Z

Zmiany naczyniowe

Zmiany naczyniowe mogą przybierać różną postać – od widocznych na skórze naczynek po wyraźne czerwone plamy. Są defektem budowy naczyń krwionośnych i problemem estetycznym, który może występować u osób w każdym wieku. Zmiany naczyniowe – przyczyny Przyczyny wystąpienia zmian naczyniowych są złożone i ciężko zapobiec ich wystąpieniu. Mogą być nimi czynniki genetyczne oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń. Zmiany naczyniowe występują…

pokaż

Zmarszczki palacza

Choć „zmarszczki palacza” po pierwszym usłyszeniu mogą kojarzyć się z osobami nadużywającymi papierosów, w rzeczywistości nie muszą mieć nic wspólnego z palaczami. To rodzaj zmarszczek mimicznych, które powstają np. przy częstym robieniu dzióbka lub piciu przez słomkę. Zmarszczki palacza – przyczyny Zmarszczki te powstają przy specyficznym ułożeniu ust w „dzióbek”. Ich nazwa nie pochodzi tylko stąd, że usta tak wyglądają…

pokaż

Zmarszczki na twarzy

Zmarszczki na twarzy mogą pojawić się w różnym wieku – nie zawsze są one bowiem objawem starzenia. Często są to zmarszczki mimiczne wynikające z ruchów mięśniami twarzy. Jednak w każdym przypadku są tak samo uciążliwe, gdyż w przeciwieństwie do tych na szyi czy brzuchu ciężej je zakryć. Zmarszczki na twarzy – przyczyny Przyczyną powstawania pojawiających się wcześniej zmarszczek mimicznych są…

pokaż

Zmarszczki na szyi

Cienka i delikatna skóra szyi jest szczególnie podatna na powstawanie zmarszczek. Choć częściej występują one u osób dojrzałych, nie znaczy to, że nie można mieć ich w młodym wieku. Proces starzenia nie jest bowiem jedynym czynnikiem wpływającym na pojawienie się zmarszczek. Zmarszczki na szyi – przyczyny Przyczyn zmarszczek na szyi najczęściej trzeba szukać w naturalnym procesie starzenia. Skóra traci wówczas…

pokaż

Zmarszczki na dłoniach

Zmarszczki to objaw starzenia się lub niezdrowego trybu życia. Te na dłoniach szczególnie często pojawiają się u starszych kobiet i stanowią dla nich problem natury estetycznej. Nic dziwnego – każdy marzy o gładkim, promiennym ciele wyglądającym młodo. Zmarszczki na dłoniach – przyczyny Główna przyczyna powstawania zmarszczek na dłoniach to przede wszystkim starzenie się skóry. Jednak stan dłoni zależy także od…

pokaż

Zmarszczki na ciele

Choć to twarz najczęściej kojarzy się ze zmarszczkami, w rzeczywistości mogą one występować niemal na całym ciele. Towarzyszą wszystkim miejscom, które ulegają częstemu zginaniu. Jednak zmarszczki te nie zawsze są tak kłopotliwe, jak te pojawiające się na twarzy. Zmarszczki na ciele – przyczyny Powstanie zmarszczek związane jest z utratą elastyczności skóry, zbyt słabym nawodnieniem oraz procesami starzenia, które powodują zmianę…

pokaż

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają już u młodych osób. Wynikają bowiem nie tylko z samej genetyki, ale również wyrazu twarzy i ruchów jej mięśniami. Każdy skurcz mięśni twarzy może przyczyniać się do powstania zmarszczek, a przecież takich skurczów wykonujemy kilkanaście tysięcy dziennie. Zmarszczki mimiczne – przyczyny Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku zmniejszenia elastyczności twarzy na skutek ruchów jej mięśni. Ich pojawieniu sprzyjają…

pokaż

Zmarszczki marionetkowe

Zmarszczki marionetkowe nie tylko postarzają twarz, ale również nadają jej ponurego wyrazu. Nic więc dziwnego, że są zmorą wielu dojrzałych kobiet, których skóra jest bardziej podatna na ich wystąpienie. Jednak mogą występować niezależnie od wieku, a to czy się pojawią zależy m.in. od nastroju. Zmarszczki marionetkowe – przyczyny Główne przyczyny powstania zmarszczek marionetkowych to czynniki genetyczne i budowa twarzy. Niestety…

pokaż

Zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to problem natury estetycznej, z którym zmagają się najczęściej osoby po 40 r.ż. Pojawiają się one u styku brody i policzków i nie bez powodu nazywane są zmarszczkami smutku – nie tylko postarzają twarz, ale także nadają jej pochmurnego wyrazu. Zmarszczki marionetki – przyczyny Zmarszczki marionetki mogą być zmarszczkami mimicznymi, powstającymi na skutek częstego smutnego wyrazu twarzy. Jednak…

pokaż

Znamię „myszka”

Znamię „myszka” jest wrodzonym znamieniem barwinkowym, mającym postać ciemnej plamki pokrytej włosami. Może ono mieć różne rozmiary (nawet do 5-10 cm). Myszka pojawia się na twarzy, nogach, pośladkach i innych częściach ciała. Jest to zmiana bezpieczna, ale istnieje prawdopodobieństwo, że „myszka” zmieni się w złośliwego czerniaka, dlatego bardzo ważna jest kontrola  i jej możliwe jak najwcześniejsze usunięcie.Znamię „myszka” – jak…

pokaż

Złuszczanie naskórka

Złuszczanie naskórka to mało inwazyjny zabieg, który pozwala poprawić wygląd skóry. Może być stosowany na twarz, ale też na całe ciało. Sam zabieg jest bezbolesny i pozostawia skórę odświeżoną, oczyszczoną i wygładzoną.Złuszczanie naskórka – charakterystyka zabiegu Złuszczanie naskórka nazywane inaczej peelingiem, eksfoliacją lub abrazją, to zabieg, który przeprowadza kosmetolog lub dermatolog. Polega on na usunięciu martwych komórek naskórka. Istnieje wiele…

pokaż

Znamię Suttona

Znamię Suttona jest znamieniem barwnikowym występującym u 1% populacji, najczęściej u dzieci i młodzieży. Zmiany pojawiają się na tułowiu, rzadziej na skórze głowy lub kończyn.Znamię Suttona – objawy Znamię Suttona charakteryzuje się okrągłym lub owalnym, regularnym kształtem i jasno- lub ciemnobrązową barwą. Jego średnica sięga 3-6 mm. Wokół niego występuje odbarwiona, biała obwódka (“halo”), która z czasem może się poszerzać,…

pokaż

Zrogowacenia na skórze

Rogowacenie skóry (zwane inaczej keratynizacją) związane jest z migracją i przemianą komórek skóry – czego efektem jest wypychanie na zewnątrz martwych komórek (co obserwuje się pod postacią warstwy rogowej wymagającej złuszczania). Z nadmiernym rogowaceniem mamy do czynienia wtedy, gdy namnażanie komórek naskórka następuje w bardzo szybkim tempie.Zrogowacenia na skórze – przyczynyPrzyczyny zrogowaceń na skórze mogą być bardzo różne, a wśród…

pokaż

Znamię błękitne

Znamię błękitne to zmiana skórna, o ciemnym zabarwieniu, występująca u osób w różnym wieku. Sama w sobie nie jest specjalnie groźna, jednak bardzo ważna jest jej dokładna diagnostyka, ponieważ zaliczą się ją do symulatorów czerniaka.Znamię błękitne – przyczyny Określenie znamię błękitne stosuje się dla grupy znamion barwnikowych, które spowodowane są gromadzeniem się melanocytów. Dzięki zawartości dużej ilości melaniny, podczas badania…

pokaż

Znamię Clarka

Znamię Clarka jest łagodną zmianą nowotworową występującą najczęściej na ramionach, udach i tułowiu. Zalicza się je do grupy znamion atypowych.Znamię Clarka – charakterystyka Znamię Clarka przybiera formę delikatnie wypukłego, brodawkowatego pieprzyka w brązowym kolorze. Powstaje w wyniku nadmiernego miejscowego nagromadzenia melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. Komórki barwnikowe znajdują się powierzchownie na granicy naskórka. Rozmiar pieprzyka z reguły…

pokaż

Zasklepianie ran

Rana najczęściej jest definiowana jako przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek. Zasklepianie ran jest uzależnione od wielu czynników, a jego tempo nie jest, w związku z tym, takie same u każdego pacjenta. Na szczęście, istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu.   Zasklepianie ran – definicja Zasklepianie ran to proces, który zawsze przebiega w kilku etapach. Pierwszy ma miejsce wtedy, gdy rana wypełnia…

pokaż

Znamię barwnikowe

Znamię barwnikowe (określane również terminem znamienia melancytowego) to zmiana skórna, która może mieć wiele różnych przyczyn. Przeciętnie na całym ciele dorosłego człowieka znajduje się 20 lub nawet więcej znamion. Znamiona barwnikowe mogą mieć różne podłoże (m.in. genetyczne, nabyte, atopowe czy złożone).Znamię barwnikowe – przyczynyZnamiona barwnikowe najczęściej pojawiają się na ciele wskutek działania promieni słonecznych. Pod ich wpływem komórki produkują dużą…

pokaż

Zmniejszenie nosa

Operacje plastyczne nosa pozwalają zmienić jego kształt i wielkość oraz pozbyć się drobnych niedoskonałości (np. usunąć tzw. garb czy skorygować nierówną przegrodę, która stanowi nie tylko defekt kosmetyczny, ale i utrudnia oddychanie). Zmniejszenie nosa to trwały zabieg chirurgiczny, który pozwala poprawić urodę, pozbyć się kompleksów i nabrać pewności siebie.Zmniejszenie nosa – przygotowanie do zabieguZmniejszenie nosa to poważna operacja, która wymaga…

pokaż

Zaskórniki

Zaskórniki – informacje ogólne Zaskórniki (inaczej wągry) to zmiany o charakterze niezapalnym, w postaci ciemnych lub jasnych grudek, które występują głównie na twarzy, ramionach, plechach i dekolcie. Są wynikiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, a także niepoprawnego przebiegu złuszczania martwego naskórka. Zaskórniki bardzo często pojawiają się przy niewłaściwej pielęgnacji skóry i niedokładnym oczyszczaniu, co zamyka ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki…

pokaż

Znamię naczyniowe

Znamię naczyniowe (naczyniak) powstaje wskutek zaburzeń układu krwionośnego. Dochodzi do rozszerzenia naczynek, co skutkuje czerwoną plamką widoczną na powierzchni skóry. Znamiona najczęściej widoczne są na skórze dziecka tuż po urodzeniu i rosną wraz z nim. Bardzo rzadko naczyniaki tworzą się u osób dorosłych. Wyróżnia się naczyniaki krwionośne (znamię naczyniowe płaskie) oraz chłonne.Znamię naczyniowe – przyczynyPodłożem tworzenia się znamion naczyniowych jest…

pokaż

Znamię

Większość ludzi ma jakieś znamiona. Zwykle nie są one niebezpieczne dla zdrowia, choć zależy to od ich rodzaju, miejsca w którym występują i samego wyglądu. Znamię – przyczyny powstawania Przyczyn powstawania zmian jest wiele. Jednak podstawą występowania tego typu zmian jest niedobór lub nadmiar któregoś ze składników tkankowych. Znamiona mogą być zbudowane z melanocytów, gruczołów potowych lub łojowych, a także…

pokaż

Zmiany łuszczycowe

Zmiany łuszczycowe powstają na skórze w wyniku przewlekłej choroby, łuszczycy. Do rozpoznania łuszczycy dochodzi w gabinecie dermatologicznym. Aby pozbyć się kłopotliwego problemu, stosuje się leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.   Zmiany łuszczycowe – przyczyny Wciąż nie znamy dokładnych przyczyn występowania zmian łuszczycowych. Prawdopodobnie dużą rolę w ich pojawianiu się odgrywają czynniki genetyczne oraz czynniki immunologiczne. Zmiany łuszczycowe mogą wystąpić w młodym…

pokaż

Zmiany skórne

Zmiany skórne, inaczej wykwity, to wszelkie (nowotworowe i nienowotworowe) zmiany, które są widoczne na skórze twarzy oraz ciała. Do ich pojawienia się może dojść wskutek reakcji alergicznej lub stanu zapalnego wywołanego chorobą skóry.  Zmiany skórne – przyczyny Zmiany skórne mogą się pojawić w wyniku reakcji uczuleniowej. Do ich powstania może się przyczynić także słaba kondycja zdrowotna organizmu, różnego rodzaju stany…

pokaż

Zmiany rubinowe

Punkty rubinowe to zmiany o niezłośliwym charakterze, występujące z równą częstotliwością u obu płci. Czynnikiem predysponującym do ich pojawienia jest wiek – wraz z nim rośnie ryzyko wystąpienia zmian rubinowych. Zmiany rubinowe – przyczyny Zmiany rubinowe, zwane także naczyniakami starczymi czy objawem De Morgana, zwykle pojawiają się po raz pierwszy około 30 roku życia. Wraz z wiekiem jest ich coraz…

pokaż

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną chorobą skóry, najczęściej o bakteryjnym lub grzybiczym podłożu. Pojawia się zazwyczaj wskutek częstego golenia lub depilacji.Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny Zapalenie mieszków włosowych powodowane jest najczęściej przez gronkowca złocistego i paciorkowca ropnego. W wyniku podrażnienia skóry np. podczas golenia, bakterie przedostają się przez ujścia gruczołów łojowych do mieszka włosowego, co skutkuje stanem zapalnym. Zmiany mogą…

pokaż

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne polega na uniewrażliwieniu na ból poprzez tymczasowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego. Ten typ znieczulenia jest stosowany w chirurgii ogólnej, a także w zabiegach kardiologicznych i neurologicznych.   Znieczulenie ogólne – definicja Znieczulenie ogólne (inaczej narkoza) to szereg czynności, które mają za zadanie przygotować pacjenta do bolesnego lub niekomfortowego zabiegu chirurgicznego. Znieczulenie ogólne wykonuje anestezjolog, decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta…

pokaż

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe to jeden z rodzajów znieczulenia miejscowego. Jest ono często stosowane podczas zabiegów stomatologicznych oraz, by przygotować pacjenta do drobnych zabiegów chirurgicznych.  Znieczulenie nasiękowe – wykonanie Znieczulenie nasiękowe jest wykonywane w obecności lekarza anestezjologa. Po podaniu znieczulenia nasiękowego pacjent pozostaje świadomy, ale nie odczuwa bólu w miejscu, do którego zostało podane znieczulenie.   Znieczulenie nasiękowe – możliwe powikłania Ponieważ stężenie…

pokaż

Znieczulenie

Znieczulenie to szereg działań medycznych, które mają na celu przygotować pacjenta do zabiegu operacyjnego. Znieczulenie wykonuje lekarz anestezjolog, dzięki niemu można w bezpieczny i bezbolesny sposób wykonać u pacjenta inwazyjny zabieg.  Znieczulenie – rodzaje znieczuleń Wyróżniamy dwa rodzaje znieczuleń: znieczulenie miejscowe oraz znieczulenie ogólne (tzw. narkozę). Znieczulenie miejscowe polega na uniewrażliwieniu konkretnego obszaru ciała na czas wykonania zabiegu. Znieczulenie to…

pokaż

Znamię łojotokowe

Znamię łojotokowe, inaczej brodawka łojotokowa, może się pojawić w dowolnym miejscu na ciele lub twarzy. Jest to najczęściej spotykana łagodna zmiana nowotworowa, z którą walczy się za pomocą medycyny estetycznej.  Znamię łojotokowe – przyczyny Znamię łojotokowe powstaje w wyniku nadmiernego namnażania się komórek w warstwie podstawnej naskórka. W wyniku takich niekontrolowanych podziałów w najgłębszej warstwie naskórka dochodzi do rogowacenia i…

pokaż

Znamię Beckera

Znamię Beckera to łagodna zmiana skórna, która może rozrosnąć się do sporych rozmiarów. Nie zagraża zdrowiu, jednak bywa, że obniża komfort życia i wiąże się z kompleksami. Warto skonsultować znamię Beckera z dermatologiem, a następnie zastosować leczenie spowalniające jego rozrost lub usunąć już utrwalone w klinice medycyny estetycznej.Znamię Beckera – jak wygląda? Znamię Beckera jest bardzo charakterystyczną zmianą skórną, występującą…

pokaż

Zespół łysienia anagenowego

Zespół łysienia anagenowego to schorzenie, które jest jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów i ich znacznej utraty w młodym wieku. W jego wyniku włos wypada w fazie wzrostu, zwanej anagenem. Za chorobą stoją różne przyczyny, od genetycznych do środowiskowych. Choć leczenie nie zawsze jest łatwe, istnieją różne metody na zahamowanie wypadania włosów.Zespół łysienia anagenowego – przyczyny Istnieje kilka odmian łysienia…

pokaż

Zatkane pory

Pory to małe otworki w powierzchni skóry, które tworzą ujścia gruczołów łojowych. Z tego powodu bardzo często ulegają zatkaniu. W porach gromadzą się też kosmetyki do makijażu. Nieprawidłowe oczyszczanie w połączeniu ze skłonnością do nadprodukcji sebum może wiązać się z nawracającym problemem zatkanych porów.Zatkane pory – charakterystyka Pory znajdują się na skórze całego ciała. Wiele osób boryka się z problemem…

pokaż

Znamię brzeżne

Znamiona brzeżne to łagodne zmiany skórne, które pojawiają się głównie na dłoniach i stopach. Mogą pojawić się u dzieci i osób dorosłych, choć rzadko ujawniają się w starszym wieku. Zwykle mają gładką, niedużą powierzchnię i od otaczającej skory różni je głównie ciemniejszy odcień. Znamię brzeżne powinno pozostawać pod regularną kontrolą dermatologa.Znamię brzeżne – czym się charakteryzuje? Znamiona brzeżne są jedną…

pokaż

Zgrzytanie zębami

Problem zgrzytania zębami może objawiać się u pacjentów w różnym wieku, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. To nie tylko bruksizm, ale także objaw mimowolnego zgrzytania w ciągu dnia, w chwili stresu lub relaksu. Najczęściej stoją za nim przyczyny psychosomatyczne. Leczenie zgrzytania zębami jest konieczne, by zachować zdrowie zębów, dziąseł, mięśni i więzadeł twarzy.Zgrzytanie zębami – przyczyny Przyczyny…

pokaż

Zamykanie porów

Zamykanie porów ma na celu wygładzenie skóry i zmniejszenie widoczności ujść gruczołów łojowych. Rozszerzone pory zazwyczaj towarzyszą cerze tłustej i trądzikowej.Zamykanie porów – przyczyny rozszerzonych porów Rozszerzone pory są najbardziej widoczne na twarzy w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, czyli w miejscach z największą liczbą gruczołów łojowych. Nadprodukcja sebum sprzyja rozszerzaniu się ujść kanalików łojowych, które…

pokaż

Zalecenia pozabiegowe

Zalecenia pozabiegowe to zbiór zasad, których pacjent powinien przestrzegać po zabiegu, aby osiągnąć najlepsze efekty i zapobiegać komplikacjom. Stosowanie się do zaleceń skraca także czas rekonwalescencji.Zalecenia pozabiegowe – zastosowanie Zalecenia pacjent otrzymuje zwykle po zabiegu wiążącym się z naruszeniem tkanek. Organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować i to właśnie wtedy przestrzeganie zaleceń jest szczególnie ważne. Niestosowanie się do nich może…

pokaż

Znamię Spitz

Znamię Spitz to charakterystyczne znamię melanocytowe, a więc związane z komórkami barwnikowymi skóry. Może pojawić się na całym ciele, największe prawdopodobieństwo jego wystąpienia odnotowuje się u nastolatków oraz młodych dorosłych. Bywa mylone z czerniakiem, ze względu na podobieństwo histopatologiczne. Na szczęście jednak poziom związanego z nim zagrożenia jest o wiele niższy. Znamię Spitz – charakterystyka Znamię Spitz ma charakter plamy…

pokaż

Znamię rubinowe

Znamię rubinowe wzięło swą nazwę od charakterystycznego wyglądu. To czerwona, jasna grudka na skórze. Należy do znamion naczyniowych i nie jest złośliwe. Tak zwane punkty rubinowe rzadko występują u dzieci, pojawiają się raczej u osób dorosłych. Choć mogą powstać u kobiet i mężczyzn, są charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Ich usuwanie ma zazwyczaj powody czysto estetyczne.Znamię rubinowe – charakterystyka Znamiona…

pokaż

Znamię Reeda

Znamię Reeda to niewielka, ciemnobrązowa plama na skórze, która pojawia się nagle i bardzo szybko rozwija. Należy do zmian barwnikowych. Trzeba ją bezwzględnie skonsultować z dermatologiem, ze względu na wysokie ryzyko przekształcenia się w czerniaka. Znamiona Reeda zwykle podlegają usunięciu, nawet jeśli nie zagrażają zdrowiu. Stanowi to element profilaktyki, a także pomaga pozbyć się ewentualnych kompleksów związanych z widocznością zmiany.Znamię…

pokaż

Znamię płaskie

Znamiona płaskie należą do zmian skórnych wywodzących się z naczyń krwionośnych. Zwykle pojawiają się w toku życia pacjenta, często w dorosłości, choć mogą też mieć charakter wrodzony. Znamiona płaskie niekiedy cofają się samoistnie, można również usunąć je chirurgicznie. Przedtem należy jednak wykonać diagnostykę u dermatologa.Znamię płaskie – charakterystyka Znamiona naczyniowe powstają w wyniku nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Mają postać jasnobrązowych,…

pokaż

Znamię naskórkowe

Znamiona naskórkowe to jedna z grup znamion, które mogą powstać na skórze. Jest dość niejednorodna – poszczególne typy znamion różnią się od siebie wyglądem i objawami. To znamiona, których nie tworzą komórki barwnikowe skóry, a komórki naskórka. Niekiedy znamię naskórkowe bywa trudne do odróżnienia od objawów chorób dermatologicznych, a nawet autoimmunologicznych.Znamię naskórkowe – charakterystyka Znamię naskórkowe może mieć charakter wrodzony,…

pokaż

Znamię melanocytowe

Znamię melanocytowe powstaje na skutek rozrastania się komórek zawierających barwnik, dlatego też zmiany tego typu nazywane bywają barwnikowymi. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Według szacunków dorosły człowiek ma około dwudziestu tego rodzaju znamion, z których większość rozwija się w wieku dorosłym.Znamię melanocytowe – rodzaje Wrodzone znamiona mają przeważnie charakter pojedynczych zmian o owalnym kształcie i jednolitym zabarwieniu. Mogą mieć…

pokaż

Znamię atypowe

Każdy człowiek ma na skórze jakieś znamiona. Ich ilość jest indywidualna. Można je podzielić na znamiona zwykłe i atypowe.Znamię atypowe – przyczyny Do powstania znamienia barwnikowego dochodzi poprzez nadmierne nagromadzenie w skórze melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Wiele znamion ma łagodny charakter, jak np. pieprzyki, które są niegroźne dla zdrowia. Jednak niektóre z nich wymagają szczególnej uwagi, bo mogą przerodzić się…

pokaż

Zaskórniki otwarte

Drobne, czarne punkciki na skórze twarzy nazywane wągrami, nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego, ale wyglądają nieestetycznie. Zaskórniki otwarte – przyczyny Bezpośrednią przyczyną powstawania wągrów jest nadmiar sebum produkowany przez gruczoły łojowe. W połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem, a także potem, brudem czy resztkami makijażu, łój zatyka ujścia mieszków włosowych. W zetknięciu z powietrzem utlenia się, tworząc czarne punkciki. Na nadmierne wydzielanie…

pokaż

Zabieg iniekcyjny

Zabieg iniekcyjny polega na wstrzyknięciu pod skórę określonych substancji aktywnych mających na celu wypełnienie defektów powstałych na ciele bądź wyeliminowanie problemu zdrowotnego. Można także uzupełniać deformacje i niwelować zniekształcenia za pomocą wstrzykiwania wypełniaczy. Podskórnie podane substancje aktywne stymulują procesy regeneracyjne, a także pozwalają skórę nawilżyć, ożywić i odmłodzić. Zabiegi iniekcyjne to: mezoterapia igłowa i kolagenowa, wypełnianie kwasem hialuronowym, lipoliza, jad…

pokaż

Znamię na twarzy

Znamię na twarzy może być zmianą wrodzoną lub nabytą. Większość znamion jest niegroźna, niektóre jednak mogą z czasem nabrać charakteru nowotworu złośliwego. Szacuje się, że na ich bazie powstaje około 30% czerniaków. Wizyta u dermatologa wskazana jest zawsze, jeśli istnieją podejrzenia, że znamię zmienia swój kształt lub kolor.Znamię na twarzy – rodzaje Znamię na twarzy może mieć różny charakter. Popularnym…

pokaż

Znamię dysplastyczne

Znamię dysplastyczne jest odmianą znamienia barwnikowego powstałego na skutek nadmiernego miejscowego nagromadzenia się komórek barwnikowych. W odróżnieniu od znamion łagodnych, znamię dysplastyczne ma niepokojący wygląd i wymaga konsultacji dermatologicznej.Znamię dysplastczne – rozpoznanie Znamię dysplastyczne wyróżnia się znaczną wielkością, przekraczającą 0,5 cm średnicy. Jego cechą charakterystyczną są również: asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, niejednorodny kolor i powierzchnia oraz zmiany naczyniowe w obrębie…

pokaż

Zagęszczenie włosów

Każda osoba, a w szczególności kobiety, chcą posiadać piękne i zdrowe włosy. Gęste i lśniące włosy są uznawane za atrybut kobiecości. Niestety, nie każdy może cieszyć się dużą ich obfitością i dobrym stanem. Często spowodowane jest to genetyką, na którą nie mamy wpływu. Zdarza się także, że oprócz pogorszonego stanu włosów, musimy się także zmagać z łysieniem. Na kondycję włosów…

pokaż

Zabieg nie iniekcyjny

Zabieg nie iniekcyjny wykonywany jest w dobrych gabinetach kosmetologicznych i gabinetach medycyny estetycznej. Mają na celu poprawę urody poprzez usunięcie defektów i niedoskonałości, a nawet wyleczenie pewnych schorzeń. Wśród najczęściej stosowanych metod do zabiegów nie iniekcyjnych, zalicza się zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, fal radiowych, laseroterapii, peelingów chemicznych i nowoczesnych nanopeelingów.Zabieg nie iniekcyjny- przebieg Przebieg zabiegu zależny jest od rodzaju wykonywanej…

pokaż

Znamię łojowe Jadassohna

Znamię łojowe Jadassohna to wtórna zmiana skórna, która przyjmuje postać hamartoma. Jest to guz o charakterze nienowotworowym, który jest zaburzeniem rozwojowym. Pełna nazwa tego schorzenia, czyli znamię łojowe Jadassohna, pochodzi od nazwiska niemieckiego dermatologa – Josefa Jadassohna, który w 1985 roku opisał tę chorobę. Jest ona rzadko występująca. Do tej pory nie stwierdzono większych zależności zachorowań dla osób danej płci…

pokaż

Znamię złożone

Znamię barwnikowe to zmiana barwnikowa występująca zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mają one charakter nabyty lub wrodzony. Pojawiają się wraz z postępującym procesem starzenia i znacznym postępem czasu. Narażone są na nie także kobiety w ciąży oraz osoby w okresie dojrzewania. Dzieje się tak ze względu na migrację melanocytów w głębsze partie skóry.Znamię złożone- wygląd Znamię złożone przyjmuje z…

pokaż

Znamię zaskórnikowe

Znamię zaskórnikowe wygląda jak wykwity trądzikowe, choć z reguły obejmują większą powierzchnię ciała i tworzą przerywane bądź liniowe wzory. Wygląd znamienia zaskórnikowego zależny jest od tego, czy pojawił się stan zapalny. Układają się one na pasmach skóry, które wyznaczają szlaki migracji komórek wytwarzających melaninę. Pasma te nazywają się liniami Blaschki. Znamiona zaskórnikowe są wrodzone, bądź uaktywniają się we wczesnym dzieciństwie.…

pokaż

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved