Krosty łojowe

Krosty łojowe to czerwone, podskórne grudki, będące oznaką zatkanych gruczołów łojowych, Objaw towarzyszy najczęściej trądzikowi grudkowemu i ma tendencje do nawracania. Nie dotyczy jedynie osób w okresie dorastania, choć to u nich jest najczęstszy. Trądzik grudkowy wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem dermatologa. Kompleksowe leczenie pozwala skutecznie pozbyć się tego nawracającego problemu.

Krosty łojowe – czym są i dlaczego powstają?

Krosty łojowe to główny objaw tak zwanego trądziku grudkowego – schorzenia skóry, które może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. W okresie dojrzewania częściej dotyczy chłopców, w dorosłości staje się domeną kobiet. Przyczyną powstania krost łojowych jest zatkanie ujść gruczołów łojowych, znajdujących się w porach skóry. Gdy sebum nie może wydostać się na zewnątrz, dochodzi do nadkażeń bakteryjnych i efektem tych procesów są podskórne grudki.

Krosty łojowe – objawy

Krosty łojowe są dość charakterystyczne i nie przypominają zmian skórnych widocznych przy zwykłym trądziku. Są to czerwone grudki, często zebrane w skupiska, z towarzyszącymi im zaskórnikami. Niekiedy wywołują uczucie świądu, a przy dotykaniu bolą. Znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Wyciskanie zmienia je w rany i często pogarsza stan skóry, roznosząc po niej bakterie.

Krosty łojowe – leczenie

Leczenie trądziku grudkowego powinno przebiegać pod okiem dermatologa. Konieczne są leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne pod postacią maści lub tabletek. Z kolei konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej pomoże dobrać właściwą pielęgnację oraz poradzić sobie z ewentualnymi przebarwieniami i bliznami, które pozostają po krostach.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved