Zmarszczki na ciele

Choć to twarz najczęściej kojarzy się ze zmarszczkami, w rzeczywistości mogą one występować niemal na całym ciele. Towarzyszą wszystkim miejscom, które ulegają częstemu zginaniu. Jednak zmarszczki te nie zawsze są tak kłopotliwe, jak te pojawiające się na twarzy.

Zmarszczki na ciele – przyczyny

Powstanie zmarszczek związane jest z utratą elastyczności skóry, zbyt słabym nawodnieniem oraz procesami starzenia, które powodują zmianę budowy skóry i zwiększają jej podatność na marszczenie. Ponadto do ich powstania przyczynia się niezdrowy tryb życia oraz używki, które przyspieszają proces starzenia. Zmarszczki swoje pojawienie zawdzięczają też po prostu ruchom ciała, szczególnie w okolicach stawów i miejscach naturalnych zgięć.

Zmarszczki na ciele – objawy

Zmarszczki na ciele to nic innego niż bruzdy o różnej wielkości i kierunku. Mogą pojawić się na brzuchu, gdzie częściej występują u szczupłych osób o siedzącym trybie życia. Powstają również na cienkiej skórze w okolicach biustu, szyi, na kolanach czy rękach.

Zmarszczki na ciele – leczenie

Zmarszczki można próbować zwalczać domowymi metodami, takimi jak odpowiednie nawodnienie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz stosowanie balsamów nawilżających. Jednak zmarszczki na ciele są trudniejsze do wyeliminowania niż te na twarzy – w końcu ciężko powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek ruchów. Istnieją jednak zabiegi, dzięki którym można je zniwelować. Należą do nich m.in. peelingi, ultradźwięki czy zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.