Drenaż

Drenaż to pojęcie, z którym często można spotkać się w medycynie. Wykorzystywany jest nie tylko do różnego rodzaju zabiegów medycyny ogólnej, ale także ma zastosowanie w medycynie estetycznej. Mogą być poddane mu różne części ciała – zarówno mniejszy, jak i większy jego obszar.

Drenaż – charakterystyka

Do wykonania drenażu służą specjalne dreny oraz cewniki, których wielkość i budowa różnią się, w zależności od przeznaczenia. Dreny mogą być bowiem umieszczone w różnych obszarach ciała. Niektóre z nich są przeznaczone do odprowadzania płynów przez dłuższy czas, a niektóre wyjmowane chwilę po włożeniu.

Drenaż – rodzaje

Podstawowy podział drenażu opiera się na rozróżnieniu drenażu leczniczego od estetycznego. W przypadku drenażu w medycynie estetycznej najczęściej jest to drenaż limfatyczny, mający na celu polepszenie przepływu krwi i limfy w organizmie. Drenaż leczniczy przeprowadza się natomiast, by odprowadzić z organizmu płynów patologicznych lub fizjologicznych, takich jak żółć. Może być to też drenaż prewencyjny, zabezpieczający przed gromadzeniem się płynów.

Drenaż – zastosowanie

Drenaż limfatyczny ma swoje zastosowanie m.in. w leczeniu cellulitu, ujędrnianiu sylwetki czy poprawie stanu skóry. Odprowadzany jest wówczas gromadzony w nadmiarze tłuszcz czy woda. Drenaż leczniczy stosowany jest przeważnie po zabiegach chirurgicznych, kiedy należy odprowadzić z organizmu szkodliwe substancje. Może on służyć także do odsysania ran czy usunięcia powietrza z płuc w przypadku odmy opłucnowej.