Utrata owalu twarzy to poważny problem natury estetycznej, który obniża pewność siebie wielu kobietom. Proces ten zachodzi nieuchronnie wraz z wiekiem, lecz ogromne znaczenie odgrywa również codzienny styl życia, a także predyspozycje genetyczne. Aby na dłużej zachować atrakcyjny owal twarzy, warto skorzystać z możliwości współczesnej medycyny estetycznej.
Utrata owalu twarzy – objawy
Problem ten objawia się w postaci smutnego i zmęczonego wyglądu twarzy, której rysy stają się mało wyraziste. Charakterystyczne dla utraty owalu twarzy jest powstawanie tzw. chomików w rejonach żuchwy. Granica podbródka wyraźnie się zaciera. Dochodzi do opadania policzków i zmiany konturu twarzy, która upodabnia się do litery W i nie przypomina już tak jak wcześniej litery V. Kobieta z problemem utraty owalu twarzy wygląda na starszą i spada jej atrakcyjność fizyczna.
Utrata owalu twarzy – przyczyny
Twarz traci swój owal ze względu na naturalne procesy starzenia się organizmu. Jest on coraz mniej zdolny do wytwarzania kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, w związku z czym spada gęstość, objętość i jędrność skóry. Osłabieniu ulega również warstwa lipidowa skóry. Nie bez znaczenia jest także efekt grawitacji, który doprowadza do ściągania skóry twarzy w dół. Utrata owalu ma także związek z czynnikami genetycznymi, restrykcyjnymi dietami odchudzającymi, a także chorobami prowadzącymi do utraty masy ciała. Owal twarzy niekorzystnie zmienia się ponadto na skutek nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz palenia papierosów.
Utrata owalu twarzy – leczenie
Aby przywrócić naturalny owal twarzy, należy przeciwdziałać przyczynom związanym ze stylem życia. Pomocne w leczeniu są również nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak zwłaszcza wypełnianie kwasem hialuronowym, lifting twarzy, mezoterapia, masaże czy oddziaływanie na skórę falami radiowymi.