Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Mamy z nim do czynienia zarówno w przypadku mężczyzn, jak i w odniesieniu do kobiet. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

 

Łysienie telogenowe – przyczyny

Jedną z najczęściej podawanych przyczyn występowania łysienia telogenowego jest stan silnego obciążenia organizmu. Zwykle mówi się w tym kontekście o porodach i poważnych operacjach, do łysienia tego rodzaju może jednak doprowadzić również silny stres. Nie bez znaczenia wydają się również niedobory żywieniowe, zaburzenia hormonalne (w tym zwłaszcza te, które wiążą się z nieprawidłową pracą gruczołu tarczycy), przyjmowanie niektórych leków oraz choroby skóry zwłaszcza, jeśli dotyczą też skóry głowy.

 

Łysienie telogenowe – objawy

Najważniejszym z objawów łysienia telogenowego jest wzmożone wypadanie włosów. Co przy tym warte podkreślenia, pacjenci tracą nie tylko włosy na głowie, ale również te, które znajdują się na rękach, nogach oraz brwiach. Pierwsze sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego, można dostrzec po kąpieli. Ten typ łysienia zwykle nie prowadzi do całkowitej utraty włosów, problem jest jednak na tyle duży, że zmiany są doskonale widoczne.

 

Łysienie telogenowe – leczenie

Trudno mówić o jednej metodzie leczenia łysienia telogenowego, która byłaby skuteczna bez względu na okoliczności. Zadaniem lekarza jest więc, przede wszystkim, ustalenie przyczyny niepokojącego zjawiska. Dopiero jej usunięcie może powadzić do poprawy stanu owłosienia. Pomocne okazują się masaże głowy oraz zabieg mezoterapii igłowej.

 

Łysienie telogenowe – polecane zabiegi

Mezoterapia igłowa