Tatuaż

Tatuaż jest rodzajem znaku graficznego wykonywanego za pomocą specjalnego tuszu i odpowiednich narzędzi, wprowadzany najczęściej do skóry właściwej. Jest to forma modyfikacji ciała, zmieniająca pigment skóry. Początkowo używana jako część kulturowa, wykonywana w obrzędach rytualnych. Później stała się elementem charakterystycznym dla wielu religii, u niektórych była oznaką poszanowania, u innych oznaczała niewolników i skazańców. Obecnie tatuaże uznawane są jako ozdoba ciała, bez znaczenia przynależności do danych grup społecznych. Ludzie w ten sposób wyrażają swoją osobowość.

Tatuaż – rodzaje

-profesjonalne-wykonywane tylko w przeznaczonych do tego studiach przez osoby przeszkolone i posiadające doświadczenie,

-kosmetyczne-wykonywane w gabinetach kosmetologicznych jako ozdoba tymczasowa ciała, znane jako “makijaż permanentny”,

-medyczny-stosowane przez specjalistów przy zaburzeniach pigmentacji skóry,

-tymczasowy-inaczej biotatuaż, wykonywane za pomocą specjalnego tuszu wprowadzanego pod skórę, utrzymują się do 3 lat. Nie jest to polecana forma tatuowania, specjaliści jako tymczasowe ozdoby preferują tatuaże z henny,

-traumatyczne-powstałe na skutek urazów oraz ran, do których dostały się kawałki asfaltu, węgla czy pyłu,

-dentotatuaż-tatuaż robiony za pomocą pędzelka na koronie zęba.

Tatuaż – gojenie

Proces gojenia tatuażu trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Należy w tym czasie uważać na podrażnioną skórę, by nie dostawały się do niej zanieczyszczenia. W tym celu przemywa się tatuowane miejsce specjalnym płynem dezynfekującym i przez okres kilku dni, smaruje maścią okrywając specjalnym opatrunkiem bądź folią. Tatuażu nie należy wystawiać na nadmierną ekspozycję światła słonecznego.

Tatuaż – usuwanie

Najbardziej popularną i skuteczną metodą usuwania tatuażu jest laser. Wiązką światła rozbija pigmenty tuszu, przez co są wchłaniane przez skórę. Innymi metodami, jest kuracja kwasem mlekowym bądź szlifowanie naskórka, natomiast te mechaniczne sposoby nie są już tak skuteczne i odchodzą w zapomnienie. Tatuaż można usunąć za pomocą chirurgicznego wycinania danej części skóry, na którym znajduje się tatuaż.