Kaszaki na twarzy

Kaszaki na twarzy to rodzaj choroby skóry. Powstają na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Występują najczęściej na twarzy bądź skórze głowy u osób dorosłych, a także osób nastoletnich, mających problemy skórne wynikające z dojrzewania.

Kaszaki na twarzy -przyczyna powstania

Kaszaki powstają na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry, czyli nadmiernej produkcji sebum. Prowadzi to do zatykania mieszków włosowych, na skutek czego tworzy się wyczuwalna podskórna grudka. Nazywana jest torbielą zastoinową, torbielą naskórkową bądź cystą naskórkową. Kaszaki powstają najczęściej u osób posiadających skłonności do występowania trądziku, czy innych chorób skórnych.

Kaszaki na twarzy -wygląd

Kaszaki przyjmują postać małych grudek wypełnionych białą, bądź żółtawą treścią. Jest to zbierające się sebum, zrogowaciały naskórek, a także elementy mieszków włosowych. W przeciwieństwie do innych wyprysków na twarzy kaszaki przyjmują formę bezbolesną, niepowodującą swędzenia. Ważne jest nieusuwanie ich w warunkach domowych, gdyż nieumiejętne usuwanie treści, może prowadzić do bolesnych stanów zapalnych.

Kaszaki na twarzy -leczenie

Leczenie kaszaków powinno odbywać się tylko pod okiem specjalisty. Nieumiejętne ich usuwanie, czyli wyciskanie bądź nakłuwanie igłą, nie tylko może prowadzić do stanów zapalnych, ale również powodować blizny na skórze. Kaszaki można usuwać nacinając je, bądź gdy są dużych rozmiarów, dermatolog może zlecić chirurgiczne ich wycinanie. Inną metodą może być ich zamrażanie i rozmrażanie. Posiadając skłonności do pojawiania się kaszaków na twarzy, zaleca się systematyczne dbanie o skórę, szczególnie polecane są peelingi złuszczające martwy naskórek.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved