedziczne i wynikać z uwarunkowań genetycznych. Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Również niewłaściwa pielęgnacja, zła dieta, choroby autoimmunologiczne lub skórne czy też zażywanie niektórych leków mogą przyczynić się do utraty włosów. Łysienie – objawy Najczęściej spotykane jest łysienie androgenowe. Przyczynia…

pokaż

Leczenie oparzeń

Oparzenia mogą mieć zróżnicowany charakter, stąd też również ich leczenie nie zawsze odbywa się w taki sam sposób. Inaczej postępuje się wtedy, gdy są one lekkie, inaczej zaś wówczas, gdy mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.   Leczenie oparzeń – oparzenia lekkie Bez względu na to, z jak poważnym oparzeniem mamy do czynienia, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić jest schłodzenie…

pokaż

Laser neodymowo-yagowy

Skóra twarzy, szyi i dekoltu starzeje się znacznie szybciej niż moglibyśmy tego oczekiwać. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są przede wszystkim nieprawidłowe struktury kolagenowe. Dzięki laserowi neodymowo-yagowemu możliwe staje się nie tylko usuwanie ich, ale i pobudzanie tkanek w sposób bardzo zbliżony do tego, jaki powinien występować naturalnie.   Laser neodymowo-yagowy – działanie Dzięki laserowi neodymowo-yagowemu możliwa jest emisja fal…

pokaż

Blizny po samookaleczeniu

Blizny po samookaleczeniu stanowią szczególny typ blizn – głównie ze względu na przyczynę ich powstania. Nie są wynikiem wypadku czy zabiegu chirurgicznego, niezbędnego dla zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach pacjenci chcą się ich pozbyć, by nie nosić pamiątki po bolesnym i bardzo trudnym etapie ich życia. Medycyna estetyczna przychodzi w takim przypadku z pomocą.Blizny po samookaleczeniu – specyfika Blizny powstałe…

pokaż

Blizny po ospie

Zmiany skórne występujące w przebiegu ospy wietrznej są wyjątkowo uciążliwe. Powodują silne swędzenie i drażnią, prowokując do drapania. Niestety, rozdrapywanie tych zmian prowadzi do nadkażeń bakteryjnych i powstania widocznych, szpecących blizn na skórze. Niektórzy chorzy są bardziej, inni mniej podatni na ich powstawanie.Blizny po ospie – szczególny typ blizny Blizny po ospie to tak zwane blizny zanikowe, lub atroficzne. Są…

pokaż

Blizny po opryszczce

Opryszczka wargowa jest nie tylko uciążliwa i nawracająca. Może też spowodować powstanie widocznych blizn w okolicach ust. Tam, gdzie tworzą się zmiany skórne, powstają ślady. Ich tworzeniu się sprzyja nawyk zdrapywania zmian lub ich lokalizacja blisko śluzówki, gdzie ulegają ciągłemu drażnieniu podczas jedzenia, uśmiechania się lub mówienia.Blizny po opryszczce – przyczyny powstania Opryszczka wywołana jest obecnością w organizmie wirusa HPV.…

pokaż

Blizny po oparzeniu

Blizny po oparzeniu goją się trudno i bardzo często pozostają widoczne nawet po latach od wypadku. W oparzeniach II lub III stopnia dochodzi do uszkodzenia warstwy skóry właściwej. Niestety, pozostawia to widoczne ślady, ale wielu osób stanowiące poważny problem estetyczny, a nawet obniżające komfort życia.Blizny po oparzeniu – przyczyny Blizny po oparzeniu powstają najczęściej wskutek uszkodzenia naskórka oraz skóry właściwej,…

pokaż

Blizny po laparoskopii

Laparoskopia to rodzaj zabiegu chirurgicznego, który pozostawia na ciele o wiele mniejsze ślady, niż tradycyjna chirurgia. Wykonywany jest poprzez niewielkie nacięcia w powłokach ciała. Pozostawiają one widoczne, choć nieduże blizny. Dla niektórych pacjentów nie stanowią żadnego problemu, dla innych stają się przyczyną kompleksów. Medycyna estetyczna dysponuje sposobami, by zmniejszyć ich widoczność.Blizny po laparoskopii – przyczyny powstania Laparoskopia jest metodą operowania…

pokaż

Plastyka powiek

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to zabieg, który powala usunąć nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z powiek górnych lub dolnych. Często korzystają z niego osoby mające problem z opadającą powieką górną oraz chcące zlikwidować nieestetyczne worki pod oczami. W ten sposób można nadać twarzy świeży, bardziej młodzieńczy wygląd, zredukować zmarszczki pod okiem, poprawić kształt powiek i zyskać piękne spojrzenie nadające twarzy bardziej…

pokaż

Otyłość

Otyłość to przewlekła choroba, która polega na nadmiernym gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Jej podłożem jest szereg czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych takich jak złe nawyki żywieniowe czy brak aktywności ruchowej. Otyłość jest przyczyną wielu schorzeń i może prowadzić nawet do śmierci chorego, a proces jej leczenia jest długotrwały i wymaga indywidualnego dostosowania do pacjenta. Otyłość – przyczyny Do…

pokaż

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna ma na celu poprawienie jakości życia poprzez udoskonalenie wyglądu. Obejmuje przede wszystkim zabiegi korygujące, profilaktyczne i rekonstrukcyjne. W odróżnieniu od chirurgii plastycznej są to działania nieinwazyjne.Medycyna estetyczna – uprawienia Medycynę estetyczną mogą praktykować lekarze po dowolnej specjalizacji z prawem do wykonywania zawodu. Ich kompetencje mieszczą się między kosmetologią a chirurgią estetyczną. Do zadań lekarza należy nie tylko wykonywanie…

pokaż

Rozstępy na brzuchu

Rozstępy to głębokie zmiany w strukturze skóry – ubytki powstałe po zerwaniu włókien elastycznych skóry, które przybierają postać czerwonych bądź białych wrzecionowatych pasm. Najczęściej występują na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Metody walki z rozstępami zależą od etapu, na którym znajdują się zmiany. Można zapobiegać powstawaniu tych ubytków albo ograniczyć ich rozwój i widoczność. Rozstępy na brzuchu – przyczyny Rozstępy…

pokaż

Przebarwienia starcze

U źródeł przebarwień skórnych leżą zaburzenia w funkcjonowaniu komórek pigmentacyjnych skóry – tzw. melanocytów. Przebarwienia, które pojawiają się zazwyczaj po 50 roku życia to tzw. przebarwienia starcze. Inaczej są one nazywane plamami wątrobowymi.  Przebarwienia starcze – przyczyny Do przebarwień starczych dochodzi w wyniku zaburzonej produkcji barwnika skóry – melaniny. W wyniku starzenia się ludzkiego organizmu dochodzi do procesu hiperpigmentacji, wskutek…

pokaż

Przebarwienia posłoneczne

Przebarwienia posłoneczne pojawiają się na twarzy i ciele w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W ich usunięciu mogą pomóc nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.  Przebarwienia posłoneczne – przyczyny Do powstania przebarwień posłonecznych przyczynia się promieniowanie słoneczne, które, przenikając przez skórę, pobudza do pracy komórki pigmentacyjne. W efekcie długotrwałego opalania w niektórych miejscach może dochodzić do nadmiernej produkcji i nagromadzenia się barwnika…

pokaż

Blizny po świerzbie

Świerzbowiec ludzki żyje w skórze, drążąc w niej małe kanaliki i żywiąc się komórkami naskórka. To powoduje uszkodzenia, które mogą pozostawić blizny. W przebiegu zarażenia świerzbowcem na skórze tworzą się różnego rodzaju zmiany, w tym grudki, zaczerwienienia, podrażnienia, wysypka. Przemieszczaniu się świerzbowców pod skórą towarzyszy uczucie swędzenia, które prowokuje do drapania. U niektórych chorych pojawiają się przeczosy – specyficzne blizny.Blizny…

pokaż

Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mogą się one pojawiać w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, a także świadczyć o poważnych chorobach lub zaburzeniach hormonalnych. Medycyna estetyczna znalazła jednak na nie sposób. Przebarwienia na twarzy – przyczyny Do powstawania przebarwień na twarzy mogą przyczynić się: – choroby skóry (np. łuszczyca); – ekspozycja na zbyt niskie…

pokaż

Blizny po trądziku

Blizny po trądziku – przyczyny Blizny po trądziku powstają najczęściej wskutek prób wyciskania i mechanicznego usuwania niedoskonałości. Nacisk miażdży tkankę i prowadzi do uszkodzeń, które następnie bliznowacieją. Za tworzenie się blizn potrądzikowych odpowiada też nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli wokół zmian trądzikowych zalegają bakterie i łuszczący się naskórek, procesy gojenia się tkanki nie przebiegają prawidłowo.Blizny po trądziku – specyfika Blizny powstałe…

pokaż

Przebarwienia hormonalne

Przebarwienia hormonalne to kłopotliwy problem dermatologiczny, który ma podłoże hormonalne i przed rozpoczęciem leczenia wymaga rozpoznania. W pozbyciu się nawracających przebarwień hormonalnych mogą pomóc zabiegi medycyny kosmetycznej.  Przebarwienia hormonalne – przyczyny Do powstawania przebarwień hormonalnych dochodzi wskutek zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Przebarwienia hormonalne mogą się pojawić zarówno u osoby zdrowej (np. u dojrzewającego nastolatka, kobiety w ciąży, kobiety stosującej…

pokaż

Blizny po szwach

Blizny po operacji chirurgicznej stanowią normalne i bardzo częste zjawisko. Jeśli ciągłość skóry została przerwana, a rana jest zbyt głęboka by zagoić się samoistnie, konieczne jest szycie. Dobrze złożone szwy, a także skrupulatna pielęgnacja rany sprawiają, że powstała blizna wytwarza się prawidłowo i jest gotowa do usunięcia czy zmniejszenia jej widoczności.Blizny po szwach – przyczyny Szwy zakłada się z różnych…

pokaż

Produkcja kolagenu

Kolagen to podstawowy składnik w tkance łącznej. Włókna kolagenowe budują naszą skórę, ścięgna, kości, rogówkę oka. Są one bardzo odporne na urazy mechaniczne i rozciągliwe, dlatego tworzą sprężyste rusztowanie dla narządów wewnętrznych. Ich ważną funkcją jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Kolagen bierze również udział w procesach odnowy komórek. Utrata kolagenu związana jest z procesami starzenia się organizmu. Kolagen jest produkowany…

pokaż

Pory na twarzy

Pory na twarzy pozwalają odprowadzać łój produkowany przez gruczoły (sebum) oraz pot. Gdy jednak dojdzie do zapchania mieszków włosowych łojem lub zanieczyszczeniami zewnętrznymi, ulegają one zatkaniu i dochodzi do ich rozszerzenia. Efektem jest niejednolita cera z widocznymi kraterami.Pory na twarzy – przyczynyRozszerzone pory na twarzy z czasem mogą się powiększać i stać się przyczyną kompleksów. Najwięcej rozszerzonych porów występuje zwykle…

pokaż

Plastyka nosa

Plastyka nosa (rinoplastyka) to zabiegi chirurgiczne, które pozwalają zmienić kształt nosa i lepiej dopasować go do rysów twarzy Pacjenta. Zabiegi plastyczne pozwalają zmniejszyć, zwęzić lub skrócić nos, skorygować przegrodę nosową, wymodelować chrząstki skrzydłowe oraz czubek nosa. Plastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do zabiegu są kwalifikowane osoby, u których nos osiągnął już ostateczną wielkość (najczęściej po ukończeniu 15. roku życia).Plastyka…

pokaż

Owłosienie

Owłosienie na głowie oraz innych częściach ciała to naturalna bariera ochronna skóry. Zdarza się jednak, że jest ono zbyt duże, co dla niektórych osób stanowi problem natury estetycznej.Nadmierne owłosienie – przyczyny Gęstość owłosienia zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych i etnicznych. Jednak ciemne, wyraźne włosy pojawiające się u kobiet na twarzy, brzuchu czy piersiach, mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych,…

pokaż

Opuchnięta twarz

Opuchnięta twarz, to problem, który od czasu do czasu dotyka każdego. Kiedy zdarza się sporadycznie, można sobie radzić domowymi sposobami, jeśli jednak często mamy do czynienia z problemem opuchlizny, należy skonsultować się ze specjalistą.Opuchnięta twarz – przyczyny Najczęściej przyczyną obrzęków w obrębie twarzy jest zmęczenie, stres oraz używki. Również picie zbyt małej ilości wody lub spożywanie zbyt dużej ilości soli…

pokaż

Opuchlizna twarzy

Opuchlizna twarzy może pojawić się w wyniku różnych drobnych dolegliwości, jeśli jednak występuje często i bez wyraźnej przyczyny, warto poszukać jej źródeł.Opuchlizna twarzy – przyczyny Opuchnięta twarz może być problemem, który pojawia się od czasu do czasu np. w wyniku długotrwałego płaczu, zabiegów w obrębie twarzy (np. stomatologicznych) czy jako objaw towarzyszący alergii. Jeśli jednak opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy…

pokaż

Opuchlizna pod powiekami

Opuchlizna oczu nie musi być objawem poważnej, wymagającej leczenia dolegliwości, jednak worki pod oczami i zapuchnięte powieki nie wyglądają estetycznie. To problem, który zdarza się osobom w każdym wieku i może mieć różne przyczyny.Opuchlizna pod powiekami – przyczyny Opuchnięte oczy i powieki oraz tzw. worki pod oczami, mogą być spowodowane różnymi czynnikami, od bardzo błahych po poważne. Często pojawiają się…

pokaż

Opuchlizna limfatyczna

Opuchlizna limfatyczna, nazywana też obrzękiem limfatycznym, to opuchlizna skóry oraz tkanki podskórnej będąca wynikiem gromadzenia się limfy w przestrzeniach międzykomórkowych.Opuchlizna limfatyczna – przyczyny W rzadkich przypadkach zdarza się opuchlizna limfatyczna wrodzona – jest ona efektem nie wykształcenia się lub zaburzonego rozwoju układu limfatycznej. Znacznie częściej jednak obrzęk limfatyczny jest dolegliwością nabytą. Może powstawać jako skutek uboczny leczenia nowotworów, następstwo różnego…

pokaż

Opuchlizna

Do powstania opuchlizny mogą się przyczynić zarówno zmęczenie, jak i choroby ogólnoustrojowe. Z niedoskonałością tą można sobie poradzić, stosując zabiegi medycyny estetycznej.  Opuchlizna – przyczyny Opuchlizna powstaje, gdy w przestrzeni pozanaczyniowej w naszym organizmie pojawia się zbyt wiele płynów. Do takiego stanu może dojść zarówno wskutek przemęczenia i stosowania nieodpowiedniej diety, jak i pod wpływem różnych chorób, np. zaburzeń na…

pokaż

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa jest niezbędna dla organizmu jako magazyn substancji odżywczych, lecz jej nadmiar powoduje problemy – nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej.Nadmiar tkanki tłuszczowej – przyczyny Najczęstsze przyczyny nadmiaru tkanki tłuszczowej to nieodpowiednie odżywianie i brak aktywności fizycznej. Powodami mogą być również inne czynniki, takie jak zaburzenia hormonalne, obciążenie genetyczne oraz choroby.Nadmiar tkanki tłuszczowej – objawy Odpowiedni poziom tkanki…

pokaż

Nadmiar skóry

Nadmiar skóry na ciele najczęściej dotyczy osób, które znacząco schudły oraz kobiet po ciąży. Nadmiar skóry może występować również na twarzy.Nadmiar skóry – przyczyny Po dużej utracie wagi skóra zwykle jest zbyt rozciągnięta, aby mogła samoistnie dopasować się do szczuplejszej sylwetki. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku szybkiego odchudzania opartego na rygorystycznej diecie i braku aktywności fizycznej. Nadmiar skóry na…

pokaż

Melasma skóry

Melasma skóry to określenie stosowane podczas opisywania charakterystycznych jedynie dla kobiet przebarwień. Szacuje się, że ich pojawianie się nasila się po ukończeniu przez kobiety trzydziestego roku życia. Przebarwienia tego rodzaju najczęściej wiąże się z czynnikami hormonalnymi zwracając uwagę także na to, że mogą być konsekwencją przesadnego zamiłowania do opalania się.   Melasma skóry – objawy Plamy określane jako melasma skóry…

pokaż

Rozstępy u mężczyzn

Rozstępy to problem, który nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet. Kłopotliwe kolorowe pręgi na skórze mogą się pojawić także u przedstawicieli płci męskiej. Rozstępy u mężczyzn pojawiają się najczęściej wskutek nadmiernego treningu fizycznego i rozrostu masy mięśniowej, mogą one wystąpić także u osób otyłych.  Rozstępy u mężczyzn – przyczyny Rozstępy u mężczyzn pojawiają się w wyniku gwałtownego przyrostu wagi oraz…

pokaż

Rozstępy po porodzie

Rozstępy po porodzie to nieestetyczny i kłopotliwy problem, z którym zmaga się większość ciężarnych kobiet. Dochodzi do niego w wyniku gwałtownego przyrostu masy ciała i nadmiernego rozciągnięcia skóry.  Rozstępy po porodzie – przyczyny Rozstępy po porodzie pojawiają się, gdy skóra jest zbyt mało elastyczna i traci swoją odporność na rozciąganie. W wyniku nadmiernego przyrostu masy ciała może dojść do rozciągnięcia…

pokaż

Rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży pojawiają się w wyniku gwałtownego przyrostu masy ciała oraz zaburzeń równowagi hormonalnej. Walka z nimi nie należy do łatwych, na szczęście medycyna estetyczna i nowoczesne zabiegi mogą w tym pomóc.  Rozstępy po ciąży – objawy Rozstępy po ciąży pojawiają się u większości kobiet, najczęściej na brzuchu, pośladkach oraz piersiach.  Na początku rozstępy po ciąży mogą przyjmować nieestetyczny…

pokaż

Rozstępy na udach

Rozstępy na udach mogą się pojawić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.  Problem ten wynika z nadmiernego rozciągnięcia skóry i może się wiązać z dodatkowymi objawami, np. swędzeniem.  Rozstępy na udach – przyczyny Rozstępy na udach, a także w innych miejscach na ciele, powstają najczęściej w wyniku gwałtownego przyrostu masy ciała, który doprowadza do nadmiernego rozciągnięcia skóry. Na powstanie…

pokaż

Rozstępy na skórze

Rozstępy na skórze to kłopotliwy i nieestetyczny problem, z którym zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Rozstępy na skórze mogą się pojawić u dojrzewającej młodzieży, u kobiet, które są po porodzie, a także u mężczyzn, którzy nadmiernie i intensywnie trenują sport.  Rozstępy na skórze – przyczyny Rozstępy na skórze powstają w wyniku gwałtownego przyrostu masy ciała oraz nadmiernego rozciągnięcia…

pokaż

Rozstępy na pośladkach

Rozstępy na pośladkach pojawiają się przede wszystkim u kobiet. Z tym kosmetycznym defektem zmagają się najczęściej kobiety otyłe, a także te, które są w ciąży lub karmią piersią. Na szczęście rozstępy na pośladkach można usunąć.  Rozstępy na pośladkach – przyczyny Rozstępy na pośladkach powstają wskutek gwałtownego przyrostu masy ciała, w którego efekcie dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia skóry i jej uszkodzenia.…

pokaż

Rozstępy na plecach

Rozstępy na plecach to problem, który dotyczy przede wszystkim intensywnie trenujących mężczyzn. Pojawia się on także u dojrzewających chłopców. W wyniku gwałtownego rozrostu mięśni może dojść do pojawienia się nieestetycznych i trudnych do wyleczenia pręg.  Rozstępy na plecach – przyczyny Rozstępy na plecach pojawiają się, gdy doszło do osłabienia skóry i utraciła ona swoją zdolność do regeneracji oraz odporność na…

pokaż

Rozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach to problem, który dotyczy przede wszystkim kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Mogą się one pojawiać także u dojrzewających dziewczyn, w związku z zaburzeniem równowagi hormonalnej i dużymi wahaniami wagi w tym okresie.   Rozstępy na piersiach – przyczyny Do powstania rozstępów na piersiach przyczynia się przede wszystkim wzrost masy ciała w trakcie ciąży. Duży wpływ na powstawanie rozstępów…

pokaż

Rozstępy na nogach

Rozstępy na nogach to problem, który dotyczy najczęściej ciężarnych kobiet oraz osób, u których przeważa siedzący tryb życia. Defekty te, jeśli są wykryte zbyt późno, są trudne do wyleczenia.  Rozstępy na nogach – przyczyny Rozstępy na nogach pojawiają się, gdy doszło do nadmiernego przyrostu masy ciała i w ich wyniku, nadmiernego rozciągnięcia skóry oraz uszkodzenia wpływających na jej elastyczność włókien…

pokaż

Rozstępy na bicepsie

Rozstępy to problem, który nie dotyczy tylko i wyłącznie ciężarnych kobiet. Może się on pojawić także u mężczyzn. Panowie, którzy intensywnie trenują na siłowni, mogą u siebie zauważyć rozstępy na bicepsie.  Rozstępy na bicepsie – objawy Rozstępy na bicepsie objawiają się w postaci nieestetycznych zsiniałych pręg. Jeśli do ich pojawienia się doszło niedawno, rozstępy na bicepsie mogą przyjmować czerwony lub…

pokaż

Bruksizm

Bruksizm to jedno z zaburzeń snu, czyli parasomnii. Objawia się nocnym zgrzytaniem zębami. Stanowi stosunkowo częstą dolegliwość osób młodych oraz dzieci. Może dotyczyć nawet 20% populacji. Oprócz tego, że może przeszkadzać osobom śpiącym obok, szkodzi też zębom pacjenta. Istnieje kilka sposobów leczenia tej przypadłości, a ich właściwe połączenie daje naprawdę dobre efekty.Bruksizm – przyczyny Pocieranie zębami o siebie przez sen…

pokaż

Blizny wklęsłe

Blizny wklęsłe charakteryzują się położeniem poniżej poziomu otaczającej je skóry. Zwykle dość szybko zyskują naturalny kolor. Inne ich nazwy to blizny atroficzne lub blizny zanikowe. Bardzo często powstają po przejściu zaawansowanego trądziku lub ospy wietrznej. Niektóre osoby mają większą skłonność niż inne do powstawania tego typu blizn. Medycyna estetyczna proponuje rozwiązania pozwalające na zmniejszenie ich widoczności lub zupełną redukcję.Blizny wklęsłe…

pokaż

Blizny przykurczowe

Blizna przykurczowa towarzyszy poważnym obrażeniom skóry i leżących pod nią tkanek. Najczęściej są to głębokie oparzenia, II lub III stopnia. Zniszczenie komórek skóry sprawia, że powstała blizna boli i ogranicza możliwość poruszania się swobodnie. Leczenie tego rodzaju blizn bywa trudne, a z pewnością wymaga kompleksowej opieki lekarza prowadzącego i konsultowania z nim wybieranych metod terapii.Blizny przykurczowe – przyczyny Blizny przykurczowe…

pokaż

Blizny pourazowe

Blizny pourazowe przybierają wygląd mocno zależny od przebiegu ich gojenia się. Prawidłowo zagojone rany przykryte są jasną, niewypukłą i niewklęsłą blizną, która nie odcina się zanadto wizualnie od otaczającej ją skóry. Komplikacje w procesie gojenia prowadzą do powstania blizn przerostowych, atroficznych lub nawet bliznowców (keloidów).Blizny pourazowe – przyczyny Blizny pourazowe powstają w wyniku rożnego typu wypadków. Mogą tworzyć się na…

pokaż

Blizny pooperacyjne

Blizny pooperacyjne to także blizny po szwach. Zazwyczaj są skutkiem zszycia bardzo głębokiej rany, sięgającej głębiej niż do poziomu naskórka czy nawet skóry właściwej. Rany powstałe w wyniku operacji chirurgicznej przecinają także tkankę łączną oraz mięśnie. Blizny pooperacyjne mają tendencje do przerastania. Mogą zmienić się w bliznowce, które nie tylko wystają ponad poziom skóry, ale także wyrastają poza pierwotny obszar…

pokaż

Pryszcze

Pryszcze to krosty pojawiające się najczęściej na twarzy – zwłaszcza w tzw. strefie T obejmującej czoło, nos i brodę (w tych miejscach najsilniej pracują gruczoły łojowe). Rzadziej pojawiają się na dekolcie oraz plecach. Są one związane z trądzikiem i przytykaniem porów przez sebum (wydzielina gruczołów łojowych), pot, martwy naskórek oraz inne zanieczyszczenia.Pryszcze – przyczynyBakterie przyczyniają się do uwalniania enzymów, które…

pokaż

Plastyka oczu

Plastyka oczu, to zabieg chirurgiczny, który przez zmianę ilości skóry na powiekach koryguje ich kontur oraz kształt oczu. Dzięki temu cała twarz nabiera zdrowego wyglądu, a okolice oczu są odmłodzone.Plastyka oczu – charakterystyka zabiegu Plastyka oczu koncentruje się na poprawie wyglądu obszaru oczodołów oraz powiek, zarówno górnych, jak i dolnych. Zabiegi chirurgiczne w obrębie powiek nazywa się blefaroplastyką. Wykonuje się…

pokaż

Plastyka krocza

Plastyka krocza to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i osiągnięć medycyny estetycznej, jest niezwykle skuteczny i bezpieczny.Plastyka krocza – charakterystyka Chirurgiczna plastyka krocza, to zabieg polegający na wycięciu nadmiaru rozciągniętej tkanki pochwy, a następnie zaszyciu rany w taki sposób, aby nadać miejscom intymnym odpowiedni rozmiar i estetykę. Taki zabieg podnosi jakość życia…

pokaż

Plamy pigmentacyjne

Powstawanie plam, które różnią się barwą od otaczającej je skóry, to częsty problem, z którym pacjenci w różnym wieku zgłaszają się do dermatologa. Takie zmiany skórne nazywane są hiperpigmentacją. Plamy pigmentacyjne – przyczyny Plamy na skórze pojawiają się w skutek zaburzeń syntezy i rozmieszczenia w skórze melaniny – barwnika, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Bezpośrednie przyczyny powstawania przebarwień to nadmierna…

pokaż

Plamy na twarzy

Przebarwienia na twarzy mogą pojawić się niezależnie od płci lub wieku, jednak z reguły problem ten częściej dotyka kobiet. Zmiany pigmentacyjne nie muszą być niebezpieczne, jednak wyglądają nieestetycznie, co bywa przyczyną kompleksów.Plamy na twarzy – przyczyny Istnieje wiele przyczyn powodujących powstawanie przebarwień na twarzy. Plamy będące wynikiem zaburzenia poziomu melaniny pojawiają się pod wpływem działania promieni słonecznych, podobnie działają także…

pokaż

Piersi

Dla wielu pań piersi to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Często zdarza się jednak, że ich wygląd, kształt i rozmiar bywa przyczyną kompleksów.Piersi – budowa Kobiece piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, w której skład wchodzą przewody mleczne, oraz z podtrzymującej tkanki łącznej. Ich wielkość i kształt zależne są od ogólnej budowy sylwetki i są dziedziczne. Na wielkość biustu, wpływa…

pokaż

Pieprzyki

Niewielkie znamiona barwnikowe, zwane potocznie pieprzykami, pojawiają się na skórze każdego człowieka. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju, jednak czasem zdarza się, że niewinny pieprzyk jest początkiem groźnego czerniaka.Pieprzyki – przyczyny powstawania W większości przypadków pieprzyki powstają na skórze z wiekiem, jako efekt oddziaływania promieni UV. Zdarza się, jednak, że nowo narodzone niemowlęta mają pojedyncze pieprzyki -są to tzw.…

pokaż

Peptydy

Do tej pory w walce o piękną skórę, włosy i paznokcie stosowane były białka takie jak keratyna, kolagen czy elastyna. Przełomowe okazało się odkrycie peptydów, które są znacznie skuteczniejsze.Peptydy – czym są? Peptydy, to organiczne związki powstające w czasie biosyntezy białek. W przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym wykorzystuje się peptydy uzyskiwane w sposób syntetyczny. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, związki te skutecznie pokonują bariery…

pokaż

Operacje plastyczne

Operacje plastyczne zwykle pozwalają na bardziej radykalną zmianę wyglądu niż zabiegi medycyny estetycznej. Są wykonywane w celu pozbycia się niedoskonałości lub deformacji, a tym samym zwiększenia atrakcyjności fizycznej i poprawy jakości życia.Operacje plastyczne – specjaliści Operacje plastyczne mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza z odpowiednią specjalizacją. Wybrany chirurg powinien mieć wysokie kwalifikacje, duże doświadczenie i renomę wśród pacjentów. Należy jednak…

pokaż

Konsultacja chirurgiczna

Konsultacja chirurgiczna polega na rozmowie z lekarzem, który przeprowadza pełny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta, zleca konkretne dodatkowe badania, niezbędne do zakwalifikowania pacjenta do właściwych form leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych.Konsultacja chirurgiczna – przebieg Konsultacja chirurgiczna wykonywana jest na każdej pierwszej wizycie u chirurga. Lekarz bada pacjenta w miarę swoich możliwości. Wykonuje m.in. pomiar ciśnienia krwi, badanie palpacyjne, badanie czucia.…

pokaż

Kaszaki na twarzy

Kaszaki na twarzy to rodzaj choroby skóry. Powstają na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Występują najczęściej na twarzy bądź skórze głowy u osób dorosłych, a także osób nastoletnich, mających problemy skórne wynikające z dojrzewania. Kaszaki na twarzy -przyczyna powstania Kaszaki powstają na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry, czyli nadmiernej produkcji sebum. Prowadzi to do zatykania mieszków włosowych, na skutek…

pokaż

Blizny wypukłe

Blizna wypukła, inaczej zwana przerostową ,powstaje gdy w procesie gojenia wytwarzane jest zbyt wiele kolagenu. Wystaje ponad powierzchnię skóry i dla wielu pacjentów stanowi problem nie tylko estetyczny, ale też dotyczący komfortu codziennego życia – poruszania się, przebierania. Dojrzałe blizny wypukłe można spłycić lub usunąć z pomocą zbiegów medycyny estetycznej.Blizny wypukłe – przyczyny Każde zranienie uruchamia kaskadę procesów, które prowadzą…

pokaż

Pryszcze dookoła ust

Pryszcze dookoła ust to poważny problem, który ciężko wyleczyć i zamaskować. Pryszcze charakterystyczne dla wieku młodzieńczego z czasem mogą ustępować. Jednak zdarzają się też pryszcze, które są następstwem choroby, atakującej niezależnie od wieku. Wymagają specjalistycznej konsultacji i leczenia. Pryszcze dookoła ust – przyczyny Wpływ na powstawanie pryszczy dookoła ust mogą mieć zaburzenia hormonalne, skłonności genetyczne, wpływ alergenów, a także nadmierne…

pokaż

Pryszcze dekolt

Pryszcze na dekolcie są najczęściej odmianą trądziku grudkowo-zaskórnikowego, zwanego młodzieńczym. Jest to spowodowane jego występowaniem, czyli głównie u osób młodych, które mają nieunormowaną gospodarkę hormonalną. Pryszcze na dekolcie mogą także występować u osób posiadających problemy z nadpotliwością.Pryszcze dekolt – przyczyny Cera posiadająca skłonności do przetłuszczania się, gromadząca w porach nadmierne ilości łoju, w połączeniu z zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, pot,…

pokaż

Pryszcze czoło

Pryszcze na czole najczęściej spotykane są wśród nastolatków. Spowodowane jest to skokami hormonów, występującymi podczas dojrzewania. Skóra w tym czasie produkuje nadmierną ilość sebum, czyli naturalną barierę ochronną naskórka przed wysuszaniem oraz czynnikami zewnętrznymi. Nadmiar łoju ma zły wpływ na stan skórny. Powoduje on zmiany skórne, takie jak zaskórniki, pryszcze, trądzik.Pryszcze czoło – przyczyny występowania Pryszcze na czole powstają najczęściej…

pokaż

Pryszcze broda

Pryszcze na brodzie są zmianą często występującą u osób młodych, u których na skutek dojrzewania, nasilone są skoki hormonalne. Pojawiają się głównie w „strefie T”, czyli okolicach czoła, nosa i brody. Pryszcze broda – przyczyny powstawania Pryszcze na brodzie powstają na skutek wielu przyczyn. Wśród nich są zaburzenia hormonalne, nieprawidłowo zbilansowana dieta, czy nieodpowiedni tryb życia opierający się na stresie, lub…

pokaż

Popękane naczynka

Popękane naczynka, nazywane popularnie pajączkami, to umiejscowione tuż pod skórą naczynia włosowate. Same w sobie są defektem kosmetycznym i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W niektórych przypadkach mogą jednak być objawem groźnych dolegliwości.Popękane naczynka – przyczyny Skłonność do pękania naczynek może być dziedziczna, wiąże się to też z płytko umiejscowionymi naczyniami krwionośnymi. Wpływ na pojawianie się pajączków mają takie czynniki…

pokaż

Plastyka twarzy

Plastyka twarzy, nazywana też popularnie liftingiem lub podniesieniem twarzy, to jeden z najpopularniejszych zabiegów pozwalający odzyskać młody wygląd i gładką skórę. Plastyka twarzy – charakterystyka zabiegu Plastyka twarzy, to zabieg wykonywany pod narkozą przez chirurga plastyka. Trwa on około 3 godziny. Polega na nacięciu i odpowiednim naciągnięciu skóry, lekarz może też skorygować powięź przesłaniającą mięśnie w miejscach gdzie skórze brakuje sprężystości.…

pokaż

Plastyka ramion

Brachioplastyka, czyli plastyka ramion, to zabieg chirurgiczny, który ma na celu przywrócenie naturalnego kształtu ramionom, które w wyniku procesów starzenia lub znacznej utraty wagi stały się obwisłe.Plastyka ramion – charakterystyka zabiegu Plastykę ramion wykonuje się u pacjentów, którzy mają w tym miejscu nadmiar obwisłej skóry lub zniekształcenia budowy tej części ciała. Zabieg polega na wycięciu fałdu skórno-tłuszczowego z przyśrodkowej części…

pokaż

Łysienie rozlane

Łysienie rozlane jest trudnym do zdiagnozowania schorzeniem, które może prowadzić do utraty włosów. Dotyka przede wszystkim kobiet, a choć nie prowadzi zazwyczaj do trwałej utraty owłosienia, budzi spory niepokój u pacjentek.   Łysienie rozlane – przyczyny Łysienie rozlane może mieć wiele przyczyn, ich wymienianie zwykle rozpoczyna się przy tym od zwrócenia uwagi na zaburzenia hormonalne. Potwierdza to jego częstsze pojawianie…

pokaż

Odsysanie tłuszczu

Odsysanie tłuszczu określane też często mianem liposukcji, jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Przeprowadza się go, aby pomóc pacjentowi w pozbyciu się z wybranego miejsca na ciele tkanki tłuszczowej.. Przeważnie w centrum zainteresowania pacjentów myślących o wykonaniu zabiegu znajdują się uda i brzuch, choć zabieg może polegać także na odsysaniu tkanki tłuszczowej z podbródka.   Odsysanie tłuszczu – wskazania Choć…

pokaż

Pryszcze grudkowe

Pryszcze grudkowe pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania, choć mogą występować także u dorosłych, zwłaszcza u kobiet. Zwykle można je zauważyć na twarzy, lecz niekiedy obejmują również plecy i klatkę piersiową.Pryszcze grudkowe – przyczyny Trądzik grudkowaty jest jedną z odmian trądziku pospolitego. U nastolatków pryszcze grudkowe są skutkiem burzy hormonów, która zwiększa produkcję sebum. Łój i martwy naskórek zatykają kanaliki…

pokaż

Pryszcze grudki

Pryszcze grudki są jednym z objawów trądziku pospolitego, który występuje w wieku dojrzewania, choć może się pojawiać również u osób dorosłych. Ukazują się jako wyczuwalne dotykiem i widoczne gołym okiem zgrubienia na twarzy.Pryszcze grudki – przyczyny Skórne grudki to zablokowane łojem i martwym naskórkiem gruczoły łojowe. U nastolatków zwykle są skutkiem przemian hormonalnych pobudzających skórę do nadprodukcji łoju. Jest on…

pokaż

Poprawa konturu twarzy

Poprawa konturu twarzy obejmuje zabiegi medycyny estetycznej, które ujędrniają zwiotczałą i opadającą skórę twarzy. Poprawa konturu twarzy – zalecenia Przyczyną zmiany konturu twarzy jest zwykle proces starzenia się. Z wiekiem organizm produkuje mniej kolagenu i elastyny, czyli białek, które zapewniają prawidłowe napięcie skóry. Ponadto na twarzy ubywa tkanki tłuszczowej. Te procesy skutkują pogłębieniem bruzd nosowo – wargowych, obniżaniem się kącików ust…

pokaż

Nadpotliwość

Wydzielanie potu to sposób na ochłodzenie organizmu i eliminację toksyn. Jeśli w normalnych warunkach (którym nie towarzyszą wysiłek fizyczny, upał, infekcje) dochodzi do nadmiernego pocenia, mówi się o nadpotliwości. Nadpotliwość – przyczyny Przyczyn nadaktywności gruczołów potowych może być wiele. Wyróżnia się dwa rodzaje nadpotliwości. Pierwotna, uwarunkowana genetycznie, jest dziedziczona. Nadpotliwość wtórna świadczy o zaburzeniach funkcjonowania organizmu, a jej możliwe przyczyny…

pokaż

Keratyna

Keratyna – informacje ogólne Keratyna to białko będące najważniejszym komponentem włosów oraz paznokci. Włókna keratynowe łączą się ze sobą i tworzą siarczkowe wiązania, sprawiając, że włosy stają się silne, gładkie i bardziej elastyczne, a paznokcie mocne i twarde. Oprócz tego keratyna wykorzystywana jest przy zabiegach w salonach fryzjerskich oraz jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Znajdziemy ją głownie w odżywkach i maskach,…

pokaż

IPL

IPL (Intensive Pulse Light) to zabieg opracowany przez amerykańską firmę Lumenis. Technologia ta wykorzystuje fale świetlne o częstotliwości od 500 do 1200 nm. Źródłem fal jest tutaj lampa ksenonowa oraz zespół kondensatorów. Zabiegi z wykorzystaniem światła widzialnego oraz podczerwieni pozwalają szybko i bezpiecznie odmłodzić skórę, poprawić jej jędrność i sprężystość oraz usunąć wiele drobnych defektów.IPL – wskazaniaZabiegi IPL stosuje się…

pokaż

HIFU

HIFU to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który wykorzystuje urządzenie emitujące fale dźwiękowe. Ultradźwięki pobudzają produkcję włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu skóra rozpoczyna proces naturalnej regeneracji. Zabieg jest szybki, bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Doskonale sprawdza się m.in. jako bezinwazyjny lifting twarzy oraz do modelowania sylwetki bez skalpela.HIFU – działanieMetoda HIFU wykorzystuje ultradźwięki. Fale dźwiękowe o wysokiej energii powodują efekt…

pokaż

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity, zwany też młodzieńczym jest przewlekłą chorobą skóry, która zwykle dotyka osoby w wieku dorastania. Może pojawiać się również w wieku dorosłym. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń skórnych.Trądzik pospolity – przyczyny Najczęstszą przyczyną występowania trądziku pospolitego są uwarunkowania genetyczne oraz przemiany hormonalne w okresie pokwitania. W ich wyniku dochodzi do nadczynności gruczołów łojowych.  Następnie kanaliki łojowe są zatykane…

pokaż

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka to zabieg, którego zadaniem jest usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz skorygowanie napięcia mięśni ściany brzucha. Nie jest to sposób na szybką utratę zbędnych kilogramów i nie powinien być tak traktowany. To znaczna ingerencja w organizm, jednocześnie ciesząca się dużą popularnością na całym świecie.Plastyka brzucha – wskazania Najczęstszą przesłanką do wykonania plastyki brzucha jest towarzyszący…

pokaż

Plamy łuszczycowe

Plamy łuszczycowe to najbardziej wyraźny objaw choroby skórnej – łuszczycy. Są one zmianami zaczerwienionymi, swędzącymi, pojawiającymi się przede wszystkim na kończynach, rzadziej na skórze głowy. Plamy łuszczycowe nie są chorobą, lecz jedynie jej objawem. Sama łuszczyca jest niezłośliwa i niezakaźna, ma jednak charakter przewlekły i tendencję do samoistnej remisji oraz nawrotów. Jako jej przyczyny najczęściej wskazuje się genetykę oraz zaburzenia…

pokaż

Plamy starcze

Plamy starcze, czasami nazywane również wątrobowymi, to charakterystyczne przebarwienia skórne. Stanowią efekt nadmiaru pigmentu. Same w sobie nie są groźne, choć mogą świadczyć o różnych dolegliwościach. Plamy starcze najczęściej występują na dekolcie, szyi, twarzy i rękach. Właściwie nie istnieją konkretne wskazania profilaktyczne, przede wszystkim dlatego, że przyczyny ich powstawania są różne.Plamy starcze – przyczyny Występowanie tych przebarwień może stanowić pokłosie…

pokaż

„Pelikany” – obwisłe ramiona

Obwisła skóra na ramionach, której brakuje jędrności, nazywana bywa „pelikanami” lub „motylkami”. Choć problem ten kojarzy się z nadwagą, często dotyczy też szczupłych osób. Istnieje kilka przyczyn powstawania pelikanów. Mogą być one związane z dużym i szybkim spadkiem wagi lub utratą masy mięśniowej, kiedy rozciągnięta skóra nie jest w stanie wrócić do pierwotnego stanu. Nadmiar tkanki tłuszczowej również może przyczynić…

pokaż

Peelingi

Peelingi mają za zadanie usunąć martwe komórki zewnętrznej warstwy naskórka oraz zanieczyszczenia. Przywracają w ten sposób zdrowy wygląd skóry, oczyszczają i pobudzają naturalne procesy wytwarzania nowych komórek. Dodatkowo peelingi spłycają zmarszczki i rozjaśniają przebarwienia. Regularnie stosowane zapewniają lepsze ukrwienie i kondycję skóry. Można robić je samodzielnie, korzystając z gotowych kosmetyków lub zdecydować się na profesjonalny zabieg wykonywany przez kosmetologa.Jak działają…

pokaż

Pakiety estetyczne

Pakiety estetyczne są zestawami zabiegów, takich samych połączonych w serie lub uzupełniających się funkcjonalnie, oferowanymi przede wszystkim wtedy, gdy zauważalny efekt wymaga systematyczności i powtórzeń. Często pakiety estetyczne stanowią promocyjny i stały element oferty klinik i gabinetów. W wielu przypadkach mogą być także skomponowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta.Kiedy warto wykorzystać pakiety estetyczne? Z pakietów estetycznych warto skorzystać przede wszystkim…

pokaż

Łysienie rzekomoplackowate

Łysienie rzekomoplackowate to jedna z odmian łysienia plackowatego. Jego objawy, przebieg i brak możliwości całkowitego wyleczenia powoduje u pacjenta dotkliwy stres oraz obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. I chociaż choroba nigdy nie prowadzi do całkowitego wyłysienia, to nie da się już odzyskać utraconych włosów. Łysienie rzekomoplackowate – przyczynyŁysienie rzekomoplackowate może dotknąć osoby w każdym wieku. Do jego podstawowych przyczyn zalicza…

pokaż

Łysienie rozległe

Łysienie rozległe to problem, który dotyka coraz większą grupę osób – i to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W większości przypadków pojawia się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, chociaż nie do rzadkości należą przypadki, gdzie utrata włosów rozpoczyna się w dużo młodszym wieku. I chociaż ten rodzaj łysienia bywa utożsamiany z łysieniem androgenowym, to jednak jest to problem nieco…

pokaż

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, nazywany także wampirzym liftingiem, to innowacyjny sposób na przywrócenie skórze młodego wyglądu bez użycia skalpela. Osocze bogatopłytkowe – zabieg Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane do zabiegu uzyskuje się z krwi pacjenta, która zostaje poddana specjalnej obróbce. Uzyskany w ten sposób preparat wprowadza się do skóry na zasadzie iniekcji. Zabieg trwa około godziny. O ile tylko przeprowadzony jest przez…

pokaż

Znamię Clarka

Znamię Clarka jest łagodną zmianą nowotworową występującą najczęściej na ramionach, udach i tułowiu. Zalicza się je do grupy znamion atypowych.Znamię Clarka – charakterystyka Znamię Clarka przybiera formę delikatnie wypukłego, brodawkowatego pieprzyka w brązowym kolorze. Powstaje w wyniku nadmiernego miejscowego nagromadzenia melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. Komórki barwnikowe znajdują się powierzchownie na granicy naskórka. Rozmiar pieprzyka z reguły…

pokaż

Tłuszczak

Tłuszczak jest łagodnym nowotworem zbudowanym z dojrzałych komórek tłuszczowych, tzw. adipocytów. Z reguły jest bezbolesny i nie zagraża zdrowiu i życiu.Tłuszczak – przyczyny Przyczyny powstawania tłuszczaków nie zostały do końca określone. Badania wykazują, że główną rolę najprawdopodobniej odgrywają czynniki genetyczne. Do grupy większego ryzyka zaliczają się więc osoby, w których rodzinie zdiagnozowano tłuszczaki. Zmiana może występować też u ludzi w…

pokaż

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która dotyka wyłącznie osoby dorosłe, zwykle o jasnej karnacji i cerze naczynkowej. Schorzenie najczęściej objawia się u kobiet, choć u mężczyzn miewa cięższy przebieg.Trądzik różowaty – przyczyny Do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku różowatego zaliczane są: uwarunkowania genetyczne, alergie, promieniowanie UV oraz nieodpowiednia dieta. Narażone na schorzenie są też osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz…

pokaż

Bryczesy – tłuszcz na udach

Tłuszcz zgromadzony na zewnętrznej stronie ud stanowi częsty problem kobiet. Współwystępuje z nim także cellulit. Taki typ rozmieszczenia tłuszczu nazywa się „bryczesami”, od modelu wojskowych spodni do jazdy konnej, które rozszerzają się na udach i zwężają w łydce. Na ogół utrata wagi nie wpływa na zniwelowanie tego zjawiska. Bryczesy – tłuszcz na udach – charakterystyka Bryczesy z tłuszczu na udach…

pokaż

Bruzdy nosowo-wargowe

Bruzdy nosowo – wargowe to głębokie zmarszczki na twarzy, które postarzają i sprawiają, że twarz wydaje się smutna. Powstają z wiekiem, w wyniku naturalnych procesów. Można je spłycić lub zahamować ich powstawanie dzięki zabiegom medycyny estetycznej.Bruzdy nosowo-wargowe – co to jest? Bruzdy nosowo – wargowe powstają z wiekiem, wskutek pogłębiania się naturalnych zmarszczek mimicznych biegnących od podbródka do nosa. Zwykle…

pokaż

Bruzdy na twarzy

Bruzdy na twarzy to pogłębiające się z wiekiem zmarszczki mimiczne. Te niekiedy dość głębokie zagłębienia stanowią skutek naturalnych procesów starzenia, które toczą się w organizmie. Proces ich tworzenia rozpoczyna się już po 20. roku życia. Można go spowolnić lub odwrócić efekty, korzystając z osiągnięć medycyny estetycznej. Bruzdy na twarzy – rodzaje i odmiany Bruzdy na twarzy tworzą się szczególnie w…

pokaż

Brodawki na twarzy

Brodawki na skórze są objawem wywołanym przez obecność wirusa brodawczaka (HPV) w organizmie.Najczęściej pojawiają się na stopach lub dłoniach, na narządach płciowych, choć zdarzają się także brodawki na twarzy. Mogą znikać i odnawiać się. Odpowiednio zaleczone i pielęgnowane nie pozostawiają blizn. Brodawki na twarzy – rodzaje brodawek Brodawki to szorstkie zmiany skórne, które mogą przybierać różną postać. Stan zapalny w…

pokaż

Blizny zanikowe

Blizny zanikowe, inaczej atroficzne, to owalne wgłębienia w skórze, często pozostające po ospie lub po trądziku. Za ich powstanie odpowiada niedostateczna produkcja kolagenu. Medycyna estetyczna zna liczne sposoby, by poradzić sobie z tymi bliznami, lecząc je i usuwając.Blizny zanikowe – przyczyny Blizny zanikowe są charakterystyczne dla osób, które borykały się z trądzikiem lub ciężko przeszły ospę wietrzną. Ich powstanie wynika…

pokaż

Pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pojawiają się na skutek złej pracy gruczołów łojowych skóry i mieszków włosowych. W porach zbiera się zbyt duża, zatykająca ilość łoju, do których dostają się bakterie z kurzu, potu, czy złuszczającego się naskórka.Pryszcze na plecach – przyczyny Pryszcze na plecach są najczęściej objawem zaburzeń hormonalnych, wynikających z dojrzewania organizmu, na skutek czego występują problemy z trądzikiem pospolitym.…

pokaż

Pryszcze na nosie

Pryszcze na nosie powstają na skutek dostania się zanieczyszczeń, takich jak pot, kurz, czy martwy naskórek, do porów, oraz nagromadzenia w nich nadmiaru sebum. Jest to często występujący objaw u osób posiadających skórę mieszaną bądź tłustą, lecz coraz częściej występuje także u osób ze skórą suchą czy wrażliwą, ze względu na inne czynniki, posiadające wpływ na ich powstawanie. Pryszcze na nosie…

pokaż

Prosak

Drobne, przypominające kaszkę zmiany pojawiające się najczęściej na skórze twarzy, nazywane są prosakami. To częsty problem, który może dotknąć osoby w każdym wieku.Prosak – przyczyny Za powstawanie prosaków w dużej mierze odpowiedzialne są gruczoły łojowe, które produkują za dużo sebum. Jego nadmiar zatyka ujścia mieszków włosowych powodując powstawanie małych krosteczek tuż pod skórą. Problem nie jest do końca zbadany i…

pokaż

Porost włosów

Porost włosów w zależności od konkretnej osoby, może przebiegać szybciej lub wolniej. Jeśli jednak jest zaburzony pojawiają się kłopotliwe objawy w postaci łysienia czy nadmiernego wypadania włosów.Porost włosów – charakterystyka procesu Można wyróżnić trzy stadia wzrostu włosa: – anagen – aktywna faza wzrostu, kiedy w obrębie włosa zachodzą procesy mitozy ;- katagen – okres, kiedy podziały macierzy ustają, a włos…

pokaż

Pocenie się

Pocenie się jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Proces ten odpowiada za właściwą termoregulację i oczyszczanie z toksyn. Problem pojawia się wówczas, gdy potu jest zbyt dużo, a naturalne procesy zostają zachwiane. W sytuacji nadpotliwości sposoby takie jak: kąpiel, stosowanie antyperspirantu czy regularna zmiana odzieży, są nieskuteczne, a problem staje się krępujący.Nadmierne pocenie się – przyczyny Pocenie się jest ściśle…

pokaż

Plazma

Plazma to technologia, która ma szansę odmienić medycynę estetyczną. Jej zastosowanie powala osiągnąć efekty, które do tej pory zapewniały jedynie operacje, nic więc dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością. Plazma nie wymaga użycia skalpela, a rezultaty zabiegów z jej wykorzystaniem są bardzo satysfakcjonujące.Plazma – co to jest? Plazma to występujący w naturze tzw. „czwarty stan skupienia”. W medycynie estetycznej wykorzystuje…

pokaż

Plastyka łydek

Plastyka łydek pozwala dokonać modyfikacji ich kształtu. Może to być wyszczuplenie lub modelowanie zbyt chudej części kończyny poprzez uzupełnienie niedoborów tkanki. Zmiana kształtu łydek ćwiczeniami jest żmudna i nie zawsze przynosi pożądane efekty. W tej kwestii medycyna estetyczna radzi sobie lepiej.Plastyka łydek – wskazania Plastyka łydek najczęściej powodowana jest względami estetycznymi. Przyczyną bywa również asymetria pomiędzy dwoma kończynami, wynikająca z…

pokaż

Żylaki kończyn

Żylaki kończyn to schorzenie układu krwionośnego, którego charakterystycznym objawem są nieestetyczne „pajączki” na nogach. Występują one wskutek patologicznego poszerzenia naczyń żylnych, do którego dochodzi poprzez nagromadzenie krwi. Towarzyszy im również pieczenie i ból nóg. Problem ten należy leczyć, ponieważ nieleczone żylaki mogą doprowadzić do poważnych powikłań.Żylaki kończyn dolnych – przyczynyNa powstawanie żylaków kończyn wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i…

pokaż

Łysienie tarczycowe

Gdy hormony produkowane przez tarczycę znajdują się na odpowiednim poziomie, przeważnie nie mają one wpływu na stan włosów. Gdy jednak dochodzi do nieprawidłowości w ich produkcji, włosy zaczynają na tym cierpieć. Ich wypadanie jest w medycynie określane jako łysienie tarczycowe.   Łysienie tarczycowe – przyczyny Niedobór hormonów tarczycy ma wiele objawów, jednym z nich jest znaczące pogorszenie się stanu włosów…

pokaż

Odstające uszy

Choć odstające uszy nie powodują konsekwencji zdrowotnych, są jednym z największych problemów estetycznych zwłaszcza, jeśli borykają się z nim ludzie młodzi. Skuteczna walka z odstającymi uszami podnosi pewność siebie i ułatwia odnalezienie się w grupie rówieśniczej   Odstające uszy – przyczyny Problem odstających uszu jest ściśle powiązany z genetyką, sama małżowina uszna zaś zaczyna się kształtować już w pierwszych etapach…

pokaż

Obwisły brzuch

Obwisły brzuch charakteryzuje się nieestetycznym nadmiarem tkanki tłuszczowej odkładającej się w dolnych partiach brzucha. Taki rodzaj defektu może być przyczyną kompleksów i dodatkowego stresu, który powoduje zwiększenie produkcji kortyzolu i podwyższenie cukru we krwi pacjenta. Obwisły brzuch – przyczyny Obwisły brzuch przede wszystkim może pojawić się przy sporych wahaniach wagi, do których dochodzi na skutek intensywnego odchudzania lub po ciąży.…

pokaż

Wągry

Wągry, zwane też zaskórnikami są mieszanką łoju i martwego naskórka skupiającą się w formie małych, ciemnych plamek. Wągry pojawiają się zwykle na nosie, czole i policzkach, rzadziej na plecach i klatce piersiowej. Wągry – charakterystyka Wągry powstają na skutek nadczynności gruczołów łojowych. Nadmierna ilość wydzielanego sebum łączy się z obumarłymi komórkami naskórka oraz brudem na skórze. Następuje wówczas zatkanie ujść mieszków…

pokaż

Usuwanie rozstępów

Rozstępy, czyli zmiany strukturalne skóry, mają postać wrzecionowatych pasm przypominających blizny. To rodzaj niedoskonałości, które powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Medycyna estetyczna oferuje szereg możliwości usuwania rozstępów, warto również pamiętać o samej profilaktyce, która może pomóc powstrzymać lub zahamować ich rozwój. Rozstępy – przyczyny Rozstępy pojawiają się w wyniku zerwania włókien kolagenowych i elastynowych, do którego dochodzi przy nadmiernym…

pokaż

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy, zwany też młodzieńczym jest łagodniejszą odmianą trądziku pospolitego. Cechuje się niewielkimi zaskórnikami na twarzy, dekolcie i plecach. Trądzik zaskórnikowy – przyczyny Trądzik zaskórnikowy występuje zwykle w wieku dojrzewania. Zaburzona gospodarka hormonalna skutkuje nadmierną produkcją łoju i rogowaceniem warstwy rogowej skóry. W efekcie sebum nie może znaleźć ujścia i formuje się w miękki czop. Trądzik zaskórnikowy może powstawać też na…

pokaż

Rumień

Rumień to charakterystyczne zaczerwienie na skórze lub błonach śluzowych. Najczęściej pojawia się na twarzy, nogach i rękach. Rzadziej można go zaobserwować w okolicach intymnych oraz na błonach śluzowych jamy ustnej. Rumień może mieć postać figur bądź obrączek, pęcherzy lub zmian krwotocznych. Jego charakterystyczną cechą są wyraźnie zaznaczone kształty. Zwykle utrzymuje się przez kilka tygodni, czasami pozostaje na stałe.Rumień – przyczynyRumień…

pokaż

Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży pojawiają się w wyniku zaburzeń sprężystości skóry, spowodowanych gwałtownym przyrostem masy ciała w ciąży i nadmiernym rozciąganiem się skóry. W walce z tą nieestetyczną zmianą skórną może pomóc medycyna estetyczna.  Rozstępy w ciąży – objawy Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach.  Na początku rozstępy w ciąży mogę mieć różowy lub czerwony…

pokaż

Cienka skóra

Skóra z natury ma różną grubość, w zależności od tego, na której części ciała się znajduje. Skóra pod oczami jest z natury cieńsza, niż ta na przedramieniu. W niektórych miejscach (kolana, łokcie) skóra musi być grubsza, ponieważ są to obszary narażone szczególnie mocno na otarcia i uszkodzenia. Z kolei inne (jak wnętrza dłoni) powinny być wrażliwe na dotyk, skóra w…

pokaż

Cebulka włosa

Cebulka włosa jest elementem, który odpowiada za jego siłę i wzrost. To właśnie dzięki cebulkom włosy trzymają się w skórze głowy i nie wypadają. Zdrowe, mocne cebulki gwarantują także zdrowe włosy. Analogicznie, problemy z cebulkami włosów przekładają się najczęściej na nadmierne wypadanie.Cebulka włosa – budowa i funkcje Cebulka (korzeń) włosa to jego element, który sprawia, że włos rośnie. Znajduje się…

pokaż

Brzuch poporodowy

Okres ciąży zupełnie zmienia pracę mięśni brzucha. Przestają pełnić rolę stabilizującą i zaczynają mocno się rozciągać. U niektórych kobiet po ciąży brzuch bardzo szybko wraca do poprzedniego stanu. U innych niestety proces ten trwa nieco dłużej. Pojawia się otyłość brzuszna, a mięśnie pozostają osłabione. Brzuch poporodowy bywa też powodem kompleksów.Brzuch poporodowy – na czym polega to zjawisko? Brzuch poporodowy to…

pokaż

Pryszcze na łuku brwiowym

Pryszcze mogą pojawić się u każdego, jednak osoby w wieku dojrzewania, z zaburzeniami pracy hormonów, czy mające skłonności dziedziczne lub niedostatecznie dbające o higienę, są dużo bardziej na nie narażone. Pryszcze na łuku brwiowym – przyczyny Pryszcze najczęściej pojawiają się w tzw. strefie litery T czyli na czole, nosie i brodzie. Mogą więc być ulokowane także na łukach brwiowych. Bezpośrednią przyczyną…

pokaż

Pryszcze na łopatkach

Pryszcze na łopatkach są zwykle objawem trądziku młodzieńczego, a więc dotykają głównie nastolatków. Z różnych przyczyn mogą się jednak pojawiać również u dorosłych.Pryszcze na łopatkach – przyczyny Pryszcze na łopatkach w trądziku powstają w taki sam sposób jak wykwity na twarzy. Podczas burzy hormonów w okresie dojrzewania sebum wydzielane jest w nadmiarze, przez co razem z martwym naskórkiem zatyka kanaliki…

pokaż

Pryszcze na łokciach

Pryszcze na łokciach mogą pojawić się w różnym wieku z rozmaitych przyczyn. Zwykle przyjmują formę zlewających się ze sobą, czerwonych krostek.Pryszcze na łokciach – przyczyny Pryszcze na łokciach mimo swojej nazwy zwykle nie mają nic wspólnego z trądzikiem. Rzadko przyjmują formę ropną i przypominają raczej wysypkę. Krosty najczęściej są wynikiem reakcji alergicznej na składniki kosmetyków lub środków do prania, choć…

pokaż

Pryszcze koło ust

Okolica ust jest bardzo delikatna i powstawanie tam pryszczy może wiązać się ze sporym dyskomfortem. Jednak nie tylko bolesność i podrażnienie skóry są problemem, ale też względy estetyczne.Pryszcze koło ust – przyczyny Przyczyn powstawania pryszczy wokół ust jest wiele. Najczęściej spotkane są zmiany o podłożu hormonalnym, powodujące tzw. trądzik dorosłych lub trądzik młodzieńczy. Pryszcze koło ust mogą też być objawem…

pokaż

Pryszcze koło ucha

Pryszcze zazwyczaj pojawiają się na twarzy, ale mogą występować też w innych miejscach. Rzadziej spotykaną lokalizacją, gdzie mogą pojawić się wypryski, są uszy. Ze względu na delikatną skórę w tych miejscach, krostki mogą być wyjątkowo bolesne.Pryszcze koło ucha – przyczyny Przyczyny powstawania pryszczy w okolicach uszu mogą mieć związek z wahaniami hormonów. W zależności od wieku można je zaklasyfikować jako…

pokaż

Pryszcze koło nosa

Pojawiające się na skórze twarzy pryszcze, mogą być ulokowane w różnych miejscach. Wypryski na nosie są wyjątkowo widoczne, a jeśli są umiejscowione na skrzydełkach nosa, mogą być również bolesne. Pryszcze koło nosa – przyczyny Bezpośrednią przyczyną powstawania wyprysków na nosie jest nadmierna produkcja sebum. Wynika ona zazwyczaj z zaburzeń hormonalnych. To normalne zjawisko w okresie dojrzewania, ale pryszcze u dorosłych powinny…

pokaż

Pryszcze hormonalne

Trądzik kojarzy się z przypadłością dotykającą nastolatków, jednak może pojawić się również u dorosłych. Pryszcze występujące u osób po 25 roku życia, najczęściej są przyczyną tzw. trądziku hormonalnego. Pryszcze hormonalne – przyczyny Bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku jest zwiększona produkcja łoju, który zatyka pory skóry. W połączeniu z brudem, potem i resztkami makijażu tworzy pryszcze. U przyczyn tego zjawiska leżą zaburzenia hormonalne.…

pokaż

Pryszcze głęboko pod skórą

Trądzik może przybierać różne objawy. Pryszcze na skórze mogą być drobne, w postaci zaskórników czy wyprysków z białymi końcówkami. Najtrudniej poradzić sobie z tymi, które są umiejscowione głęboko pod skórą.Pryszcze głęboko pod skórą – przyczyny Pryszcze podskórne zazwyczaj są objawem trądziku młodzieńczego, który wynika ze zmian hormonalnych. Zdarza się jednak, że pryszcze pojawiają się też u dorosłych. Wpływ na ich…

pokaż

Pryszcze głebokie

Pryszcze podskórne, to powszechny problem wielu osób, szczególnie młodych. Niektóre same znikają bez śladu, ale zdarzają się też takie, które powiększają się powodując bóli podrażnienie.Pryszcze głębokie – przyczyny U przyczyn głębokich, podskórnych pryszczy zazwyczaj leżą zmiany hormonalne, a skłonność do ich powstawania może być dziedziczna. Najczęściej problem ten dotyka nastolatków w okresie dojrzewania. Wpływ na powstawanie oraz na ilość pryszczy…

pokaż

Łysienie wężykowate

Łysienie wężykowate występuje u dzieci i jest jedną z odmian łysienia plackowatego. Jego charakterystyczną cechą jest symetryczne wypadanie włosów tworzące na skórze wężyk.Łysienie wężykowate – przyczynyWspółczesna medycyna nie odkryła jeszcze bezpośredniej przyczyny odpowiedzialnej za łysienie wężykowate. Uznaje się jednak, że najważniejszym czynnikiem predysponującym dziecko do wypadania włosów są predyspozycje genetyczne. Wpływ na nasilenie problemu mogą mieć także czynniki środowiskowe. Łysienie…

pokaż

Łysienie typu męskiego

Analiza statystyk przygotowywanych przez samych lekarzy uświadamia nam, że nawet co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 i 40 rokiem życia zmaga się z problemem wypadających włosów. Przeważnie odpowiada za niego łysienie typu męskiego znane też jako łysienie androgenowe.   Łysienie typu męskiego – przyczyny Za łysienie typu męskiego odpowiada działalność męskich hormonów odpowiedzialnych za funkcje seksualne oraz tak zwane męskie cechy…

pokaż

Łysienie typu kobiecego

Łysienie typu kobiecego opisywane w literaturze fachowej także jako łysienie androgenowe typu żeńskiego, zwykle jest kojarzone z zaburzeniami hormonalnymi. Może jednak zwiastować poważne schorzenia z chorobą nowotworową na czele.   Łysienie typu kobiecego – przyczyny Łysienie typu kobiecego jest konsekwencją wpływu hormonów androgenowych na znajdujące się w skórze głowy mieszki włosowe. Kobiety zwykle mają z nim problem w konsekwencji zaburzeń…

pokaż

Łysienie trakcyjne

Gdy zastanawiamy się nad przyczynami łysienia, zwykle obwiniamy genetykę i zaburzenia hormonalne. Gdy jednak w grę wchodzi łysienie trakcyjne, może się okazać, że sami skazujemy się na problemy. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że jego źródłem niezmiennie pozostaje długotrwałe napięcie, jakiemu poddawane są włosy.   Łysienie trakcyjne – przyczyny Łysienie trakcyjne jest konsekwencją długotrwałego nacisku na włosy, z którym…

pokaż

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Mamy z nim do czynienia zarówno w przypadku mężczyzn, jak i w odniesieniu do kobiet. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?   Łysienie telogenowe – przyczyny Jedną z najczęściej podawanych przyczyn występowania łysienia telogenowego jest stan silnego obciążenia organizmu. Zwykle mówi się w tym kontekście o porodach i poważnych operacjach, do łysienia…

pokaż

Oczyszczanie porów

Rozszerzone pory są uważane przede wszystkim za defekt kosmetyczny. Oczyszczanie porów jest jednak wskazane bez względu na to, jaka jest płeć i wiek pacjenta. Brak odpowiedniej troski o ich stan może doprowadzić do powstania zaskórników i poważnych problemów z cerą.   Oczyszczanie porów w domu Oczyszczanie porów w warunkach domowych jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy zaopatrzymy się w oczyszczający…

pokaż

Nadmiar owłosienia

Nadmiar owłosienia znany też jako hirsutyzm jest problemem, z którym może się mierzyć praktycznie każda kobieta. Wiąże się z owłosieniem pojawiającym się w miejscach, w których nie ma prawa go być, a więc choćby na piersiach, okolicach ud i na twarzy.   Nadmiar owłosienia – przyczyny Nadmiar owłosienia jest zwykle wiązany z zespołem policystycznych jajników – chorobą o podłożu hormonalnym,…

pokaż

Motylki – tłuszcz na plecach

Gdy nie dbamy o siebie, a jednocześnie nie zwracamy uwagę na to, co jemy, pojawienie się nadwagi staje się tylko kwestią czasu. Niekiedy jednak okazuje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej pojawia się w nieoczkiwanych miejscach. Tak jest choćby w przypadku tłuszczu na plecach. Jest on często określany dość pieszczotliwie jako „motylki”, nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia…

pokaż

Masaż próżniowy

Masaż próżniowy (metoda SPM) pomaga zredukować cellulit, poprawia ukrwienie skóry oraz jej sprężystość. Zabieg jest komfortowy i bezbolesny, całkowicie bezpieczny, a zarazem doskonale sprawdza się do ujędrniania skóry i modelowania sylwetki.Masaż próżniowy – przebieg zabieguW pierwszym etapie wykonuje się drenaż limfatyczny, który pomaga pobudzić krążenie chłonki i krwi. To pozwala przygotować układ do usuwania toksyn z organizmu. Do tkanek dostarczana…

pokaż

Makijaż pernamentny

Makijaż permanentny (makijaż trwały, mikropigmentacja, tatuaż kosmetyczny) to specjalistyczny zabieg, który pozwala trwale podkreślić usta, oczy oraz brwi. Dzięki niemu można zaoszczędzić czas unikając konieczności codziennego wykonywania makijażu.Makijaż permanentny – przebieg zabieguMakijaż permanentny wykonuje się wprowadzając pod skórę specjalne barwniki. Pigmenty implementuje się na głębokość około 0,3-05 mm (druga lub trzecia warstwa naskórka) za pomocą cieniutkiej igły. Podczas zabiegu stosuje…

pokaż

Włókniaki na skórze

Włókniak jest łagodnym guzem nowotworowym zbudowanym z tkanki łącznej. Jego obecność nie zagraża zdrowiu i życiu, choć może stanowić problem estetyczny.Włókniaki na skórze – charakterystyka Włókniaki na skórze istnieją w dwóch odmianach: twardej i miękkiej. Włókniaki miękkie mają postać elastycznych, zwisających guzków w barwie skóry lub ciemniejszym odcieniu. Występują pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj pojawiają się na szyi, plecach, w…

pokaż

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste to pierwotne i niedojrzałe jeszcze komórki ludzkiego organizmu, które można pozyskać np. z krwi pępowinowej. Ponieważ mogą one posłużyć do wyleczenia wielu chorób, komórki macierzyste są traktowane jako wielka nadzieja dla rozwoju medycyny.   Komórki macierzyste – czym są? Komórki macierzyste to komórki, które, dzięki temu, że nie są jeszcze wyspecjalizowane, mogą się różnicować w komórki innych rodzajów i…

pokaż

Kolagen

Kolagen jest naturalnym, strukturalnym białkiem złożonym z 19 aminokwasów. Występuje w skórze, mięśniach, kościach, naczyniach krwionośnych, narządach wewnętrznych oraz ścięgnach. Stanowi 1/3 wszystkich białek w ludzkim organizmie.Kolagen – właściwości Kolagen odpowiada za zastępowanie martwych komórek w skórze, zapewniając jej prawidłową elastyczność, gęstość i jędrność. Jest też spoiwem łączącym stawy i ścięgna, które gwarantuje im odpowiednią wytrzymałość oraz amortyzację przy poruszaniu…

pokaż

Dermabrazja

Dermabrazja to zabieg złuszczający martwy naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry właściwej, działający mocniej niż peeling. Z tego powodu nie stosuje się go w celach czysto pielęgnacyjnych, ale raczej w celu usunięcia blizn, przebarwień, zmarszczek czy rozstępów. Dermabrazja wykazuje bardzo wszechstronne i skuteczne działanie, dlatego należy do najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej.Dermabrazja – jak działa? Do zabiegu dermabrazji używa się specjalnego…

pokaż

Depilacja laserowa

Światło lasera znajduje bardzo różnorodne zastosowanie w pielęgnacji urody. Jest to między innymi epilacja, czyli trwałe usuwanie zbędnego owłosienia na ciele. Zabiegi laserowe pozwalają na zawsze zapomnieć o goleniu czy depilacji woskiem, pod warunkiem, że zostaną prawidłowo przeprowadzone i odpowiednio powtórzone. Depilacja laserowa to jedna z najczęstszych usług świadczonych w gabinetach medycyny estetycznej.Depilacja laserowa – na czym polega? Depilacja laserowa…

pokaż

Depilacja brwi

Depilacja brwi pozwala nadać łukom brwiowym ładniejszy, bardziej regularny kształt. To rutynowy zabieg pielęgnacyjny, który przeprowadza wiele kobiet i mężczyzn. Usuwanie nadmiaru włosków z łuku brwiowego eksponuje oczy i pozwala w pewnym zakresie wymodelować wizualnie twarz. Oprócz regularnego wyrywania włosków pęsetą istnieje także wiele innych metod na trwalsze pozbycie się ich. Depilacja brwi – sposoby depilowania Tradycyjnie depilację brwi wykonuje…

pokaż

Depilacja

Depilacja to szerokie pojęcie, pod którym kryje się wiele metod usuwania owłosienia z ciała. Oferta zabiegów jest tak szeroka, że każdy z powodzeniem może wybrać odpowiedni dla siebie.Depilacja – na czym polega? Depilacja to zabieg polegający na trwałym lub czasowym usuwaniu zbędnego owłosienia z różnych części ciała. Trwała depilacja bywa też nazywana epilacją. Zabiegi usuwające owłosienie sięgają swoimi korzeniami starożytności…

pokaż

Cofnięta broda

Cofnięta broda to defekt urody, który sprawia, że twarz nie prezentuje się harmonijnie. Bardzo często staje się przyczyną kompleksów. Efekt cofniętego podbródka może być spowodowany bardzo różnymi czynnikami, a medycyna estetyczna w wielu przypadkach pomaga znacznie go zniwelować. Niekiedy konieczna okazuje się współpraca z ortodontą.Cofnięta broda – specyfika Twarz o cofniętym podbródku ma widocznie zaburzone proporcje. Podbródek gra ważną rolę…

pokaż

Regulacja brwi

Idealnie ukształtowane i wyraziste brwi, są ozdobą całej twarzy i dodają jej charakteru. Jeśli natura nie obdarzyła nas pięknymi brwiami, można je wyregulować do pożądanego kształtu lub podkreślić odpowiednim zabiegiem.Regulacja brwi – charakterystyka Regulacja brwi to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Zazwyczaj decydują się na niego kobiety, jednak zdarza się, że mężczyźni również potrzebują wyregulowania brwi. Zabieg…

pokaż

Regeneracja włosów

Niedobory witamin, zmiany hormonalne czy różne choroby mogą być przyczyną pogorszenia stanu włosów. Istnieje jednak wiele sposobów, żeby je zregenerować. Regeneracja włosów – dla kogo? Osłabione włosy mogą być problemem zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Zabiegi regeneracyjne przeznaczone są dla osób, których włosy cienkie, łamliwe i przerzedzone. Zniszczone i wypadające włosy to częsty problem kobiet po ciąży i…

pokaż

Przetłuszczona skóra

Przetłuszczona skóra jest zwykle problemem osób z cerą tłustą, w przypadku której sebum wydzielane jest w nadmiarze. Problem ten może dotyczyć nie tylko twarzy, ale również pleców, dekoltu i skóry głowy.Przetłuszczona skóra – przyczyny Przyczyną przetłuszczonej skóry jest nadmierna aktywność kanalików łojowych produkujących sebum. Czasami ten problem ma charakter dziedziczny bądź jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Przetłuszczona skóra być również skutkiem…

pokaż

Pryszcze za uchem

Pryszcze za uchem powodują dyskomfort i bywają bolesne. Ich powstawanie może być związane z trądzikiem, jednak warto wykluczyć też inne dolegliwości. Pryszcze za uchem – przyczyny Najczęściej przyczyną pojawiania się pryszczy za uszami jest trądzik, który występuje na tle hormonalnym. Wahania poziomu hormonów wpływają na zwiększoną produkcję sebum, które zatyka mieszki włosowe, powodując powstawanie bolesnych, ropnych krost. Pryszcze za uchem mogą…

pokaż

Pryszcze przy uszach

Pryszcze pojawiające się na małżowinie usznej i w jej okolicach są wyjątkowo bolesne i powodują spory dyskomfort, np. podczas snu. Warto jak najszybciej ustalić przyczynę ich powstawania, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia i dobrać odpowiednie leczenie. Pryszcze przy uszach – przyczyny Choć powstawanie pryszczy najczęściej wiąże się z trądzikiem, wypryski w okolicach uszu mogą też być objawem choroby nerek. Dlatego tak ważna…

pokaż

Pryszcze pod żuchwą

U osób cierpiących na trądzik, obszar pod linią żuchwy, to miejsce gdzie często mogą pojawiać się pryszcze. Nie tylko specjalistyczne leczenie, ale też odpowiednio dobrana pielęgnacja może pomóc uporać się z tym problemem. Pryszcze pod żuchwą – przyczyny Pryszcze pod żuchwą najczęściej są objawem trądziku, który ma podłoże hormonalne. Może on dotykać zarówno osoby w wieku dojrzewania, jak i dorosłych. Skłonność…

pokaż

Pryszcze na żuchwie

Pryszcze najczęściej są problemem nastolatków, jednak zdarza się, że występują też u dorosłych. Jednym z miejsc, w których wypryski pojawiają się najczęściej jest linia żuchwy.Pryszcze na żuchwie – przyczyny Nieestetyczne, ropne wypryski powstają z powodu nadmiernej produkcji sebum, które zatyka mieszki włosowe. Często do tego dochodzi również brud, pot, resztki makijażu, czy fragmenty martwego naskórka. Nadprodukcja sebum to najczęściej wynik…

pokaż

Pryszcze na łydkach

Drobne, czerwone punkciki lub ropne krosty pojawiające się na łydkach, rzadko są objawem poważniejszej choroby. Wyglądają jednak nieestetycznie i mogą powodować kompleksy. Pryszcze na łydkach – przyczyny Jak w przypadku pryszczy w innych miejscach, powodem mogą być zmiany hormonalne, skłonności dziedziczne, a także alergia. Bardzo często powstawanie pryszczy na łydkach związane jest z depilacją. Szczególnie jeśli używana do golenia maszynka jest…

pokaż

Pryszcze – blizny

Pryszcze same w sobie są dokuczliwym problemem. Czasami zostawiają po sobie nieestetyczne ślady w postaci blizn. Na szczęście można z nimi skutecznie walczyć. Z pomocą w walce z potrądzikowymi bliznami przychodzą zarówno domowe sposoby, jak i bardziej zaawansowane metody oferowane przez medycynę estetyczną.Pryszcze – blizny – przyczyny Blizny, stanowiące pozostałość po pryszczach, to znak uszkodzenia skóry właściwej. Jeśli stan zapalny…

pokaż

Żylaki kończyny dolnej

Żylaki kończyny dolnej najczęściej pojawiają się kobiet, które są otyłe lub ciężarne. Ten problem kosmetyczny da się na szczęście łatwo usunąć z pomocą medycyny estetycznej.  Żylaki kończyny dolnej – przyczyny Żylaki kończyny dolnej powstają w wyniku niewydolności naczyń żylnych w kończynach dolnych. Dochodzi do nich w wyniku zaburzenia drożności naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia wewnątrz nich. Inne przyczyny żylaków kończyny…

pokaż

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych są objawem choroby układu krwionośnego. Powstają na skutek uszkodzenia zastawek żylnych, co prowadzi do cofania się krwi i tworzenia poszerzonych żył na nogach. Występują najczęściej u kobiet.Żylaki kończyn dolnych – objawy Żylaki kończyn dolnych w początkowej fazie rozwoju nie powodują zwykle poważnych dolegliwości. Pierwszym objawem jest najczęściej uczucie mrowienia, ciężkości i drętwienia nóg. Niedługo później następuje ból,…

pokaż

Łysienie złośliwe

Łysienie złośliwe, definiowane często również jako całkowite, jest jedną z odmian łysienia plackowatego. W przeciwieństwu jednak do niego, jest nie tylko oporne na leczenie, ale i nieodwracalne. Choroba bardzo często dotyka dzieci i już jej pierwsze objawy powinny być konsultowane z lekarzem, domowe sposoby walki z wypadaniem włosów okazują się bowiem nieskuteczne.   Łysienie złośliwe – przyczyny Medycyna ciągle jeszcze…

pokaż

Łysienie w toczniu

Toczeń jest poważną chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do wielu zmian w ludzkim organizmie. Jednym z problemów, z jakimi muszą liczyć się pacjenci, którzy się z nim zmagają, jest łysienie.   Łysienie w toczniu – przyczyny Najważniejszą przyczyną łysienia w toczniu jest sam jego typ. Jeśli więc mamy do czynienia z przewlekłym toczniem dyskoidalnym albo podostrym skórnym toczniem rumieniowatym, utrata włosów…

pokaż

Łysienie neurotyczne

Łysienie neurotyczne (łysienie stresogenne) stanowi skutek intensywnego lub długotrwałego napięcia nerwowego. Utrata włosów zwykle występuje po kilku tygodniach od momentu wystąpienia czynnika stresogennego (może jednak do niej dojść dopiero po kilku miesiącach). Problem ten dotyczy osób różnej płci i w różnym wieku. Fryzura przerzedza się równomiernie (nie występują charakterystyczne placki).Łysienie neurotyczne – przyczynySilny lub przewlekły stres doprowadza do zaburzenia faz…

pokaż

Modelowanie sylwetki

Modelowanie sylwetki to termin, którego chętnie używają zarówno twórcy zestawów ćwiczeń, jak i pracownicy gabinetów kosmetycznych. Ci ostatni definiują go przede wszystkim jako usuwanie nadmiaru tłuszczu z określonych fragmentów ciała. Modelowanie sylwetki jest więc ratunkiem dla tych osób, które pomimo diety i ćwiczeń nie mogą pozbyć się tłuszczu z niektórych partii swojego ciała.   Modelowanie sylwetki – wskazania Modelowanie sylwetki…

pokaż

Modelowanie policzków

Skóra starzeje się na wiele sposobów, a proces ten zawsze następuje szybciej niż moglibyśmy sobie tego życzyć. Jedną z najmniej przyjemnych oznak tego zjawiska okazuje się być utrata owalu twarzy. Lekarstwem na nią może się okazać profesjonalne modelowanie policzków.   Modelowanie policzków – przyczyny Utrata owalu twarzy ściśle wiąże się z coraz mniejszą ilością tkanki tłuszczowej znajdującej się pod skórą.…

pokaż

Modelowanie brody

Drugi, czy tez podwójny podbródek to problem, z którym boryka się wiele osób. Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a choć zwykle kojarzony jest z nadwagą i procesami starzenia się skóry, nie zawsze musi tak być. Modelowanie brody nie jest jednak zabiegiem niemożliwym do przeprowadzenia. Z sukcesami jego wykonaniem zajmują się gabinety medycyny estetycznej.   Modelowanie brody – przyczyny…

pokaż

Krosty swędzące na nogach

Choć krosty swędzące na nogach nie zawsze muszą być powodem do niepokoju, zawsze wymagają zainteresowania. Skóra nóg charakteryzuje się dużą wrażliwością, a każda niepokojąca zmiana powinna skłaniać nas do złożenia wizyty w gabinecie lekarskim.   Krosty swędzące na nogach – przyczyny Krosty swędzące na nogach najczęściej informują nas o tym, że mamy do czynienia z tak zwaną alergią kontaktową. Podatna…

pokaż

Krosty swędzące na głowie

Krosty swędzące na głowie są dolegliwością krępującą, nieatrakcyjną estetycznie, a przede wszystkim – bolesną. Mogą mieć przynajmniej kilka przyczyn i to właśnie ich ustalenie ma kolosalne znaczenie dla powodzenia podczas leczenia.   Krosty swędzące na głowie – przyczyny Krosty swędzące na głowie zwykle są objawem trądziku. Wiele osób jest tym zaszokowanych, nie da się jednak ukryć, że skóra głowy nie…

pokaż

Krosty swędzące na ciele

Wykwity na ciele przyjmują różne postaci, mamy więc do czynienia zarówno z bąblami i grudkami, jak i z pęcherzykami. Szczególnie nieprzyjemne potrafią być krosty swędzące na ciele. Nie wyglądają dobrze, a do tego potrafią być na tyle dokuczliwe, aby skutecznie utrudniać nam codzienne funkcjonowanie.   Krosty swędzące na ciele – przyczyny Nie ma jednej przyczyny pojawiania się na ciele swędzących…

pokaż

Zasklepianie ran

Rana najczęściej jest definiowana jako przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek. Zasklepianie ran jest uzależnione od wielu czynników, a jego tempo nie jest, w związku z tym, takie same u każdego pacjenta. Na szczęście, istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu.   Zasklepianie ran – definicja Zasklepianie ran to proces, który zawsze przebiega w kilku etapach. Pierwszy ma miejsce wtedy, gdy rana wypełnia…

pokaż

Woda różana

Woda różana jest naturalnym kosmetykiem wywodzącym się z krajów blisko- i dalekowschodnich. Ceniona jest za swoje bogate właściwości pielęgnacyjne.Woda różana – charakterystyka Woda różana pozyskiwana jest jako efekt uboczny destylacji płatków róży z parą wodną. W jej składzie znajdują się: olejki eteryczne, beta-karoten, bioflawonoidy, prowitamina A. witaminy z grupy B, a także witaminy C, D i E.Woda różana – właściwości…

pokaż

Utrata owalu twarzy

Utrata owalu twarzy to poważny problem natury estetycznej, który obniża pewność siebie wielu kobietom. Proces ten zachodzi nieuchronnie wraz z wiekiem, lecz ogromne znaczenie odgrywa również codzienny styl życia, a także predyspozycje genetyczne. Aby na dłużej zachować atrakcyjny owal twarzy, warto skorzystać z możliwości współczesnej medycyny estetycznej. Utrata owalu twarzy – objawy Problem ten objawia się w postaci smutnego i…

pokaż

Utrata napięcia skóry

Utrata napięcia skóry to problem natury estetycznej, który u wielu kobiet wywołuje kompleksy i sprawia, że nie są zadowolone ze swojej urody. Symptomy wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne, jednak na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby spowolnić ten proces. Szczególne znaczenie ogrywa zmiana stylu życia na zdrowszy oraz zabiegi medycyny estetycznej. Utrata napięcia skóry – objawy…

pokaż

Utrata jędrności skóry

Skóra człowieka wraz z wiekiem staje się coraz mniej jędrna. Traci swoją pierwotną objętość i gęstość, co stanowi powód do zmartwień dla wielu kobiet. Na szczęście każda osoba ma wpływ na spowolnienie tego procesu – w tym celu pomocna jest zwłaszcza zmiana stylu życia na zdrowszy, a także skorzystanie z możliwości nowoczesnej medycyny estetycznej. Utrata jędrności skóry – objawy Na…

pokaż

Utrata jędrności piersi

Piersi są jednym z podstawowych atrybutów każdej kobiety. Wpływają na jej ogólną atrakcyjności i to, w jaki sposób jest odbierana przez otoczenie. Niestety wraz z wiekiem tracą swą jędrność. Proces ten następuje nieuchronnie, lecz można go w pewnym stopniu opóźnić.  Utrata jędrności piersi – objawy Piersi stają się mniej elastyczne i sprężyste, a także tracą zdolność do odkształcania się. Obniża…

pokaż

Trądzik u dorosłych

Trądzik jest problemem dermatologicznym, który może dotknąć nie tylko osób w wieku dojrzewania, lecz także dorosłych. Zwykle jest mocno uciążliwy, znacząco obniżając komfort codziennego życia i pewność siebie. Trądzik u dorosłych najczęściej ma związek z niezdrowym stylem życia.  Trądzik u dorosłych – objawy Trądzik u osób dorosłych objawia się w postaci zaskórników, krostek, grudek, nacieków, guzków i ropnych torbieli. Są…

pokaż

Trądzik dorosłych

Wypryski są problemem nie tylko nastolatków – coraz częściej pojawiają się także u osób, które okres dojrzewania już dawno mają za sobą. Dotyka on osoby po 30. roku życia (nawet te, które w młodości nie borykały się z wypryskami). Problem częściej mają kobiety niż mężczyźni.Trądzik dorosłych – objawyTrądzik dorosłych ma podobne objawy jak młodzieńczy. Na twarzy pojawiają się grudki, krosty…

pokaż

Świnka krosty

Zachorowania na świnkę z roku na rok nie maleją. Jest to choroba zakaźna, od lat występująca w naszym społeczeństwie. Obecne na rynku szczepionki nie chronią całkowicie przed ich zachorowaniem, lecz mogą zmniejszać jej powikłania, a także sama choroba może przebiegać w sposób delikatniejszy.Świnka krosty- przyczyny powstawania Zachorowanie na świnkę charakteryzuje się przede wszystkim typowym objawem, jakim są krosty. Jest to…

pokaż

Suchość pochwy

Suchość pochwy to stan fizjologiczny, który wiąże się z niewystarczającym nawilżeniem pochwy oraz sromu. W organizmie kobiety nie wytwarza się wówczas w odpowiednich ilościach naturalny ślub, co może prowadzić do przykrych objawów i znacząco obniżać komfort codziennego życia. Z problemem suchej pochwy mogą zmagać się kobiety w każdym wieku. Suchość pochwy – przyczyny Przyczyn suchości pochwy należy upatrywać przede wszystkim…

pokaż

Rewitalizacja

Rewitalizacja, to inaczej przywracanie do życia. W medycynie estetycznej określenia tego używa się w stosunku do  różnych zabiegów, których celem jest pobudzenie skóry do odnowy, co pozwala uzyskać młodszy wygląd.Rewitalizacja – co to jest? Zabiegi rewitalizujące, nazywane także zabiegami, anti-aging, regeneracyjnymi lub odmładzającymi, to działania mające na celu stymulację skóry do naturalnych procesów odnowy. Aby pobudzić skórę do działania, często…

pokaż

Resurfacing

Resurfacing to laserowy zabieg, który ma na celu odmłodzenie skóry. Wskazaniem do jego wykonania jest utrata jędrności, zmarszczki i przebarwienia.Resurfacing – charakterystyka zabiegu Do zabiegu używa się laserów frakcyjnych. Istnieją dwa rodzaje resurfacingu – ablacyjny, polegający na złuszczeniu naskórka oraz nieablacyjny, który dociera głębiej, nie naruszając naskórka. Powstałe podczas zabiegu mikrouszkodzenia skóry pobudzają ją do regeneracji oraz produkcji większej ilości…

pokaż

Pękające naczynka

Pękające naczynka zwykle są najbardziej widoczne u osób o jasnej karnacji, gdyż prześwitują przez skórę. Pojawiają się jako następstwo rozszerzonych i osłabionych naczyń włosowatych.Pękające naczynka – przyczyny Cera naczynkowa najczęściej jest skutkiem uwarunkowań genetycznych. U zmagających się z nią osób naczynia włosowate przebiegają płytko pod skórą, przez co są podatne na uszkodzenia. Rozszerzanie się i pękanie naczynek niekiedy jest też…

pokaż

Przesuszona skóra

Przesuszona skóra charakteryzuje się brakiem odpowiedniego nawilżenia. Jest to skóra odwodniona. W efekcie tego jej kolor staje się ziemisty, towarzyszy temu uczucie ściągnięcia, szorstkości, a także nadmiernym złuszczaniem.Przesuszona skóra- przyczyny Do przesuszania się skóry dochodzi z wielu powodów. Mogą nimi być: Wiek- wraz ze wzrostem naszego wieku, skóra staje się coraz cieńsza, a produkcja kwasu hialuronowego się zmniejsza. Skutkuje to…

pokaż

Przerost blizny

Blizny to nie tylko trwałe uszkodzenia ciała, lecz także uszkodzenia, które mogą dawać efekty bólowe oraz się rozrastać. Przerośnięte blizny można poznać po tym, że wyrastają ponad skórę oraz po zwiększonej grubości. Posiadanie ich może objawiać się odczuwaniem swędzenia i bólem. Są zaczerwienione. Przerost blizny zaczyna się od 6 do 8 tygodniu po uszkodzeniu skóry właściwej. Czas trwania rozrostu może…

pokaż

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu to lista schorzeń oraz stanów pacjenta, które w przypadku wykonywania danego zabiegu, mogą być przyczyną niepożądanych efektów, poważnych komplikacji, a nawet stanów zagrażających życiu. W celu wykluczenia wszystkich przeciwwskazań, przed  zabiegiem, konieczne jest każdorazowe przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Dokona on badania pacjenta, zleci dodatkowe, potrzebne do wykonania zabiegu badania, których sam nie może przeprowadzić. Przeciwwskazania do zabiegu- rodzaje Lista…

pokaż

Pryszcze – żuchwa

Pryszcze na żuchwie bardzo często uznawane są za pokłosie trądziku, dotyczącego zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Często mają charakter zapalny, sprawiają ból oraz obniżają samopoczucie, przyczyniając się do powstawania kompleksów. Ich przyczyn upatruje się w bardzo różnych źródłach, dlatego też i metody możliwego leczenia i zapobiegania są zróżnicowane.Pryszcze – żuchwa – przyczyny U młodzieży pryszcze spowodowane są zmianami hormonalnymi. Względy…

pokaż

Pryszcze na szyi

Pryszcze na szyi nie należą do estetycznych tworów naszej skóry. Szczególnie kobiety nie lubią gdy na ich cerze widoczne są takie zmiany. Mają one różne podłoże, dlatego ich usuwanie może okazać się problematyczne.Pryszcze na szyi- przyczyny Pryszcze na szyi powstają przede wszystkim na skutek zaburzeń hormonalnych u osób będących w okresie dojrzewania, a także w trakcie cyklu menstruacyjnego u kobiet.…

pokaż

Pryszcze na skroniach

Pryszcze na skroniach nie wyglądają estetycznie. Za ich powstawanie odpowiedzialne są takie czynniki jak hormony, rodzaj posiadanej cery, czy odpowiedni tryb życia i odżywiania.Pryszcze na skroniach- przyczyny Pryszcze na skroniach pojawiają się najczęściej u osób, które posiadają cerę tłustą i mieszaną. Nadmiar wydzielanego łoju, zalega w porach, a one w połączeniu z zanieczyszczeniami, takimi jak pot, resztki makijażu, czy złuszczający…

pokaż

Pryszcze na ramionach

Pryszcze na ramionach to dość powszechny problem u osób młodych, jak i dorosłych. Występują one najczęściej w związku z posiadaniem cery tłustej i mieszanej. Nie oznacza to jednak,  że osoby posiadające cerę normalną  czy suchą nie są na nie narażone.Pryszcze na ramionach- przyczyny Pryszcze na ramionach pojawiają się ze względu na nadmierną produkcję łoju, który zatyka pory skórne. Do nich…

pokaż

Pryszcze alergiczne

Pryszcze alergiczne to zmiany na skórze, które mogą świadczyć o reakcji uczuleniowej. Najczęściej są one nieestetycznymi, powodującymi ból i świąd zmianami. Alergia skórna może mieć różne przyczyny: bezpośredni kontakt alergenu ze skórą lub jego oddziaływanie na krwioobieg.Pryszcze alergiczne – przyczyny Pryszcze alergiczne mogą być wywołane przez wiele czynników. Do najpopularniejszych należą: pożywienie, środki chemiczne lub kosmetyki, rośliny, zanieczyszczenia w powietrzu…

pokaż

Łysienie łojotokowe

Łój nie jest niczym niewłaściwym. To przecież ta wydzielina ludzkiej skóry troszczy się o to, aby była ona chroniona przed szkodliwym promieniowaniem i właściwie nawilżona. Gdy jednak mamy do czynienia z jego nadprodukcją, należy spodziewać się poważnych konsekwencji. Warstwa tłuszczowa tworząca się wówczas na powierzchni skóry sprawia, że mamy do czynienia ze zjawiskiem przetłuszczania się włosów. W sytuacji skrajnej pojawia…

pokaż

Łysienie niebliznowaciejące

Łysienie niebliznowaciejące znane też jako telogenowe to problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Może występować zarówno jednorazowo, jak i przybierać formę przewlekłą. Rzadko dotyka dzieci, u pacjentów dorosłych pojawia się jednak w każdym wieku.   Łysienie niebliznowaciejące – przyczyny Z łysieniem niebliznowaciejącym mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością włosów, które znajdują…

pokaż

Łysienie na tle nerwowym

Łysienie na tle nerwowym, znane też jako łysienie psychogenne, to jedna z rzadszych postaci łysienia, z którą mamy jednak do czynienia u sporej grupy pacjentów. Jest warte analizy, trafna diagnoza pozwala bowiem nie tylko na zahamowanie postępu choroby, ale i na całkowite wyzdrowienie.   Łysienie na tle nerwowym – przyczyny Choć przyczyną łysienia na tle nerwowym jest stres, warto pamiętać…

pokaż

Łysienie na czubku głowy

Łysienie na czubku głowy najczęściej wiąże się z łysieniem androgenowym u mężczyzn (dużo rzadziej przypadłość ta pojawia się u kobiet). Włosy przerzedzają się nad linią czoła w górę do momentu, gdy pozostaje jedynie pasek z tyłu głowy (na potylicy). Łysienie androgenowe jest związane z zaburzeniem w produkcji męskich hormonów.Łysienie na czubku głowy – przyczynyWypadanie włosów na czubku głowy pojawia się…

pokaż

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja znana też jako mikropeeling jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów, jakie jest nam w stanie zaproponować medycyna estetyczna. Umożliwia złuszczenie naskórka, a tym samym również redukcję typowych dla skóry niedoskonałości takich, jak zmarszczki, trądzik i przebarwienia.   Mikrodermabrazja – rodzaje Obecnie największą popularnością cieszy się mikrodermabrazja diamentowa postrzegana jako zabieg nie tylko stosunkowo delikatny, ale i taki, który nie…

pokaż

Miejscowe otłuszczenie

Miejscowe otłuszczenie znane też jako miejscowa otyłość to zjawisko uświadamiające nam, że problem nadmiaru tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała, nie musi wcale wiązać się z nadwagą. Dotyka w znacznym stopniu osób szczupłych, a walka z nim nie należy do łatwych.   Miejscowe otłuszczenie – przyczyny Przyczyn miejscowego otłuszczenia należy szukać w odmiennej budowie tkanki tłuszczowej w niektórych częściach ciała.…

pokaż

Znamię barwnikowe

Znamię barwnikowe (określane również terminem znamienia melancytowego) to zmiana skórna, która może mieć wiele różnych przyczyn. Przeciętnie na całym ciele dorosłego człowieka znajduje się 20 lub nawet więcej znamion. Znamiona barwnikowe mogą mieć różne podłoże (m.in. genetyczne, nabyte, atopowe czy złożone).Znamię barwnikowe – przyczynyZnamiona barwnikowe najczęściej pojawiają się na ciele wskutek działania promieni słonecznych. Pod ich wpływem komórki produkują dużą…

pokaż

Wiotkość skóry

Wiotkość skóry to problem natury estetycznej, który nasila się wraz z wiekiem i jest dotkliwy zwłaszcza dla kobiet. Czują się one z tego powodu mniej atrakcyjne i spada ich pewność siebie. Mogą jednak spowolnić proces wiotczenia skóry i przynajmniej do pewnego stopnia przywrócić jej młody wygląd.  Wiotkość skóry – objawy Problem wiotkości skóry objawia się tym, że staje się ona…

pokaż

Kosmetologia

Kosmetologia jest działem dermatologii, dziedziną, która zajmuje się badaniem, opisywaniem, pielęgnowaniem i przywracaniem atrakcyjności ciała ludzkiego w sensie fizycznym. W kontekście interwencyjnym, celem kosmetologii jest poprawa atrakcyjności ciała za pomocą metod nieinwazyjnych takich jak zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyki, dieta czy rehabilitacja. Kosmetologia – dziedzina interdyscyplinarna Kosmetologia jest obszerną dziedziną wiedzy, która opiera się na metodologii nauk przyrodniczych, antropologii, psychologii i socjologii…

pokaż

Ujędrnianie biustu

Piersi są synonimem kobiecości, dlatego jędrny biust to ważny aspekt dla każdej kobiety. Skóra piersi jest bardzo delikatna, a narażona na nadmierne rozciąganie spowodowane wahaniami wagi, karmieniem lub uprawianiem sportu może utracić sprężystość i elastyczność. Warto dbać o dobry wygląd biustu wykonując właściwe ćwiczenia, stosując kosmetyki pielęgnacyjne, a gdy biust utraci elastyczność oddając się w ręce medycyny estetycznej, która oferuje…

pokaż

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, zwana też jadem kiełbasianym, to toksyczna substancja, której spożycie może mieć bardzo groźne skutki. Jednak stosowana w odpowiednich dawkach pod kontrola specjalisty, skutecznie pomaga walczyć z objawami starzenia.Toksyna botulinowa – charakterystyka Toksyna botulinowa jest wytwarzana przez bakterie rozmnażające się w środowisku beztlenowym. Najczęściej związane jest to z niewłaściwym przechowywaniem żywności. Jad kiełbasiany jest najsilniejszą, znaną toksyną, która powoduje…

pokaż

Skóra łojotokowa

Skóra łojotokowa, nazywana również tłustą, na co dzień jest kłopotliwa w pielęgnacji ze względu na nadmierną produkcję sebum stanowiącą jej znak rozpoznawczy. Problematyczne są również wypryski i zaskórniki, nad którymi jednak można zapanować odpowiednią pielęgnacją. Ten typ cery ma także kilka istotnych zalet. Wśród najważniejszych znajduje się odporność na czynniki zewnętrzne, opóźniony proces starzenia, brak skłonności do podrażnień i przesuszania…

pokaż

Skóra naczynkowa

Skóra naczynkowa – łatwa do rozpoznania, kłopotliwa w pielęgnacji. Jej znakiem rozpoznawczym są czerwone plamki, charakterystyczne „pajączki” pojawiające się w okolicach nosa oraz niespodziewane rumieńce na policzkach. Skóra naczynkowa jest cienka i wrażliwa. Szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, w szczególności pogodowe. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż mężczyzn.Skóra naczynkowa – przyczyny Skóra naczynkowa nie jest chorobą. Jest to…

pokaż

Siwienie włosów

Siwienie włosów jest efektem naturalnego zanikania pigmentu wskutek upływającego czasu. Melanocyty, znajdujące się w cebulkach, stopniowo produkują mniej melaniny odpowiedzialnej za barwę włosów. Proces ten jest całkowicie przewidywalny u osób w okolicach 40. roku życia. Niekiedy jednak rozpoczyna się wcześniej.Siwienie włosów – rodzaje Siwienie fizjologiczne, stanowiące naturalną konsekwencję starzenia się organizmu, rozpocząć się może w okolicach 30. – 40. roku…

pokaż

Detoksykacja

Detoksykacja to proces oczyszczania organizmu z zalegających, zgromadzonych w nim toksyn. Dzięki oczyszczeniu organizm może znów prawidłowo, zdrowo funkcjonować. Poprawia się kondycja skóry, trawienie, samopoczucie. Istnieje kilka sposobów na detoks, które są skuteczne, a zarazem całkowicie bezpieczne. Detoksykacja – na czym polega? Detoksykacja jest kompleksem działań, które pomagają organizmowi oczyścić się z zanieczyszczających go substancji. Toksyny zawarte w powietrzu, zanieczyszczonej…

pokaż

Siwe włosy

Siwienie włosów dotyczy każdego, choć w zależności od indywidualnych uwarunkowań jednych dotyka wcześniej, a innych później.Siwe włosy – przyczyny Za naturalny kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty – znajdujące się w korzeniu włosa komórki produkujące barwnik melaninę. Im jest jej więcej, tym włosy są ciemniejsze. Z wiekiem melanocyty starzeją się i produkują coraz mniej barwnika, aż w końcu ich praca zupełnie…

pokaż

Sebum

Sebum to wydzielina gruczołów łojowych, która pełni wiele ważnych funkcji. Jednak kiedy skóra produkuje go za dużo, może być przyczyną różnego rodzaju problemów natury estetycznej. Sebum – co to jest? Nazywane też często łojem skórnym sebum, to naturalny lubrykant, który zapewnia miękkość skóry i tworzy na niej warstwę chroniąca przed bakteriami oraz innymi zagrożeniami, np. mechanicznymi czy chemicznymi. Pomaga również zachować…

pokaż

Depilacja wąsika

Wąsik pod postacią pojedynczych ciemnych włosków nad górną wargą jest problemem wielu kobiet. Powoduje kompleksy, jest też kłopotliwy w ciągłym usuwaniu i tuszowaniu. Wąsik można usunąć trwale za pomocą zabiegów laserowych, lub zdecydować się na usuwanie go cyklicznie podczas innych zabiegów depilacji.Depilacja wąsika – wąsik na kobiecej twarzy Wąsik na kobiecej twarzy może być spowodowany czynnikami genetycznymi. Kobiety o bardzo…

pokaż

Depilacja twarzy

Nadmiar widocznego owłosienia na twarzy dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zdecydowanie większy problem i przyczynę kompleksów stanowi właśnie u pań. Golenie nie przynosi spodziewanych, dobrych efektów, podrażnia skórę, a konieczność regularnego usuwania włosów bywa bardzo stresująca i męcząca.Depilacja twarzy – problem nadmiernego owłosienia Włoski rosną na każdej twarzy, zarówno męskiej jak i kobiecej. U większości kobiet są jednak na…

pokaż

Rozszerzone pory

Pory to niewielkie ujścia mieszków włosowych, rozmieszczone na skórze. Zazwyczaj są one niewidoczne, jednak jeśli są rozszerzone można je zauważyć jako drobne dziurki.Rozszerzone pory – przyczyny Za bezpośrednią przyczynę rozszerzania się porów uważa się nadmierną produkcję sebum. Może to wynikać z uwarunkowań genetycznych, mieć podłoże hormonalne lub pojawiać się z wiekiem, w wyniku wcześniejszych błędów pielęgnacyjnych. Również zbyt duża ekspozycja…

pokaż

Pryszcze na nogach

Pryszcze na nogach mogą mieć charakter chwilowy lub przedłużający się. Przyczyny ich pojawienia się są różne, w zależności od konkretnej sytuacji: od otarć i podrażnień, przez stany alergiczne po nieprawidłowo wykonywaną depilację. Czasami pryszcze na nogach świadczą o poważniejszych dolegliwościach: zapaleniu mieszków włosowych albo chorobach zakaźnych. W większości przypadków powody są jednak bardziej prozaiczne.Pryszcze na nogach – przyczyny Jednym z…

pokaż

Pryszcze na czole

Pryszcze na czole to częsty problem, który dotyczy nie tylko nastolatków. Przyczyn ich powstawania jest wiele, a do najważniejszych zalicza się kwestie endokrynologiczne oraz nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Większość osób, zmagających się z tym problemem, w pierwszym odruchu próbuje radzić sobie domowymi sposobami. Podstawą jest dokładne oczyszczanie twarzy, czasem jednak poprawę zapewniają dopiero zabiegi kosmetologiczne.Pryszcze na czole – przyczyny Pryszcze…

pokaż

Pryszcze między oczami

Wypryski na skórze, a w szczególności pryszcze między oczami i na nosie świadczą o nieprawidłowościach dietetycznych, wpływających na wygląd twarzy. Mogą stanowić również efekt nieprawidłowej higieny. Na szczęście dermatologia i kosmetologia dysponują metodami, pozwalającymi powstrzymać rozwój nieestetycznych zmian na skórze.Pryszcze między oczami – przyczyny Pryszcze między oczami powstają na skutek nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Najczęściej zmagają się z…

pokaż

Pryszcze bakteryjne

Pryszcze bakteryjne są jednym z objawów bakteryjnego zakażenia skóry. Ich pojawienie się nie jest warunkowane wiekiem ani płcią. Stanowi raczej efekt nieprawidłowych nawyków higienicznych. W większości przypadków pryszcze bakteryjne zwalczyć można skutecznie leczeniem miejscowym. W nasilonych przypadkach konieczne są mocniejsze leki.Pryszcze bakteryjne – przyczyny Na skórze człowieka w naturalnym stanie bytują bakterie stanowiące tzw. florę fizjologiczną. Są to organizmy niechorobotwórcze.…

pokaż

Łysienie pasmowate

Łysienie pasmowate to rodzaj łysienia plackowatego. Choroba ta określana jest także terminem łysienia wężykowatego lub obrzeżnego. Pojawia się ono u kobiet i mężczyzn (niezależnie od wieku). Objawem jest wypadanie włosów na potylicy i skroniach, czasami ten typ łysienia sięga także do linii nad czołem.Łysienie pasmowate – przyczynyŁysienie pasmowate to jeden z typów łysienia plackowatego, którego podłoże nie zostało jeszcze dokładnie…

pokaż

Łysienie dyfuzyjne

Łysienie dyfuzyjne to utrata włosów, która stanowi efekt uboczny innych stanów chorobowych. Problem ten częściej pojawia się u kobiet. Jego cechą charakterystyczną jest rozproszone wypadanie włosów na całej skórze głowy.Łysienie dyfuzyjne – przyczynyŁysienie dyfuzyjne często pojawia się przy bardzo wysokiej gorączce. Temperatura przekraczająca dopuszczalną normę prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych, czego efektem jest ich wypadanie. Problem może pojawić się również…

pokaż

Zmniejszenie nosa

Operacje plastyczne nosa pozwalają zmienić jego kształt i wielkość oraz pozbyć się drobnych niedoskonałości (np. usunąć tzw. garb czy skorygować nierówną przegrodę, która stanowi nie tylko defekt kosmetyczny, ale i utrudnia oddychanie). Zmniejszenie nosa to trwały zabieg chirurgiczny, który pozwala poprawić urodę, pozbyć się kompleksów i nabrać pewności siebie.Zmniejszenie nosa – przygotowanie do zabieguZmniejszenie nosa to poważna operacja, która wymaga…

pokaż

Krosty Starcze

Krosty starcze są wykwitami skórnymi pojawiającymi się zwykle po 35 roku życia. Najczęściej objawiają się w formie punktów rubinowych, zwanych naczyniakami starczymi.Krosty starcze – charakterystyka Punkty rubinowe objawiają się w postaci małych czerwonych, fioletowych lub różowych grudek o średnicy od jednego do kilku milimetrów. Ich liczba może zwiększać się wraz z wiekiem. Najczęściej pojawiają się w okolicy torsu: na brzuchu…

pokaż

Zaskórniki

Zaskórniki – informacje ogólne Zaskórniki (inaczej wągry) to zmiany o charakterze niezapalnym, w postaci ciemnych lub jasnych grudek, które występują głównie na twarzy, ramionach, plechach i dekolcie. Są wynikiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, a także niepoprawnego przebiegu złuszczania martwego naskórka. Zaskórniki bardzo często pojawiają się przy niewłaściwej pielęgnacji skóry i niedokładnym oczyszczaniu, co zamyka ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki…

pokaż

Utrata jędrności ust

Przesuszone, wąskie usta z siateczką zmarszczek dookoła sprawiają, że cała twarz wygląda starzej. Medycyna estetyczna ma jednak sposoby, aby przywrócić im piękny wygląd.Utrata jędrności ust przyczyny Naturalne procesy starzenia pozbawiają skórę jędrności i sprężystości. Związane jest to ze stopniowym zmniejszeniem produkcji kolagenu i elastyny. Zmiany dotyczą również skóry na ustach i wokół nich. Wpływ na ich kondycję mają też czynniki…

pokaż

Twardzina ograniczona

Twardzina ograniczona jest chorobą przewlekłą, dotyczącą skóry oraz tkanki podskórnej. Rozwija się na skutek nadprodukcji kolagenu, zaburzeń funkcjonowania fibroblastów oraz uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Charakterystycznym objawem są stwardnienia skóry, powstałe wskutek jej zwłóknienia. Rozwój choroby jest niezależny od płci i wieku.Twardzina ograniczona – przyczyny Jedną z ważniejszych przyczyn jest dziedziczenie. Uważa się, że twardzina ograniczona może stanowić efekt uszkodzenia genów,…

pokaż

Znamię naczyniowe

Znamię naczyniowe (naczyniak) powstaje wskutek zaburzeń układu krwionośnego. Dochodzi do rozszerzenia naczynek, co skutkuje czerwoną plamką widoczną na powierzchni skóry. Znamiona najczęściej widoczne są na skórze dziecka tuż po urodzeniu i rosną wraz z nim. Bardzo rzadko naczyniaki tworzą się u osób dorosłych. Wyróżnia się naczyniaki krwionośne (znamię naczyniowe płaskie) oraz chłonne.Znamię naczyniowe – przyczynyPodłożem tworzenia się znamion naczyniowych jest…

pokaż

Znamię

Większość ludzi ma jakieś znamiona. Zwykle nie są one niebezpieczne dla zdrowia, choć zależy to od ich rodzaju, miejsca w którym występują i samego wyglądu. Znamię – przyczyny powstawania Przyczyn powstawania zmian jest wiele. Jednak podstawą występowania tego typu zmian jest niedobór lub nadmiar któregoś ze składników tkankowych. Znamiona mogą być zbudowane z melanocytów, gruczołów potowych lub łojowych, a także…

pokaż

Zmiany łuszczycowe

Zmiany łuszczycowe powstają na skórze w wyniku przewlekłej choroby, łuszczycy. Do rozpoznania łuszczycy dochodzi w gabinecie dermatologicznym. Aby pozbyć się kłopotliwego problemu, stosuje się leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.   Zmiany łuszczycowe – przyczyny Wciąż nie znamy dokładnych przyczyn występowania zmian łuszczycowych. Prawdopodobnie dużą rolę w ich pojawianiu się odgrywają czynniki genetyczne oraz czynniki immunologiczne. Zmiany łuszczycowe mogą wystąpić w młodym…

pokaż

Zmiany skórne

Zmiany skórne, inaczej wykwity, to wszelkie (nowotworowe i nienowotworowe) zmiany, które są widoczne na skórze twarzy oraz ciała. Do ich pojawienia się może dojść wskutek reakcji alergicznej lub stanu zapalnego wywołanego chorobą skóry.  Zmiany skórne – przyczyny Zmiany skórne mogą się pojawić w wyniku reakcji uczuleniowej. Do ich powstania może się przyczynić także słaba kondycja zdrowotna organizmu, różnego rodzaju stany…

pokaż

Zmiany rubinowe

Punkty rubinowe to zmiany o niezłośliwym charakterze, występujące z równą częstotliwością u obu płci. Czynnikiem predysponującym do ich pojawienia jest wiek – wraz z nim rośnie ryzyko wystąpienia zmian rubinowych. Zmiany rubinowe – przyczyny Zmiany rubinowe, zwane także naczyniakami starczymi czy objawem De Morgana, zwykle pojawiają się po raz pierwszy około 30 roku życia. Wraz z wiekiem jest ich coraz…

pokaż

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną chorobą skóry, najczęściej o bakteryjnym lub grzybiczym podłożu. Pojawia się zazwyczaj wskutek częstego golenia lub depilacji.Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny Zapalenie mieszków włosowych powodowane jest najczęściej przez gronkowca złocistego i paciorkowca ropnego. W wyniku podrażnienia skóry np. podczas golenia, bakterie przedostają się przez ujścia gruczołów łojowych do mieszka włosowego, co skutkuje stanem zapalnym. Zmiany mogą…

pokaż

Krosty alergiczne

Krosty na skórze mogą się pojawiać z wielu różnych powodów. Najczęściej wywoływane są alergią skórną. Jak zwalczyć krosty alergiczne? Aby poradzić sobie z tą nieestetyczną zmianą, należy właściwie pielęgnować skórę.  Krosty alergiczne – przyczyny Do pojawienia się krost alergicznych dochodzi pod wpływem podrażnienia skóry czynnikiem uczulającym, czyli alergenem. Tego typu uczulające substancje drażniące znajdują się często w kosmetykach.  Krosty alergiczne…

pokaż

Utrata kolorytu skóry

Młodą, zdrową skórę, niezależnie od indywidualnej karnacji, wyróżnia naturalny blask. Z czasem cera wygląda coraz mniej korzystnie.Utrata kolorytu skóry – przyczyny Z wiekiem skóra traci młodzieńczą promienność i koloryt. Po czterdziestym roku życia jest to naturalny proces, jednak w zależności od czynników genetycznych, środowiskowych, a także stylu życia czy różnych chorób, może on być mniej lub bardziej widoczny. Szara, ziemista…

pokaż

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne polega na uniewrażliwieniu na ból poprzez tymczasowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego. Ten typ znieczulenia jest stosowany w chirurgii ogólnej, a także w zabiegach kardiologicznych i neurologicznych.   Znieczulenie ogólne – definicja Znieczulenie ogólne (inaczej narkoza) to szereg czynności, które mają za zadanie przygotować pacjenta do bolesnego lub niekomfortowego zabiegu chirurgicznego. Znieczulenie ogólne wykonuje anestezjolog, decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta…

pokaż

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe to jeden z rodzajów znieczulenia miejscowego. Jest ono często stosowane podczas zabiegów stomatologicznych oraz, by przygotować pacjenta do drobnych zabiegów chirurgicznych.  Znieczulenie nasiękowe – wykonanie Znieczulenie nasiękowe jest wykonywane w obecności lekarza anestezjologa. Po podaniu znieczulenia nasiękowego pacjent pozostaje świadomy, ale nie odczuwa bólu w miejscu, do którego zostało podane znieczulenie.   Znieczulenie nasiękowe – możliwe powikłania Ponieważ stężenie…

pokaż

Znieczulenie

Znieczulenie to szereg działań medycznych, które mają na celu przygotować pacjenta do zabiegu operacyjnego. Znieczulenie wykonuje lekarz anestezjolog, dzięki niemu można w bezpieczny i bezbolesny sposób wykonać u pacjenta inwazyjny zabieg.  Znieczulenie – rodzaje znieczuleń Wyróżniamy dwa rodzaje znieczuleń: znieczulenie miejscowe oraz znieczulenie ogólne (tzw. narkozę). Znieczulenie miejscowe polega na uniewrażliwieniu konkretnego obszaru ciała na czas wykonania zabiegu. Znieczulenie to…

pokaż

Znamię łojotokowe

Znamię łojotokowe, inaczej brodawka łojotokowa, może się pojawić w dowolnym miejscu na ciele lub twarzy. Jest to najczęściej spotykana łagodna zmiana nowotworowa, z którą walczy się za pomocą medycyny estetycznej.  Znamię łojotokowe – przyczyny Znamię łojotokowe powstaje w wyniku nadmiernego namnażania się komórek w warstwie podstawnej naskórka. W wyniku takich niekontrolowanych podziałów w najgłębszej warstwie naskórka dochodzi do rogowacenia i…

pokaż

Lifting podbródka

Lifting podbródka jest ogólną nazwą szeregu zbiegów, jakim możemy poddać się w gabinetach świadczących usługi z zakresu szeroko rozumianej medycyny estetycznej. Kojarzy się z zabiegami skierowanymi do osób bardzo otyłych, przeważnie jednak wcale tak nie jest.   Lifting podbródka – wskazania Lifting podbródka jest w stanie zlikwidować jeden z najpopularniejszych defektów kosmetycznych, z jakimi zmagają się pacjenci. Co przy tym…

pokaż

Krosty z wodą na twarzy

Krosty z wodą na twarzy mają prawo budzić niepokój. Zwykle nie jesteśmy w stanie powiązać ich z żadnym znanym nam schorzeniem, trudno też je ignorować. Dobrze jest więc wiedzieć, że mamy do czynienia z problemem, który nie powinien być bagatelizowany.   Krosty z wodą na twarzy – przyczyny Krosty z wodą na twarzy najczęściej są konsekwencją alergii skórnych. Te mogą…

pokaż

Krosty z przeziębienia

Przeziębienie samo w sobie jest stanem, który budzi pewien niepokój. Jeśli jednak do jego typowych objawów dołączają krosty z przeziębienia, nawet osoby opanowane, tracą pewność siebie. Zjawisko to nie jest powszechne, pojawia się jednak zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, bez względu na ich wiek.   Krosty z przeziębienia – przyczyny Szukając przyczyn krost z przeziębienia zwykle zwraca się…

pokaż

Wągry na nogach

Wągry mogą powstawać na różnych częściach ciała, w tym na nogach. Odpowiada za nie wzmożone wydzielanie sebum i brak prawidłowego, regularnego złuszczania obumarłego naskórka. Wągry wyglądają jak ciemne kropki różnej wielkości, w rzeczywistości są jednak zaskórnikami otwartymi, czyli zagłębieniami w powierzchni skóry.Wągry na nogach – czym są wągry? Wągry, inaczej zaskórniki otwarte, to zmiany skórne. Ich powstanie spowodowane jest nadprodukcją…

pokaż

Wągry między piersiami

Wągry między piersiami to problem dotyczący wielu kobiet. Zaskórniki otwarte mają postać widocznych, czarnych lub szarych punkcików. Powstają nie tylko na skórze tłustej czy mieszanej. Można zapobiec ich powstawaniu stosując odpowiednią pielęgnację, lub przeprowadzając profesjonalne zabiegi.Wągry między piersiami – charakterystyka Wągry to inaczej zaskórniki otwarte. Bardzo wiele osób boryka się z nimi, niezależnie od typu cery, choć ich powstawanie jest…

pokaż

Wągry między brwiami

Zaskórniki otwarte, zwane potocznie wągrami, to czarne kropki na skórze twarzy, dekoltu, ramion, pleców. Tworzą się, gdy nagromadzone sebum i martwy naskórek ulegają utlenieniu. Bardzo często zaskórniki zamknięte są ulokowane na skórze pomiędzy brwiami. Mimo regularnego złuszczania i pielęgnacji powracają i odnawiają się. Zabiegi w gabinecie  medycyny estetycznej pozwalają pozbyć się problemu na dłużej i poprawić kondycję skóry.Wągry między brwiami…

pokaż

Wągry czarne

Wągry czarne, czyli zaskórniki otwarte, to często występujące zmiany skórne. Dotyczą nie tylko młodej, dojrzewającej cery, ale też cery dojrzałej. Najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach, czole, podbródku, ale też na dekolcie czy plecach. Wągry czarne są wynikiem utleniania sebum w kontakcie z powietrzem.Wągry czarne – skąd się biorą? Zaskórniki dzielą się na otwarte i zamknięte. Powstają w wyniku nadmiernego…

pokaż

Wągry broda

Broda jest jednym z miejsc, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów produkujących sebum. Dlatego dość często zdarza się, że to własnie tam powstają problematyczne wągry, nazywane inaczej zaskórnikami. Wągry broda – przyczyny Tak jak w przypadku wągrów w innych miejscach twarzy, zaskórniki na brodzie powstają w skutek zbyt dużej ilości sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Zatyka ono ujścia mieszków włosowych i wraz…

pokaż

Wągry blizny

Wągry, to niewielkie, czarne kropeczki pojawiające się na skórze, szczególnie u osób o cerze trądzikowej, tłustej lub mieszanej. Same w sobie wyglądają nieestetycznie, a dodatkowym problemem są pozostające po nich blizny.Wągry blizny – przyczyny powstawania Wągry powstają w skutek nadmiernej produkcji sebum, które gromadzi się w ujściach mieszków włosowych, a tam w zetknięciu z potem, brudem czy resztkami makijażu utlenia…

pokaż

Trycholog

Trycholog, to specjalista od schorzeń skóry głowy oraz problemów z włosami. Pomaga ustalić i leczyć schorzenia osłabiające włosy, jak i zadbać o ich piękny wygląd.Trycholog – czym się zajmuje Trycholog zajmuje się leczeniem takich problemów jak nadmierne wypadanie włosów, łysienie, łupież, świąd skóry głowy, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Za pomocą specjalistycznych przyrządów, specjalista ocenia stan włosa i cebulki, ustalając…

pokaż

Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu, nazywany inaczej lipotransferem, to modelowanie sylwetki za pomocą własnego tłuszczu, pobranego z innych obszarów. Przeszczep tłuszczu – charakterystyka zabiegu Lipotransfer polega na pobraniu tłuszczu z miejsc gdzie jest go zbyt dużo (np. brzuch, uda) i wstrzyknięcie w miejsca, w których z wiekiem go ubywa, a skóra jest mniej jędrna (np. twarz, piersi). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest…

