Komórki macierzyste

Komórki macierzyste to pierwotne i niedojrzałe jeszcze komórki ludzkiego organizmu, które można pozyskać np. z krwi pępowinowej. Ponieważ mogą one posłużyć do wyleczenia wielu chorób, komórki macierzyste są traktowane jako wielka nadzieja dla rozwoju medycyny.   Komórki macierzyste – czym są?

Komórki macierzyste to komórki, które, dzięki temu, że nie są jeszcze wyspecjalizowane, mogą się różnicować w komórki innych rodzajów i w ten sposób odbudowywać zniszczone struktury ludzkiego organizmu. Można je pobrać z krwi pępowinowej, tkanki tłuszczowej pacjenta lub szpiku kostnego.  Komórki macierzyste – zastosowania

Komórki macierzyste zostały użyte na świecie po raz pierwszy w latach 90. XX wieku, we Francji. Obecnie na całym świecie wykonano już ponad 40 000 przeszczepów krwi pępowinowej, która stanowi największe źródło tych komórek o ogromny potencjale.  Komórki macierzyste – jakie choroby można wyleczyć z ich pomocą?

Lista chorób, które można wyleczyć za pomocą terapii komórkami macierzystymi, wciąż się rozrasta. Mogą one pomóc wyleczyć różnego rodzaju białaczki i niedokrwistości, zaburzenia funkcji enzymów (np. zespół Huntera), nowotwory, a także wiele chorób dziedzicznych (np. hipoplazję chrząstek). Komórki macierzyste są stosowane także do leczenia skóry pacjentów z poważnymi oparzeniami oraz, w medycynie estetycznej, w terapiach odmładzających i przeciwstarzeniowych. Z pomocą komórek macierzystych można ujednolicić koloryt skóry, wygładzić zmarszczki, a także poprawić jej elastyczność.