Zmarszczki marionetkowe

Zmarszczki marionetkowe nie tylko postarzają twarz, ale również nadają jej ponurego wyrazu. Nic więc dziwnego, że są zmorą wielu dojrzałych kobiet, których skóra jest bardziej podatna na ich wystąpienie. Jednak mogą występować niezależnie od wieku, a to czy się pojawią zależy m.in. od nastroju.

Zmarszczki marionetkowe – przyczyny

Główne przyczyny powstania zmarszczek marionetkowych to czynniki genetyczne i budowa twarzy. Niestety na to nie mamy wpływu. Jednak możemy decydować o tym jaki wyraz nadamy twarzy – im częściej się smucimy tym większe ryzyko powstania takich zmarszczek. Częściej pojawiają się one u osób po 40 r.ż. Jest to związane ze spadkiem syntezy kolagenu i zmianą struktury skory przez procesy starzenia.

Zmarszczki marionetkowe – objawy

Zmarszczki marionetkowe to bruzdy powstające między brodą a policzkami. Mogą towarzyszyć im opadające kąciki ust, czy obwisła skóra na policzkach. W przeciwieństwie do zmarszczek mimicznych powstałych  od śmiechu, te nie dodają twarzy uroku.

Zmarszczki marionetkowe – leczenie

Najlepszym leczeniem i zapobieganiem zmarszczkom marionetkowym jest regularne ćwiczenie mięśni twarzy rano i wieczorem każdego dnia. Można wymawiać na głos samogłoski, uśmiechać się, by podnosić kąciki ust do góry, czy nadmuchiwać balonik. Takie ćwiczenia należy wykonywać przez przynajmniej 10 minut. Warto stosować także kremy i suplementy z kolagenem. Należy unikać używek, takich jak papierosy czy alkohol. Ponadto warto zadbać o odpowiednią podaż witamin C oraz E.