Cellulit na skórze

Cellulit, zwany „skórką pomarańczową” to schorzenie, z którym zmagają się szczególnie kobiety. Jest ono problemem natury estetycznej, ciężkim do wyeliminowania i stwarzającym kompleksy. Cellulit to wynik gromadzenia się wody lub tłuszczu pod skórą.

Cellulit – przyczyny

Cellulit wodny powstaje wskutek nadmiernego gromadzenia wody i toksyn w tkankach, zaś cellulit tłuszczowy jest wynikiem rozrostu komórek tłuszczowych. Pierwszy z nich częściej występuje u osób utrzymujących stałą wagę. Cellulit tłuszczowy jest natomiast częstszy u kobiet, które szybko zrzuciły kilogramy lub u mało aktywnych fizycznie. Oprócz braku ruchu i nadwagi do cellulitu przyczyniają się m.in. zaburzenia przepływu krwi czy zaburzenia hormonalne.

Cellulit – objawy

Objawy cellulitu zależą od stopnia jego zaawansowania. Na początku jest on widoczny dopiero po uciśnięciu fałdu skórnego, najczęściej na udach. Później widać go nawet na skórze, która nie jest napięta. Ma on charakter stwardniałych podskórnych grudek, przypominających skórkę pomarańczy.

Cellulit – leczenie

Aby zlikwidować cellulit nie wystarczy schudnąć. Należy bowiem poprawić krążenie i przyspieszyć spalanie zmagazynowanego tłuszczu. Najlepiej udać się do gabinetu kosmetycznego, w którym skorzystamy z wygładzenia peelingiem i masażu ujędrniającego. Skuteczna jest również mezoterapia igłowa, drenaż limfatyczny czy laseroterapia. W warunkach domowych z cellulitem można walczyć przy użyciu specjalistycznych kosmetyków oraz domowych masaży poprawiających krążenie.