Zmarszczki na twarzy

Zmarszczki na twarzy mogą pojawić się w różnym wieku – nie zawsze są one bowiem objawem starzenia. Często są to zmarszczki mimiczne wynikające z ruchów mięśniami twarzy. Jednak w każdym przypadku są tak samo uciążliwe, gdyż w przeciwieństwie do tych na szyi czy brzuchu ciężej je zakryć.

Zmarszczki na twarzy – przyczyny

Przyczyną powstawania pojawiających się wcześniej zmarszczek mimicznych są ruchy twarzy, takie jak marszczenie czoła, mrużenie oczu, czy częste uśmiechanie. Zmarszczki mogą powstawać na twarzy po prostu w wyniku starzenia się skóry, utraty jej elastyczności  słabego nawodnienia. Do ich pojawienia przyczyniają się także czynniki genetyczne oraz środowiskowe, takie jak używki lub nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne.

Zmarszczki na twarzy – objawy

Zmarszczki na twarzy mogą mieć różny charakter – poziomych lub pionowych bruzd na czole, „kurzych łapek” wokół ust czy fałdów nosowo – wargowych powstających od częstych szerokich uśmiechów. Jeśli zaś chodzimy smutni jesteśmy narażeni na opadanie kącików ust i powstanie bruzd między policzkiem, a brodą, zwanych „zmarszczkami marionetki”

Zmarszczki na twarzy – leczenie

Zmarszczkom najlepiej zapobiegać, przez nawadnianie, nawilżanie skóry oraz nienarażanie jej na detergenty oraz promieniowanie słoneczne. W zniwelowaniu zmarszczek pomogą okrężne masaże twarzy, ćwiczenie mięśni twarzy rano i wieczorem, czy zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Przydatne są peelingi, złuszczanie naskórka, terapia ultradźwiękami czy laseroterapia.