pokaż

Termolifting

Termolifting to zabieg wykorzystujący podczerwień lub fale radiowe w celu rozgrzania skóry właściwej. Emitowane ciepło stymuluje organizm do wytwarzania nowych włókien kolagenowych, dzięki którym skóra staje się bardziej jędrna i odzyskuje promienny wygląd,Termolifting – przebieg Termolifting to szybki i bezbolesny zabieg, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Konieczna jest jedynie konsultacja ze specjalistą w celu wykluczenia przeciwwskazań. Podczas zabiegu używa się…

pokaż

Terapie łączone

Terapie łączone polegają na połączeniu ze sobą dwóch zabiegów o podobnym działaniu – np. laser i peeling kwasowy w kuracji przeciwzmarszczkowej. Ich celem jest wzmocnienie i przedłużenie oczekiwanych efektów. Terapie łączone dają także specjalistom większe możliwości działania.Terapie łączone – wskazania Terapie łączone są polecane w leczeniu następujących schorzeń: – blizny, zwłaszcza rozległe i wieloletnie; – trądzik, łojotok skórny; – zmarszczki…

pokaż

Dolina łez

Dolina łez jest określeniem zbiorczym na podkrążenia, sińce, zmarszczki i opuchlizny na skórze pod oczami. To zjawiska charakterystyczne dla okresu starzenia, choć często dotyczą także ludzi młodych. Dolina łez sprawia, że twarz wygląda starzej i psuje jej estetykę. Medycyna estetyczna proponuje zabiegi, które poprawią kondycję skóry pod oczami.Dolina łez – charakterystyka Dolina łez to zespół zmian skórnych i zjawisk dotyczących…

pokaż

Łysienie rozproszone

Łysienie rozproszone to charakterystyczne dla kobiet nadmierne wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Schorzenie najczęściej występuje na skutek niedoczynności lun nadczynności tarczycy i zmian hormonalnych. Łysienie rozproszone jest odwracalne, dlatego w trakcie leczenia włosy odrastają. Łysienie rozproszone – przyczyny Łysienie rozproszone występuje, gdy duża ilość włosów jest w fazie wypadania w tym samym czasie, najczęściej na skutek chorób tarczycy lub…

pokaż

Łysienie okresowe

Choć łysienie może być problemem ciągłym, bywa i tak, że pojawia się jedynie od czasu do czasu. Nie oznacza to jednak, że w takich okolicznościach stanowi mniejsze wyzwanie.   Łysienie okresowe – przyczyny Łysienie okresowe nie ma jednej tylko przyczyny i najczęściej kojarzy się je z osłabieniem organizmu. Te przeważnie jest konsekwencją stosowania nieodpowiedniej diety, choć bywa i tak, że…

pokaż

Obrzęki tłuszczowe

Obrzęki tłuszczowe, zwane też obrzękami lipidowymi są przewlekłą chorobą tkanki podskórnej o postępującym charakterze. Schorzenie występuje niemal wyłączenie u kobiet.Obrzęki tłuszczowe  – przyczyny Przyczyny powstawania obrzęków tłuszczowych nie zostały do końca zbadane. Przypuszcza się, że głównymi czynnikami są uwarunkowania genetyczne oraz oddziaływanie żeńskich hormonów. Choroba może wystąpić u każdej kobiety po okresie dojrzewania. Najczęściej pojawia się jednak w czasie ciąży…

pokaż

Obkurczanie skóry

Obkurczanie skóry to grupa zabiegów, na które decydują się osoby mające za sobą skuteczny proces gubienia zbędnych kilogramów. Jego pozostałością często jest nadmiar skóry – pamiątka po czasach, w których wypełniała ją tkanka tłuszczowa.   Obkurczanie skóry – wskazania Najpopularniejszym wskazaniem do zabiegów związanych z obkurczaniem skóry jest nadmiar tkanki, z którym mamy do czynienia, gdy doszło do gwałtownej utraty…

pokaż

NIR

Bliska podczerwień, opisywana często z wykorzystaniem skrótu NIR, to technologia, która coraz częściej znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, w jej nowoczesnym wydaniu. Promieniowanie energetyczne, które jest w niej użyte, charakteryzuje się falami o długości wahającej się pomiędzy światłem widzialnym oraz falami radiowymi.   NIR – przeznaczenie Technologia podczerwieni znajduje się przede wszystkim w centrum zainteresowania tych osób, którym zależy czy…

pokaż

Znamię Beckera

Znamię Beckera to łagodna zmiana skórna, która może rozrosnąć się do sporych rozmiarów. Nie zagraża zdrowiu, jednak bywa, że obniża komfort życia i wiąże się z kompleksami. Warto skonsultować znamię Beckera z dermatologiem, a następnie zastosować leczenie spowalniające jego rozrost lub usunąć już utrwalone w klinice medycyny estetycznej.Znamię Beckera – jak wygląda? Znamię Beckera jest bardzo charakterystyczną zmianą skórną, występującą…

pokaż

Zespół łysienia anagenowego

Zespół łysienia anagenowego to schorzenie, które jest jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów i ich znacznej utraty w młodym wieku. W jego wyniku włos wypada w fazie wzrostu, zwanej anagenem. Za chorobą stoją różne przyczyny, od genetycznych do środowiskowych. Choć leczenie nie zawsze jest łatwe, istnieją różne metody na zahamowanie wypadania włosów.Zespół łysienia anagenowego – przyczyny Istnieje kilka odmian łysienia…

pokaż

Zatkane pory

Pory to małe otworki w powierzchni skóry, które tworzą ujścia gruczołów łojowych. Z tego powodu bardzo często ulegają zatkaniu. W porach gromadzą się też kosmetyki do makijażu. Nieprawidłowe oczyszczanie w połączeniu ze skłonnością do nadprodukcji sebum może wiązać się z nawracającym problemem zatkanych porów.Zatkane pory – charakterystyka Pory znajdują się na skórze całego ciała. Wiele osób boryka się z problemem…

pokaż

Wągry w ciąży

Bardzo często cera kobiet w ciąży się zmienia. Niektóre z nich zauważają wyraźną poprawę i wygładzenie skóry, u innych natomiast pojawiają się nieestetyczne zaskórniki. Wągry w ciąży – przyczyny Wągry to mieszanina sebum i zrogowaciałego naskórka, która zapycha ujścia mieszków włosowych. Objawiają się one pod postacią drobnych wyprysków przypominających kaszkę, które mogą być białe lub mieć czarne końcówki. Jedną z głównych…

pokaż

Wągry na żuchwie

Wągry najczęściej dotykają osoby o cerze tłustej lub mieszanej, które mają skłonności do trądziku. Jednak nie jest to regułą i zaskórniki mogą być również problemem osób o cerze suchej,Wągry na żuchwie – przyczyny Wągry powstają z nadmiaru sebum, które zbiera się u ujścia mieszków włosowych wraz ze zrogowaciałym naskórkiem. Czarne końcówki zaskórników są efektem utleniania. Nadmierna produkcja sebum zwana też…

pokaż

Wągry na nosie

Wągry, czyli czarne kropki na skórze, bardzo często tworzą się w okolicach nosa, gdzie zachodzi wzmożona produkcja sebum. Mogą być naprawdę liczne i wyraźnie zaburzać wygląd twarzy. Wizualnie przypominają czarne kropki na skórze, choć w rzeczywistości są zagłębieniami wypełnionymi łojem i złuszczonym naskórkiem. Zgromadzone w nich substancje ulegają utlenieniu w kontakcie z powietrzem. Wągry na nosie mogą powstawać zarówno u…

pokaż

Wizyta kontrolna

Wizyta kontrolna to konsultacja lekarska, która odbywa się po przeprowadzonych operacjach i zabiegach w okresie rekonwalescencji. Może być wskazana również na etapie dłuższego leczenia w celu skontrolowania jego przebiegu lub po zakończeniu terapii, aby zweryfikować jej efekty.  Często odbywa się ona również po hospitalizacji. Ma na celu zweryfikowanie bieżącego stanu zdrowia.Wizyta kontrolna – kiedy wskazana? Wizyta kontrolna nie zawsze jest…

pokaż

Wampirzy lifting

Wampirzy lifting to zabieg dermatologiczny silnie stymulujący komórki. Odmładza, poprawia elastyczność i ogólną kondycję skóry. Redukuje także blizny i przebarwienia. Metoda ta jest bezpieczna, również dla alergików, a prawidłowo wykonany zabieg nie niesie ze sobą ryzyka powikłań.Wampirzy lifting – co to jest? Wampirzy lifting to zabieg wykorzystujący substancję otrzymywaną z krwi pacjenta przez odwirowanie jej w przeznaczonym do tego celu…

pokaż

Utrata świetlistości skóry

Młoda skóra ma w sobie naturalną świetlistość i blask. Jednak z wiekiem i w skutek działania różnych czynników cera może stać się coraz bardziej poszarzała i zmęczona.Utrata świetlistości skóry – przyczyny Cera traci naturalną świetlistość z wiekiem. Nieuniknione procesy starzenia, a także zbyt częste i intensywne opalanie przyczyniają się do pojawienia się szarawego kolorytu skóry. Innymi czynnikami, które też mogą…

pokaż

Utrata pigmentu

Utrata pigmentu związana jest z zaburzeniami produkcji melaniny odpowiedzialnej za kolor skóry, włosów i oczu. Problem ten może dotyczyć całej powierzchni ciała lub tylko jego fragmentów.Utrata pigmentu – przyczyny Najlepiej poznanym przypadkiem utraty pigmentu jest bielactwo. Choroba ta może być wrodzona -wtedy ma podłoże genetyczne, lub nabyta – pojawia się w skutek uszkodzenia melanocytów. Przyczyną utraty pigmentu mogą też być…

pokaż

Utrata gęstości skóry

Utrata gęstości skóry najczęściej występuje u kobiet na skutek zachodzących w ich organizmie zmian hormonalnych. Zmiany te są najbardziej dostrzegalne na twarzy. Objawiają się poprzez zapadnięte policzki i obwisłą skórą w okolicach żuchwy.Utrata gęstości skóry- przyczyny Utrata gęstości skóry powiązana jest bezpośrednio z procesami starzenia i menopauzy. Po 40 roku życia, w ciele kobiety, wyraźnie zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów.…

pokaż

Ultradźwięki

Ultradźwięki, to fale dźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości. Nie są odbierane przez zmysł słuchu u człowieka. Górna częstotliwość słyszalności dźwięków przez ludzi, jest jednocześnie dolną granicą ultradźwięków. Mogą je słyszeć niektóre gatunki zwierząt, takie jak wieloryby, delfiny, szczury, chomiki, a nawet nietoperze. Ultradźwięki mogą być wytwarzane poprzez magnetostrykcję i odwrócenie piezoelektrycznego efektu, czy w sposób optyczny, mechaniczny i termiczny.Ultradźwięki-zastosowanie Ultradźwięki…

pokaż

Tłuszcz na udach

Tłuszcz na udach jest odkładającym się nadmiarem tkanki tłuszczowej w ich okolicach. Bardzo często u kobiet, jak wynika z fizjologii organizmu, skupia się tu większość komórek tłuszczowych. Wpływ na to ma także gospodarka hormonalna. Temu zjawisku bardzo często towarzyszy cellulit na udach.Tłuszcz na udach- przyczyny Tłuszcz na udach jest najczęściej wynikiem nadwagi i otyłości. Budowa anatomiczna ciała kobiet, czyli tzw.…

pokaż

Tłuszcz na kolanach

Tłuszcz na kolanach jest naturalnym czynnikiem występującym najczęściej u kobiet. Jest to naturalnie odkładający się namiar tkanki tłuszczowej w okolicy kolan, a także nad i pod nimi. Osoby płci żeńskiej niestety mają większe skłonności do odkładania się tłuszczu w partiach ciała poniżej poziomu pasa. Tłuszcz na kolanach- przyczyny Tłuszcz na kolanach, pod nimi, a także nad nimi, wynika z problemów z…

pokaż

Tłusta cera

Tłusta cera to jedna z najczęściej występujących typów skóry. Jest ona spowodowana zaburzoną pracą gruczołów łojowych. Ziemisty, szary kolor oraz skłonności do powstawania zaskórników, nie cieszą posiadaczy tego typu cery.Tłusta cera- przyczyny Tłusta cera powstaje w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Mogą one być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, nieodpowiednio zbilansowaną dietą, nadmiernym stresem, czy brakiem aktywności fizycznej. Głównym czynnikiem jest także…

pokaż

Szare włosy

Szare włosy są problemem najczęściej występującym u osób starszych. Zakłada się, że pomiędzy 30 a 40 rokiem życia z reguły pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, czyli widoczne są pierwsze pojedyncze siwe włosy. Obniża to często poczucie własnej wartości i sprawia, że zapominamy o codziennych przyjemnościach, płynących z życia. Zdarza się jednak, że szare włosy pojawiają się także u osób młodszych,…

pokaż

Nici liftingujące

Nici liftingujące są technologią stosowaną powszechnie w medycynie estetycznej. Zabieg ten służy odmłodzeniu skóry oraz stanowi mniej inwazyjną alternatywę dla chirurgicznego liftingu.Nici liftingujące – działanie Zabieg z użyciem nici liftingujących polega na wprowadzeniu ich pod skórę za pomocą cienkich igieł przy miejscowym znieczuleniu. Pasma tworzą swojego rodzaju „rusztowanie”, które podnosi tkankę i poprawia napięcie skóry. Współcześnie w zastosowaniu są nici…

pokaż

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to choroba dotykająca osób obu płci. Wynika z reakcji organizmu na androgeny – męskie hormony płciowe, szczególnie testosteron. Wzrost ich poziomu wiąże się z nasilonym wypadaniem włosów. Łysienie androgenowe powoduje osłabienie i zanik mieszków włosowych, dlatego włosy, które wypadły, nie odrastają. Ma w dużej mierze charakter dziedziczny.  Łysienie androgenowe – przyczyny Charakter, przebieg i przyczyny schorzenia są dość…

pokaż

Microplazma

Microplazma to innowacyjne urządzenie, które znajduje zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. W przeciwieństwie do innych rozwiązań nie przyczynia się do tego, że przez ciało przepływa prąd. Może usuwać duże zmiany skórne, a jego stosowanie nie wiąże się z ryzykiem pozostawiania blizn.   Microplazma – wskazania Microplazma może być z powodzeniem stosowana w dziesiątkach zabiegów. Jest nieoceniona, gdy chcemy…

pokaż

Microblading

Makijaż permanentny brwi może być wykonywany na przynajmniej kilka sposobów. Microblading to przy tym metoda, która w ostatnich latach cieszy się szczególnie dużą popularnością. Warto dowiedzieć się więc, na czym polega i kto powinien się nią zainteresować.   Microblading – przebieg zabiegu Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę pigmentu wybieranego wspólnie przez kosmetyczkę i klienta. Trwa mniej więcej godzinę, a…

pokaż

Mezoterapia kolagenowa

Od dziesiątek lat medycyna korzysta z właściwości kolagenu. Mezoterapia kolagenowa sprawia, że z powodzeniem mogą je testować także klienci gabinetów medycyny estetycznej.   Mezoterapia kolagenowa – wskazania Mezoterapia kolagenowa sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na regeneracji oraz odbudowie ubytków skórnych, a także wtedy, gdy naszym celem jest przywrócenie skórze charakterystycznej dla niej sprężystości i elastyczności. Można ją…

pokaż

Lipotransfer

Lipotransfer znany też jako lipolifting jest naturalną metodą, która pozwala na modelowanie sylwetki, wypełnianie ubytków tłuszczowych oraz redukowanie widocznych oznak świadczących o tym, że organizm pacjenta starzeje się.   Lipotransfer – wskazania Choć lipotransfer kojarzony jest jako jedna z metod pozwalających na wyszczuplenie sylwetki, bardziej wskazane wydaje się mówienie o jej modelowaniu za jego pośrednictwem. Warto się nim zainteresować zwłaszcza…

pokaż

Lipofilling

Lipofilling nazywany również lipotransferem czy lipoliftingiem jest połączeniem liposukcji z wypełnieniem własną tkanką tłuszczową innych obszarów ciała. Wskazania do lipofillingu Własny tłuszcz, pozyskany z obszarów ciała charakteryzujących się jego nadmiarem, aplikować można praktycznie w miejsca, które tego wymagają. Najczęściej koryguje się dysproporcje sylwetki transferując go w okolice ud, pośladków (tzw. lifting brazylijski), brzucha oraz ramion. Materiał wykorzystywany jest do powiększenia ust…

pokaż

Znamię brzeżne

Znamiona brzeżne to łagodne zmiany skórne, które pojawiają się głównie na dłoniach i stopach. Mogą pojawić się u dzieci i osób dorosłych, choć rzadko ujawniają się w starszym wieku. Zwykle mają gładką, niedużą powierzchnię i od otaczającej skory różni je głównie ciemniejszy odcień. Znamię brzeżne powinno pozostawać pod regularną kontrolą dermatologa.Znamię brzeżne – czym się charakteryzuje? Znamiona brzeżne są jedną…

pokaż

Zgrzytanie zębami

Problem zgrzytania zębami może objawiać się u pacjentów w różnym wieku, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. To nie tylko bruksizm, ale także objaw mimowolnego zgrzytania w ciągu dnia, w chwili stresu lub relaksu. Najczęściej stoją za nim przyczyny psychosomatyczne. Leczenie zgrzytania zębami jest konieczne, by zachować zdrowie zębów, dziąseł, mięśni i więzadeł twarzy.Zgrzytanie zębami – przyczyny Przyczyny…

pokaż

Zamykanie porów

Zamykanie porów ma na celu wygładzenie skóry i zmniejszenie widoczności ujść gruczołów łojowych. Rozszerzone pory zazwyczaj towarzyszą cerze tłustej i trądzikowej.Zamykanie porów – przyczyny rozszerzonych porów Rozszerzone pory są najbardziej widoczne na twarzy w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, czyli w miejscach z największą liczbą gruczołów łojowych. Nadprodukcja sebum sprzyja rozszerzaniu się ujść kanalików łojowych, które…

pokaż

Zalecenia pozabiegowe

Zalecenia pozabiegowe to zbiór zasad, których pacjent powinien przestrzegać po zabiegu, aby osiągnąć najlepsze efekty i zapobiegać komplikacjom. Stosowanie się do zaleceń skraca także czas rekonwalescencji.Zalecenia pozabiegowe – zastosowanie Zalecenia pacjent otrzymuje zwykle po zabiegu wiążącym się z naruszeniem tkanek. Organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować i to właśnie wtedy przestrzeganie zaleceń jest szczególnie ważne. Niestosowanie się do nich może…

pokaż

Wągry za uchem

Wągry za uchem to rodzaj zaskórników, powstających najczęściej na skutek niedostatecznego oczyszczania porów skórnych. Nie jest to jedyna przyczyna tych zmian. Ich lokalizacja sprawia, że są podatne na nadkażenia bakteryjne i przemiany w bolesne pryszcze.Wągry za uchem – przyczyny powstawania Wągry za uchem mogą powstawać na skutek nieprawidłowej higieny, problemów hormonalnych lub diety bogatej w produkty ciężkostrawne, tłuste i słodkie.…

pokaż

Wągry w uchu

Wągry w uchu to odmiana zaskórników usytuowanych wewnątrz małżowin usznych. Ze względu na swoje umiejscowienie są trudne do spostrzeżenia i usunięcia. Ich obecność może powodować dyskomfort.Wągry w uchu – co to jest? Wągry w uchu, podobnie jak inne zmiany tego typu, powstają na skutek zablokowania porów skórnych mieszaniną sebum oraz złuszczonego naskórka. Brak możliwości naturalnego oczyszczenia powoduje powstawanie czarnych zaskórników.Wągry…

pokaż

Wągry w nosie

Problem wągrów może dotyczyć osób w różnym wieku, nie tylko nastolatków. Nie jest również domeną wyłącznie cery trądzikowej. Najczęściej zmiany te występują na nosie i brodzie, nierzadko jednak pojawiają się również wągry w nosie.Wągry w nosie – co to jest? Wągry powstają na skutek zablokowania się porów skórnych mieszaniną nadmiaru sebum i zrogowaciałego naskórka. Pod wpływem powietrza ciemnieją. Nieoczyszczane mogą…

pokaż

Wągry na łydkach

Nieestetyczne, drobne, czarne punkciki pojawiające się na nogach, porównywane czasem do plamek na truskawkach, to problem wielu osób. Szczególnie uciążliwy jest latem, kiedy odsłaniamy łydki. Wągry na łydkach – przyczyny Najczęstszą przyczyną powstawania zaskórników na łydkach, jest niewłaściwa depilacja. Używanie zbyt tępej, zużytej maszynki powoduje, że włoski nie zostają w całości usunięte, a na ich pozostałościach gromadzą, się pot, brud i…

pokaż

Wągry na ustach

Nieestetyczne wągry, czyli inaczej zaskórniki mogą pojawić się u osób z każdym rodzajem cery. Warto zadbać, aby pozbyć się ich jak najszybciej, zanim przerodzą się w trudny do wyleczenia trądzik.Wągry na ustach – przyczyny Wągry to nadmiar sebum produkowanego przez znajdujące się w skórze gruczoły łojowe. W połączeniu z potem, brudem, martwym naskórkiem czy resztkami makijażu gromadzi się w ujściach…

pokaż

Wągry białe

Wągry białe to inaczej zaskórniki zamknięte. Najczęściej pojawiają się u osób chorujących na trądzik. Występują zazwyczaj na twarzy, plecach i klatce piersiowej.Wągry białe – przyczyny Wągry białe powstają w wyniku zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych i nadmiernego rogowacenia naskórka. Kanaliki łojowe zatykają się, a w ich wnętrzu gromadzą się obumarłe komórki i sebum, które stanowią pożywkę dla bakterii. Zbyt intensywne…

pokaż

Wypełnienie pośladków

Wypełnienie pośladków to zabieg coraz częściej wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. Ma on na celu redukcję utraty jędrności skóry oraz nadanie kobiecych kształtów sylwetce. Zabiegi wypełniania i powiększania pośladków stają się coraz bardziej rozpoznawalne i ogólnodostępne.Wypełnianie pośladków- objawy Do zabiegu podnoszenia i wypełnienia pośladków, najczęściej kwalifikowane są osoby posiadające niedoskonały kształt i rozmiar pośladków. W większości przypadków, ich wygląd nie…

pokaż

Wypełnienie policzków

Wypełnienie policzków to zabieg mający na celu ujędrnienie skóry w okolicach kości policzkowych. Skóra w tym obrębie wraz z upływem czasu staje się wiotka i opada. Następnie pojawiają się widoczne fałdy oraz pogłębiają się zmarszczki i bruzdy. Obecnie medycyna estetyczna daje możliwość modelowania policzków, a także wolumetrii twarzy za pomocą kwasu hialuronowego. Istnieją także inne metody modelowania owalu twarzy, ich…

pokaż

Wypełnienie piersi

Wypełnienie piersi to zabieg alternatywny dla powiększania biustu za pomocą implantów. Zabieg ten nie niesie ze sobą efektów równie zadowalających, bardzo powiększających biust. Daje on rezultat w postaci naturalnie powiększonych piersi.Wypełnianie piersi- wskazania Zabieg wypełnienia piersi zaleca się z reguły pacjentkom posiadającym problemy z asymetrią biustu. Stosuje się go w celu wyrównania różnicy pomiędzy nimi, a także w przypadku całkowitej…

pokaż

Wypełnianie ust

Wypełnianie ust to zabieg kierowany w stronę kobiet, jak i mężczyzn, którzy pragną pożegnać swe małe usta. Małe wargi niekiedy kojarzą się z zaciętym wyrazem twarzy przez co ludzie chcą poprawiać swój wygląd. Usta, tak samo jak reszta ciała, starzej się, przez co skóra traci jędrność a okolice wokół nich pokrywają się zmarszczkami. Aby pozbyć się niechcianych małych ust, oraz…

pokaż

Wypełniacz organiczny

Wypełniacz organiczny, używany do zabiegów w medycynie estetycznej, powstał na bazie bezpiecznego dla organizmu kwasu hialuronowego. Organiczny wypełniacz stosowany jest do uzupełniania ubytków tkanki kostnej i tłuszczowej. Posiada szerokie zastosowanie nie tylko we współczesnych zabiegach wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, lecz także w nowoczesnej ginekologii estetycznej.Wypełniacz organiczny- działanie Wypełniacz organiczny, produkowany na bazie kwasu hialuronowego jest wykorzystywany w zabiegach z…

