Punkty rubinowe to zmiany o niezłośliwym charakterze, występujące z równą częstotliwością u obu płci. Czynnikiem predysponującym do ich pojawienia jest wiek – wraz z nim rośnie ryzyko wystąpienia zmian rubinowych.
Zmiany rubinowe – przyczyny
Zmiany rubinowe, zwane także naczyniakami starczymi czy objawem De Morgana, zwykle pojawiają się po raz pierwszy około 30 roku życia. Wraz z wiekiem jest ich coraz więcej. Podstawową przyczyną powstawania punktów rubinowych jest nadmierna proliferacja komórek naczyń krwionośnych w skórze. Zmiany te mają podłoże genetyczne. Mogą wynikać z powstawania nowych naczyń lub proliferacji komórek już istniejących.
Zmiany rubinowe – objawy
Zmiany rubinowe występują w postaci czerwonych, bordowych, a nawet sinych grudek na ciele. Zwykle nie są większe niż kilka milimetrów. Zmiany rubinowe nie są podłożem powstawania nowotworów, więc nie powinny budzić większych objawów, poza aspektami wizualnymi. W miejscach urazów mogą wystąpić krwawienia, dlatego tam gdzie plamy stykają się z zapięciami ubrań czy są w golonych obszarach, warto je usunąć.
Zmiany rubinowe – leczenie
Zmiany rubinowe można usunąć metodami kriochirurgii lub elektrochirurgii, a także przy pomocy lasera. Pierwsza z nich polega na zamrażaniu ciekłym azotem, a druga wypalaniu przy pomocy prądu elektrycznego. Zabiegi wykonywane są szybko, przy użyciu znieczulenia miejscowego. W przypadku usuwania laserowego wystarczy od 1 do 3 sesji. Po usunięciu nie jest konieczna rekonwalescencja, mogą pojawić się jedynie niewielkie siniaki, które samoistnie znikają po kilku dniach.