Krosty na nogach powstają często w wyniku drobnych skaleczeń podczas depilacji, które ulegają następnie zakażeniu przez bakterie. Także wielokrotne stosowanie jednorazowych maszynek do golenia przyczynia się do zakażeń i zapychania porów skóry. Krosty na nogach rzadko powstają w wyniku nadprodukcji sebum, mogą za to stanowić reakcję alergiczną organizmu, na przykład na balsam do ciała czy nowy proszek do prania.
Krosty na nogach – charakterystyka i przyczyny
Zacięcie skóry przy goleniu stanowi otwartą bramę dla drobnoustrojów, które mogą wniknąć w skórę. Stąd też często powstawanie ropnych krost. Co więcej, podczas golenia kolejny raz tą samą maszynką w porach skóry odkłada się substancja z paska poślizgowego, sebum, zanieczyszczenia z ostrzy. To z kolei prowadzi do wrastania włosków i tworzenia się grudek. Czerwone krosty w postaci wyraźnej wysypki świadczą za to o reakcji alergicznej organizmu na substancję, która zetknęła się ze skórą.
Krosty na nogach – zapobieganie powstawaniu
Aby zapobiec powstawaniu krost na nogach, trzeba przestrzegać zasad higieny przy goleniu. Oznacza to przede wszystkim używanie jednorazowej maszynki tylko raz, a także przebywanie przez chwilę w ciepłej wodzie przed rozpoczęciem depilacji. Także golenie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów przyczynia się do zmniejszenia uszkodzeń i podrażnień. Osoby, które zauważyły u siebie tendencję do alergii kontaktowych, powinny ostrożnie wypróbowywać nowe kosmetyki i detergenty do prania.
Krosty na nogach – jak się ich pozbyć?
Z pewnością nie należy wyciskać krost powstałych na nogach. Warto za to regularnie peelingować skórę oraz nawilżać ją delikatnymi balsamami. Jeśli po krostach pozostały blizny, pomoże medycyna estetyczna – peelingi chemiczne oraz laseroterapia.