pokaż

Wycinanie pieprzyka

Wycinanie pieprzyka to rodzaj zabiegu, mający na celu usunięcie znamiona barwnikowego, oraz poddaniu go badaniu histopatologicznemu. Robione jest to w celu wykluczenia choroby nowotworowej skóry. Wszelkie pieprzyki, czy zmiany skórne, powinny być pokazane lekarzowi, który oceni, czy nie wymagają usunięcia. Czasem zmiany długoletnie, które są z nami od dawna, okazują się tymi koniecznymi do wycięcia. Do zabiegów usuwania pieprzyków najczęściej…

pokaż

Kaniula

Definiując określenie „kaniula” należy wyraźnie wyodrębnić dwa znaczenia. Kaniula dożylna to rurka z tworzywa umieszczana tymczasowo w żyle pacjenta za pomocą stalowej igły w celu podania określonych preparatów. Kaniula stosowana w medycynie estetycznej to rodzaj zamkniętej na końcu rurki używanej najczęściej do aplikacji podskórnych. Kaniula w medycynie estetycznej Kaniula używana w zabiegach medycyny estetycznej, czyli tzw. „tępa igła”, to elastyczna, zakończona…

pokaż

Hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt jest minerałem z grupy fosforanów wapniowych. Występuje naturalnie w przyrodzie, jest również składnikiem ludzkich zębów i kości odpowiedzialnym za ich mechaniczne właściwości. Bardzo dobrze stymuluje rozwój naturalnych włókien kolagenowych w rezultacie aplikacji doskórnej, dlatego jest w medycynie estetycznej wykorzystywany jako wypełniacz fałd skóry i blizn oraz preparat służący zwiększeniu objętości tkanek miękkich. Ponieważ jest całkowicie biokompatybilny, mogą go stosować…

pokaż

Znamię Spitz

Znamię Spitz to charakterystyczne znamię melanocytowe, a więc związane z komórkami barwnikowymi skóry. Może pojawić się na całym ciele, największe prawdopodobieństwo jego wystąpienia odnotowuje się u nastolatków oraz młodych dorosłych. Bywa mylone z czerniakiem, ze względu na podobieństwo histopatologiczne. Na szczęście jednak poziom związanego z nim zagrożenia jest o wiele niższy. Znamię Spitz – charakterystyka Znamię Spitz ma charakter plamy…

pokaż

Masaż podciśnieniowy

Masaż podciśnieniowy, czyli enedermologia to masaż twarzy, szyi i dekoltu lub całego ciała za pomocą sterowanej komputerowo maszyny wyposażonej w rolki i komorę ssącą, dzięki którym zabieg wpływa na głębokie warstwy tkanki skórnej. Zalety endermologii Endermologię stosuje się wspomagając odchudzanie. Na skutek pobudzenia metabolizmu, toksyny i tłuszcze są z organizmu wydalane szybciej niż zwykle, w rezultacie czego ciało jest bardziej jędrne,…

pokaż

Znamię rubinowe

Znamię rubinowe wzięło swą nazwę od charakterystycznego wyglądu. To czerwona, jasna grudka na skórze. Należy do znamion naczyniowych i nie jest złośliwe. Tak zwane punkty rubinowe rzadko występują u dzieci, pojawiają się raczej u osób dorosłych. Choć mogą powstać u kobiet i mężczyzn, są charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Ich usuwanie ma zazwyczaj powody czysto estetyczne.Znamię rubinowe – charakterystyka Znamiona…

pokaż

Znamię Reeda

Znamię Reeda to niewielka, ciemnobrązowa plama na skórze, która pojawia się nagle i bardzo szybko rozwija. Należy do zmian barwnikowych. Trzeba ją bezwzględnie skonsultować z dermatologiem, ze względu na wysokie ryzyko przekształcenia się w czerniaka. Znamiona Reeda zwykle podlegają usunięciu, nawet jeśli nie zagrażają zdrowiu. Stanowi to element profilaktyki, a także pomaga pozbyć się ewentualnych kompleksów związanych z widocznością zmiany.Znamię…

pokaż

Znamię płaskie

Znamiona płaskie należą do zmian skórnych wywodzących się z naczyń krwionośnych. Zwykle pojawiają się w toku życia pacjenta, często w dorosłości, choć mogą też mieć charakter wrodzony. Znamiona płaskie niekiedy cofają się samoistnie, można również usunąć je chirurgicznie. Przedtem należy jednak wykonać diagnostykę u dermatologa.Znamię płaskie – charakterystyka Znamiona naczyniowe powstają w wyniku nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Mają postać jasnobrązowych,…

pokaż

Znamię naskórkowe

Znamiona naskórkowe to jedna z grup znamion, które mogą powstać na skórze. Jest dość niejednorodna – poszczególne typy znamion różnią się od siebie wyglądem i objawami. To znamiona, których nie tworzą komórki barwnikowe skóry, a komórki naskórka. Niekiedy znamię naskórkowe bywa trudne do odróżnienia od objawów chorób dermatologicznych, a nawet autoimmunologicznych.Znamię naskórkowe – charakterystyka Znamię naskórkowe może mieć charakter wrodzony,…

pokaż

Znamię melanocytowe

Znamię melanocytowe powstaje na skutek rozrastania się komórek zawierających barwnik, dlatego też zmiany tego typu nazywane bywają barwnikowymi. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Według szacunków dorosły człowiek ma około dwudziestu tego rodzaju znamion, z których większość rozwija się w wieku dorosłym.Znamię melanocytowe – rodzaje Wrodzone znamiona mają przeważnie charakter pojedynczych zmian o owalnym kształcie i jednolitym zabarwieniu. Mogą mieć…

pokaż

Znamię atypowe

Każdy człowiek ma na skórze jakieś znamiona. Ich ilość jest indywidualna. Można je podzielić na znamiona zwykłe i atypowe.Znamię atypowe – przyczyny Do powstania znamienia barwnikowego dochodzi poprzez nadmierne nagromadzenie w skórze melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Wiele znamion ma łagodny charakter, jak np. pieprzyki, które są niegroźne dla zdrowia. Jednak niektóre z nich wymagają szczególnej uwagi, bo mogą przerodzić się…

pokaż

Zaskórniki otwarte

Drobne, czarne punkciki na skórze twarzy nazywane wągrami, nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego, ale wyglądają nieestetycznie. Zaskórniki otwarte – przyczyny Bezpośrednią przyczyną powstawania wągrów jest nadmiar sebum produkowany przez gruczoły łojowe. W połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem, a także potem, brudem czy resztkami makijażu, łój zatyka ujścia mieszków włosowych. W zetknięciu z powietrzem utlenia się, tworząc czarne punkciki. Na nadmierne wydzielanie…

pokaż

Zabieg iniekcyjny

Zabieg iniekcyjny polega na wstrzyknięciu pod skórę określonych substancji aktywnych mających na celu wypełnienie defektów powstałych na ciele bądź wyeliminowanie problemu zdrowotnego. Można także uzupełniać deformacje i niwelować zniekształcenia za pomocą wstrzykiwania wypełniaczy. Podskórnie podane substancje aktywne stymulują procesy regeneracyjne, a także pozwalają skórę nawilżyć, ożywić i odmłodzić. Zabiegi iniekcyjne to: mezoterapia igłowa i kolagenowa, wypełnianie kwasem hialuronowym, lipoliza, jad…

pokaż

Wągry zamknięte

Wągry zamknięte to krosty powstałe na skutek nadmiernego wydzielania łoju, który połączył się z zanieczyszczeniami w postaci kurzu, potu czy zrogowaciałego naskórka. Są one trudniejsze do usunięcia niż wągry otwarte, dlatego w celu ich wyeliminowania zaleca się przestrzeganie zasad higienicznego trybu życia. Warto udać się także do specjalisty w celu dobrania odpowiednich kosmetyków i zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych.Wągry zamknięte-…

pokaż

Wągry za uszami

Wągry są coraz częściej pojawiającym się problemem u większości społeczeństwa. Najczęściej pojawiają się u osób młodych, będących w okresie dojrzewania, a także u osób dorosłych, których charakteryzuje posiadanie cery tłustej. Walka z wągrami jest trudna i wymaga dużej ilości czasu, jak i nakładu pracy. Wągry za uszami- przyczyny powstawania Wągry powstają na skutek nadmiernej produkcji sebum, czyli łoju, który zbiera się…

pokaż

Krosty ospy

Krosty ospy wietrznej to objawy niezwykle zaraźliwej choroby wirusowej wieku dziecięcego. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową oraz za sprawą ruchów powietrza na odległość nawet do kilkudziesięciu metrów. Zakaźna jest również treść pęcherzyków ospowych. Okres wylęgania i zakażania Okres wylęgania wirusa, czyli czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów trwa od 10 do 21 dni (średnio dwa tygodnie). Chory zakaża już…

pokaż

Krosty – odra

Krosty odry to objawy choroby wirusowej wieku dziecięcego. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową i niebezpieczny zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Odra jest chorobą układu oddechowego i ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań, opracowano skuteczną szczepionkę, którą w Polsce podaje się dzieciom zintegrowaną zwykle ze szczepionką przeciwko różyczce i śwince. Okres wylęgania i zakażania wirusem odry Okres wylęgania wirusa…

pokaż

Krosty Fordyce’a

Krosty Fordyce’a, właściwie plamki Fordyce’a są zjawiskiem dość często spotykanym, ponieważ występują u 80% ludności. Przyjmują barwę białą, różową czy żółtą i zwykle mają wielkość 2-3 mm. Mogą pojawiać się na czerwieni wargowej, powiekach, sutkach, prąciu, mosznie i wargach sromowych, rzadziej w jamie ustnej. Występują pojedynczo lub w większej ilości, nie są bolesne, nie swędzą, nie są też zakaźne i…

pokaż

Wągier

Wągry na twarzy są jednym z najczęściej pojawiających się problemów u większości ludzi. Ze schorzeniem tym zmagają się przede wszystkim nastolatkowie, ze względu na występujące w ich organizmie skoki hormonalne. Wągier- przyczyny powstawania Wągry powstają najczęściej w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie. Ponadto cera tłusta ma również duże znaczenie na ich występowanie. W wyniku produkowania dużej ilości łoju, który nadmiernie…

pokaż

Wyszczuplanie twarzy

Wyszczuplanie twarzy to rodzaj zbiegu, mający na celu uwydatnianie kości policzkowych, a także likwidację podwójnego podbródka. Z zabiegów mogą skorzystać osoby, które chcą poprawić owal twarzy bez użycia zabiegów chirurgicznych z użyciem skalpela. Zaletą tych zabiegów są od razu widoczne efekty, jak i ich bezinwazyjność. Wyszczuplanie twarzy wykonane w gabinecie medycyny estetycznej, daje długo utrzymujące się efekty.Wyszczuplanie twarzy- przygotowanie do…

pokaż

Łysienie po chemioterapii

Łysienie jest jednym z najczęstszych i zarazem budzących najwięcej emocji skutków przyjmowania cytostatyków –  czyli tak zwanej chemioterapii. Leczenie przeciwnowotworowe wymaga podania pacjentowi substancji, które uszkadzają włosy w fazie ich wzrostu. Stąd też szybka lub nieco wolniejsza utrata włosów z całego ciała, w tym także z głowy. Łysienie po chemioterapii jest procesem odwracalnym,Łysienie po chemioterapii – charakterystyka Łysienie występujące w…

pokaż

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba o podłożu genetycznym. Jej ekspresję powodują liczne czynniki zewnętrzne, które niekiedy trudno jest ustalić. Charakteryzuje się utratą włosów na fragmentach głowy. Choroba występuje często już u dzieci, a chorzy borykają się z nią bardzo długo. Leczenie obejmuje głównie hamowanie powstałych stanów zapalnych, a medycyna estetyczna pomaga przywrócić pacjentom komfort i dobry wygląd.Łysienie plackowate – charakterystyka Łysienie…

pokaż

Łysienie genetyczne

Łysienie genetyczne(dziedziczne) kojarzy się najczęściej z przypadłością mężczyzn w starszym wieku. Jednak problem ten może dotyczyć także kobiet i osób po dwudziestym roku życia.Łysienie genetyczne – przyczyny Jak sama nazwa wskazuje, skłonność do łysienia genetycznego dziedziczy się po przodkach. Bezpośrednią przyczyna jest dihydrotestosteron, nazywany w skrócie DHT. Jest on pochodną testosteronu, która wchodząc w reakcję z mieszkami włosowymi osłabia je,…

pokaż

Łysienie dziedziczne

Łysienie dziedziczne, zwane też genetycznym, najczęściej pojawia się z wiekiem. Jednak zdarza się, że dotyka też młodych ludzi. Może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Łysienie dziedziczne – przyczyny Bezpośrednią przyczyną łysienia o podłożu genetycznym, jest pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Wchodzi on w reakcje chemiczne z mieszkami włosowymi, uszkadzając je i powodując z czasem ich całkowity zanik, co…

pokaż

Łysienie dynamiczne

Łysienie dynamiczne, to dolegliwość, której objawem jest nadmierna utrata włosów. Wiąże się ono z innymi chorobami.Łysienie dynamiczne – przyczyny Bezpośrednią przyczyną łysienia typu dynamicznego jest zniszczenie mieszków włosowych. Stan ten spowodowany jest jakąś chorobą, która zaatakowała organizm. Dolegliwość może mieć charakter głęboki lub powierzchniowy. W przypadku głębokiego, przyczyną najczęściej jest bakteria, np. gronkowiec złocisty, który może zaatakować skórę głowy i…

pokaż

Łysienie brwi

Łysienie brwi jest dość częstym problemem. Włosy miejscowo wypadają, co wiąże się z powstaniem nieestetycznych przerw. Nie zawsze możliwe jest wyregulowanie brwi tak, by ukryć ten problem. Na szczęście utrata włosów z brwi jest przejściowa i zazwyczaj stanowi jedynie chwilowy problem. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają przyspieszyć ich odrastanie. Łysienie brwi – charakterystyka Łysienie brwi bardzo często wiąże się z nasilonym…

pokaż

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to choroba, która występuje dość rzadko. Jej skutkiem jest trwała utrata włosów i zastąpienie mieszków włosowych bliznami. Za łysienie bliznowaciejące odpowiada genetyka, ale też choroby autoimmunologiczne oraz przebyte infekcje. Leczenie nie jest łatwe, a utraty włosów nie da się skutecznie zahamować. Medycyna estetyczna pozwala przywrócić pacjentowi owłosienie drogą przeszczepu. Łysienie bliznowaciejące – charakterystyka Łysienie bliznowaciejące jest bardzo rzadką…

pokaż

Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Łysienie androgenowe to nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu. Dotyka większości mężczyzn i nie świadczy o problemach zdrowotnych. U części kobiet diagnozuje się nieco inną jednostkę – łysienie androgenowe typu żeńskiego. Mimo genetycznego podłoża niemal zawsze ma ono związek z innymi zaburzeniami występującymi w organizmie. Warto więc wziąć to pod uwagę i skonsultować się z endokrynologiem.Łysienie androgenowe typu żeńskiego –…

pokaż

Łysienie androgenowe typu męskiego

Łysienie androgenowe to zjawisko, które dotyczy bardzo wielu mężczyzn. Zdecydowaną większość z nich dotyka na pewnym etapie życia, choć nie istnieje żadna powtarzalna granica wieku. Łysienie typu męskiego wiąże się z gospodarką hormonalną i działaniem pochodnych testosteronu. W niektórych przypadkach (zaburzenia hormonalne lub niekorzystna konfiguracja genów) dotyka także kobiet.Łysienie androgenowe typu męskiego – charakterystyka Łysienie androgenowe powodowane jest nadmierną wrażliwością…

pokaż

Małe usta

Małe usta to jeden z najczęstszych powodów, dla którego pacjentki poddają się zabiegom ich powiększania. Usta to jeden z najważniejszych elementów naszej twarzy. Proporcjonalne i pełne nadają jej przyjemny wyraz, kojarzone są z kobiecością i zmysłowością, nierzadko determinują to, jak oceniają nas inni.  Małe usta – przyczyny Małe usta to kwestia genetyki, zatem nie mamy wpływu na ich wielkość. Dziedziczymy je,…

pokaż

Masaż

Masaż to mechaniczne oddziaływanie masażysty na skórę, tkanki podskórne, układ ruchu, układ nerwowy, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz na układ krążenia, oddechowy i inne narządy wewnętrzne. Rodzaje masażu Istnieje bardzo dużo rodzajów masażu, z których wyróżnić należy masaż leczniczy obejmujący działania stosowane w leczeniu chorób i ich zapobieganiu oraz zmniejszaniu nasilenia objawów chorobowych. Pozostałe formy masażu służą poprawie wyglądu i relaksowi,…

pokaż

Znamię na twarzy

Znamię na twarzy może być zmianą wrodzoną lub nabytą. Większość znamion jest niegroźna, niektóre jednak mogą z czasem nabrać charakteru nowotworu złośliwego. Szacuje się, że na ich bazie powstaje około 30% czerniaków. Wizyta u dermatologa wskazana jest zawsze, jeśli istnieją podejrzenia, że znamię zmienia swój kształt lub kolor.Znamię na twarzy – rodzaje Znamię na twarzy może mieć różny charakter. Popularnym…

pokaż

Znamię dysplastyczne

Znamię dysplastyczne jest odmianą znamienia barwnikowego powstałego na skutek nadmiernego miejscowego nagromadzenia się komórek barwnikowych. W odróżnieniu od znamion łagodnych, znamię dysplastyczne ma niepokojący wygląd i wymaga konsultacji dermatologicznej.Znamię dysplastczne – rozpoznanie Znamię dysplastyczne wyróżnia się znaczną wielkością, przekraczającą 0,5 cm średnicy. Jego cechą charakterystyczną są również: asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, niejednorodny kolor i powierzchnia oraz zmiany naczyniowe w obrębie…

pokaż

Zagęszczenie włosów

Każda osoba, a w szczególności kobiety, chcą posiadać piękne i zdrowe włosy. Gęste i lśniące włosy są uznawane za atrybut kobiecości. Niestety, nie każdy może cieszyć się dużą ich obfitością i dobrym stanem. Często spowodowane jest to genetyką, na którą nie mamy wpływu. Zdarza się także, że oprócz pogorszonego stanu włosów, musimy się także zmagać z łysieniem. Na kondycję włosów…

pokaż

Zabieg nie iniekcyjny

Zabieg nie iniekcyjny wykonywany jest w dobrych gabinetach kosmetologicznych i gabinetach medycyny estetycznej. Mają na celu poprawę urody poprzez usunięcie defektów i niedoskonałości, a nawet wyleczenie pewnych schorzeń. Wśród najczęściej stosowanych metod do zabiegów nie iniekcyjnych, zalicza się zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, fal radiowych, laseroterapii, peelingów chemicznych i nowoczesnych nanopeelingów.Zabieg nie iniekcyjny- przebieg Przebieg zabiegu zależny jest od rodzaju wykonywanej…

pokaż

Krosty na twarzy

Krosty na twarzy to najczęściej objaw trądziku, czyli nadmiernej produkcji łoju na skutek zmian hormonalnych w organizmie w okresie dojrzewania. Nie jest to jednak jedyna przyczyna pojawienia się na twarzy wyprysków. Wysypka obecna na skórze policzków, czoła czy podbródka może świadczyć o alergii pokarmowej, niezwiązanych z dojrzewaniem wahaniach hormonalnych, a nawet o obecności chorób przewlekłych. Trądzikowe krosty na twarzy – skąd…

pokaż

Kosmetyki gabinetowe

Kosmetyki gabinetowe to potoczna nazwa dla profesjonalnych produktów, które stosuje się w gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetycznych. Zazwyczaj pełnią one rolę pomocniczą podczas wykonywania zabiegów. Są przeznaczone do użytku przez specjalistów i niedostępne na powszechnym rynku kosmetycznym. Każdy gabinet czy klinika powinny być wyposażone w zestaw takich kosmetyków.Kosmetyki gabinetowe – czym się charakteryzują? Kosmetyki gabinetowe wyróżniają się precyzyjnym, skutecznym działaniem.…

pokaż

Kosmeceutyki

Kosmeceutyki to preparaty, które bardzo często znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej. Dzięki szczególnie bogatemu w składniki aktywne składowi stanowią pomoc w leczeniu oraz element profesjonalnej pielęgnacji skóry. Skład kosmeceutyków ustalają farmaceuci oraz biotechnolodzy. Coraz częściej preparaty z tej grupy są polecane pacjentom przez lekarzy dermatologów.Kosmeceutyki – czym są? Kosmeceutyki to szczególna grupa kosmetyków, które charakteryzuje pewne działanie lecznicze. Zawierają dużo…

pokaż

Korekta uszu

Korekta uszu to jedna z najczęściej wykonywanych operacji w ofercie medycyny estetycznej. Wiele osób odczuwa niezadowolenie w związku z kształtem czy wielkością swoich małżowin usznych. Wprawny chirurg może poprawić ich wygląd w trakcie prostego zabiegu. Korekta uszu jest bezbolesna, a czas rekonwalescencji po zabiegu niedługi. Dzięki medycynie estetycznej pacjenci trwale pozbywają się przyczyny swoich kompleksów.Korekta uszu – charakterystyka zabiegu Korekta…

pokaż

Konsultacja estetyczna

Konsultacja estetyczna to pierwszy kontakt pacjenta z lekarzem medycyny estetycznej. Odbywa ją każdy, kto planuje przejść zabieg chirurgii estetycznej. Podczas konsultacji lekarz zbiera wywiad, udziela rzetelnych informacji,  mówi o przeciwwskazaniach i możliwych efektach zabiegu. Warto dobrze przygotować się do tej rozmowy, a także wiedzieć wcześniej, jakie pytania mogą paść.Konsultacja estetyczna – na czym polega? Konsultacja przed planowanym zabiegiem medycyny estetycznej…

pokaż

Żylaki nóg

Żylaki nóg to schorzenie, które częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wiąże się ze statycznym trybem życia, ale też predyspozycjami genetycznymi. Aby zdiagnozować żylaki, nie trzeba czekać, aż na nogach pojawią się widoczne, poskręcane i ciemne żyły. Warto uczulić się już na pierwsze, pozornie niezwiązane objawy, by szybko podjąć leczenie i profilaktykę rozwoju żylaków nóg.Żylaki nóg – przyczyny Wśród przyczyn powstawania…

pokaż

Żylaki na rękach

Żylaki na rękach, w przeciwieństwie do żylaków na nogach, stanowią wyłącznie problem estetyczny. Są charakterystyczne dla osób, które długo pracowały fizycznie i tworzą się zwykle w starszym wieku. Mogą przybrać wygląd skręconych, ciemnych i bardzo widocznych żył. Aby nie dopuścić do ich powstania, warto postawić na profilaktykę. Istnieją także zabiegi, które pozwalają pozbyć się żylaków na rękach.Żylaki na rękach –…

pokaż

Łysienie pospolite

Łysienie pospolite dotyczy w zdecydowanej większości mężczyzn w wieku średnim, po 40. roku życia. Jest powiązane bezpośrednio z wiekiem, ale też z działaniem męskich hormonów płciowych. Istotne znaczenie mają także czynniki genetyczne – tempo i intensywność łysienia zależy od tego, jak przebiegało ono w ojca czy dziadka mężczyzny. Łysienie pospolite można spowolnić, stosując odpowiednio dobrane zabiegi.Łysienie pospolite – charakterystyka Łysienie…

pokaż

Łysienie poporodowe

Utrata włosów w okresie połogu jest spowodowana powolnym przywracaniem zachwianej równowagi hormonalnej. Z tym procesem wiąże się osłabienie cebulek włosów i w efekcie ich wzmożona utrata. Niektóre kobiety nie zauważają u siebie takich objawów, u innych są one bardzo nasilone.  Łysienie poporodowe – charakterystyka Łysienie w okresie połogu wiąże się z wahaniami poziomu hormonów płciowych. W okresie ciąży ich proporcje…

pokaż

Łysienie polekowe

Niektóre leki wykazują działanie uboczne pod postacią negatywnego oddziaływania na mieszek włosowy, w którym znajdują się komórki ulegające szybkim podziałom. To nie tylko skutek chemioterapii przy leczeniu onkologicznym. Niekiedy ten efekt oznacza jedynie przerzedzenie i osłabienie włosów, choć czasem wiąże się też z całkowitą ich utratą.Łysienie polekowe – charakterystyka Pewne grupy leków działają na komórki macierzy włosa, hamując ich podziały.…

