Cera naczynkowa

Liczne „pajączki” i rumieńce na twarzy to problem osób zmagających się z cerą naczynkową. Cienka skóra twarzy jest u nich podatna na zmieniające się warunki atmosferyczne i bodźce ze środowiska. Zmiany, które mogą nasilać emocje czy nawet ostrzejsze potrawy, są trudne do szybkiego zlikwidowania.

Cera naczynkowa – przyczyny

Przyczyny występowania charakterystycznych zmian na skórze twarzy są złożone. Cera naczynkowa uwarunkowana jest genetycznie. Na pojawienie się zmian mają wpływ nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zbyt długie przebywanie na słońcu, a nawet dieta. Pajączki czy rumień powstają przez mało elastyczne naczynia krwionośne. Niestety, dają się one we znaki dość często posiadaczką cery naczynkowej.

Cera naczynkowa – objawy

Cerę naczynkową można rozpoznać po charakterystycznych pajączkach w okolicy nosa i rumieniu na policzkach, pojawiającym się w sytuacjach stresowych, a także w wyniku emocji, po wypiciu alkoholu czy aktywności fizycznej. Nieodpowiednie leczenie cery naczynkowej może prowadzić do powstania trądziku różowatego.

Cera naczynkowa – leczenie

Wrażliwa cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pomocne są kosmetyki bogate w witaminy B3, C i K. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Najlepiej stosować specjalne kremy przeznaczone do cery naczynkowej. Zdecydowanie lepiej unikać opalania, ziarnistych peelingów, mycia twarzy w zbyt ciepłej wodzie i narażania na czynniki wywołujące rumień. Bardziej inwazyjną metodą leczenia jest zamykanie naczynek w gabinecie kosmetycznym.