Korekcja nosa

Korekcja nosa, czyli rhinoseptoplastyka to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej przeprowadzany w celu zmiany kształtu i poprawy wyglądu nosa. Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego chirurga, chirurga plastycznego, lekarza medycyny estetycznej lub laryngologa.

Korekcja nosa – wskazania do zabiegu

Korekcja nosa przeprowadzana jest u pacjentów, u których występują zniekształcenia prowadzące do zaburzeń czynności wentylacyjnej (drożności nosa) lub mające charakter czysto estetyczny (brak symetrii, krzywy nos, „garb” itp.). Zniekształcenia mogą być pierwotne bądź wtórne. Zniekształcenia pierwotne występują od urodzenia, należą do nich na przykład wady rozszczepowe warg i twarzy. Zniekształcenia wtórne powstają na skutek chorób lub urazów nosa.

Korekcja nosa – rodzaje zabiegów

Korekta nosa może zostać przeprowadzona operacją plastyczną lub jedną z metod bezoperacyjnych. Żadna z procedur nie jest uniwersalna, a dobór metody uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz rodzaju danej wady.

Bezoperacyjna korekta nosa polega na iniekcji wybranego preparatu, na przykład kwasu hialuronowego lub tłuszczu (autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej),  w miejscu zniekształcenia.  Zabieg nie wymaga podania znieczulenia ogólnego, założenia szwów czy opatrunku. Metody nieinwazyjne stosowane są głównie w przypadku niewielkich problemów estetycznych, a ich działanie nie jest trwałe – substancja zastosowana do korekty jest stopniowo usuwana z organizmu pacjenta.

Operacja chirurgiczna to metoda inwazyjna, w której wyróżnia się dwie techniki: otwartą – nacięcia wykonywane są w okolicy kolumienki nosa, zamkniętą – nacięcia wykonywane są wewnątrz nosa. Zabieg wymaga podania narkozy, a okres rekonwalescencji jest dłuższy niż w przypadku metod nieinwazyjnych. Operacje plastyczne nosa przeprowadzane są u pacjentów ze znacznymi deformacjami nosa i jego okolic.

Jeśli zabieg wymaga powtórzenia, ponieważ uzyskane efekty nie są zadowalające albo poprzednia korekcja została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, u pacjenta wykonywana jest reoperacja, czyli rhinoplastyka wtórna.

Korekcja nosa – efekty uboczne

Po korekcji nosa pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ w okresie rekonwalescencji jest szczególnie narażony na wystąpienie krwotoków z nosa, alergii czy infekcji.

Po zabiegu u pacjenta może wystąpić czasowe opuchnięcie twarzy, obrzęk nosa i siniaki wokół oczu.