Zmarszczki mimiczne powstają już u młodych osób. Wynikają bowiem nie tylko z samej genetyki, ale również wyrazu twarzy i ruchów jej mięśniami. Każdy skurcz mięśni twarzy może przyczyniać się do powstania zmarszczek, a przecież takich skurczów wykonujemy kilkanaście tysięcy dziennie.
Zmarszczki mimiczne – przyczyny
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku zmniejszenia elastyczności twarzy na skutek ruchów jej mięśni. Ich pojawieniu sprzyjają ruchy takie jak: marszczenie czoła, ruchy brwi, mrużenie oczu czy śmianie się. Zmarszczki te mogą pojawić się już po 20 r.ż. i są najwcześniej powstającym typem zmarszczek.
Zmarszczki mimiczne – objawy
Zmarszczki mimiczne mogą mieć różne umiejscowienie, jednak zawsze mają charakter bruzd. Najbardziej popularne to „kurze łapki” wokół oczu oraz „lwia bruzda” powstająca na skutek marszczenia czoła. Zmarszczkami są także fałdy nosowo – wargowe pojawiające się w wyniku częstego śmiechu.
Zmarszczki mimiczne – leczenie
Aby zapobiec powstawaniu zmarszczek mimicznych najlepiej po prostu ograniczyć ruchy twarzy. Jednak w praktyce nie jest to takie proste – przecież dzięki nim wyrażamy emocje. Oprócz tego należy pić dużo wody, zadbać o podać witaminy E, unikać używek i promieni słonecznych, a także wykonywać codziennie masaż twarzy ruchami okrężnymi. Pomocne mogą okazać się również kremy przeciwzmarszczkowe. Kiedy domowe metody nie wystarczą można skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Zabiegi te opierają się na wstrzyknięciu botoksu lub kwasu hialuronowego.