Wągry w nosie

Problem wągrów może dotyczyć osób w różnym wieku, nie tylko nastolatków. Nie jest również domeną wyłącznie cery trądzikowej. Najczęściej zmiany te występują na nosie i brodzie, nierzadko jednak pojawiają się również wągry w nosie.Wągry w nosie – co to jest?

Wągry powstają na skutek zablokowania się porów skórnych mieszaniną nadmiaru sebum i zrogowaciałego naskórka. Pod wpływem powietrza ciemnieją. Nieoczyszczane mogą przerodzić się w większe, bolesne krosty, ulegając zakażeniom bakteryjnym.Wągry w nosie – przyczynyWągry w nosie mogą powstawać na skutek problemów hormonalnych, przyczyniających się do produkcji nadmiernej ilości sebum. Sytuację pogarszać może niedostateczne oczyszczanie skóry lub niewłaściwie dobrane kosmetyki, zatykające pory i uniemożliwiające skórze oddychanie. Efekt taki często powodują zbyt tłuste kremy. Wągry w nosie mogą również wynikać z nieprawidłowej diety, zawierającej zbyt dużą ilość słodyczy, pikantnych oraz ciężkostrawnych potraw.Wągry w nosie – leczenie

Wągry w nosie nie mogą być wyciskane, może to bowiem doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii i zaogniania stanu zapalnego. Jednym ze sposobów radzenia sobie z zaskórnikami jest odpowiedni tonik, zawierający oczyszczający kwas salicylowy. W trudnych przypadkach wskazana jest wizyta w gabinecie kosmetologicznym, gdzie można oczyścić pory po uprzedniej inhalacji. Pomocne okażą się również parówki ziołowe, preparaty do smarowania czy antybiotykoterapię, a jeśli przyczyną wągrów są kłopoty hormonalne – leki przepisane przez endokrynologa.