Zmiany naczyniowe

Zmiany naczyniowe mogą przybierać różną postać – od widocznych na skórze naczynek po wyraźne czerwone plamy. Są defektem budowy naczyń krwionośnych i problemem estetycznym, który może występować u osób w każdym wieku.

Zmiany naczyniowe – przyczyny

Przyczyny wystąpienia zmian naczyniowych są złożone i ciężko zapobiec ich wystąpieniu. Mogą być nimi czynniki genetyczne oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń. Zmiany naczyniowe występują już u małych dzieci, u których jednak często znikają samoistnie. W przypadku kobiet na wystąpienie zmian naczyniowych wpływają także hormony. Estrogen osłabia bowiem ściany naczyń, co prowadzi do powstania częstych u pań teleagiektazji.

Zmiany naczyniowe – objawy’

Zmiany naczyniowe mogą przybierać różny wygląd i umiejscowienie. Te pojawiające się u dzieci są zwykle czerwonymi plamami lub guzami i obejmują najczęściej twarz, głowę lub szyję. U dorosłych mogą przybierać formę trądziku różowatego występującego pod postacią krost, a także pajączków naczyniowych lokalizujących się najczęściej na nogach.

Zmiany naczyniowe – leczenie

Jeśli zmiana naczyniowa nie znika samoistnie i przeszkadza, np. przez nieestetyczny wygląd lub odstawanie od skóry, można zlikwidować ją za pomocą medycyny estetycznej. Pomocne w tym są laseroterapia, czy zabiegi światłem LED. Jednak, by usunięta zmiana nie powróciła istotna jest odpowiednia profilaktyka. Nie należy narażać skóry na nadmierne promieniowanie słoneczne, działanie detergentów czy skrajnych zmiennych temperatur.