Krosty swędzące na nogach

Choć krosty swędzące na nogach nie zawsze muszą być powodem do niepokoju, zawsze wymagają zainteresowania. Skóra nóg charakteryzuje się dużą wrażliwością, a każda niepokojąca zmiana powinna skłaniać nas do złożenia wizyty w gabinecie lekarskim.

 

Krosty swędzące na nogach – przyczyny

Krosty swędzące na nogach najczęściej informują nas o tym, że mamy do czynienia z tak zwaną alergią kontaktową. Podatna na alergię skóra nie radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi, na które organizm w żaden sposób nie powinien reagować takimi, jak choćby kosmetyki lub chemia gospodarcza. Bywa jednak i tak, że krostki pojawiają się nawet pomimo braku uczulenia. Może oznaczać to zapalenie mieszków włosowych, o czym łatwo się przekonać obserwując pojawiające się w ich okolicy zaczerwienienia. W takiej sytuacji krostki potrafią być wypełnione ropą.

 

Krosty swędzące na nogach – przeciwdziałanie

Kluczem do sukcesu w walce ze swędzącymi krostami na nogach, jest znalezienie przyczyny ich występowania. Równie ważne okazują się jednak działania profilaktyczne. Jeśli naszym problemem jest alergia, powinniśmy starać się unikać czynników wywołujących uczulenie pamiętając o tym, że mogą być one obecne nie tylko w kosmetykach i chemii, ale nawet w zabawkach.

 

Krosty swędzące na nogach – leczenie

Nie ma jednego tylko sposobu leczenia krost swędzących na nogach. Każdy pacjent musi więc, w pierwszej kolejności, odkryć przyczynę tego zjawiska. Pomaga wizyta u dermatologa, a niekiedy także u alergologa. Lekarz dobiera leki, które pozwalają na pozbycie się zmian skórnych, jest też jedyną osobą, która może określać, w jakiej dawce mają być one podawane. Najczęściej mamy do czynienia z lekami stosowanymi do użytku zewnętrznego.