Łysienie niebliznowaciejące znane też jako telogenowe to problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Może występować zarówno jednorazowo, jak i przybierać formę przewlekłą. Rzadko dotyka dzieci, u pacjentów dorosłych pojawia się jednak w każdym wieku.
Łysienie niebliznowaciejące – przyczyny
Z łysieniem niebliznowaciejącym mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością włosów, które znajdują się w trzech fazach swojego rozwoju. W przypadku pojawienia się choroby, ponad pięćdziesiąt procent włosów znajduje się w fazie spoczynku. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ogólne przemęczenie i długotrwały stres, winne mogą być jednak również zaburzenia o podłożu hormonalnym, przyjmowanie pewnych leków oraz choroby ogólnoustrojowe. Co ważne, do pierwszych objawów choroby dochodzi po około trzech miesiącach po wystąpieniu jej przyczyny.
Łysienie niebliznowaciejące – objawy
Łysienie niebliznowaciejące nie ma charakteru nagłego, mamy więc w jego przypadku do czynienia przede wszystkim ze zjawiskiem ogólnego przerzedzania się włosów pacjenta. Najczęściej do wypadania włosów dochodzi podczas czesania się i podczas snu.
Łysienie niebliznowaciejące – leczenie
Dobrą wiadomością dla pacjentów jest to, że podczas łysienia niebliznowaciejącego nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych. W praktyce oznacza to, że włosy są nadal zdolne do wzrostu. Kluczowe znaczenie ma, oczywiście, zdiagnozowanie przyczyny schorzenia i tu konieczna jest pomoc lekarza. Gdy jednak do tego dojdzie, mamy do czynienia z szeregiem zabiegów, dzięki którym jesteśmy w stanie pobudzić porost włosów.
Łysienie niebliznowaciejące – rekomendowane zabiegi
Mezoterapia igłowa