Rozwój technologii sprawił, że dobrze wyposażone gabinety medycyny estetycznej mogą oferować swoim klientom możliwość leczenia zmian naczyniowych. Laserowe zamykanie naczynek to jedna z najskuteczniejszych metod sprzyjająca eliminacji widocznych naczynek na skórze.
Na czym polega laserowe usuwanie naczynek i jakie są zalecenia przed i po zabiegu?

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy specjalistycznego lasera, który działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Emitowana przez urządzenie wiązka energii przenika w głąb skóry i jest absorbowana przez hemoglobinę w naczyniach krwionośnych, co powoduje kontrolowane uszkodzenie ściany naczynia.

Uszkodzone naczynie zostaje wchłonięte przez organizm, a krew z niego przemieszcza się do innych, zdrowszych naczyń. W ten sposób naczynie jest zamykane, a czerwone lub fioletowe zmiany na skórze, takie jak teleangiektazje (pajączki) lub rumień, zanikają, lub stają się znacznie mniej widoczne.

Laserowe zamykanie naczynek – zalecenia przed zabiegiem

Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego zamykania naczynek, zalecana jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Podczas tej wizyty lekarz oceni stan skóry, zbada występujące naczynka i określi, czy dany pacjent jest odpowiednim kandydatem do tego typu zabiegu.

Zalecenia przed zabiegiem:

  • unikanie słońca i solarium – przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego jest świeża opalenizna, dlatego kilka tygodni przed zabiegiem zaleca się unikać opalania i zrezygnować z wizyt w solarium;
  • rezygnacja z niektórych kosmetyków – lekarz może zalecić, aby na kilka dni lub tygodni przed zabiegiem nie stosować produktów, zawierających retinoidy oraz substancje rozrzedzające krew;
  • rezygnacja z niektórych leków – zaleca się, aby przed zabiegiem nie stosować leków i substancji rozrzedzających krew;
  • na ok. miesiąc przed zabiegiem należy powstrzymać się od niektórych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak głęboki peeling czy mikrodermabrazja;
  • na kilka dni przed planowanym zabiegiem zaleca się unikać depilacji w obszarach, na które będzie działać światło lasera.

Laserowe zamykanie naczynek – zalecenia po zabiegu

Efekty zabiegu mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta, jednak warto pamiętać, że dokładne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych znacznie zwiększa szanse na wyższą skuteczność zamykania naczynek.

Wśród zaleceń po zabiegu laserowego usuwania naczynek wyróżniamy:

  • Odpowiednią pielęgnację skóry – bezpośrednio po zabiegu skóra może być bardzo wrażliwa, dlatego należy traktować ją delikatnie. Zaleca się unikać środków, które mogłyby powodować podrażnienia. Warto zainwestować w dobry krem z filtrem UV;
  • przez 2 tygodnie po zabiegu nie można stosować kosmetyków złuszczających;
  • zaleca się przez ok. 2 tygodnie po zabiegu pić większe ilości wody, aby ułatwić regenerację naczyń krwionośnych;
  • warto przez kilka tygodni zrezygnować z gorących kąpieli i sauny.