Zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to problem natury estetycznej, z którym zmagają się najczęściej osoby po 40 r.ż. Pojawiają się one u styku brody i policzków i nie bez powodu nazywane są zmarszczkami smutku – nie tylko postarzają twarz, ale także nadają jej pochmurnego wyrazu.

Zmarszczki marionetki – przyczyny

Zmarszczki marionetki mogą być zmarszczkami mimicznymi, powstającymi na skutek częstego smutnego wyrazu twarzy. Jednak często powodem ich wystąpienia jest genetyka, utrata tłuszczowej tkanki podskórnej z wiekiem, spadek syntezy kolagenu po 30 r.ż.

Zmarszczki marionetki – objawy

Zmarszczki marionetki rozpoznać można po występowaniu charakterystycznych bruzd i fałdek między brodą i policzkami. Często towarzyszą im opadające kąciki ust oraz opadające policzki z obwisłą skórą. Nadają twarzy smutnego wyrazu i postarzają ją, przez co są zmorą wielu dojrzałych kobiet.

Zmarszczki marionetki – leczenie

Jednym ze sposobów zapobiegania tego typu zmarszczkom i walki z nimi jest gimnastyka twarzy. Podnoszenie kącików ust, np. w wyrazie uśmiechu, pomaga w ćwiczeniu mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie owalu twarzy. Oprócz uśmiechów można wymawiać na głos samogłoski czy dmuchać balonik. Ćwiczenia warto powtarzać rano i wieczorem przez przynajmniej 10 minut. Dobrze zadbać też o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy C i E, chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym. Pomocne są także suplementy diety i kremy z kolagenem. Lepiej zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy, które przyspieszają procesy starzenia.