Łysienie polekowe

Niektóre leki wykazują działanie uboczne pod postacią negatywnego oddziaływania na mieszek włosowy, w którym znajdują się komórki ulegające szybkim podziałom. To nie tylko skutek chemioterapii przy leczeniu onkologicznym. Niekiedy ten efekt oznacza jedynie przerzedzenie i osłabienie włosów, choć czasem wiąże się też z całkowitą ich utratą.Łysienie polekowe – charakterystyka

Pewne grupy leków działają na komórki macierzy włosa, hamując ich podziały. Objawy łysienia mogą pojawić się od kilku godzin po dawce leku (w przypadku niektórych cytostatyków w chemioterapii) do kilku tygodni. Zazwyczaj są odwracalne – łysienie ustaje po zakończeniu kuracji, a włosy zaczynają odrastać.Łysienie polekowe – które leki je wywołują?

Łysienie to dość częsty skutek uboczny przy wielu grupach leków. Najszybsze i najbardziej nasilone łysienie powodują z pewnością chemioterapeutyki, choć nieco mniej nasilony objaw odnotowuje się tez w przypadku:leków kardiologicznych (fibraty i statyny),leków przeciwzakrzepowych (warfaryna, heparyna),leków antykoncepcyjnych,leków na schorzenia reumatologiczne,niektórych leków przeciwgrzybiczych.

Tendencje do osłabienia włosów występują też przy intensywnej suplementacji witaminą A oraz beta – karotenem.Łysienie polekowe – leczenie i odwracanie skutków

Istnieje wiele metod na spowolnienie lub szybsze odwrócenie łysienia polekowego po zakończeniu kuracji. Medycyna estetyczna proponuje między innymi podawanie odpowiednich preparatów drogą mezoterapii igłowej, fototerapię. Można również zdecydować się na zabiegi w gabinecie trychologa.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved