Krosty to potoczna nazwa zmian skórnych, które wystają ponad powierzchnię skóry je otaczającej i najczęściej są wypełnione wydzieliną. Krostami nazywa się zmiany skórne o różnym pochodzeniu. Mogą być efektem trądziku, nieprawidłowej diety, problemów zdrowotnych. Aby dowiedzieć się, dlaczego powstały, warto skonsultować się z dermatologiem. Prawidłowa pielęgnacja i medycyna estetyczna pomagają się ich pozbyć.Krosty – czym są krosty?
Krosty to wykwity skórne, które wypełnione są ropną cieczą. Wystają ponad powierzchnię skóry i wiele osób ma problem z przymusem ich wyciskania. W ten sposób roznoszą się bakterie, które zawiera wydzielina, a na skórze powstaje jeszcze więcej krost. Zwykle towarzyszy im stan zapalny, mogą też powodować takie objawy, jak swędzenie. Najczęściej powstają na twarzy i szyi, choć niemal równie często tworzą się na dekolcie, plecach, ramionach. Krosty – dlaczego powstają?
Bardzo częstą przyczyną powstania krost są zaburzenia hormonalne. To normalny objaw w wieku dojrzewania, kiedy pryszcze i krosty na ciele nie są niczym niezwykłym. U dorosłych krosty także bywają spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, choć równie często jest to nieodpowiednia dieta, pielęgnacja lub alergia kontaktowa. Krosty tworzą się też w wyniku zakażeń bakteryjnych.Krosty – leczenie i pielęgnacja
Nie wolno wyciskać krost, by je usunąć. Takie działanie jedynie potęguje problem poprzez rozsiewanie bakterii. W wielu przypadkach konieczna jest pomoc dermatologa, który dobierze odpowiednie leki do stosowania zewnętrznego lub wewnętrznego. W walce z nawracającymi krostami pomaga także medycyna estetyczna. Dużą skuteczność gwarantują zabiegi złuszczania kwasami.