Operacja uszu

Operacja uszu jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Można ją przeprowadzić u pacjentów w różnym wieku, także u dzieci. Przesłanki mają naturę estetyczną – nie każdy jest zadowolony z naturalnego kształtu i wielkości małżowin usznych. W wielu przypadkach powodują one kompleksy i złe samopoczucie. Medycyna estetyczna rozwinęła wiele możliwości i technik operacji, które pozwalają skorygować kształt uszu bez pozostawiania trwałych śladów tej interwencji.

Operacja uszu – charakterystyka operacji

Operacja uszu przebiega w znieczuleniu ogólnym i nie trwa zwykle dłużej niż 1,5 godziny. U młodych pacjentów (od 6. roku życia) modelowanie chrząstki budującej ucho jest niezwykle łatwe ze względu na jej miękkość i delikatną budowę. Z wiekiem chrząstka ulega zwapnieniom, dlatego operacje u dorosłych bywają nieco bardziej skomplikowane. Niemniej, efekty zabiegów są niezwykle zadowalające, a czas rekonwalescencji po operacji nie trwa zbyt długo.

Operacja uszu – wskazania do zabiegu

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu korekty kształtu uszu jest niezadowolenie z ich wyglądu, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dla wielu osób, zwłaszcza w młodszym wieku, jest to przyczyna silnych kompleksów i obniżonej samooceny.

Operacja uszu – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej uszu znajdują się głównie takie choroby i zaburzenia, jak nadciśnienie, problemy z krzepliwością, cukrzyca. Aby upewnić się, że gojenie ran przebiegnie prawidłowo, pacjent powinien we wskazanym przez lekarza czasie unikać dotykania uszy czy drażnienia ich podczas zmiany odzieży.