Łysienie rozproszone

Łysienie rozproszone to charakterystyczne dla kobiet nadmierne wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Schorzenie najczęściej występuje na skutek niedoczynności lun nadczynności tarczycy i zmian hormonalnych. Łysienie rozproszone jest odwracalne, dlatego w trakcie leczenia włosy odrastają.

Łysienie rozproszone – przyczyny

Łysienie rozproszone występuje, gdy duża ilość włosów jest w fazie wypadania w tym samym czasie, najczęściej na skutek chorób tarczycy lub zaburzeń hormonalnych. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być także choroby skóry głowy (np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry), choroby chroniczne, stres, napięcie metaboliczne, niedobory pokarmowe, alergie i przyjmowanie niektórych leków.

Łysienie rozproszone – objawy

Łysienie rozproszone objawia się wzmożonym, rozproszonym wypadaniem włosów na całej powierzchni głowy. Osłabione włosy stają się suche, cienkie i łamliwe.

Łysienie rozproszone – leczenie

Ponieważ leczenie opiera się na eliminacji przyczyny łysienia, podstawą jest wykonanie badań na choroby tarczycy, choroby skóry głowy, zmiany hormonalne i niedobory pokarmowe, które mogą powodować łysienie rozproszone. W zależności od przyczyny terapia opiera się na leczeniu farmakologicznym, dermatologicznym, dietetycznym, a nawet psychologicznym. Dzięki odwracalnemu charakterowi łysienia rozproszonego po wdrożeniu zaleceń specjalisty włosy zaczynają odrastać.

Osoby z problemem łysienia mogą posiłkować się zabiegami medycyny estetycznej, które pomagają zredukować przyczyny utraty włosów odżywiając komórki poprzez dostarczenie im niezbędnych wartości odżywczych. Najbardziej polecane zabiegi to mezoterapia igłowa lub mezoterapia falami elektrycznymi, terapia światłem LED i karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla.