Zmarszczki na szyi

Cienka i delikatna skóra szyi jest szczególnie podatna na powstawanie zmarszczek. Choć częściej występują one u osób dojrzałych, nie znaczy to, że nie można mieć ich w młodym wieku. Proces starzenia nie jest bowiem jedynym czynnikiem wpływającym na pojawienie się zmarszczek.

Zmarszczki na szyi – przyczyny

Przyczyn zmarszczek na szyi najczęściej trzeba szukać w naturalnym procesie starzenia. Skóra traci wówczas swoją elastyczność i jędrność, a przez to jest bardziej podatna na marszczenie. Za powstawanie zmarszczek odpowiada również siedzący tryb życia, częste pochylanie szyi, np. nad książką, a także używki, które przyspieszają starzenie. Bruzdy na szyi wynikają również z nadmiernego przesuszenia skóry, nieodpowiedniej pielęgnacji i nadmiernego narażenia na słońce.

Zmarszczki na szyi – objawy

Zmarszczki na szyi mają postać poziomych lub pionowych bruzd. Mogą występować także zmarszczki będące połączeniem tych dwóch typów – wówczas powstaje charakterystyczna siateczka. Bruzdom towarzyszy obraz wiotkiej, pozbawionej jędrności skóry.

Zmarszczki na szyi – leczenie

Zmarszczkom na szyi można zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację balsamami nawilżającymi, picie dużej ilości wody, suplementację kolagenu i witamin C i E oraz masaże i peelingi. Istnieją także zabiegi, którymi można zlikwidować już powstałe zmarszczki. Należą do nich m.in. laseroterapia, zabieg osoczem bogatopłytkowym, czy złuszczanie naskórka. Należy także unikać używek oraz nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.