Łysienie rozlane

Łysienie rozlane jest trudnym do zdiagnozowania schorzeniem, które może prowadzić do utraty włosów. Dotyka przede wszystkim kobiet, a choć nie prowadzi zazwyczaj do trwałej utraty owłosienia, budzi spory niepokój u pacjentek.

 

Łysienie rozlane – przyczyny

Łysienie rozlane może mieć wiele przyczyn, ich wymienianie zwykle rozpoczyna się przy tym od zwrócenia uwagi na zaburzenia hormonalne. Potwierdza to jego częstsze pojawianie się w okresie następującym zaraz po porodzie oraz w czasie menopauzy. Rozwój schodzenia może być jednak spowodowany także przez niedobory pokarmowe (w tym zwłaszcza problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu żelaza i cynku), problemy ze snem oraz przewlekły stres.

 

Łysienie rozlane – objawy

W przeciwieństwie do innych jego typów, łysienie rozlane nie ma charakteru punktowego. Wypadanie włosów jest więc równomierne i mamy z nim do czynienia na dużej powierzchni głowy. Nie ma też mowy ani o miejscach, które są pozbawione włosów całkowicie, ani o bliznach.

 

Łysienie rozlane – leczenie

Podobnie, jak ma to miejsce w odniesieniu do innych rodzajów łysienia, również w tym przypadku ważne jest przede wszystkim postawienie odpowiedniej diagnozy, co pozwala na odkrycie, jakie mogą być przyczyny omawianego tu problemu. Często pomaga leczenie farmakologiczne, bywa zaś i tak, że przywrócenie włosom pożądanego wyglądu wymaga konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, w tym choćby z ginekologiem. Pomocne mogą okazać się także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zwłaszcza, jeśli pobudzają one włosy do szybszego wzrostu takie, jak choćby mezoterapia igłowa.

 

Łysienie rozlane – rekomendowane zabiegi

Dr Cyj

Mezoterapia igłowa