Wykonanie tatuażu zawsze powinno być dobrze przemyślane. Aktualnie istnieją metody pozwalające na całkowite usunięcie tatuażu, jednak nie każdy wzór będzie łatwy do likwidacji. Cały proces usuwania tatuażu zależy od wielkości grafiki oraz koloru i rodzaju tuszu, jaki został wykonany do jego wykonania. Czy można całkowicie usunąć tatuaż? Jakie tatuaże usuwa się najłatwiej?

Czym jest i na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu to skuteczna metoda pozbywania się niechcianych tatuaży za pomocą specjalnego lasera. Zabieg  polega na wykorzystaniu wiązki lasera, która skierowana jest na pigmenty znajdujące się w skórze i rozkłada je na mniejsze fragmenty, które organizm może naturalnie usunąć.

Podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu, specjalista używa lasera, który emituje wiązkę światła dostosowaną do koloru pigmentu w tatuażu. Każdy kolor absorbuje inne długości fali, dlatego specjalista musi wybrać odpowiednią długość fali lasera dla danego tatuażu.

Gdy wiązka lasera trafia na barwnik w skórze, energia lasera jest pochłaniana przez pigmenty, które się nagrzewają i rozpadają na mniejsze fragmenty. Proces ten nazywa się fototermolizą. Rozbite pigmenty są następnie usuwane przez układ limfatyczny i metabolizm organizmu. W miarę upływu czasu, aż do następnej sesji, organizm stopniowo usuwa rozpadowe cząsteczki pigmentu, co powoduje wyblaknięcie tatuażu.

Czy każdy tatuaż można usunąć?

Zabieg laserowy pozwala na zmniejszenie widoczności prawie każdego tatuażu, jednak nie wszystkie da się usunąć całkowicie. Najłatwiejsze do usunięcia są obrazki wykonane z klasycznego czarnego pigmentu lub innych ciemnych kolorów, takich jak brąz czy granat. Trudniejsze do usunięcia są tatuaże kolorowe, zawierające kilka różnych pigmentów, między innymi czerwony, zielony czy turkusowy. Takie obrazki zazwyczaj ulegają jedynie rozjaśnieniu, a ich całkowite usunięcie, jeżeli w ogóle jest możliwe, wymaga wielu sesji zabiegowych.

Jeszcze trudniejsze jest usunięcie tatuażu z jasnym, a szczególnie białym barwnikiem. Do niedawna taki pigment był stosowany rzadko, aktualnie coraz częściej wykorzystuje się go do cieniowania lub podkreślania konturów, a także miesza się go z innymi barwnikami. Tymczasem laser do usuwania tatuażu oddziałuje bezpośrednio na barwnik, a im ciemniejszy tatuaż, tym skuteczniejsze działanie lasera. Kolor biały może pozostać niezauważony przez wiązkę urządzenia, a więc nie dojdzie do jego usunięcia.

Czy usuwanie tatuażu pozostawia blizny?

Skóra po zabiegu goi się ok. 4 tygodni. Choć zdarza się to rzadko, po zabiegu mogą pojawić się ogniska bliznowacenia. Najczęściej pojawiają się w przypadku usuwania tatuaży amatorskich, a także u osób, które wykazują skłonność do powstawania blizn. Bardzo ważne jest, aby po każdej sesji dokładnie stosować się do zaleceń specjalisty, gdyż zmniejszy to ryzyko powstania blizn.

Warto podkreślić, że przed przystąpieniem do usuwania tatuażu, należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni możliwość i skuteczność zabiegu w danym przypadku.