Bliznowce

Bliznowce, inaczej nazywane keloidami, to zmiany skórne powstające wskutek nieprawidłowego procesu gojenia się rany. Nadmiar wytwarzanego kolagenu sprawia, że powstała blizna jest wyraźna, rzucająca się w oczy i często stanowi problem natury estetycznej.Bliznowce – przyczyny Skłonność do tworzenia się keloidów należy do cech indywidualnych. Może być także dziedziczna. Bliznowce powstają, gdy w procesie zabliźniania się rany powstaje zbyt wiele kolagenu. Produkcja…

pokaż

Blefaroplastyka

Blefaroplastyka to chirurgiczna korekta powiek górnych lub dolnych, przywracająca lub nadająca im pożądany kształt. To jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.Blefaroplastyka – co to jest? Blefaroplastyka to zabieg wykonywany różnymi metodami, pozwalający na skorygowanie kształtu powiek – zarówno górnych, jak i dolnych. Dzięki blefaroplastyce znacznie poprawia się wygląd oczu i całej twarzy, a w przypadku niektórych  pacjentów…

pokaż

Bielactwo

Bielactwo to choroba, która powoduje utratę pigmentu w skórze, włosach, tęczówce oka, śluzówkach. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne, choć czynniki zewnętrzne mogą wpływać na jej zaostrzenie. Dla wielu chorych stanowi poważny problem estetyczny.Bielactwo – przyczyny Wrodzone bielactwo (albinizm) jest chorobą dziedziczną. Nieco bardziej skomplikowanie przedstawia się kwestia przyczyn bielactwa nabytego (vitiligo). Choroba nabyta zaczyna się…

pokaż

Blizny na dekolcie

Dekolt to jeden z częściej eksponowanych obszarów ciała kobiety. Niestety, często powstają na nim blizny, szczególnie po nasilonym lub nieodpowiednio leczonym trądziku. Blizny na dekolcie mogą też być wynikiem mechanicznych uszkodzeń, takich jak skaleczenia. Dla wielu kobiet są powodem kompleksów i gorszego samopoczucia. Z pomocą medycyny estetycznej można zmniejszyć ich widoczność lub całkiem je usunąć.Blizny na dekolcie – przyczyny Blizny…

pokaż

Blizny keloidowe

Blizny keloidowe, inaczej bliznowce, są wynikiem nadmiernej produkcji kolagenu, która nie ustaje nawet na długo po zagojeniu się rany. Efektem jest przerośnięta, wypukła blizna, która często bywa powodem kompleksów lub wręcz wpływa na obniżenie komfortu życia pacjenta.Blizny keloidowe – przyczyny Keloidy powstają, gdy proces gojenia się rany nie przebiega prawidłowo. W efekcie naskórek jest pobudzany do produkcji zbyt dużych w…

pokaż

Blizny hipertroficzne

Blizna hipertroficzna ma charakterystyczny wygląd. Wyrasta ponad powierzchnię skóry, pozostając jednak w obrębie pierwotnej rany. Bywa nazywana też blizną przerostową. Powstaje w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się tkanek. Głównym „winowajcą” jest nadmiar produkowanego kolagenu.Blizny hipertroficzne – przyczyny Do wyrastania blizny ponad powierzchnię skóry dochodzi, gdy w procesie gojenia występuje nadprodukcja kolagenu. Bardzo często ten rodzaj blizny powstaje po operacjach chirurgicznych,…

pokaż

Blizny dojrzałe

Mianem blizny dojrzałej określa się bliznę, która powstaje przez dłuższy czas po zranieniu czy uszkodzeniu skóry, a procesy gojenia przebiegają prawidłowo. Najczęściej blizna jest z pacjentem od wielu miesięcy czy lat – może jednak powodować dyskomfort i obniżać poczucie pewności siebie. Dzięki medycynie estetycznej możliwe jest częściowe lub całkowite zniwelowanie jej widoczności. Blizny dojrzałe – przyczyny Trudno jest wymienić wszystkie…

pokaż

Blizny atroficzne

Blizny atroficzne noszą też nazwę blizn zanikowych. Powstają tam, gdzie skóra uległa uszkodzeniu, a procesy gojenia nie przebiegły prawidłowo ze względu na niedostateczną produkcję kolagenu lub elastyny. Bardzo często blizny atroficzne powstają po trądziku lub ospie.Blizny atroficzne – przyczyny Blizny atroficzne są najczęściej wynikiem: trądziku, ospy wietrznej, nawyku rozdrapywania zmian skórnych. Niektórzy mają dziedziczne, indywidualne skłonności do powstawania takich blizn…

pokaż

Blizny powypadkowe

Blizny powstają w efekcie uszkodzenia skóry właściwej, która w procesie gojenia zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Takie zmiany nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też powodować dyskomfort.Blizny powypadkowe – przyczyny Najczęściej blizny powypadkowe są wynikiem ran, oparzeń lub rozległych skaleczeń. W procesie gojenia komórki tkanki łącznej zwane fibroblastami, wytwarzają kolagen, będący podstawą tworzącej się blizny. Jeśli proces pracy fibroblastów zostanie…

pokaż

Blizny na ramionach

Blizny na ramionach są dość częstym zjawiskiem. Dotyczą zwłaszcza osób, które cierpiały z powodu nasilonego trądziku. Zmiany trądzikowe mocno niszczą skórę właściwą, a nieprawidłowo leczone powodują też deficyty kolagenu podczas gojenia i powstawanie blizn atroficznych. Medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby, by zmniejszyć ich widoczność lub całkowicie je usunąć.Blizny na ramionach – przyczyny Główną przyczyną blizn na ramionach jest trądzik, rzadziej…

pokaż

Blizny na plecach

Blizny na plecach najczęściej powstają w wyniku nasilonych zmian trądzikowych. Prowadzą one do wykształcenia tak zwanych blizn atroficznych – okrągłych lub owalnych wgłębień. Blizny na plecach stanowią defekt estetyczny, który dla wielu osób staje się powodem kompleksów i przeszkadza w swobodnej wizycie na basenie czy założeniu mocniej wyciętej sukienki. Z pomocą medycyny estetycznej można znacznie zmniejszyć ich widoczność.Blizny na plecach…

pokaż

Blizny na nogach

Blizny na nogach mogą stanowić przyczynę kompleksów i niechęci do eksponowania tej części ciała. Nogi dość często ulegają różnego rodzaju zranieniom, które skutkują powstawaniem blizn. Nieprawidłowy proces gojenia dodatkowo zaostrza problem, sprawiając, że blizny są nieestetyczne, a niekiedy też obniżają komfort życia.Blizny na nogach – przyczyny Blizny na nogach powstają wskutek różnych wypadków, drobnych i poważniejszych. Mogą też być wynikiem…

pokaż

Blizny przerostowe

Blizny przerostowe to jeden z efektów nieprawidłowego procesu gojenia się rany. Gdy występuje nadprodukcja kolagenu lub elastyny, blizna może wyrosnąć ponad powierzchnię skóry i zacząć wystawać. Tworzy to nie tylko nieestetyczny efekt, ale też może powodować dyskomfort przy poruszaniu się lub noszeniu ubrania. Blizny przerostowe można zmniejszać lub usuwać, stosując zabiegi medycyny estetycznej.Blizny przerostowe – przyczyny powstania Przyczyną powstania blizny…

pokaż

Blizny patologiczne

Blizny patologiczne to inaczej blizny, których proces gojenia i wykształcania nie przebiegł prawidłowo. Można do nich zaliczyć blizny atroficzne (zanikowe), bliznowce, blizny przerostowe. Blizny patologiczne nie wyglądają jak dojrzała, prawidłowo wygojona blizna. Mogę powodować dyskomfort lub być przyczyną kompleksów.Blizny patologiczne – rodzaje Blizny patologiczne dzielą się na trzy podstawowe grupy:blizny atroficzne (zanikowe) – położone poniżej poziomu otaczającej je skóry, o…

pokaż

Blizny odbarwione

Blizny odbarwione są specyficznym rodzajem blizn, które nie zagoiły się prawidłowo. Zalicza się je do blizn przerostowych, a więc wystających ponad powierzchnię skóry. Nazwa dotyczy ich specyficznego, białego odcienia. Proces wytwarzania się blizn odbarwionych jest długi – trwa nawet do kilku lat od momentu zranienia czy uszkodzenia skóry. Ich usuwanie to długi i dość trudny proces – na szczęście jest…

pokaż

Blizny niedojrzałe

Podział na blizny niedojrzałe oraz dojrzałe to podstawowy podział blizn. Przebieg procesu dojrzewania blizny zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości zranienia lub uszkodzenia skóry, a także od indywidualnych predyspozycji. Blizna niedojrzała wygląda nieco inaczej niż dojrzała i może także być poddawana innym zabiegom.Blizny niedojrzałe – czym się charakteryzują? Blizna niedojrzała to pierwsza faza zabliźniania po zagojeniu się…

pokaż

Blizny na twarzy

Blizny na twarzy mogą powstać w wyniku problemów z trądzikiem, choć bywają też skutkiem skaleczeń lub zabiegów chirurgicznych. Niestety, dla wielu osób blizna w tak wyeksponowanym miejscu to duży problem, związany z kompleksami i mniejszą samoakceptacją. Dlatego medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw, podając skuteczne sposoby dbania o tworzącą się bliznę i usuwania już powstałej.Blizny na twarzy – przyczyny Najczęstszą przyczyną powstawania…

pokaż

Blizny na rękach

Blizny na rękach mogą być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, ale także problemami skórnymi, zwłaszcza trądzikiem. Problem ten dotyczy wielu osób i bywa powodem kompleksów. Niekiedy blizny przerastają poza pierwotny obszar rany lub są tak rozległe, że bolą i ograniczają zakres ruchu. Medycyna estetyczna dysponuje metodami zmniejszania ich i trwałego usuwania.Blizny na rękach – przyczyny Najczęściej blizny na rękach pojawiają się w…

pokaż

Blizny po depilacji

Blizny po depilacji mogą powstać wskutek źle przeprowadzonego zabiegu epilacji. Do trwałego usuwania owłosienia używa się urządzeń i technik, które, niewłaściwie użyte, mogą doprowadzić do oparzeń i innego typu mechanicznych uszkodzeń pozostawiających trwałe ślady. Medycyna estetyczna dysponuje szeregiem zabiegów, które pomagają zniwelować lub całkiem usunąć takie blizny.Blizny po depilacji – przyczyny Blizny po depilacji są najczęściej wynikiem złego doboru długości…

pokaż

Blizny po cesarskim cięciu

Blizny pozostałe po porodzie metodą cesarskiego cięcia są udziałem bardzo wielu kobiet. Wiele z nich przyzwyczaja się do swojej blizny i właściwie zapomina o jej istnieniu. Dla innych stanowi ona problem estetyczny, a nierzadko też kwestię obniżenia komfortu na co dzień. Warto wiedzieć, jak dbać o bliznę w okresie gojenia i jak zmniejszyć jej widoczność z pomocą zabiegów medycyny estetycznej.Blizny…

pokaż

Blizny po samookaleczeniu

Blizny po samookaleczeniu stanowią szczególny typ blizn – głównie ze względu na przyczynę ich powstania. Nie są wynikiem wypadku czy zabiegu chirurgicznego, niezbędnego dla zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach pacjenci chcą się ich pozbyć, by nie nosić pamiątki po bolesnym i bardzo trudnym etapie ich życia. Medycyna estetyczna przychodzi w takim przypadku z pomocą.Blizny po samookaleczeniu – specyfika Blizny powstałe…

pokaż

Blizny po ospie

Zmiany skórne występujące w przebiegu ospy wietrznej są wyjątkowo uciążliwe. Powodują silne swędzenie i drażnią, prowokując do drapania. Niestety, rozdrapywanie tych zmian prowadzi do nadkażeń bakteryjnych i powstania widocznych, szpecących blizn na skórze. Niektórzy chorzy są bardziej, inni mniej podatni na ich powstawanie.Blizny po ospie – szczególny typ blizny Blizny po ospie to tak zwane blizny zanikowe, lub atroficzne. Są…

pokaż

Blizny po opryszczce

Opryszczka wargowa jest nie tylko uciążliwa i nawracająca. Może też spowodować powstanie widocznych blizn w okolicach ust. Tam, gdzie tworzą się zmiany skórne, powstają ślady. Ich tworzeniu się sprzyja nawyk zdrapywania zmian lub ich lokalizacja blisko śluzówki, gdzie ulegają ciągłemu drażnieniu podczas jedzenia, uśmiechania się lub mówienia.Blizny po opryszczce – przyczyny powstania Opryszczka wywołana jest obecnością w organizmie wirusa HPV.…

pokaż

Blizny po oparzeniu

Blizny po oparzeniu goją się trudno i bardzo często pozostają widoczne nawet po latach od wypadku. W oparzeniach II lub III stopnia dochodzi do uszkodzenia warstwy skóry właściwej. Niestety, pozostawia to widoczne ślady, ale wielu osób stanowiące poważny problem estetyczny, a nawet obniżające komfort życia.Blizny po oparzeniu – przyczyny Blizny po oparzeniu powstają najczęściej wskutek uszkodzenia naskórka oraz skóry właściwej,…

pokaż

Blizny po laparoskopii

Laparoskopia to rodzaj zabiegu chirurgicznego, który pozostawia na ciele o wiele mniejsze ślady, niż tradycyjna chirurgia. Wykonywany jest poprzez niewielkie nacięcia w powłokach ciała. Pozostawiają one widoczne, choć nieduże blizny. Dla niektórych pacjentów nie stanowią żadnego problemu, dla innych stają się przyczyną kompleksów. Medycyna estetyczna dysponuje sposobami, by zmniejszyć ich widoczność.Blizny po laparoskopii – przyczyny powstania Laparoskopia jest metodą operowania…

pokaż

Blizny po świerzbie

Świerzbowiec ludzki żyje w skórze, drążąc w niej małe kanaliki i żywiąc się komórkami naskórka. To powoduje uszkodzenia, które mogą pozostawić blizny. W przebiegu zarażenia świerzbowcem na skórze tworzą się różnego rodzaju zmiany, w tym grudki, zaczerwienienia, podrażnienia, wysypka. Przemieszczaniu się świerzbowców pod skórą towarzyszy uczucie swędzenia, które prowokuje do drapania. U niektórych chorych pojawiają się przeczosy – specyficzne blizny.Blizny…

pokaż

Blizny po trądziku

Blizny po trądziku – przyczyny Blizny po trądziku powstają najczęściej wskutek prób wyciskania i mechanicznego usuwania niedoskonałości. Nacisk miażdży tkankę i prowadzi do uszkodzeń, które następnie bliznowacieją. Za tworzenie się blizn potrądzikowych odpowiada też nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli wokół zmian trądzikowych zalegają bakterie i łuszczący się naskórek, procesy gojenia się tkanki nie przebiegają prawidłowo.Blizny po trądziku – specyfika Blizny powstałe…

pokaż

Blizny po szwach

Blizny po operacji chirurgicznej stanowią normalne i bardzo częste zjawisko. Jeśli ciągłość skóry została przerwana, a rana jest zbyt głęboka by zagoić się samoistnie, konieczne jest szycie. Dobrze złożone szwy, a także skrupulatna pielęgnacja rany sprawiają, że powstała blizna wytwarza się prawidłowo i jest gotowa do usunięcia czy zmniejszenia jej widoczności.Blizny po szwach – przyczyny Szwy zakłada się z różnych…

pokaż

Bruksizm

Bruksizm to jedno z zaburzeń snu, czyli parasomnii. Objawia się nocnym zgrzytaniem zębami. Stanowi stosunkowo częstą dolegliwość osób młodych oraz dzieci. Może dotyczyć nawet 20% populacji. Oprócz tego, że może przeszkadzać osobom śpiącym obok, szkodzi też zębom pacjenta. Istnieje kilka sposobów leczenia tej przypadłości, a ich właściwe połączenie daje naprawdę dobre efekty.Bruksizm – przyczyny Pocieranie zębami o siebie przez sen…

pokaż

Blizny wklęsłe

Blizny wklęsłe charakteryzują się położeniem poniżej poziomu otaczającej je skóry. Zwykle dość szybko zyskują naturalny kolor. Inne ich nazwy to blizny atroficzne lub blizny zanikowe. Bardzo często powstają po przejściu zaawansowanego trądziku lub ospy wietrznej. Niektóre osoby mają większą skłonność niż inne do powstawania tego typu blizn. Medycyna estetyczna proponuje rozwiązania pozwalające na zmniejszenie ich widoczności lub zupełną redukcję.Blizny wklęsłe…

pokaż

Blizny przykurczowe

Blizna przykurczowa towarzyszy poważnym obrażeniom skóry i leżących pod nią tkanek. Najczęściej są to głębokie oparzenia, II lub III stopnia. Zniszczenie komórek skóry sprawia, że powstała blizna boli i ogranicza możliwość poruszania się swobodnie. Leczenie tego rodzaju blizn bywa trudne, a z pewnością wymaga kompleksowej opieki lekarza prowadzącego i konsultowania z nim wybieranych metod terapii.Blizny przykurczowe – przyczyny Blizny przykurczowe…

pokaż

Blizny pourazowe

Blizny pourazowe przybierają wygląd mocno zależny od przebiegu ich gojenia się. Prawidłowo zagojone rany przykryte są jasną, niewypukłą i niewklęsłą blizną, która nie odcina się zanadto wizualnie od otaczającej ją skóry. Komplikacje w procesie gojenia prowadzą do powstania blizn przerostowych, atroficznych lub nawet bliznowców (keloidów).Blizny pourazowe – przyczyny Blizny pourazowe powstają w wyniku rożnego typu wypadków. Mogą tworzyć się na…

pokaż

Blizny pooperacyjne

Blizny pooperacyjne to także blizny po szwach. Zazwyczaj są skutkiem zszycia bardzo głębokiej rany, sięgającej głębiej niż do poziomu naskórka czy nawet skóry właściwej. Rany powstałe w wyniku operacji chirurgicznej przecinają także tkankę łączną oraz mięśnie. Blizny pooperacyjne mają tendencje do przerastania. Mogą zmienić się w bliznowce, które nie tylko wystają ponad poziom skóry, ale także wyrastają poza pierwotny obszar…

pokaż

Blizny wypukłe

Blizna wypukła, inaczej zwana przerostową ,powstaje gdy w procesie gojenia wytwarzane jest zbyt wiele kolagenu. Wystaje ponad powierzchnię skóry i dla wielu pacjentów stanowi problem nie tylko estetyczny, ale też dotyczący komfortu codziennego życia – poruszania się, przebierania. Dojrzałe blizny wypukłe można spłycić lub usunąć z pomocą zbiegów medycyny estetycznej.Blizny wypukłe – przyczyny Każde zranienie uruchamia kaskadę procesów, które prowadzą…

pokaż

Bryczesy – tłuszcz na udach

Tłuszcz zgromadzony na zewnętrznej stronie ud stanowi częsty problem kobiet. Współwystępuje z nim także cellulit. Taki typ rozmieszczenia tłuszczu nazywa się „bryczesami”, od modelu wojskowych spodni do jazdy konnej, które rozszerzają się na udach i zwężają w łydce. Na ogół utrata wagi nie wpływa na zniwelowanie tego zjawiska. Bryczesy – tłuszcz na udach – charakterystyka Bryczesy z tłuszczu na udach…

pokaż

Bruzdy nosowo-wargowe

Bruzdy nosowo – wargowe to głębokie zmarszczki na twarzy, które postarzają i sprawiają, że twarz wydaje się smutna. Powstają z wiekiem, w wyniku naturalnych procesów. Można je spłycić lub zahamować ich powstawanie dzięki zabiegom medycyny estetycznej.Bruzdy nosowo-wargowe – co to jest? Bruzdy nosowo – wargowe powstają z wiekiem, wskutek pogłębiania się naturalnych zmarszczek mimicznych biegnących od podbródka do nosa. Zwykle…

pokaż

Bruzdy na twarzy

Bruzdy na twarzy to pogłębiające się z wiekiem zmarszczki mimiczne. Te niekiedy dość głębokie zagłębienia stanowią skutek naturalnych procesów starzenia, które toczą się w organizmie. Proces ich tworzenia rozpoczyna się już po 20. roku życia. Można go spowolnić lub odwrócić efekty, korzystając z osiągnięć medycyny estetycznej. Bruzdy na twarzy – rodzaje i odmiany Bruzdy na twarzy tworzą się szczególnie w…

pokaż

Brodawki na twarzy

Brodawki na skórze są objawem wywołanym przez obecność wirusa brodawczaka (HPV) w organizmie.Najczęściej pojawiają się na stopach lub dłoniach, na narządach płciowych, choć zdarzają się także brodawki na twarzy. Mogą znikać i odnawiać się. Odpowiednio zaleczone i pielęgnowane nie pozostawiają blizn. Brodawki na twarzy – rodzaje brodawek Brodawki to szorstkie zmiany skórne, które mogą przybierać różną postać. Stan zapalny w…

pokaż

Blizny zanikowe

Blizny zanikowe, inaczej atroficzne, to owalne wgłębienia w skórze, często pozostające po ospie lub po trądziku. Za ich powstanie odpowiada niedostateczna produkcja kolagenu. Medycyna estetyczna zna liczne sposoby, by poradzić sobie z tymi bliznami, lecząc je i usuwając.Blizny zanikowe – przyczyny Blizny zanikowe są charakterystyczne dla osób, które borykały się z trądzikiem lub ciężko przeszły ospę wietrzną. Ich powstanie wynika…

pokaż

Brzuch poporodowy

Okres ciąży zupełnie zmienia pracę mięśni brzucha. Przestają pełnić rolę stabilizującą i zaczynają mocno się rozciągać. U niektórych kobiet po ciąży brzuch bardzo szybko wraca do poprzedniego stanu. U innych niestety proces ten trwa nieco dłużej. Pojawia się otyłość brzuszna, a mięśnie pozostają osłabione. Brzuch poporodowy bywa też powodem kompleksów.Brzuch poporodowy – na czym polega to zjawisko? Brzuch poporodowy to…

pokaż