Ł

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (określane także jako wyprysk łojotokowy) to schorzenie dermatologiczne, którego efektem jest łuszcząca się skóra na twarzy, owłosionej skórze głowy oraz w innych partiach ciała. Najczęściej choroba ta dotyka osoby w wieku dojrzewania, rzadziej pojawia się u dorosłych. Problem spowodowany jest przez stan zapalny skóry, który prowadzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka.Łojotokowe zapalenie skóry – przyczynyWyprysk łojotokowy pojawia…

pokaż

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe, nazywane inaczej łysieniem dystroficznym, może występować u osób w każdym wieku. Zazwyczaj związane jest z przyjmowaniem określonych leków.Łysienie anagenowe – przyczyny W przypadku łysienia anagenowego, włosy zaczynają wypadać z powodu uszkodzenia mieszka włosowego lub zahamowania podziałów mitotycznych. Najczęściej powodują to preparaty chemoterapeutyczne, takie jak środki antymetaboliczne, alkilowe lub hamujące mitozę, które stosuje się w terapii nowotworów. Jednak istnieją…

pokaż

Łysienie alergiczne

Wypadanie włosów i łysienie mogą mieć przyczyny alergiczne. Często jest to reakcją na składniki zawarte w preparatach kosmetycznych.Łysienie alergiczne – przyczyny Przyczyną wypadania włosów na tle alergicznym jest zetkniecie się skóry głowy z alergenem. Substancją, która często powoduje niepożądane reakcje jest parafenylenodiamina, dodawana do farb do włosów. Również używana do barwienia włosów henna, bywa przyczyną podrażnień i alergii.Łysienie alergiczne –…

pokaż

Łysienie

Łysienie to przejściowy lub długotrwały stan, który może doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów. Łysienie – przyczyny Łysienie może być dziedziczne i wynikać z uwarunkowań genetycznych. Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Również niewłaściwa pielęgnacja, zła dieta, choroby autoimmunologiczne lub skórne czy też zażywanie niektórych leków mogą przyczynić się do utraty włosów. Łysienie – objawy Najczęściej spotykane jest łysienie androgenowe. Przyczynia…

pokaż

Łysienie rozlane

Łysienie rozlane jest trudnym do zdiagnozowania schorzeniem, które może prowadzić do utraty włosów. Dotyka przede wszystkim kobiet, a choć nie prowadzi zazwyczaj do trwałej utraty owłosienia, budzi spory niepokój u pacjentek.   Łysienie rozlane – przyczyny Łysienie rozlane może mieć wiele przyczyn, ich wymienianie zwykle rozpoczyna się przy tym od zwrócenia uwagi na zaburzenia hormonalne. Potwierdza to jego częstsze pojawianie…

pokaż

Łysienie rzekomoplackowate

Łysienie rzekomoplackowate to jedna z odmian łysienia plackowatego. Jego objawy, przebieg i brak możliwości całkowitego wyleczenia powoduje u pacjenta dotkliwy stres oraz obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. I chociaż choroba nigdy nie prowadzi do całkowitego wyłysienia, to nie da się już odzyskać utraconych włosów. Łysienie rzekomoplackowate – przyczynyŁysienie rzekomoplackowate może dotknąć osoby w każdym wieku. Do jego podstawowych przyczyn zalicza…

pokaż

Łysienie rozległe

Łysienie rozległe to problem, który dotyka coraz większą grupę osób – i to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W większości przypadków pojawia się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, chociaż nie do rzadkości należą przypadki, gdzie utrata włosów rozpoczyna się w dużo młodszym wieku. I chociaż ten rodzaj łysienia bywa utożsamiany z łysieniem androgenowym, to jednak jest to problem nieco…

pokaż

Łysienie tarczycowe

Gdy hormony produkowane przez tarczycę znajdują się na odpowiednim poziomie, przeważnie nie mają one wpływu na stan włosów. Gdy jednak dochodzi do nieprawidłowości w ich produkcji, włosy zaczynają na tym cierpieć. Ich wypadanie jest w medycynie określane jako łysienie tarczycowe.   Łysienie tarczycowe – przyczyny Niedobór hormonów tarczycy ma wiele objawów, jednym z nich jest znaczące pogorszenie się stanu włosów…

pokaż

Łysienie wężykowate

Łysienie wężykowate występuje u dzieci i jest jedną z odmian łysienia plackowatego. Jego charakterystyczną cechą jest symetryczne wypadanie włosów tworzące na skórze wężyk.Łysienie wężykowate – przyczynyWspółczesna medycyna nie odkryła jeszcze bezpośredniej przyczyny odpowiedzialnej za łysienie wężykowate. Uznaje się jednak, że najważniejszym czynnikiem predysponującym dziecko do wypadania włosów są predyspozycje genetyczne. Wpływ na nasilenie problemu mogą mieć także czynniki środowiskowe. Łysienie…

pokaż

Łysienie typu męskiego

Analiza statystyk przygotowywanych przez samych lekarzy uświadamia nam, że nawet co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 i 40 rokiem życia zmaga się z problemem wypadających włosów. Przeważnie odpowiada za niego łysienie typu męskiego znane też jako łysienie androgenowe.   Łysienie typu męskiego – przyczyny Za łysienie typu męskiego odpowiada działalność męskich hormonów odpowiedzialnych za funkcje seksualne oraz tak zwane męskie cechy…

pokaż

Łysienie typu kobiecego

Łysienie typu kobiecego opisywane w literaturze fachowej także jako łysienie androgenowe typu żeńskiego, zwykle jest kojarzone z zaburzeniami hormonalnymi. Może jednak zwiastować poważne schorzenia z chorobą nowotworową na czele.   Łysienie typu kobiecego – przyczyny Łysienie typu kobiecego jest konsekwencją wpływu hormonów androgenowych na znajdujące się w skórze głowy mieszki włosowe. Kobiety zwykle mają z nim problem w konsekwencji zaburzeń…

pokaż

Łysienie trakcyjne

Gdy zastanawiamy się nad przyczynami łysienia, zwykle obwiniamy genetykę i zaburzenia hormonalne. Gdy jednak w grę wchodzi łysienie trakcyjne, może się okazać, że sami skazujemy się na problemy. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że jego źródłem niezmiennie pozostaje długotrwałe napięcie, jakiemu poddawane są włosy.   Łysienie trakcyjne – przyczyny Łysienie trakcyjne jest konsekwencją długotrwałego nacisku na włosy, z którym…

pokaż

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Mamy z nim do czynienia zarówno w przypadku mężczyzn, jak i w odniesieniu do kobiet. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?   Łysienie telogenowe – przyczyny Jedną z najczęściej podawanych przyczyn występowania łysienia telogenowego jest stan silnego obciążenia organizmu. Zwykle mówi się w tym kontekście o porodach i poważnych operacjach, do łysienia…

pokaż

Łysienie złośliwe

Łysienie złośliwe, definiowane często również jako całkowite, jest jedną z odmian łysienia plackowatego. W przeciwieństwu jednak do niego, jest nie tylko oporne na leczenie, ale i nieodwracalne. Choroba bardzo często dotyka dzieci i już jej pierwsze objawy powinny być konsultowane z lekarzem, domowe sposoby walki z wypadaniem włosów okazują się bowiem nieskuteczne.   Łysienie złośliwe – przyczyny Medycyna ciągle jeszcze…

pokaż

Łysienie w toczniu

Toczeń jest poważną chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do wielu zmian w ludzkim organizmie. Jednym z problemów, z jakimi muszą liczyć się pacjenci, którzy się z nim zmagają, jest łysienie.   Łysienie w toczniu – przyczyny Najważniejszą przyczyną łysienia w toczniu jest sam jego typ. Jeśli więc mamy do czynienia z przewlekłym toczniem dyskoidalnym albo podostrym skórnym toczniem rumieniowatym, utrata włosów…

pokaż

Łysienie neurotyczne

Łysienie neurotyczne (łysienie stresogenne) stanowi skutek intensywnego lub długotrwałego napięcia nerwowego. Utrata włosów zwykle występuje po kilku tygodniach od momentu wystąpienia czynnika stresogennego (może jednak do niej dojść dopiero po kilku miesiącach). Problem ten dotyczy osób różnej płci i w różnym wieku. Fryzura przerzedza się równomiernie (nie występują charakterystyczne placki).Łysienie neurotyczne – przyczynySilny lub przewlekły stres doprowadza do zaburzenia faz…

pokaż

Łysienie łojotokowe

Łój nie jest niczym niewłaściwym. To przecież ta wydzielina ludzkiej skóry troszczy się o to, aby była ona chroniona przed szkodliwym promieniowaniem i właściwie nawilżona. Gdy jednak mamy do czynienia z jego nadprodukcją, należy spodziewać się poważnych konsekwencji. Warstwa tłuszczowa tworząca się wówczas na powierzchni skóry sprawia, że mamy do czynienia ze zjawiskiem przetłuszczania się włosów. W sytuacji skrajnej pojawia…

pokaż

Łysienie niebliznowaciejące

Łysienie niebliznowaciejące znane też jako telogenowe to problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Może występować zarówno jednorazowo, jak i przybierać formę przewlekłą. Rzadko dotyka dzieci, u pacjentów dorosłych pojawia się jednak w każdym wieku.   Łysienie niebliznowaciejące – przyczyny Z łysieniem niebliznowaciejącym mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością włosów, które znajdują…

pokaż

Łysienie na tle nerwowym

Łysienie na tle nerwowym, znane też jako łysienie psychogenne, to jedna z rzadszych postaci łysienia, z którą mamy jednak do czynienia u sporej grupy pacjentów. Jest warte analizy, trafna diagnoza pozwala bowiem nie tylko na zahamowanie postępu choroby, ale i na całkowite wyzdrowienie.   Łysienie na tle nerwowym – przyczyny Choć przyczyną łysienia na tle nerwowym jest stres, warto pamiętać…

pokaż

Łysienie na czubku głowy

Łysienie na czubku głowy najczęściej wiąże się z łysieniem androgenowym u mężczyzn (dużo rzadziej przypadłość ta pojawia się u kobiet). Włosy przerzedzają się nad linią czoła w górę do momentu, gdy pozostaje jedynie pasek z tyłu głowy (na potylicy). Łysienie androgenowe jest związane z zaburzeniem w produkcji męskich hormonów.Łysienie na czubku głowy – przyczynyWypadanie włosów na czubku głowy pojawia się…

pokaż

Łysienie pasmowate

Łysienie pasmowate to rodzaj łysienia plackowatego. Choroba ta określana jest także terminem łysienia wężykowatego lub obrzeżnego. Pojawia się ono u kobiet i mężczyzn (niezależnie od wieku). Objawem jest wypadanie włosów na potylicy i skroniach, czasami ten typ łysienia sięga także do linii nad czołem.Łysienie pasmowate – przyczynyŁysienie pasmowate to jeden z typów łysienia plackowatego, którego podłoże nie zostało jeszcze dokładnie…

pokaż

Łysienie dyfuzyjne

Łysienie dyfuzyjne to utrata włosów, która stanowi efekt uboczny innych stanów chorobowych. Problem ten częściej pojawia się u kobiet. Jego cechą charakterystyczną jest rozproszone wypadanie włosów na całej skórze głowy.Łysienie dyfuzyjne – przyczynyŁysienie dyfuzyjne często pojawia się przy bardzo wysokiej gorączce. Temperatura przekraczająca dopuszczalną normę prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych, czego efektem jest ich wypadanie. Problem może pojawić się również…

pokaż

Łysienie rozproszone

Łysienie rozproszone to charakterystyczne dla kobiet nadmierne wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Schorzenie najczęściej występuje na skutek niedoczynności lun nadczynności tarczycy i zmian hormonalnych. Łysienie rozproszone jest odwracalne, dlatego w trakcie leczenia włosy odrastają. Łysienie rozproszone – przyczyny Łysienie rozproszone występuje, gdy duża ilość włosów jest w fazie wypadania w tym samym czasie, najczęściej na skutek chorób tarczycy lub…

pokaż

Łysienie okresowe

Choć łysienie może być problemem ciągłym, bywa i tak, że pojawia się jedynie od czasu do czasu. Nie oznacza to jednak, że w takich okolicznościach stanowi mniejsze wyzwanie.   Łysienie okresowe – przyczyny Łysienie okresowe nie ma jednej tylko przyczyny i najczęściej kojarzy się je z osłabieniem organizmu. Te przeważnie jest konsekwencją stosowania nieodpowiedniej diety, choć bywa i tak, że…

pokaż

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to choroba dotykająca osób obu płci. Wynika z reakcji organizmu na androgeny – męskie hormony płciowe, szczególnie testosteron. Wzrost ich poziomu wiąże się z nasilonym wypadaniem włosów. Łysienie androgenowe powoduje osłabienie i zanik mieszków włosowych, dlatego włosy, które wypadły, nie odrastają. Ma w dużej mierze charakter dziedziczny.  Łysienie androgenowe – przyczyny Charakter, przebieg i przyczyny schorzenia są dość…

pokaż

Łysienie po chemioterapii

Łysienie jest jednym z najczęstszych i zarazem budzących najwięcej emocji skutków przyjmowania cytostatyków –  czyli tak zwanej chemioterapii. Leczenie przeciwnowotworowe wymaga podania pacjentowi substancji, które uszkadzają włosy w fazie ich wzrostu. Stąd też szybka lub nieco wolniejsza utrata włosów z całego ciała, w tym także z głowy. Łysienie po chemioterapii jest procesem odwracalnym,Łysienie po chemioterapii – charakterystyka Łysienie występujące w…

pokaż

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba o podłożu genetycznym. Jej ekspresję powodują liczne czynniki zewnętrzne, które niekiedy trudno jest ustalić. Charakteryzuje się utratą włosów na fragmentach głowy. Choroba występuje często już u dzieci, a chorzy borykają się z nią bardzo długo. Leczenie obejmuje głównie hamowanie powstałych stanów zapalnych, a medycyna estetyczna pomaga przywrócić pacjentom komfort i dobry wygląd.Łysienie plackowate – charakterystyka Łysienie…

pokaż

Łysienie genetyczne

Łysienie genetyczne(dziedziczne) kojarzy się najczęściej z przypadłością mężczyzn w starszym wieku. Jednak problem ten może dotyczyć także kobiet i osób po dwudziestym roku życia.Łysienie genetyczne – przyczyny Jak sama nazwa wskazuje, skłonność do łysienia genetycznego dziedziczy się po przodkach. Bezpośrednią przyczyna jest dihydrotestosteron, nazywany w skrócie DHT. Jest on pochodną testosteronu, która wchodząc w reakcję z mieszkami włosowymi osłabia je,…

pokaż

Łysienie dziedziczne

Łysienie dziedziczne, zwane też genetycznym, najczęściej pojawia się z wiekiem. Jednak zdarza się, że dotyka też młodych ludzi. Może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Łysienie dziedziczne – przyczyny Bezpośrednią przyczyną łysienia o podłożu genetycznym, jest pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Wchodzi on w reakcje chemiczne z mieszkami włosowymi, uszkadzając je i powodując z czasem ich całkowity zanik, co…

pokaż

Łysienie dynamiczne

Łysienie dynamiczne, to dolegliwość, której objawem jest nadmierna utrata włosów. Wiąże się ono z innymi chorobami.Łysienie dynamiczne – przyczyny Bezpośrednią przyczyną łysienia typu dynamicznego jest zniszczenie mieszków włosowych. Stan ten spowodowany jest jakąś chorobą, która zaatakowała organizm. Dolegliwość może mieć charakter głęboki lub powierzchniowy. W przypadku głębokiego, przyczyną najczęściej jest bakteria, np. gronkowiec złocisty, który może zaatakować skórę głowy i…

pokaż

Łysienie brwi

Łysienie brwi jest dość częstym problemem. Włosy miejscowo wypadają, co wiąże się z powstaniem nieestetycznych przerw. Nie zawsze możliwe jest wyregulowanie brwi tak, by ukryć ten problem. Na szczęście utrata włosów z brwi jest przejściowa i zazwyczaj stanowi jedynie chwilowy problem. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają przyspieszyć ich odrastanie. Łysienie brwi – charakterystyka Łysienie brwi bardzo często wiąże się z nasilonym…

pokaż

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to choroba, która występuje dość rzadko. Jej skutkiem jest trwała utrata włosów i zastąpienie mieszków włosowych bliznami. Za łysienie bliznowaciejące odpowiada genetyka, ale też choroby autoimmunologiczne oraz przebyte infekcje. Leczenie nie jest łatwe, a utraty włosów nie da się skutecznie zahamować. Medycyna estetyczna pozwala przywrócić pacjentowi owłosienie drogą przeszczepu. Łysienie bliznowaciejące – charakterystyka Łysienie bliznowaciejące jest bardzo rzadką…

pokaż

Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Łysienie androgenowe to nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu. Dotyka większości mężczyzn i nie świadczy o problemach zdrowotnych. U części kobiet diagnozuje się nieco inną jednostkę – łysienie androgenowe typu żeńskiego. Mimo genetycznego podłoża niemal zawsze ma ono związek z innymi zaburzeniami występującymi w organizmie. Warto więc wziąć to pod uwagę i skonsultować się z endokrynologiem.Łysienie androgenowe typu żeńskiego –…

pokaż

Łysienie androgenowe typu męskiego

Łysienie androgenowe to zjawisko, które dotyczy bardzo wielu mężczyzn. Zdecydowaną większość z nich dotyka na pewnym etapie życia, choć nie istnieje żadna powtarzalna granica wieku. Łysienie typu męskiego wiąże się z gospodarką hormonalną i działaniem pochodnych testosteronu. W niektórych przypadkach (zaburzenia hormonalne lub niekorzystna konfiguracja genów) dotyka także kobiet.Łysienie androgenowe typu męskiego – charakterystyka Łysienie androgenowe powodowane jest nadmierną wrażliwością…

pokaż

Łysienie pospolite

Łysienie pospolite dotyczy w zdecydowanej większości mężczyzn w wieku średnim, po 40. roku życia. Jest powiązane bezpośrednio z wiekiem, ale też z działaniem męskich hormonów płciowych. Istotne znaczenie mają także czynniki genetyczne – tempo i intensywność łysienia zależy od tego, jak przebiegało ono w ojca czy dziadka mężczyzny. Łysienie pospolite można spowolnić, stosując odpowiednio dobrane zabiegi.Łysienie pospolite – charakterystyka Łysienie…

pokaż

Łysienie poporodowe

Utrata włosów w okresie połogu jest spowodowana powolnym przywracaniem zachwianej równowagi hormonalnej. Z tym procesem wiąże się osłabienie cebulek włosów i w efekcie ich wzmożona utrata. Niektóre kobiety nie zauważają u siebie takich objawów, u innych są one bardzo nasilone.  Łysienie poporodowe – charakterystyka Łysienie w okresie połogu wiąże się z wahaniami poziomu hormonów płciowych. W okresie ciąży ich proporcje…

pokaż

Łysienie polekowe

Niektóre leki wykazują działanie uboczne pod postacią negatywnego oddziaływania na mieszek włosowy, w którym znajdują się komórki ulegające szybkim podziałom. To nie tylko skutek chemioterapii przy leczeniu onkologicznym. Niekiedy ten efekt oznacza jedynie przerzedzenie i osłabienie włosów, choć czasem wiąże się też z całkowitą ich utratą.Łysienie polekowe – charakterystyka Pewne grupy leków działają na komórki macierzy włosa, hamując ich podziały.…

