Wągry na nosie

Wągry, czyli czarne kropki na skórze, bardzo często tworzą się w okolicach nosa, gdzie zachodzi wzmożona produkcja sebum. Mogą być naprawdę liczne i wyraźnie zaburzać wygląd twarzy. Wizualnie przypominają czarne kropki na skórze, choć w rzeczywistości są zagłębieniami wypełnionymi łojem i złuszczonym naskórkiem. Zgromadzone w nich substancje ulegają utlenieniu w kontakcie z powietrzem. Wągry na nosie mogą powstawać zarówno u osób o cerze tłustej, mieszanej, jak i suchej. Przyczynami ich powstawania są nadmierna produkcja sebum, nieprawidłowe oczyszczanie, zmiany hormonalne oraz niewłaściwie dobrane kosmetyki.

Aby zapobiegać powstawaniu wągrów na nosie, ważne jest regularne oczyszczanie skóry za pomocą żeli oczyszczających oraz stosowanie domowych lub profesjonalnych peelingów. W przypadku uporczywych zaskórników, zaleca się konsultację z kosmetologiem lub dermatologiem, którzy pomogą dobrać odpowiednią metodę oczyszczania skóry. Do skutecznych zabiegów usuwania wągrów należą m.in. oczyszczanie kwasami, laserowe usuwanie zaskórników, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny.

Wągry na nosie mogą być problemem zarówno młodych, jak i dojrzałych osób. Nieoczyszczane wągry mogą prowadzić do powstawania większych, bolesnych krost. Dlatego ważne jest skuteczne leczenie i pielęgnacja skóry w celu redukcji liczby wągrów oraz zapobiegania ich dalszemu powstawaniu.