Makijaż permanentny brwi stał się popularną metodą podkreślania urody, pozwalającą na długotrwałe zachowanie idealnego kształtu i koloru oprawy oka. Dzięki niemu wiele osób może cieszyć się perfekcyjnym wyglądem brwi bez konieczności codziennego ich malowania. Jednak aby efekt był trwały i estetyczny, równie ważne jak prawidłowe wykonanie zabiegu, jest właściwa pielęgnacja brwi w domu. To ważne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Chcesz, aby brwi ładnie się goiły i pięknie wyglądały? Stosuj się do wskazówek kosmetologa. Najważniejsze zalecenia zebraliśmy poniżej.

Bezpośrednio po zabiegu

Pierwsze godziny po wykonaniu makijażu permanentnego są najistotniejsze dla przebiegu całego procesu gojenia. Bezpośrednio po zabiegu, brwi mogą być zaczerwienione i lekko spuchnięte. To normalna reakcja skóry na nakłucia, którym poddano ją podczas pigmentacji.

Technik wykonujący makijaż powinien oczyścić brwi antyseptycznym roztworem, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Po powrocie do domu, nie należy dotykać brwi nieumytymi rękami, a obszar wokół nich delikatnie przemywać według wskazań specjalisty.

Pierwsze 7-10 dni po wykonaniu makijażu permanentnego

Pierwszy tydzień to najważniejszy czas, kiedy należy bardzo delikatnie pielęgnować brwi, unikając przy tym wilgoci. Woda może negatywnie wpłynąć na proces gojenia, dlatego należy unikać moczenia brwi. Obejmuje to długie kąpiele, sauny, baseny oraz intensywny wysiłek fizyczny prowadzący do nadmiernego pocenia się.

Specjalista powinien zalecić odpowiedni krem lub maść, która będzie stosowana na brwi w celu ich nawilżenia i wspomagania procesu gojenia. Ważne jest, aby stosować się do jego zaleceń i nie używać produktów niezatwierdzonych, które mogłyby podrażnić skórę. Ten sam efekt dałoby słońce – promieniowanie UV może wpływać na proces gojenia się skóry i na trwałość pigmentu. W tym okresie zalecane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF i noszenie kapelusza z szerokim rondem, gdy wychodzi się na zewnątrz.

Po pierwszym tygodniu od wykonania zabiegu

Po tym czasie brwi zaczynają się goić i można stopniowo wracać do niektórych codziennych aktywności. Można zacząć delikatnie myć brwi, ale zawsze z dużą ostrożnością i unikając silnego pocierania. Najlepiej używać do tego miękkiego, czystego i wilgotnego wacika. Warto jednak nadal unikać stosowania makijażu w okolicy brwi, do momentu pełnego ich wygojenia. Kosmetyki mogą zawierać składniki, które zaszkodzą pigmentowi lub podrażnią skórę (dopytaj o tę kwestię specjalistę).

Po upływie miesiąca – życie z „nowymi” brwiami

Później (zazwyczaj po miesiącu) pigment stabilizuje się w skórze. W tym czasie kolor brwi może wydawać się jaśniejszy, ale to normalna część procesu gojenia. Skóra może być sucha i mieć tendencję do łuszczenia się. Ważne jest jej regularne nawilżanie, aby uniknąć pękania i uszkodzeń pigmentu. Zabiegi złuszczające, takie jak peelingi chemiczne czy mechaniczne, też mogą usunąć pigment z brwi. Dlatego należy się z nimi wstrzymać.