Łysienie w toczniu

Toczeń jest poważną chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do wielu zmian w ludzkim organizmie. Jednym z problemów, z jakimi muszą liczyć się pacjenci, którzy się z nim zmagają, jest łysienie.

 

Łysienie w toczniu – przyczyny

Najważniejszą przyczyną łysienia w toczniu jest sam jego typ. Jeśli więc mamy do czynienia z przewlekłym toczniem dyskoidalnym albo podostrym skórnym toczniem rumieniowatym, utrata włosów staje się naturalnym zjawiskiem. Można zresztą łatwo ją wyjaśnić, dochodzi bowiem do uszkodzenia mieszków włosowych. Na szczęście, często mamy do czynienia ze zmianami odwracalnymi, konieczne jest jednak właściwie leczenie pacjenta. Niestety, nie można zapominać także o tym, że nie brakuje leków wykorzystywanych w leczeniu tej choroby, które również mogą się przyczyniać do wypadania włosów. Tak działają korsykosteroidy oraz leki immunosupesyjne. Ograniczanie ich niekorzystnego wpływu na owłosienie jest przy tym możliwe dopiero wtedy, gdy sam toczeń znajdzie się pod kontrolą.

 

Łysienie w toczniu – objawy

W przebiegu choroby przeważnie pojawiają się dwa rodzaje łysienia. Łysienie bliznowaciejące ma miejsce wtedy, gdy stan zapalny doprowadza do zniszczenia mieszka włosowego. W takim przypadku odrost włosa nie musi być możliwy. Łysienie niebliznowaciejące jest znacznie łagodniejsze, pozwala więc na ponowny wzrost włosa. W kontekście łysienia w toczniu wspomina się także o tak zwanych włosach toczniowych – słabych, cienkich i łamliwych, podatnych na zniszczenie.

 

Łysienie w toczniu – leczenie

Bez względu na to, jaki charakter przyjmuje łysienie w toczniu, walka z nim staje się możliwa dopiero wtedy, gdy sama choroba jest opanowana. W innych okolicznościach nie ma mowy o spektakularnych zmianach, pacjentowi zaś zaleca się przede wszystkim cierpliwe czekanie. W czasie choroby pomaga odpowiednia pielęgnacja włosów – konsekwentna, ale jednocześnie niezwykle delikatna. Nie zaleca się tez układania skomplikowanych fryzur oraz korzystania z suszarek i lokówek. Czasem jedynym sposobem na uratowanie owłosienia na głowie jest przeszczep.

 

Łysienie w toczniu – rekomendowane zabiegi

Mezoterapia igłowa