Łysienie złośliwe

Łysienie złośliwe, definiowane często również jako całkowite, jest jedną z odmian łysienia plackowatego. W przeciwieństwu jednak do niego, jest nie tylko oporne na leczenie, ale i nieodwracalne. Choroba bardzo często dotyka dzieci i już jej pierwsze objawy powinny być konsultowane z lekarzem, domowe sposoby walki z wypadaniem włosów okazują się bowiem nieskuteczne.

 

Łysienie złośliwe – przyczyny

Medycyna ciągle jeszcze nie jest w stanie przybliżyć nam wszystkich przyczyn łysienia złośliwego. Tłumacząc przyczyny jego występowania najczęściej zwraca się więc uwagę na predyspozycje genetyczne. Przypuszcza się, że łysienie całkowite może wiązać się także z silnym stresem oraz zaburzeniami w pracy tych gruczołów, które powinny odpowiadać za prawidłowy rozwój włosów. Choroba może mieć swoje źródło w stanie zapalnym, a także w zaburzeniach związanych z pracą układu odpornościowego.

 

Łysienie złośliwe – objawy

Łysienie złośliwe jest odmianą łysienia plackowatego i rzeczywiście, pierwszymi sygnałami świadczącymi o jego występowaniu są pojedyncze ogniska wolne od włosów pojawiające się na skórze głowy pacjenta. Miejsca, które zmieniają się chorobowo przeważnie mają średnicę kilku centymetrów. Skóra, która prześwituje ma kremowy odcień, często też widoczne jest jej lekkie zaczerwienienie. Z czasem obszary pozbawione włosów mogą się powiększać. Niejednokrotnie dochodzi też do utraty rzęs, brwi, a nawet włosów znajdujących się na innych częściach ciała.

 

Łysienie złośliwe – leczenie

Choć już pierwsze objawy łysienia złośliwego powinny skłonić pacjenta do złożenia wizyty w gabinecie lekarskim, należy mieć świadomość tego, że leczenie tego schorzenia jest wyjątkowo trudne. Zawsze należy podejmować jego próby, warto mieć jednak świadomość tego, że ciągle jeszcze nie możemy mówić o dużych szansach na ich powodzenie. Szczególnie trudny jest proces leczenia dzieci, nie można im bowiem podawać niektórych leków, o których mówi się, że charakteryzują się skutecznością. W gabinecie medycyny estetycznej chorym proponowana jest przede wszystkim fototerapia oraz laseroterapia.

 

Łysienie złośliwe – rekomendowane zabiegi

Mezoterapia igłowa

Dr Cyj