Hialuronidaza to enzym rozpuszczający substancje i wspomagający ich wchłanianie. W medycynie estetycznej stosuje się ją, by zniwelować skutki nieudanego wypełniania kwasem hialuronowym.Hialuronidaza – co to jest?
Hialuronidaza to enzym, który rozkłada cząsteczki niektórych substancji, także kwasu hialuronowego. Ten enzym powstaje w zwierzęcych organizmach, w tym także w ludzkim. Zawiera go także jad niektórych zwierząt. Obecność hialuronidazy nie tylko rozkłada substancje, ale wspomaga także ich wchłanianie w organizmie.Hialuronidaza – jakie ma właściwości?
Hialuronidaza między innymi znacznie zwiększa wchłanialność niektórych substancji w ludzkim organizmie – to sprawia, że podaje się jw wraz z pewnymi lekami. Coraz częstszą praktyką jest łączenie dawek hialuronidazy z zastrzykami podskórnymi. Dzięki enzymowi substancje szybciej rozchodzą się, a dyskomfort związany z ich podaniem szybko mija. Hialuronidaza może także zwiększać wchłanialność substancji odżywczych podczas żywienia pozajelitowego.Hialuronidaza a medycyna estetyczna
Wyjątkowe właściwości hialuronidazy sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w medycynie, także estetycznej. Enzym podawany jest pacjentom, u których zabieg z użyciem kwasu hialuronowego nie przebiegł prawidłowo. Hialuronidaza rozpuszcza kwas, usuwając nadmiar wypełniacza, grudki czy obrzęk. Niweluje efekt przesunięcia się wypełnienia poza docelowy obszar, w którym miało się ono znaleźć. Pomaga też, gdy wystąpi reakcja nietolerancji organizmu na kwas hialuronowy.