Odstające uszy

Choć odstające uszy nie powodują konsekwencji zdrowotnych, są jednym z największych problemów estetycznych zwłaszcza, jeśli borykają się z nim ludzie młodzi. Skuteczna walka z odstającymi uszami podnosi pewność siebie i ułatwia odnalezienie się w grupie rówieśniczej

 

Odstające uszy – przyczyny

Problem odstających uszu jest ściśle powiązany z genetyką, sama małżowina uszna zaś zaczyna się kształtować już w pierwszych etapach życia płodowego. Jest zbudowana z chrząstek i to właśnie one decydują o tym, w jakim stopniu ucho przylegać będzie do głowy. Gdy chrząstki nie rozwijają się prawidłowo, prowadzi to do wychylenia ucha; Skala nieprawidłowości wpływa zaś na to, z jak poważnym problemem możemy mieć do czynienia.

 

Odstające uszy – objawy

Co do zasady, wygląd ludzkiego ucha zmienia się nie tylko w okresie życia płodowego, ale i przez pierwsze siedem lat życia dziecka. W praktyce oznacza to, że odstające uszy niemowlęcia mogą, ale wcale nie muszą być powodem do niepokoju. Dziecko może mieć też ostające uszy wyłącznie dlatego, że w macicy było ułożone w specyficzny sposób. Również w takich okolicznościach mamy do czynienia z samoistną korekcją.

 

Odstające uszy – leczenie

Jeśli leczenie odstających uszu ma być rzeczywiście skuteczne, konieczne jest zdecydowanie się na zabieg chirurgiczny. Można go przeprowadzić nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci, choć zaleca się wstrzymanie się z tą decyzją aż do ukończenia przez nie siedmiu lat. Zabieg wykonywany u dorosłych pacjentów zwykle charakteryzuje się nieco wyższym poziomem zaawansowania ze względu na większe problemy z odpowiednim modelowaniem chrząstki. W zależności od specyficznych potrzeb osoby, która się u poddaje, zabieg może być przeprowadzony tak w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved