Wągry w uchu

Wągry w uchu to odmiana zaskórników usytuowanych wewnątrz małżowin usznych. Ze względu na swoje umiejscowienie są trudne do spostrzeżenia i usunięcia. Ich obecność może powodować dyskomfort.Wągry w uchu – co to jest?

Wągry w uchu, podobnie jak inne zmiany tego typu, powstają na skutek zablokowania porów skórnych mieszaniną sebum oraz złuszczonego naskórka. Brak możliwości naturalnego oczyszczenia powoduje powstawanie czarnych zaskórników.Wągry w uchu – przyczyny

Wągry w uchu najczęściej są efektem nieodpowiedniej diety lub problemów hormonalnych. Mogą także wskazywać na różnego rodzaju choroby, na przykład zespół policystycznych jajników u kobiet. Jeżeli czynniki endokrynologiczne lub dietetyczne zostaną wyeliminowane, niezbędna będzie konsultacja lekarska. Może to być dermatolog lub laryngolog, który ustali, jakie działania należy podjąć.Wągry w uchu – leczenieKonsultacja lekarska oraz badanie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy w danym przypadku niezbędne będzie mechaniczne usunięcie zmian, czy też wągry w uchu kwalifikują się do leczenia farmakologicznego. Mechaniczne usunięcie wągrów warto powierzyć ekspertowi w gabinecie kosmetologicznym. Często jednak zmiany są położone w trudno dostępnym miejscu, co komplikuje takie działanie. Wówczas zastosować można antybiotyk lub preparaty antybakteryjne o składzie opartym na erytromycynie. Problemy hormonalne z kolei warto zweryfikować w gabinecie endokrynologa. Po zaleczeniu zmian niezbędne jest zadbanie o dietę i prawidłową higienę.