Melasma skóry

Melasma skóry to określenie stosowane podczas opisywania charakterystycznych jedynie dla kobiet przebarwień. Szacuje się, że ich pojawianie się nasila się po ukończeniu przez kobiety trzydziestego roku życia. Przebarwienia tego rodzaju najczęściej wiąże się z czynnikami hormonalnymi zwracając uwagę także na to, że mogą być konsekwencją przesadnego zamiłowania do opalania się.

 

Melasma skóry – objawy

Plamy określane jako melasma skóry zwykle mają ciemnobrązowe zabarwienie i nieregularny kształt. Nie noszą też znamion stanu zapalnego. Najczęściej są obecne w miejscach w największym stopniu narażonych na kontakt z promieniami słonecznymi, mogą być więc obecne zarówno na dekolcie i dłoniach, jak i na czole i policzkach.

 

Melasma – skóry – przyczyny

Szukając przyczyn melasmy skóry zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że w komórkach objętych zmianami w nadmiarze znajduje się melanina. Może być to konsekwencja długiego opalania się zwłaszcza, jeśli skóra narażona na kontakt z promieniami słonecznymi nie była zabezpieczona odpowiednimi kosmetykami. Lekarze są jednak zdania, że melasma może być wiązana także ze zmianami hormonalnymi, występuje bowiem zarówno u pacjentek w ciąży, jak i tych, które znajdują się w okresie menopauzy.

 

Melasma skóry – leczenie

W procesie pozbywania się przebarwień kluczową role odgrywają kosmetyki o działaniu odbarwiającym oraz złuszczającym. Pacjentkom zaleca się jednak również poddawanie się specjalistycznym zabiegom dermatologicznym, które sprawiają, że możliwe jest pozbycie się przebarwień. Jeśli są one niewielkie, pomocny może okazać się już sam peeling zwłaszcza, jeśli połączy się go z użyciem preparatów o działaniu rozjaśniającym. Plamy głębokie i rozległe znacznie bardziej spektakularnie eliminuje laseroterapia.

VeoliClinic © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved