Zmarszczki palacza

Choć „zmarszczki palacza” po pierwszym usłyszeniu mogą kojarzyć się z osobami nadużywającymi papierosów, w rzeczywistości nie muszą mieć nic wspólnego z palaczami. To rodzaj zmarszczek mimicznych, które powstają np. przy częstym robieniu dzióbka lub piciu przez słomkę.

Zmarszczki palacza – przyczyny

Zmarszczki te powstają przy specyficznym ułożeniu ust w „dzióbek”. Ich nazwa nie pochodzi tylko stąd, że usta tak wyglądają przy paleniu papierosów, ale także też dlatego, że u palaczy powstają one wcześniej, gdyż używki predysponują do szybszego starzenia skóry. Inne czynniki sprzyjające powstawaniu zmarszczek palacza to starzenie się skóry i utrata kolagenu, nadmierne przesuszenie skóry wokół ust, czy predyspozycje genetyczne.

Zmarszczki palacza – objawy

Zmarszczki palacza uwidaczniają się przy charakterystycznym ułożeniu ust. Mają one postać niewielkich bruzd otaczających „dzióbek”. Największe ich skupisko jest zazwyczaj nad górną wargą. Choć to zmarszczki mimiczne, to jednak najczęściej występują u starszych osób.

Zmarszczki palacza – leczenie

Zmarszczkom palacza można zapobiegać przez kontrolowanie ułożenia ust, rezygnację nie tylko z papierosów, ale także innych używek przyspieszających starzenie skóry, a także nawilżanie kremami skóry twarzy. Warto dbać o odpowiednie nawodnienie oraz suplementację witamin E i C zmniejszających podatność skóry na stres oksydacyjny. Kiedy domowe sposoby nie pomagają z pomocą przychodzą mezoterapia igłowa, laseroterapia, czy wstrzyknięcie botoksu lub kwasu hialuronowego.