Otyłość

Otyłość to przewlekła choroba, która polega na nadmiernym gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Jej podłożem jest szereg czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych takich jak złe nawyki żywieniowe czy brak aktywności ruchowej. Otyłość jest przyczyną wielu schorzeń i może prowadzić nawet do śmierci chorego, a proces jej leczenia jest długotrwały i wymaga indywidualnego dostosowania do pacjenta.

Otyłość – przyczyny

Do głównych przyczyn występowania otyłości u dzieci i dorosłych zalicza się czynniki genetyczne odpowiadające za nieprawidłową przemianę materii oraz złe nawyki żywieniowe połączone z niską aktywnością ruchową pacjentów, które sprzyjają powstawaniu nadwagi często prowadzącej do otyłości.

Otyłość może być także skutkiem chorób takich jak niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników czy zespołu kompulsywnego jedzenia, gdy pacjent spożywa pokarm pod wpływem silnych emocji – zdenerwowania, niepokoju lub smutku.

Otyłość – objawy

Otyłość można określić na podstawie stosunku wzrostu do masy ciała pacjenta. Nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej prowadzi do znacznego wzrostu wagi i zmian w wyglądzie chorego. U osób z otyłością charakterystyczną cechą są nieproporcjonalne rysy twarzy, występowanie duszności i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Otyłość może prowadzić do wystąpienia wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, zaburzeń pracy płuc i nerek oraz zaburzeń hormonalnych.

 

Otyłość – leczenie

Leczenie otyłości jest skomplikowanym i długotrwałym procesem, podczas którego pacjent jest konsultowany przez wielu specjalistów – lekarzy, psychologów, dietetyków i rehabilitantów. W przypadku tej choroby pacjent powinien przede wszystkim na stałe zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza. Znaczna otyłość może wymagać wdrożenia leczenia farmakologicznego (leków zmniejszających łaknienie i hamujących wchłanianie tłuszczu) lub operacyjnego (chirurgia bariatryczna).

Osoby z nadwagą mogą skorzystać również z zabiegów medycyny estetycznej, które pomagają poprawić ogólny wygląd sylwetki i skóry pacjenta w newralgicznych miejscach, np. lipolizy iniekcyjnej (www.veoliclinic.pl/services/lipoliza-iniekcyjna), która pozwala na zredukowanie ilości tkanki tłuszczowej z brzucha, pośladków, ud i innych części ciała.