Rozstępy na brzuchu

Rozstępy to głębokie zmiany w strukturze skóry – ubytki powstałe po zerwaniu włókien elastycznych skóry, które przybierają postać czerwonych bądź białych wrzecionowatych pasm. Najczęściej występują na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Metody walki z rozstępami zależą od etapu, na którym znajdują się zmiany. Można zapobiegać powstawaniu tych ubytków albo ograniczyć ich rozwój i widoczność.

Rozstępy na brzuchu – przyczyny

Rozstępy na brzuchu są skutkiem utraty sprężystości skóry pacjentów, która pod wpływem rozrostu tkanki tłuszczowej ulega naciągnięciu, a następnie licznym pęknięciom. Na powstawanie rozstępów najbardziej narażone są kobiety w ciąży, osoby ze znaczną nadwagą albo wahaniami wagi oraz kulturyści. Rozstępy pojawiają się również u osób z zaburzeniami hormonalnymi, np. nadprodukcją kortyzolu w chorobie Cushinga i osób, które przyjmują glikokortykosteroidy, sterydy lub tabletki antykoncepcyjne (hamują wytwarzanie włókien kolagenowych i elastynowych).

Rozstępy na brzuchu – profilaktyka

Zapobieganie powstawaniu rozstępów na brzuchu jest bardzo istotne, ponieważ nieleczone zmiany mogą na stałe pozostać na ciele pacjenta. W profilaktyce rozstępów należy pamiętać o właściwym nawilżaniu i natłuszczaniu narażonej skóry. W codziennej pielęgnacji warto sięgać po peelingi, które przygotowują skórę do prawidłowego wchłaniania kremów i balsamów z witaminą C, kolagenem czy retinolem oraz wykonywać regularne masaże – okrężnymi ruchami masować skórę brzucha szorstką gąbką. Istotnym aspektem jest dieta bogata w białko i regularna, jednak nie nadmierna aktywność fizyczna. Można także skorzystać z zabiegów dermabrazji i mezoterapii.

Rozstępy na brzuchu – leczenie

W przypadku rozstępów na brzuchu w ich początkowej fazie istnieje możliwość odbudowy prawidłowych struktur elastyny i kolagenu, a tym samym zapobiegania ich powstawaniu i dalszemu rozrastaniu się. Rozstępy w zaawansowanym stopniu rozwoju można całkowicie usunąć jedynie za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Rozstępy na brzuchu można zredukować korzystając z zabiegów medycyny estetycznej, np. zabiegów laserem ablacyjnym, który złuszcza naskórek i pobudza procesy regeneracyjne skóry. Laserowe usuwanie rozstępów (https://veoliclinic.pl/services/alma-harmony-xl-pro-ipixel) to zabieg praktycznie bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta.