Mezoterapia

Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg wykorzystywany w dermatologii i medycynie estetycznej, który polega na podaniu w głąb skóry właściwej pacjenta substancji o właściwościach leczniczych, regenerujących bądź odżywczych.

Mezoterapia

Mezoterapia to zabieg bezbolesny i nieinwazyjny, przeprowadzany z wykorzystaniem substancji aktywnych np. kwasu hialuronowego, witamin, aminokwasów, kofeiny i soli mineralnych.

Przebieg zabiegu zależy od wybranej metody leczenia. W mezoterapii wyróżnia się mezoterapię igłową, która polega na wprowadzeniu substancji aktywnej przy wykorzystaniu iniekcji, czyli nakłuć w skórze pacjenta, mezoterapię bezigłową, gdzie substancja przyswajana jest przez skórę dzięki elektroporacji,  jonoforezę, w której substancja lecznicza przy wykorzystaniu dysocjacji elektrolitycznej wnika w skórę w postaci jonów oraz sonoforezę, czyli metodę wykorzystującą ultradźwięki, dzięki którym właściwa substancja dociera w głąb skóry.

Mezoterapia – wskazania

W przypadku medycyny estetycznej wskazaniem do wykonania zabiegu jest przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek, sucha, odwodniona skóra, rozstępy i cellulit oraz nadmierne wypadanie włosów.

W medycynie mezoterapia wykorzystywana jest także w przypadku urazów sportowych, chorób degeneracyjnych czy w leczeniu przeciwbólowym (nerwobóle, stany napięcia mięśniowego).

Mezoterapia -przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do poddania się zabiegowi mezoterapii są przede wszystkim ciąża i okres karmienia piersią, alergia na składniki stosowanych preparatów lub środków przeciwbólowych, bakteryjne, wirusowe i grzybicze zakażenia skóry oraz wszelkie stany zapalne skóry, skłonność do blizn, cukrzyca, leczenie choroby nowotworowej, a także przyjmowanie przez pacjenta leków przeciwkrzepliwych takich jak heparyna czy kwas acetylosalicylowy.

Mezoterapia nie jest wskazana dla dzieci poniżej 6. roku życia.