Gdy hormony produkowane przez tarczycę znajdują się na odpowiednim poziomie, przeważnie nie mają one wpływu na stan włosów. Gdy jednak dochodzi do nieprawidłowości w ich produkcji, włosy zaczynają na tym cierpieć. Ich wypadanie jest w medycynie określane jako łysienie tarczycowe.
Łysienie tarczycowe – przyczyny
Niedobór hormonów tarczycy ma wiele objawów, jednym z nich jest znaczące pogorszenie się stanu włosów z ich wypadaniem włącznie. Zjawisko to tłumaczy się spowolnieniem tempa przemian metabolicznych. Dotyczy ono całego organizmu, a tym samym może być wiązane także z utratą owłosienia. Co ciekawe, łysienie tarczycowe może być też spowodowane nadczynnością tarczycy. Procesy metaboliczne ulegają wówczas przyspieszeniu, a włosy szybciej niż zwykle przechodzą w ostatnią fazę swojego wzrostu i wypadają.
Łysienie tarczycowe – objawy
Pierwszym objawem łysienia tarczycowego powiązanego z nadczynnością tego gruczołu jest osłabienie kondycji włosów. Te stają się najpierw delikatniejsze, a potem również coraz słabsze. Łysienie może obejmować całą powierzchnie głowy, choć mamy do czynienia także z sytuacją, w której powoduje powstawanie wolnych od włosów przestrzeni. Przy niedoczynności tarczycy pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że włosy wymagają szczególnej opieki jest ich matowość i łamliwość. Wypadają zresztą nie tylko włosy na głowie, ale i te, które znajdują się na brwiach oraz narządach płciowych.
Łysienie tarczycowe – leczenie
Pierwszym krokiem prowadzącym do rozwiązania problemów związanych z łysieniem tarczycowym jest ustabilizownie pracy tego gruczołu. Najczęściej odbywa się to dzięki wsparciu i terapii zaproponowanej przez endokrynologa. Medycyna estetyczna może wspierać odbudowę struktury włosa i przyspieszać jego ponowny wzrost między innymi dzięki laseroterapii i mezoterapii igłowej.
Łysienie tarczycowe – polecane zabiegi
Mezoterapia igłowa