Łysienie na tle nerwowym, znane też jako łysienie psychogenne, to jedna z rzadszych postaci łysienia, z którą mamy jednak do czynienia u sporej grupy pacjentów. Jest warte analizy, trafna diagnoza pozwala bowiem nie tylko na zahamowanie postępu choroby, ale i na całkowite wyzdrowienie.
Łysienie na tle nerwowym – przyczyny
Choć przyczyną łysienia na tle nerwowym jest stres, warto pamiętać o tym, że on sam nie prowadzi do utraty włosów. Odpowiadają za nią jednak substancje, które są wydzielane w zwiększonych ilościach właśnie wtedy, gdy jesteśmy konfrontowani z sytuacjami stresogennymi. Co ciekawe, same sytuacje stresogenne mogą mieć zróżnicowany charakter. Wielu pacjentów łysieje z powodu stresu w pracy oraz negatywnych emocji pojawiających się w relacjach z bliskimi, za sytuacje stresogenne uznaje się jednak również wydarzenia takie, jak poród lub śmierć bliskiej osoby.
Łysienie na tle nerwowym – objawy
Łysienie na tle nerwowym nie daje konkretnych objawów możliwych do zaobserwowania u każdego pacjenta. Czasem mamy więc do czynienia jedynie ze zjawiskiem zbyt wczesnego przechodzenia włosów w stan spoczynku, czasem zaś łysienie psychogenne prowadzi do zapalenia mieszków włosowych, a w związku z tym – do osłabienia struktury całego włosa.
Łysienie na tle nerwowym – leczenie
Odkrycie, że źródłem problemów z wypadającymi włosami jest stres, to zaledwie połowa sukcesu. Nie mniej istotne jest ustalenie jego źródeł i eliminowanie ich tak skutecznie, jak to tylko możliwe. W czasie leczenia podejmowane są też próby przeciwdziałania skutkom łysienia, co ma szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy wymaga to walki ze stanem zapalnym mieszków włosowych. Odzyskanie utraconych włosów staje się łatwiejsze dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej takim, jak choćby mezoterapia igłowa.
Łysienie na tle nerwowym – rekomendowane zabiegi
Mezoterapia igłowa