pokaż

Łysienie męskie

Łysienie męskie, nazywane inaczej androgenowym, jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Szacuje się, że z problemem tym zmaga się nawet 80% panów. Zwykle dotyczy on osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, zdarza się jednak, że zmagają się z nim już dwudziestolatkowie. Sporadycznie ten rodzaj utraty włosów dotyczy kobiet.  Łysienie męskie – przyczyny Łysienie męskie to efekt zaburzenia cyklu wzrostu włosów.…

pokaż

Łysienie menopauzalne

Łysienie menopauzalne dotyczy kobiet w okresie przekwitania. Zachodzące wówczas zmiany hormonalne wpływają zarówno na ilość, jak i stan włosów. Androgeny niekorzystnie oddziałują na mieszki włosowe, co prowadzi do  przerzedzenia i osłabienia ich struktury.Łysienie menopauzalne – przyczyny Łysienie menopauzalne spowodowane jest ograniczeniem roli estrogenów. To właśnie te hormony korzystnie wpływają na mieszki włosowe, wydłużając fazę wzrostu włosa i przyspieszając tempo tego…

pokaż

Łysienie mechaniczne

Łysienie mechaniczne jest jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Wynika ze zbyt częstego narażenia ich na urazy mechaniczne, przeważnie wskutek zabiegów stylizacyjnych.Łysienie mechaniczne – przyczyny Łysienie mechaniczne spowodowane jest nadmiernym podrażnieniem mieszków włosowych wskutek zabiegów stylizacyjnych, takich jak energiczne prostowanie oraz przedłużanie włosów. Częstym powodem są również zbyt ciasne fryzury: końskie ogony i warkocze plecione blisko skóry głowy.Łysienie mechaniczne –…

pokaż

Łysienie kobiet

Choć łysienie jest problemem, który najczęściej kojarzy się z mężczyznami w starszym wieku, mogą się z nim zmagać też panie. Szacuje się, że około 20% wszystkich przypadków łysienia dotyczy kobiet.Łysienie kobiet -przyczyny Przyczyny utraty włosów u kobiet mogą być bardzo różne. Ich nadmierne wypadanie powoduje niski poziom estrogenów, co ma miejsce głównie po ciąży oraz w okresie menopauzy. Także choroby…

pokaż

Łysienie hormonalne

Łysienie może być objawem różnych schorzeń. Najczęściej spotykanym problemem powodującym nadmierne wypadanie włosów są zaburzenia hormonalne.Łysienie hormonalne – przyczyny Łysienie bywa związane z nadmiarem, niedoborem lub nadwrażliwością na niektóre hormony. Najczęściej dotyczy to hormonów płciowych. Często spotykaną przyczyną utraty włosów jest łysienie androgenowe. Mieszki włosowe są wrażliwe na dihydrotestosteron (pochodną testosteronu), który je uszkadza i prowadzi do ich zaniku. Jednak…

pokaż

Łysienie czołowe

Łysienie czołowe bliznowaciejące to rzadka choroba skóry, która prowadzi do utraty włosów nad linią czoła i skroni. Niekiedy powoduje również wypadanie owłosienia z innych partii ciała.Łysienie czołowe – przyczyny Wielu lekarzy uznaje łysienie czołowe za odmianę liszaja płaskiego mieszkowego, czyli choroby o podłożu autoimmunologicznym. Mogą je jednak wywoływać także uszkodzenia skóry – m.in. odmrożenia, poparzenia, urazy mechaniczne i oparzenia chemiczne.…

pokaż

Łysienie całkowite

Łysienie całkowite to bardzo rzadka choroba skóry o nieznanych przyczynach. Często występuje w postaci wrodzonej i może mieć różne stopnie nasilenia.Łysienie całkowite – przyczyny Przypuszcza się, że łysienie całkowite jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym. Może ujawnić się w każdym wieku zarówno u kobiet i mężczyzn, choć zazwyczaj pojawia się u ludzi młodych. Jako jego źródło najczęściej wskazuje się czynniki genetyczne.…

pokaż

Znamię łojowe Jadassohna

Znamię łojowe Jadassohna to wtórna zmiana skórna, która przyjmuje postać hamartoma. Jest to guz o charakterze nienowotworowym, który jest zaburzeniem rozwojowym. Pełna nazwa tego schorzenia, czyli znamię łojowe Jadassohna, pochodzi od nazwiska niemieckiego dermatologa – Josefa Jadassohna, który w 1985 roku opisał tę chorobę. Jest ona rzadko występująca. Do tej pory nie stwierdzono większych zależności zachorowań dla osób danej płci…

pokaż

Znamię złożone

Znamię barwnikowe to zmiana barwnikowa występująca zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mają one charakter nabyty lub wrodzony. Pojawiają się wraz z postępującym procesem starzenia i znacznym postępem czasu. Narażone są na nie także kobiety w ciąży oraz osoby w okresie dojrzewania. Dzieje się tak ze względu na migrację melanocytów w głębsze partie skóry.Znamię złożone- wygląd Znamię złożone przyjmuje z…

pokaż

Znamię zaskórnikowe

Znamię zaskórnikowe wygląda jak wykwity trądzikowe, choć z reguły obejmują większą powierzchnię ciała i tworzą przerywane bądź liniowe wzory. Wygląd znamienia zaskórnikowego zależny jest od tego, czy pojawił się stan zapalny. Układają się one na pasmach skóry, które wyznaczają szlaki migracji komórek wytwarzających melaninę. Pasma te nazywają się liniami Blaschki. Znamiona zaskórnikowe są wrodzone, bądź uaktywniają się we wczesnym dzieciństwie.…

pokaż

Krosty podchodzące wodą

Krosty podchodzące wodą mogą pojawiać się na ciele z różnych powodów. Występują u dorosłych i dzieci niezależnie od wieku.Krosty podchodzące wodą – przyczyny Jako przyczyny krostek podchodzących wodą zwykle wymienia się choroby autoimmunologiczne, reakcje alergiczne oraz schorzenia wirusowe i bakteryjne. Najczęściej jednak są one objawem ospy wietrznej, półpaśca, opryszczki, liszajca zakaźnego, pęcherzycy lub pęcherzowego oddzielania się naskórka.Krosty podchodzące wodą –…

pokaż

Krosty ospowe

Krosty ospowe pojawiające się na twarzy i całym ciele to objaw choroby wirusowej kwalifikowanej do chorób wieku dziecięcego. Mimo że zapadają na nią zwykle dzieci, dorośli, którzy dotąd nie mieli kontaktu z wirusem, prawie na pewno zarażą się przebywając z osobą chorą. Wirus ospy przenosi się w niezwykle łatwy sposób zarówno drogą kropelkową, jak i w wyniku ruchów powietrza na…

pokaż

Krosty – ospa

Krosty powstałe przy ospie wietrznej to niedogodność, która łatwo może zmienić się w trwałe ślady. Warto w okresie choroby przykładać szczególną wagę do pielęgnacji skóry. Jeśli mimo wszystko ospa pozostawi ślady, można również wykorzystać ofertę medycyny estetycznej. Krosty – ospa, dlaczego powstają zmiany skórne? Ospa wietrzna to choroba zakaźna wieku dziecięcego, której charakterystycznym objawem są zmiany skórne, obecne głównie na…

pokaż

Krostki na czole

Krostki na czole to najczęściej zaskórniki zamknięte. Sprawiają, że skóra ma chropowatą, nieprzyjemną powierzchnię, są też widoczne. Krosty na czole to bardzo częsty problem, dotyczący wielu osób w różnym wieku – zarówno dojrzewających nastolatków, jak i dorosłych. Przyczyn ich powstawania może być wiele, zwykle odpowiada za nie kilka czynników. aby pozbyć się problemu, konieczna jest zmiana diety i odpowiednia pielęgnacja.…

pokaż

Kosmetolog

Kosmetolog zajmuje się zabiegami z zakresu pielęgnacji skóry. Specjalizuje się zarówno w profilaktyce, jak i zabiegach redukujących zmiany skórne.Kosmetolog – zadania Zadania kosmetologa częściowo pokrywają się z obszarem działania lekarza medycyny estetycznej. Kosmetolog wykonuje nieinwazyjne zabiegi hamujące starzenie się skóry, korygujące niedoskonałości i poprawiające wygląd. Może zajmować się też problemami związanymi z otyłością, alergią na preparaty kosmetyczne, redukcją negatywnych skutków…

pokaż

Masaże

Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, w którym wykorzystuje się określone ruchy o określonym natężeniu do sprężystego odkształcania tkanek. Wykonuje się go gołymi rękami lub przy użyciu specjalnych przyrządów. Masaże mogą obejmować całe ciało bądź jego określone części.Masaże – efekty Masaże mają wiele zastosowań. Są wykorzystywane w celach leczniczych, relaksacyjnych, pobudzających, przeciwbólowych i przeciwobrzękowych. W zależności od ich rodzaju zabiegi te zmniejszają…

pokaż

Krosty przy ustach

Krosty przy ustach mogą pojawiać się z wielu powodów i mieć różne objawy. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny.Krosty przy ustach  – przyczyny Zazwyczaj krosty przy ustach stanowią objaw niedoboru witamin bądź infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Delikatna skóra w okolicy ust jest podatna na uszkodzenia i wykwity, dlatego krosty są niekiedy sygnałem chorób obejmujących cały organizm takich jak…

pokaż

Krosty przy nosie

Krosty pojawiające się przy nosie są zwykle niegroźnymi zmianami skórnymi, choć mogą czasem okazać się symptomami różnych chorób i problemów organizmu.Krosty przy nosie – przyczyny powstawania Krosty przy nosie powstają z różnych przyczyn. Najczęściej są objawem jednego z rodzajów trądziku: młodzieńczego, zaskórnikowego lub różowatego. Zmiany mają wówczas postać czerwonych grudek lub krost z ropną wydzieliną. W okolicy nosa mogą występować…

pokaż

Krosty – żuchwa

Krosty na żuchwie to przypadłość nieestetyczna, najczęściej także bolesna. Rzadko stanowią efekt nieprawidłowej higieny. Przyczyny ich pojawienia się z reguły uwarunkowane są z ogólnym stanem zdrowia i stylem życia. Krosty – żuchwa. Przyczyny Krosty pojawiające się na linii żuchwy, na brodzie i wokół ust to najczęściej objaw trądziku hormonalnego. Przypadłość ta charakterystyczna jest dla nastolatków, ale także coraz częściej dla…

pokaż

Krosty – świerzb

Świerzb to choroba, która powoduje liczne problemy i zmiany skórne. Wiążą się z nią nie tylko nieprzyjemne objawy, ale też efekty estetyczne. Jest bardzo zaraźliwa, a osoba chorująca musi szybko podjąć skuteczne leczenie zgodnie z zaleceniami specjalisty, by nie zarazić osób ze swojego otoczenia. Istnieje spore ryzyko, że po świerzbie na skórze pozostaną krosty blizny i przebarwienia.Krosty – świerzb a…

pokaż

Krosty

Krosty to potoczna nazwa zmian skórnych, które wystają ponad powierzchnię skóry je otaczającej i najczęściej są wypełnione wydzieliną. Krostami nazywa się zmiany skórne o różnym pochodzeniu. Mogą być efektem trądziku, nieprawidłowej diety, problemów zdrowotnych. Aby dowiedzieć się, dlaczego powstały, warto skonsultować się z dermatologiem. Prawidłowa pielęgnacja i medycyna estetyczna pomagają się ich pozbyć.Krosty – czym są krosty? Krosty to wykwity…

pokaż

Krosty na szyi

Krosty na szyi stanowią poważny problem estetyczny. Ich lokalizacja w miejscu narażonym na kontakt z odzieżą i czynnikami zewnętrznymi może dodatkowo podrażnić skórę. Ten rodzaj zmian nie jest wyłącznie domeną zmagających się z cerą trądzikową nastolatków.Krosty na szyi – przyczyny Krosty na szyi z reguły stanowią objaw jednego z dwóch czynników: alergii na kosmetyki czy perfumy lub zaburzeń hormonalnych w…

pokaż

Krosty na policzkach

Krosty na policzkach są problemem estetycznym, szczególnie, gdy trudno zamaskować je makijażem. Są wypukłe, najczęściej zaczerwienione. Może towarzyszyć im również wysypka.Krosty na policzkach – przyczyny Krosty na policzkach, jeśli dotyczą wyłącznie tego obszaru, najczęściej są efektem alergii i nietolerancji pokarmowych, przeważnie na nabiał oraz zboża. Mogą wynikać także z uczulenia na składniki kosmetyków lub występują jako konsekwencja niewłaściwej diety i…

pokaż

Krosty grudki na twarzy

Krosty grudki na twarzy mogą być niepokojącym objawem, który towarzyszy różnym chorobom.  Są dość łatwe do rozpoznania, gdyż wystają ponad powierzchnię skóry i różnią się od niej spoistością. Mogą mieć charakter naskórkowy, związany z przerostem naskórka, lub sięgający głębiej skórno-naskórkowy.Krosty grudki na twarzy – przyczyny Jedną z częstszych przyczyn, dla których pojawiają się krosty grudki na twarzy, są reakcje uczuleniowe…

pokaż

Krosty czerwone na plecach

Krosty czerwone na plecach to problem estetyczny, ale także zdrowotny. Często powodują ból i dyskomfort. Zmiany takie mogą mieć różne przyczyny i wygląd. Odmienne jest także leczenie, które zaordynować powinien dermatolog. Krosty czerwone na plecach – przyczyny Krosty czerwone na plecach najczęściej pojawiają się u osób o cerze trądzikowej wskutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Zdarza się jednak, że zmiany występują…

pokaż

Krosty czerwone na nogach

Krosty czerwone na nogach nie zawsze są objawem niepokojącym na tyle, by wymagały konsultacji lekarskiej. Mogą być efektem miejscowego podrażnienia skóry. Jeśli jednak obecne są przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą im nieprzyjemne dolegliwości, warto skontaktować się z dermatologiem.Krosty czerwone na nogach – przyczyny Najczęstszą przyczyną tego, że pojawiają się krosty czerwone na nogach, jest alergia kontaktowa. Czynnikami często powodującymi…

pokaż

Krosty czerwone na ciele

Krosty czerwone na ciele mogą mieć różne przyczyny. Czasem stanowią efekt niewłaściwej pielęgnacji, czasem – świadczą o rozwijających się w organizmie chorobach. Aby móc jednoznacznie zdiagnozować główny problem, należy zwrócić uwagę na ich wygląd oraz moment, w którym się pojawiają.Krosty czerwone na ciele – przyczyny Zdaniem dermatologów, krosty czerwone na ciele mogą mieć podłoże genetyczne. Czasem stanowią efekt reakcji alergicznych.…

pokaż

Krosty cholesterolowe

Krosty cholesterolowe to nie tylko problem natury estetycznej. Ich pojawienie się może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego nie należy go lekceważyć.  Krosty cholesterolowe trudno pomylić z innymi zmianami skórnymi ze względu na ich wygląd i charakterystyczne miejsce występowania – powieki. Są brązowawe lub żółte i zawsze wystają ponad powierzchnię skóry. Skąd się biorą i jak możne się ich pozbyć?Krosty…

pokaż

Krosty bakteryjne

Pojawienie się krost bakteryjnych nie jest w żaden sposób uzależnione od wieku. Ich przyczyny są różne, od zaniedbań w higienie osobistej, poprzez problemy z trądzikiem, aż do urazów mechanicznych z nadkażeniami bakteryjnymi (na przykład podczas depilacji). Krosty bakteryjne są wypełnione ropą i wiele osób wyciska je, chcąc szybciej się ich pozbyć. To poważny błąd, prowadzący do nasilenia problemu. Krosty bakteryjne…

pokaż

Krosty alergiczne na twarzy

Krosty na twarzy mogą mieć różne pochodzenie i przyczyny. Część z nich to krosty alergiczne. Najczęściej winę ponosi alergia kontaktowa – reakcja uczuleniowa związana z konkretnym kosmetykiem lub substancją dotykającą skóry twarzy. Krosty alergiczne na twarzy mogą wystąpić jednorazowo lub stanowić utrzymujący się (względnie nawracający) problem. Pierwszym frontem w walce z nimi powinien być dermatolog, choć medycyna estetyczna także proponuje…

pokaż

Krosty na czole

Krosty na czole to częsty objaw towarzyszący wahaniom hormonalnym w okresie dojrzewania. Ten typowy objaw trądziku wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a w niektórych przypadkach także pomocy dermatologa. Pozostałe po trądziku ślady można usuwać i zmniejszać ich widoczność, poddając się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej.Krosty na czole – jak powstają? Krosty na czole tworzą się, gdy pory skóry ulegają zatkaniu. W porach…

pokaż

Krosty między piersiami

Krosty między piersiami to bardzo często tak zwane potówki – zmiany skórne powstające w wyniku wysiłku lub przegrzania. W tym miejscu występują także inne rodzaje zmian, w tym krosty ropne (trądzikowe) czy wysypki alergiczne. Prawidłowe zdefiniowanie ich rodzaju jest bardzo ważne z punktu widzenia leczenia oraz profilaktyki. Jeśli wiadomo, czym są krosty i dlaczego się pojawiły, łatwiej jest im przeciwdziałać.Krosty…

pokaż

Krosty między brwiami

Krosty między brwiami są objawem charakterystycznym dla trądziku. Mogą to być ciemne zaskórniki otwarte lub jasne, wypełnione białym sebum zaskórniki zamknięte. Krosty między brwiami są też charakterystycznym objawem problemów zdrowotnych związanych z niezdrowym odżywianiem lub nieprawidłową pracą wątroby. Aby przyspieszyć znikanie krost zlokalizowanych w tym miejscu, warto postawić na oczyszczającą pielęgnację, odpowiednie nawilżanie, a także zmianę sposoby żywienia.Krosty między brwiami…

pokaż

Krosty dookoła ust

Powstawanie krost dookoła ust bywa często spowodowane nadprodukcją sebum i zatykaniem porów skóry. Niekiedy zmiany skórne w tym szczególnym miejscu są skutkiem reakcji alergicznych na rozmaite alergeny (kosmetyki pielęgnacyjne i do makijażu, pożywienie). Aby skutecznie wyeliminować ten problem, należy zdiagnozować trafnie przyczynę powstawania krost i na nią właśnie zadziałać. Pomagają także zabiegi medycyny estetycznej.Krosty dookoła ust – specyfika i przyczyny…

pokaż

Krosty dekolt

Krosty na dekolcie to zjawisko niejednorodne. Występują u osób w każdym wieku, niezależnie od płci i typu skóry. Mogą być wynikiem reakcji alergicznej, trądziku lub szeregu innych zjawisk. Prawidłowe rozpoznanie typu krost oraz ich pochodzenia pozwala na podjęcie leczenia. W usuwaniu krost na dekolcie pomocna jest także medycyna estetyczna i oferowane przez nią zabiegi. Krosty dekolt – przyczyny powstania Powstanie…

pokaż

Krosty ze stresu

Stres jest jednym z czynników, które wpływają niekorzystnie na kondycję skóry, także skóry z problemami. Krosty ze stresu są w rzeczywistości zmianami skórnymi powstałymi z powodu nierównowagi w poziomach hormonów, które nasiliły się ze względu na spadek odporności wywołany stresem. Coraz więcej dermatologów rozumie, że praca nad radzeniem sobie ze stresem musi stanowić część kompleksowego leczenia trądziku. W przeciwnym razie…

pokaż

Krosty za uchem

Trądzik łojotokowy to przypadłość, która dotyczy nie tylko młodzieży w wieku dorastania. Może spotkać każdego, bez względu na wiek i płeć. Objawy skórne obejmują głównie tworzenie się ropnych krost na twarzy, szyi, niekiedy także na dekolcie, plecach, ramionach. Krosty za uchem to także objaw trądziku. Ta choroba skóry wymaga kompleksowego leczenia, od zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i trybu życia aż do…

pokaż

Krosty z zimna na twarzy

Zmiany temperatur wpływają negatywnie na kondycję cery u osób, które już wcześniej borykały się z problemami skórnymi. Zimno oraz gorąco może sprawić, że krosty na twarzy staną się bardziej widoczne lub będą pojawiały się w szybszym tempie. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć cerę przed zimnem i co zrobić, by temperatura nie wpływała negatywnie na jej wygląd. Zbyt gwałtowne i powtarzające się…

pokaż

Krosty na plecach

Plecy to jedno z miejsc na ciele, na których szczególnie często objawia się trądzik. Ropne krosty powstające w wyniku nagromadzenia sebum, a także zaskórniki otwarte stosunkowo często tworzą się właśnie na plecach. To problem, który zniechęca do eksponowania ciała i bywa przyczyną kompleksów. Istnieje wiele przyczyn stojących za powstawaniem krost na plecach. Można im zaradzić, stosując domowe sposoby lub poddając…

pokaż

Krosty na nogach

Krosty na nogach powstają często w wyniku drobnych skaleczeń podczas depilacji, które ulegają następnie zakażeniu przez bakterie. Także wielokrotne stosowanie jednorazowych maszynek do golenia przyczynia się do zakażeń i zapychania porów skóry. Krosty na nogach rzadko powstają w wyniku nadprodukcji sebum, mogą za to stanowić reakcję alergiczną organizmu, na przykład na balsam do ciała czy nowy proszek do prania. Krosty…

pokaż

Krosty na głowie

Krosty na głowie mają związek z przetłuszczającymi się nadmierne włosami. Powodują uczucie dyskomfortu, a pielęgnacja owłosionej skóry głowy nie jest prosta. Czasem problem z krostami powstającymi na głowie potęgują używane kosmetyki, a czasem jest to wynik zaburzeń w gospodarce hormonalnej i produkcji sebum. Prawidłowa pielęgnacja i profilaktyka pozwalają poradzić sobie z tą niedogodnością. Krosty na głowie – charakterystyka i przyczyny…

pokaż

Laser erbowo-yagowy

Laser Er:YAG (erbowo – yagowy) to profesjonale urządzenie emitujące wiązkę światła o długości fali 2940 nanometrów. Znajduje zastosowanie w stomatologii oraz w gabinetach medycyny estetycznej. To laser o silnym działaniu, który nie powinien być używany przez osoby bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Dobrze zastosowany pozwala na osiągnięcie doskonałych efektów.Laser erbowo-yagowy – co to jest i jak działa? Laser erbowo –…

pokaż

Laser aleksandrytowy

Laser aleksandrytowy to najskuteczniejszy typ lasera, który świetnie radzi sobie z depilacją całego ciała. Specjalnie dobrana długość fali pozwala szybko i bardzo skutecznie pozbywać się owłosienia. Precyzja emitowania wiązki laserowej oraz szybkość działa sprawia, że zabieg z użyciem lasera aleksandrytowego jest bardziej komfortowy dla pacjenta. Laser aleksandrytowy – co to jest i jak działa? Laser aleksandrytowy jest jednym z nowoczesnych…

pokaż

Krosty łojowe

Krosty łojowe to czerwone, podskórne grudki, będące oznaką zatkanych gruczołów łojowych, Objaw towarzyszy najczęściej trądzikowi grudkowemu i ma tendencje do nawracania. Nie dotyczy jedynie osób w okresie dorastania, choć to u nich jest najczęstszy. Trądzik grudkowy wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem dermatologa. Kompleksowe leczenie pozwala skutecznie pozbyć się tego nawracającego problemu. Krosty łojowe – czym są i dlaczego powstają? Krosty…

pokaż

Krosty łojotokowe

Krosty łojotokowe powstają w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, jako najbardziej charakterystyczny jego objaw. O ich pojawieniu się decyduje wiele czynników, które rzadko występują pojedynczo. Łojotokowe zapalenie skóry może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Krosty łojotokowe pojawiają się na całym ciele, włącznie z owłosioną skórą głowy. Ten stan skóry wymaga zdiagnozowania i profesjonalnego leczenia, ponieważ ma tendencje do nawracania.…

pokaż

Krosty swędzące na rękach

Swędzące krosty i zaczerwieniona skóra najczęściej świadczą o tym, że wystąpiła reakcja alergiczna. Dłonie i ręce stykają się z bardzo wieloma różnymi substancjami, które mogą wywoływać podrażnienia. Należą do nich nie tylko kosmetyki, ale także stosowane w gospodarstwie domowym detergenty, a nawet przygotowywana w kuchni żywność. Skóra po reakcji alergicznej może pokryć się bąblami, pokrzywką lub krostami. Krosty swędzące na…

pokaż

Operacja uszu

Operacja uszu jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Można ją przeprowadzić u pacjentów w różnym wieku, także u dzieci. Przesłanki mają naturę estetyczną – nie każdy jest zadowolony z naturalnego kształtu i wielkości małżowin usznych. W wielu przypadkach powodują one kompleksy i złe samopoczucie. Medycyna estetyczna rozwinęła wiele możliwości i technik operacji, które pozwalają skorygować kształt uszu bez pozostawiania…

pokaż

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved