Znamię

Większość ludzi ma jakieś znamiona. Zwykle nie są one niebezpieczne dla zdrowia, choć zależy to od ich rodzaju, miejsca w którym występują i samego wyglądu.

Znamię – przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania zmian jest wiele. Jednak podstawą występowania tego typu zmian jest niedobór lub nadmiar któregoś ze składników tkankowych. Znamiona mogą być zbudowane z melanocytów, gruczołów potowych lub łojowych, a także mieć podłoże naczyniowe, naskórkowe czy mieszane. Mogą być wrodzone lub powstawać w trakcie życia. Przyczyniają się do nich m.in. promieniowanie słoneczne czy drażnienie mechaniczne.

Znamię – objawy

To jak wygląda znamię zależne jest od tego z jakich komórek się wywodzi. Może mieć formę niewielkich pieprzyków na skórze, które mamy niemal wszyscy. Znamiona mogą być jednak większe, wypukłe, w kolorze skóry, czy zabarwione inaczej. Po dostrzeżeniu nowego znamienia lub zmiany wyglądu już istniejącego warto udać się do specjalisty, który oceni czy jest ono niebezpieczne i wymaga diagnostyki lub usunięcia.

Znamię – leczenie

Jedyną metodą leczenia znamion jest ich usuwanie. O ty czy zmiana kwalifikuje się do usunięcia i jaką metodą należy to zrobić, powinien zdecydować specjalista. Najczęściej stosowanymi metodami są laseroterapia oraz usuwanie radiochirurgiczne i chirurgiczne. Jeśli podejrzane znamię zostało wykryte odpowiednio wcześnie i od razu usunięte to nie powinno zagrażać w żaden sposób zdrowiu pacjenta. Po zabiegu usunięcia zwykle od razu można powrócić do codziennych czynności.