Plamy łuszczycowe

Plamy łuszczycowe to najbardziej wyraźny objaw choroby skórnej – łuszczycy. Są one zmianami zaczerwienionymi, swędzącymi, pojawiającymi się przede wszystkim na kończynach, rzadziej na skórze głowy.

Plamy łuszczycowe nie są chorobą, lecz jedynie jej objawem. Sama łuszczyca jest niezłośliwa i niezakaźna, ma jednak charakter przewlekły i tendencję do samoistnej remisji oraz nawrotów. Jako jej przyczyny najczęściej wskazuje się genetykę oraz zaburzenia autoimmunologiczne.Jak powstają plamy łuszczycowe?

Przyczyną powstawania plam łuszczycowych jest skrócenie czasu przemiany komórek skórnych. W prawidłowo funkcjonującym organizmie proces ten trwa około 26-28 dni, w przypadku łuszczycy zaś – około 4 dni. Prowadzi to do narastania na sobie nowych i starych komórek naskórka, a w konsekwencji powstania twardej, obumarłej warstwy przypominającej łuskę.Plamy łuszczycowe – leczenie

W początkowej fazie plamy łuszczycowe leczy się zewnętrznie, miejscowo. Do ich usuwania wykorzystuje się preparaty keratoliczne z kwasem salicylowym, a następnie nakłada maści. Niekiedy stosowane są także sterydy oraz leki immunosupresyjne.

Leczenie bardzo często wspierane jest dodatkowymi zabiegami. Obecnie dobre efekty przynosi fotochemioterapia, inaczej nazywana terapią PUVA. Polega ona na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego (UVA). Przed naświetlaniem konieczne jest przyjmowanie preparatów światłouczulających. Aby efekt leczniczy był dostrzegalny, należy przeprowadzić około 20 zabiegów w odstępach 3-4 dni.