pokaż

Łysienie męskie

Łysienie męskie, nazywane inaczej androgenowym, jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Szacuje się, że z problemem tym zmaga się nawet 80% panów. Zwykle dotyczy on osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, zdarza się jednak, że zmagają się z nim już dwudziestolatkowie. Sporadycznie ten rodzaj utraty włosów dotyczy kobiet.  Łysienie męskie – przyczyny Łysienie męskie to efekt zaburzenia cyklu wzrostu włosów.…

pokaż

Łysienie menopauzalne

Łysienie menopauzalne dotyczy kobiet w okresie przekwitania. Zachodzące wówczas zmiany hormonalne wpływają zarówno na ilość, jak i stan włosów. Androgeny niekorzystnie oddziałują na mieszki włosowe, co prowadzi do  przerzedzenia i osłabienia ich struktury.Łysienie menopauzalne – przyczyny Łysienie menopauzalne spowodowane jest ograniczeniem roli estrogenów. To właśnie te hormony korzystnie wpływają na mieszki włosowe, wydłużając fazę wzrostu włosa i przyspieszając tempo tego…

pokaż

Łysienie mechaniczne

Łysienie mechaniczne jest jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Wynika ze zbyt częstego narażenia ich na urazy mechaniczne, przeważnie wskutek zabiegów stylizacyjnych.Łysienie mechaniczne – przyczyny Łysienie mechaniczne spowodowane jest nadmiernym podrażnieniem mieszków włosowych wskutek zabiegów stylizacyjnych, takich jak energiczne prostowanie oraz przedłużanie włosów. Częstym powodem są również zbyt ciasne fryzury: końskie ogony i warkocze plecione blisko skóry głowy.Łysienie mechaniczne –…

pokaż

Łysienie kobiet

Choć łysienie jest problemem, który najczęściej kojarzy się z mężczyznami w starszym wieku, mogą się z nim zmagać też panie. Szacuje się, że około 20% wszystkich przypadków łysienia dotyczy kobiet.Łysienie kobiet -przyczyny Przyczyny utraty włosów u kobiet mogą być bardzo różne. Ich nadmierne wypadanie powoduje niski poziom estrogenów, co ma miejsce głównie po ciąży oraz w okresie menopauzy. Także choroby…

pokaż

Łysienie hormonalne

Łysienie może być objawem różnych schorzeń. Najczęściej spotykanym problemem powodującym nadmierne wypadanie włosów są zaburzenia hormonalne.Łysienie hormonalne – przyczyny Łysienie bywa związane z nadmiarem, niedoborem lub nadwrażliwością na niektóre hormony. Najczęściej dotyczy to hormonów płciowych. Często spotykaną przyczyną utraty włosów jest łysienie androgenowe. Mieszki włosowe są wrażliwe na dihydrotestosteron (pochodną testosteronu), który je uszkadza i prowadzi do ich zaniku. Jednak…

pokaż

Łysienie czołowe

Łysienie czołowe bliznowaciejące to rzadka choroba skóry, która prowadzi do utraty włosów nad linią czoła i skroni. Niekiedy powoduje również wypadanie owłosienia z innych partii ciała.Łysienie czołowe – przyczyny Wielu lekarzy uznaje łysienie czołowe za odmianę liszaja płaskiego mieszkowego, czyli choroby o podłożu autoimmunologicznym. Mogą je jednak wywoływać także uszkodzenia skóry – m.in. odmrożenia, poparzenia, urazy mechaniczne i oparzenia chemiczne.…

pokaż

Łysienie całkowite

Łysienie całkowite to bardzo rzadka choroba skóry o nieznanych przyczynach. Często występuje w postaci wrodzonej i może mieć różne stopnie nasilenia.Łysienie całkowite – przyczyny Przypuszcza się, że łysienie całkowite jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym. Może ujawnić się w każdym wieku zarówno u kobiet i mężczyzn, choć zazwyczaj pojawia się u ludzi młodych. Jako jego źródło najczęściej wskazuje się czynniki genetyczne.…

pokaż

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved