Naczyniak płaski

Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które pojawiają się na skórze we wczesnym dzieciństwie. Znamiona te mają zazwyczaj łagodną postać i znikają same z wiekiem. Naczyniak płaski to czerwone płaskie znamię, które zwykle występuje na czole, powiekach lub karku malucha.

Naczyniak płaski – przyczyny

Naczyniak płaski to łagodna zmiana nowotworowa, która nie stanowi zagrożenia dla życia. Naczyniaki powstają w obrębie naczyń krwionośnych, większość z nich znika samoistnie w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Do powstania charakterystycznych czerwonych znamion dochodzi w wyniku nadmiernego rozrostu komórek ściany naczyń krwionośnych.

Naczyniak płaski – objawy

Naczyniak płaski objawia się płaskimi, czerwonymi, sinoczerwonymi lub różowoczerwonymi plamami na skórze. Plamy te mogą pojawić się u malucha już w dniu narodzin. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy, na karku, czasem również na powiekach dziecka.

Naczyniak płaski – leczenie

Naczyniak płaski to zmiana o charakterze łagodnym i w większości przypadków nie wymaga ona leczenia, a jedynie obserwacji pediatrycznej. Z czasem naczyniak płaski wchłonie się i znamię zniknie. W sytuacji, gdy zmiana ma jednak tendencję do krwawienia, występuje w postaci mnogiej, towarzyszą jej siniaki lub wokół niej powstał stan zapalny, warto skonsultować się z lekarzem onkologiem.

Naczyniaki płaskie mogą zostawiać na skórze blizny lub przebarwienia, ich kolor może być bardziej intensywny podczas gorączki. Usuwa się je za pomocą laseroterapii oraz operacyjnie.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved